Ben Affleck

Ben Affleck to amerykański aktor, producent filmowy, reżyser i scenarzysta. Jest dwukrotnym laureatem Oscara i zdobywcą trzech Złotych Globów.

Imię: Benjamin

Nazwisko: Geza Affleck-Boldt

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: Ben Affleck

Wzrost: 192 cm

Data urodzenia: 15.08.1972 r.

Znak zodiaku: lew

Zawód: aktor, reżyser, scenarzysta, producent filmowy

Osoby - związki:
 • narzeczona Jennifer Lopez (2002-2004);
 • żona Jennifer Garner (2005-2018);
 • partnerka Jennifer Lopez (od 2021).


 • Rodzice: matka Chris Anne (nauczycielka), ojciec Timothy Byers Affleck (imał się wielu zawodów, m.in. pracy socjalnej, handlu, barmaństwa, aktorstwa).

  Dzieci: córka Violet Anne (ur. 2005), córka Seraphina Rose Elizabeth (ur. 2009), syn Samuel Garner (ur. 2012)

  Rodzeństwo: brat Casey (aktor)

  BIO: Ben Affleck dorastał w domu, w którym obecna była sztuka. Jego matka przyjaźniła się z ludźmi ze świata filmu, co zaowocowało udziałem Bena i jego brata w licznych castingach. Na małym ekranie Ben zadebiutował w 1981 roku, mając zaledwie 9 lat. Wówczas zaprzyjaźnił się z Mattem Damonem, który również przejawiał talent aktorski. W 1989 roku Ben wystąpił obok Kevina Costnera w filmie "Pole marzeń". W wieku 13 lat wziął udział w dziecięcym programie telewizyjnym, emitowanym w Meksyku. Po ukończeniu szkoły średniej Ben rozpoczął studia języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Vermontu. W wieku 18 lat zaczął studia o Bliskim Wschodzie na Occidental College, na które uczestniczył jedynie przez półtora roku. Pierwszą główną rolą aktora była postać w dramacie "Glory Daze" w 1995 roku. Przełomem w karierze aktorskiej okazała się rola w komedii romantycznej "W pogoni za Amy". W 1997 roku Ben wystąpił w filmie "Buntownik z wyboru", do którego napisał również część scenariusza. Obraz okazał się sukcesem międzynarodowym i jednocześnie potwierdził kunszt aktorski Afflecka. W wieku 22 lat Ben należał już do elity aktorów rynku amerykańskiego. Kolejną doskonałą jego rolą okazał się występ w obsypanym Oscarami filmie "Zakochany Szekspir". Wraz z umiejętnościami aktorskimi artysta rozwijał również swoje zdolności reżyserskie i scenopisarskie. Wystąpił w kilkudziesięciu nagradzanych produkcjach. Jego rozpoznawalność międzynarodowa urosła w 2003 roku, kiedy na światło dzienne wyszedł związek z wokalistką Jennifer Lopez. Aktor zaczął mniej występować w filmach. Do pracy powrócił w 2006 roku. Sześć lat później wyreżyserował film "Operacja Argo", a także zagrał w nim jedną z głównych ról. Obraz okazał się międzynarodowym hitem, który przyniósł Benowi m.in. Oscara, Złoty Glob i Nagrodę BAFTA. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność aktora i jego kunszt gry, otrzymał on propozycję wcielenia się w postać batmana, która ostatecznie spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Ben Affleck jest obecnie aktywnym aktorem i reżyserem. Poza pracą filmową prowadzi działalność humanitarną. W 2010 roku został współzałożycielem organizacji Eastern Congo Intiative, która oferuje m.in. wsparcie kongijskim rolnikom. Affleck wielokrotnie przemawiał na wiecach politycznych w Waszyngtonie i angażował się w kampanie charytatywne. Pomaga również organizacjom działającym na rzecz bezdomnych.

  Funkcja w filmie: Ben Affleck zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach. Poniżej najpopularniejsze produkcje z udziałem aktora:aktor w filmie "Buffy - postrach wampirów", 1992;aktor w filmie "Uczniowska balanga", 1993;aktor w filmie "W pogoni za Amy", 1997;aktor w filmie "Buntownik z wyboru", 1997;aktor w filmie "Zakochany Szekspir", 1998;aktor w filmie "Uwikłany", 2000;aktor w filmie "Pearl Harbor", 2001;aktor w filmie "Suma wszystkich strachów", 2002;aktor w filmie "Derdevil", 2003;aktor w filmie "Hollywoodland", 2006;aktor w filmie "Miasto złodziei", 2010;aktor w filmie "Operacja Argo", 2012;aktor w filmie "Legion samobójców", 2016;aktor w filmie "Batman vs. Superman: Świt sprawiedliwości", 2016;aktor w filmie "Liga sprawiedliwości" 2017;aktor w filmie "Droga powrotna", 2020;aktor w filmie "Liga sprawiedliwości Zacka Snydera", 2021.Ben Affleck odpowiada również za reżyserię i scenariusz kilku nagradzanych produkcji filmowych. To m.in.:scenarzysta filmu "Buntownik z wyboru", 1997;reżyser i scenarzysta filmu "Gdzie jesteś, Amando", 2007;reżyser i scenarzysta filmu "Miasto złodziei", 2010;reżyser i producent filmu "Operacja Argo", 2012;reżyser i scenarzysta filmu "Nocne życie", 2016;scenarzysta filmu "Ostatni pojedynek", 2021.

  Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody: Aktor jest laureatem prawie 30 nagród. Poniżej najbardziej prestiżowe: - 1998 - Oscar za najlepszy scenariusz oryginalny "Buntownik z wyboru"; - 1998 - Złoty Glob za najlepszy scenariusz filmu "Buntownik z wyboru"; - 1999 - Nagroda Gildii Aktorów Filmowych w kategorii aktor za film "Zakochany Szekspir"; - 2006 - MFF w Wenecji Puchar Volpi w kategorii najlepszy aktor w filmie "Hollywoodland"; - 2013 - Critics Choice w kategorii najlepszy reżyser za film "Operacja Argo"; - 2013 - Cezar w kategorii najlepszy film zagraniczny "Operacja Argo"; - 2013 - Nagroda Gildii Aktorów Filmowych w kategorii aktor za film "Operacja Argo"; - 2013 - Złoty Glob w kategorii najlepszy reżyser za film "Operacja Argo"; - 2013 - Oscar w kategorii najlepszy film za obraz "Operacja Argo".

  Link Instagram: https://www.instagram.com/benaffleckoficiall/

  Link FB: https://www.facebook.com/benaffleck
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index