Lady Gaga

Lady Gaga to amerykańska gwiazda muzyki electro, pop, dance. Autorka takich hitów, jak: "Alejandro", "Poker Face", "Paparazzi", "Bad Romance". Za utwór "Shallow" promujący film "Narodziny gwiazdy", w którym zagrała główną rolę, otrzymała nagrodę Złotego Globu. Artystka znana jest z odważnych, często kontrowersyjnych, kreacji. Wystąpiła w kilku filmach pełnometrażowych, jak: "Dom Gucci", "Sin City 2: Damulka warta grzechu", a także w serialach telewizyjnych, m.in. w "American Horror Story".

Imię: Stefani Joanne Angelina

Nazwisko: Germanotta

Nazwisko panieńskie: Germanotta

Pseudonim: Lady Gaga

Wzrost: 155 cm

Data urodzenia: 28.03.1986 r.

Znak zodiaku: baran

Zawód: piosenkarka

Osoby - związki:
 • partner Taylor Kinney (2011-2016);
 • partner Christian Carino (2017-2019).


 • Rodzice: Joe i Cynthia Germanotta

  Dzieci: brak sprawdzonych informacji

  Rodzeństwo: siostra Natali Germanotta

  BIO: Lady Gaga, czyli Stefani Germanotta, urodziła się 28 marca 1986 roku w Nowym Jorku. Jako 4-latka zaczęła uczęszczać na lekcję gry na fortepianie, a w wieku 13 lat skomponowała pierwszy utwór. Studia porzuciła na rzecz muzycznej kariery. Początkowo pisała teksty takim artystkom, jak Jennifer Lopez czy Britney Spears. Drzwi do światowej kariery otworzył jej debiutancki studyjny album "The Fame" w 2008, na którym znalazły się takie hity "Poker Face" i "Just Dance" utrzymane w stylu electropop. Utwory natychmiast zdobyły szczyty list przebojów w wielu krajach. Kolejne albumy przyniosły następne hity. Do najpopularniejszych utworów Lady Gagi należą między innymi: "Alejandro", "Bad Romance", "Born This Way", "Paparazzi", "Applause", "Telephone" nagrany w duecie z Beyoncé, "The Edge Of Glory". W 2018 roku powstał film "Narodziny gwiazdy", w którym piosenkarka odtworzyła główną postać u boku Bradleya Coopera. Razem z nim nagrała też piosenkę "Shallow", promującą produkcję.

  Znana z: odważnego scenicznego wizerunku i często kontrowersyjnych kreacji. Przykładowo w 2010 roku na gali MTV VMA wystąpiła w sukience z surowego mięsa. Piosenkarka nagrała wiele utworów, które do tej pory są hitami stacji radiowych i telewizyjnych. Odbyła kilkanaście tras koncertowych po całym świecie. Oprócz występowania na scenie i w filmach pełnometrażowych pojawiała się gościnnie w serialach telewizyjnych. Należą do nich: "Rodzina Soprano", "Plotkara", "American Horror Story". Głosu użyczyła również w serialu "Simpsonowie" w 2012 roku w odcinku "Lisa-Gaga". Duże uznanie krytyków otrzymał film "Narodziny gwiazdy", w którym artystka zagrała główną rolę i wcieliła się w postać Ally. Produkcja była aż ośmiokrotnie nominowana do Oscara i otrzymała wiele wyróżnień w kategoriach: najlepszy aktor i aktora, najlepsza piosenka w filmie, najlepszy scenariusz.

  Funkcja w filmie:aktorka w filmie "Maczeta zabija" (2013);aktorka w filmie "Muppety: Poza prawem" (2014);aktorka w filmie "Sin City 2: Damulka warta grzechu" (2014);udział w filmie dokumentalnym "Gaga: Five Foot Two" (2017);aktorka w filmie "Narodziny gwiazdy" (2018);aktorka w filmie "Dom Gucci" (2021).

  Płyty: - "The Fame" (2008); - "The Fame Monster" (2009); - mini album "Hitmixes" (2009); - mini album "The Cherrytree Sessions" (2009); - "Born This Way" (2011); - mini album "A Very Gaga Holiday" (2011); - "Artpop" (2013); - "Cheek to Cheek" (2014); - "Joanne" (2016); - "A Star is Born" (2018); - "Chromatica" (2020); - "Love for Sale" (2021).

  Książki:Hurst Brandon: "Lady Gaga", In Rock Music Press, 2010.

  Nagrody (najważniejsze):2 nagrody American Music Awards;11 nagród Grammy Awards;7 nagród Billboard Music Awards;13 nagród MTV Video Music Awards;10 nagród MTV EMA;Złoty Glob za film "American Horror Story: Hotel" w kategorii najlepsza aktorka;Złoty Glob za piosenkę "Shallow" do filmu "Narodziny Gwiazdy";Oscar za piosenkę "Shallow" do filmu "Narodziny Gwiazdy".

  Link Instagram: @ladygaga

  Link Facebook: @ladygaga
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index