Sarsa

Sarsa to jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek. Znamy ją z takich hitów, jak: "Naucz mnie", "Tęskno mi", "Ze mną tańcz" czy "Zakryj". Nagrała cztery płyty, za które zdobyła wiele nagród. Zobacz, jak Sarsa zaczynała swoją karierę muzyczną.

Imię: Marta

Nazwisko: Markiewicz

Nazwisko panieńskie: Markiewicz

Pseudonim: Sarsa lub Sarsa Parilla

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 13.06.1989 r.

Znak zodiaku: bliźnięta

Zawód: piosenkarka, magister sztuki w zakresie sztuki muzycznej

Osoby - związki: Paweł Smakulski

Rodzice: brak informacji

Dzieci: syn Leonard (ur. 2021)

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Sarsa, a właściwie Marta Markiewicz, to polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów oraz magister sztuki w zakresie sztuki muzycznej. Urodziła się 13 czerwca 1989 roku w Słupsku, gdzie ukończyła Akademię Pomorską. Studiowała edukację artystyczną i jest terapeutką kamertonową. Swoją przygodę z muzyką rozpoczynała w konkursach szkolnych. Śpiewała poezję, a następnie rocka, big-band, jazz i muzykę elektroniczną. Występowała z zespołami Fluktura i Sarsa Parilla. Pojawiła się w takich programach rozrywkowych, jak: "Must Be the Music. Tylko muzyka", "X Factor" oraz "The Voice of Poland". Jest laureatką konkursu "Niemen Non Stop" i "Bałtyk Festiwal", dwukrotną zwyciężczynią konkursu "ŠKODA Auto Muzyka". Jej pseudonim artystyczny jest skrótem od nazwy leku ziołowego "Sarsaparilla". Sarsa to jedna z artystek tworzących charytatywną płytę pt. "Siemacha po kolędzie". Pojawiła się też w singlu "W serca bicie" grupy "The Ostprausters". W 2015 roku zaprezentowała utwór "Naucz mnie", który stał się ogromnym hitem i wakacyjnym przebojem. Teledysk do singla był jednym z najpopularniejszych w Polsce! Co więcej, "Naucz mnie" został "Przebojem koncertu" Lato Zet i Dwójki zarówno w Kołobrzegu, jak i w Łodzi. W tym samym roku Sarsa zaprezentowała swój debiutancki album pt. "Zapomnij mi", który uzyskał status platynowej płyty. 2015 rok był dla Sarsy niezwykle owocny. Podczas Eska Music Awards 2015 nagrodzono ją statuetką w kategorii "Najlepszy hit" za singiel "Naucz mnie". Została też nominowana do nagrody MTV Europe Music Awards 2015 w kategorii "Najlepszy polski wykonawca". Za utwór "Naucz mnie" otrzymała wyróżnienie Cyfrowej Piosenki Roku. Wystąpiła podczas 53. KFPP w Opolu i koncertu SuperPremiery. Utwory Sarsy wykorzystano w trzecim sezonie serialu "Druga szansa". W 2017 roku artystka zaprezentowała kolejny album studyjny pt. "Pióropusze".

Znana z: występów w programach muzycznych oraz utworów, które zapewniły jej wysokie noty i wiele nagród. Najpopularniejsze piosenki Sarsy to bez wątpienia: "Naucz mnie", "Zapomnij mi", "Bronię się", "Przyspieszam" czy "Tęskno mi".

Funkcja w filmie: brak

Płyty: - "Zapomnij mi" (2015); - "Pióropusze" (2017); - "Zakryj" (2019); - "Runostany" (2022).

Książki: brak

Nagrody (wybrane):
 • wygrana w konkursie Lato Zet i Dwójki (Kołobrzeg) w kategorii "Przebój koncertu" za utwór "Naucz mnie" (2015);
 • wygrana w konkursie Bałtycki Festiwal Piosenki w kategorii "Nagroda publiczności" (2015);
 • wygrana w konkursie Lato Zet i Dwójki (Łódź) w kategorii "Przebój koncertu" za utwór "Naucz mnie" (2015);
 • wygrana w konkursie Eska Music Awards w kategorii "Najlepszy hit" za utwór "Naucz mnie" (2015);
 • wygrana w konkursie Famka w kategorii "Wokalistka roku" (2015);
 • wygrana w konkursie Polsat SuperHit Festiwal w kategoriach: "Radiowy przebój roku" ("Naucz mnie") i "Cyfrowa piosenka roku" ("Naucz mnie"; 2016);
 • wygrana w konkursie SuperJedynek w kategorii "SuperArtysta w sieci" (2016);
 • wygrana w konkursie American Tracks Music Awards w kategorii "Best Original Song - PM 2.5" (2020);
 • wygrana w konkursie European Cinematography Awards w kategorii "Best Singer/Voice - PM 2.5" (2020);
 • wygrana w konkursie Barcelona Planet Film Festival w kategorii "Best Soundtrack - PM 2.5" (2020).


 • LINK Instagram: @sarsa_markiewicz


  LINK Facebook: @sarsamarkiewiczofficial
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index