Księżna Diana

Księżna Diana, czyli Diana Frances Windsor była brytyjską arystokratką, która poślubiła Karola - księcia Walii i następcę brytyjskiego tronu. Jest matką książąt Williama i Harry'ego. Dała się poznać jako aktywna działaczka charytatywna, wrażliwa na problemy społeczne. Szybko zyskała sympatię narodu oraz przydomek "Królowa Ludzkich Serc". Jej życie małżeńskie okazało się pełne rozczarowań i ostatecznie zakończyło się rozwodem. Księżna cierpiała na depresję i przez wiele lat zmagała się z bulimią. Zginęła w wyniku obrażeń po wypadku samochodowym pod Paryżem w 1997 r.

Imię: Diana Frances

Nazwisko: Windsor

Nazwisko panieńskie: Spencer

Pseudonim: Królowa Ludzkich Serc, Lady Di

Wzrost: 178 cm

Data urodzenia: 1.07.1961 r.

Data śmierci: 31.08.1997 r.

Znak zodiaku: rak

Zawód: działaczka charytatywna, arystokratka

Osoby - związki:były mąż książę Karol - małżeństwo z następcą brytyjskiego tronu trwało od 1981 r. do 1996 r. Zakończyło się rozwodem;partnerzy, przyjaciele i kochankowie: Jamesem Hewitt, historyk sztuki Oliver Hoare, trener Will Carling, James Gilbey, chiński milioner David Tang, kardiochirurg Hanat Khan, producent filmów Dodi Al-Fayed.

Rodzice: wicehrabia Althorp Edward John Spencer i hrabina lthorp Frances Spencer

Dzieci: syn William (ur. 1982 r.), syn Harry (ur. 1984 r.)

Rodzeństwo: siostra Sarah Lavinia McCorquodale, siostra Cynthia Jane Fellowes, brat Charles Spencer, przyrodni brat John Shand Kydd, brat John Spencer (urodził się z poważną wadą, zmarł w dniu narodzin).

BIO: Księżna Diana: arystokratka, działaczka charytatywna. Diana Frances Spencer urodziła się i wychowała w rodzinie arystokratycznej. Jej pojawienie się na świecie okazało się rozczarowaniem dla rodziców, ponieważ oczekiwali oni syna. Księżna dorastała w atmosferze kłótni i rozwodu rodziców, a od wczesnych lat opiekę nad nią sprawowały nianie. Uczyła się w prestiżowej szkole dla dziewcząt West Heath School w hrabstwie Kent. Zdobyła wyróżnienie dla osób zasłużonych na rzecz szkoły, choć sama nauka przychodziła jej z ogromnym trudem. Rodzice nie przywiązywali jednak wielkiej wagi do wykształcenia córki, ponieważ głównym ich celem było wydanie jej za mąż. Pod koniec 1977 r. Diana poznała Karola - księcia Walii i następcę brytyjskiego tronu, który od razu przypadł jej do gustu. Na początku 1981 r. następca tronu doszedł do wniosku, że Lady Di jest idealną kandydatką na żonę i oświadczył się jej. W tym samym roku odbył się uroczysty ślub pary, po którym Diana Spencer przyjęła oficjalny tytuł Jej Królewska Wysokość Księżna Walii. W kolejnym roku urodził się pierworodny syn, książę William, a 2 lata później na świat przyszedł książę Harry. Małżeństwo Diany i Karola od początku nie było szczęśliwe, ponieważ syn królowej Elżbiety cały czas kochał swoją dawną partnerkę Camillę Parker-Bowles (obecną żonę) i nie zamierzał rezygnować z tej relacji. Przytłoczona romansem męża Diana popadła w depresję, miała myśli samobójcze, a problem jej zaburzeń odżywiania (bulimia) pogłębiał się. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1996 r. Księżna Diana niemal od samego początku zdobyła serca brytyjskiego społeczeństwa, które nadało jej przydomek "Królowa Ludzkich Serc". Jej spotkanie z Matką Teresą było wydarzeniem, które obserwował cały świat. Lady Di stała się obiektem szczególnego zainteresowania dziennikarzy. W sierpniu 1997 r. uciekała przed paparazzi wraz ze swoim przyjacielem Dodim Al-Fayedem. Niestety samochód rozbił się w tunelu pod Paryżem. Księżna Walii zmarła w szpitalu na skutek poniesionych obrażeń.

Znana z: zaangażowania w ważne kwestie społeczne i licznych podróży zagranicznych. Stała się też bohaterką głośnej książki "Diana: Jej prawdziwa historia" autorstwa A. Mortona, w której zostały opisane jej problemy rodzinne.

Funkcja w filmie: brak

Płyty: brak

Książki:
 • "Diana: Jej prawdziwa historia" (1992);
 • "Diana: a portrait in her own words" (1999).


 • Nagrody: - Royal Family Order (1981); - Order Doskonałości Klasy Specjalnej, Egipt (1982); - Krzyż Wielki Orderu Korony, Holandia (1982).

  LINK Instagram: @princesdianaa


  Link FB: @DianaSpencer
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index