Big Brother

      "Big Brother" to program typu reality show, który emitowano w kilkunastu krajach świata, do których zalicza się m.in. Polska, Czechy, Grecja, Indie i Bułgaria. Jego premiera odbyła się w Holandii w 1999 roku. Uczestnicy zamykani są w jednym domu bez kontaktu z najbliższą rodziną i dostępu do informacji na ok. 90 dni. W tym czasie żyją pod okiem kamer i wszystkie ich poczynania transmitowane są w telewizji. Zwycięzcą zostanie osoba, która okaże się najwytrwalsza i zdobędzie największą sympatię widzów. Ci decydują o tym, kto zwycięży, poprzez SMS-owe i internetowe głosowanie.

      Kraj produkcji: Polska

      Język: polski

      Liczba sezonów: W Polsce do tej pory rozegrano 7. edycji (wiosna 2001, jesień 2001, 2002, 2007, 2008, wiosna 2019, jesień 2019).

      Producent: Za show odpowiada Endemol Shine Group, światowy lider w dziedzinie programów rozrywkowych. "Big Brother Polska" produkowany jest przez ATM Group.

      Prowadzący/jury: W każdej edycji zmieniają się prowadzący. W tym gronie znaleźli się m.in.: Martyna Wojciechowska, Grzegorz Miecugow, Andrzej Sołtysik, Małgorzata Ohme, Agnieszka Woźniak-Starak, Filip Chajzer oraz Gabi Drzewiecka.Uczestnicy nominują siebie nawzajem do opuszczenia domu Wielkiego Brata, a o zwycięzcy decydują widzowie w SMS-owym i internetowym głosowaniu.

      Gdzie jest emitowany: Program emitowały stacje: TVN, TVN7 i TV4.

      Premiera: 04.03.2001 r. (premiera światowa odbyła się 16.09.1999 r. w Holandii)

      Gatunek: reality show

      Zasady programu: Grupa złożona z kilkunastu osób wybranych na zasadzie castingu wprowadza się do domu Wielkiego Brata. To willa pełna kamer, w której nie ma dostępu do mediów, a życie odbywa się pod dyktando tajemniczego głosu tytułowego Wielkiego Brata, który wyznacza zadania i wskazuje obowiązki. Całe reality show trwa ok. 90 dni, a co 2 tygodnie (w nowszych edycjach) odbywają się tzw. nominacje, podczas których uczestnicy wskazują osobę, która ich zdaniem powinna opuścić program. O odejściu osób z największą liczbą głosów decydują widzowie, wysyłając SMS-y lub głosując przez internet. Sami uczestnicy mogą w każdej chwili opuścić dom dobrowolnie lub zostać z niego wyrzuceni za karę. Rozmowy z Wielkim Bratem odbywają się w dźwiękoszczelnym "pokoju zwierzeń", do którego tajemniczy głos może wezwać wybranego uczestnika w dowolnym momencie. O ostatecznym zwycięzcy programu decydują widzowie w głosowaniu SMS-owym i online.W programie przewidziane są wysokie nagrody finansowe. W trzech pierwszych polskich edycjach była to kwota 500 tys. zł, a w kolejnych 100 tys. zł i samochód Mitsubishi Space Star lub motocykl Harley-Davidson. Oprócz tego wszyscy uczestnicy zyskiwali możliwość zrobienia kariery w mediach oraz podpisania atrakcyjnych kontraktów reklamowych po zakończeniu programu.

      Zwycięzcy i najpopularniejsi uczestnicy: Uczestnicy poszczególnych edycji to Janusz Dzięcioł, Marzena Wieczorek, Piotr Borucki, Jola Rutowicz, Janusz Strączek, Magdalena Wójcik, Kamil Lemieszewski. Edycję specjalną VIP wygrał aktor Jarosław Jakimowicz.Bardzo popularnymi uczestnikami początkowych edycji byli też Klaudiusz Sevkovic i Piotr "Gulczas" Gulczyński. Można ich było zobaczyć w filmie "Gulczas, a jak myślisz?".

      Ciekawostki: Nazwa tego reality show pochodzi od imienia bohatera głośnej książki George'a Orwella "1984". Wielki Brat był głosem reżimu totalitarnego, który kontrolował życie mieszkańców i ustalał obowiązujące zasady życia społecznego. Chociaż pierwowzór tytułowego Wielkiego Brata budzi jednoznacznie negatywne skojarzenia, w popularnym reality show jego wizerunek został nieco "ocieplony". W polskiej wersji programu Wielki Brat przemawiał głosem Jarosława Ostaszkiewicza, którego od 6. edycji zastępuje Agnieszka Barjasz. Do tej pory dom Wielkiego Brata znajdował się w Sękocinie Starym pod Warszawą, na Bielanach Wrocławskich oraz w Gołkowie koło Piaseczna.

      LINK Instagram: @bigbrother.tvn7

      LINK Facebook: @bigbrothertvn