Artur Boruc


Imię: Artur

Drugie imię: -

Nazwisko: Boruc

Nazwisko panieńskie: -

Pseudonim: -

Znak zodiaku: Ryby

Data urodzenia: 1980-02-20

Miejsce urodzenia: -

Wzrost: -

BIO: Artur Boruc - urodzony w Siedlcach piłkarz grający na pozycji bramkarza. Reprezentant Polski w piłce nożnej. Absolwent szkoły zawodowej o specjalności mechanik samochodowy. Pochodzący ze sportowej rodziny (ojciec grał w hokeja na lodzie w Pogoni Siedlce) Artur Boruc zainteresował się piłką nożną w drugiej klasie szkoły podstawowej. Rozpoczął treningi w wieku 9 lat. Szybko został pierwszym bramkarzem drużyny juniorów. W drużynie seniorów Pogoni Siedlce debiutował w ówczesnej trzeciej lidze w sezonie 1995/1996. Występując w reprezentacji Polski U-19 został dostrzeżony przez Legię Warszawa. Trafił do stołecznego klubu, z którego został wypożyczony do Dolcanu Ząbki. Wrócił do Legii i 8 marca 2002 roku zadebiutował w pierwszej drużynie w meczu z Pogonią Szczecin. Z Legią zdobył Mistrzostwo Polski oraz Puchar Ligi. Zadebiutował też w europejskich pucharach. W 2005 roku przeszedł do Celtiku Glasow i szybko został pierwszym bramkarzem tej drużyny. Razem z mistrzami Szkocji uczestniczył w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Dzięki swojemu śmiałemu i odważnemu stylowi bronienia, a także przywiązaniu do barw został przez fanów nazwany mianem "Świętego bramkarza" (The Holy Goalie). Kolejnym klubem Boruca była włoska AC Fiorentina. Polski bramkarz znowu skutecznie walczył o miejsce w bramce swojej nowej drużyny. Po przygodzie z Włochami przeniósł się do Anglii, gdzie bronił w klubach Southampton oraz Bournemouth.
Artur Boruc w reprezentacji Polski wystąpił na Mistrzostwach Świata w Niemczech (2006), gdzie był najmocniejszym punktem drużyny i rozegrał wszystkie trzy spotkania. Podobnie było na mistrzostwa Europy w 2008 roku (Austria i Szwajcaria). Mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie (2012) obejrzał w telewizorze - został wyrzucony z kadry za nieodpowiednie zachowanie przez ówczesnego selekcjonera Franciszka Smudę. Pojechał na kolejne mistrzostwa Europy we Francji (2016) w roli trzeciego bramkarza.
 
Artur Boruc prywatnie
Artur Boruc ma czworo rodzeństwa - Roberta, Katarzynę, Annę i Paulinę. Jest mężem Sary Mannei, którą poślubił w lipcu 2014 roku. Wcześniej był żonaty z Katarzyną Modrzewską. Ma dwoje dzieci: Aleksandra z pierwszego małżeństwa oraz Amelię z drugiego.

Znany/a z: -

Związki:
 • Sara Boruc


 • Osoby powiązane: -

  Link WWW: -

  Link FB: -

  Link Pinterest: -

  Link Instagram: -
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index