stragan z warzywami i owocami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Kilka skutecznych sposobów na walkę z uczuciem głodu

Ssanie w żołądku, mdłości a nawet ból głowy, to najczęstsze objawy uczucia głodu. Kiedy nie możemy nic zjeść, ponieważ jesteśmy na diecie odchudzającej sytuacja staje się nieprzyjemna. Myślenie o jedzeniu zaczyna doskwierać, a uwaga z trudnością skupia się na innych rzeczach niż jedzenie. Jest kilka metod, które pozwalają na przetrwanie od posiłku do posiłku.

Ssanie w żołądku, mdłości a nawet ból głowy, to najczęstsze objawy uczucia głodu. Kiedy nie możemy nic zjeść, ponieważ jesteśmy na diecie odchudzającej sytuacja staje się nieprzyjemna. Myślenie o jedzeniu zaczyna doskwierać, a uwaga z trudnością skupia się na innych rzeczach niż jedzenie. Jest kilka metod, które pozwalają na przetrwanie od posiłku do posiłku.

Woda jako skuteczny sposób na uczucie głodu i ssanie w żołądku

Picie wody powoduje uczucie sytości. Można nią skutecznie oszukać głód, ale niestety nie na długo. Dlatego woda to rozwiązanie krótkoterminowe.

Surowe warzywa i owoce – przyjemny i smaczny sposób na głód

Owoce powinno się jeść przed posiłkami. Z czego to wynika? Owoce są trawione bardzo szybko, gdy zostały zjedzone na pusty żołądek. Wówczas strawienie jabłka czy banana trwa około 30 minut, a suszonych daktyli lub moreli około godziny. Jeżeli owoce są jedzone po posiłku, wówczas żołądek nie ma szansy na szybkie uporanie się z nimi. Zaczynają one gnić i zakwaszają organizm, powodując przykre dolegliwości takie jak wzdęcia, zgaga. Ponadto zawarte w nich składniki odżywcze nie są wówczas przyswajane. Dlatego ważne jest, aby owoce jeść w momencie, gdy w żołądku nie ma już nic innego, czyli około 3-4 godziny po posiłku lub na czczo. Warzywa możemy jeść wtedy, kiedy mamy na nie ochotę. Dlatego chrupanie marchewki między posiłkami skutecznie powinno zapobiec przykremu ssaniu w żołądku.

Kasia gotuje z Polki.pl - Falafel

Zimno powoduje zwiększenie apetytu – ciepło to sposób na głód

Niska temperatura sprzyja podjadaniu, dlatego dbanie o ciepło spowoduje, że rzadziej będziemy odczuwać głód. W restauracjach zwykle panuje przyjemny chłód, bo w niskich temperaturach zjada się więcej. Warto również zadbać o ciepłotę ciała, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Sen i spokój – jako metody na burczenie w brzuchu i uczucie głodu

Udowodniono wiele lat temu, że niedosypianie jest częstą przyczyną głodu. Ponadto stres powoduje wzmożony apetyt. Podczas stresu zwiększa się zapotrzebowanie na węglowodany proste (czyli słodycze) ponieważ dzięki nim produkowana jest kojąca skołatane nerwy serotonina. Dlatego dobry sen i relaks to dobry sposób na głód.

Niskokaloryczne i sycące startery jako sposób na głód

Produkty bogatobiałkowe i pełne ziarna zbóż zapewniają uczucie sytości na długi czas. Dlatego najlepiej wybrać pożywną opcję śniadaniową, np.: płatki owsiane z jogurtem lub kanapki z pełnoziarnistym pieczywem. Produkty z pełnego ziarna zbóż sycą 10 razy bardziej niż białe bułki czy pieczywo pszenne. Jest to posiłek wartościowy i smaczny. Unikniemy też w ten sposób przejedzenia, które rano jest szczególnie zgubne, ponieważ powoduje senność.

Zero cukru w napojach i wodach smakowych

Zamiast pić sok lepiej zjeść owoc, który zawiera cenny błonnik. Do picia wybierajmy świeżo wyciskane soki, wodę oraz herbaty zielone, czerwone, ziołowe i smakowe. Cukier zawarty w napojach po pierwsze dostarcza nam zbędnych pustych kalorii a po drugie powoduje wyrzut insuliny, który w konsekwencji może być przyczyną wilczego apetytu. Warto wiedzieć, że czarna kawa bez cukru hamuje apetyt na jakiś czas.

 

Pamiętajmy, że dobrze skomponowana dieta oraz jedzenie kilku małych posiłków dziennie to najlepsze metody na ssanie w żołądku i uczucie głodu.


kobieta patrzy na talerz wygłodniałym wzrokiem
©K.- P. Adler/Fotolia
Styl życia
Wilczy apetyt – jak go zahamować?
Nadmierny apetyt prowadzi do pochłaniania zbyt dużej liczby kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Przyczynami „wilczego” apetytu może być niewłaściwie ułożona dieta, zawierająca dużo produktów o wysokim indeksie glikemicznym i zbyt mało błonnika, a także nadmierny stres.

Nadmierny apetyt prowadzi do pochłaniania zbyt dużej liczby kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Przyczynami „wilczego” apetytu może być niewłaściwie ułożona dieta, zawierająca dużo produktów o wysokim indeksie glikemicznym i zbyt mało błonnika, a także nadmierny stres. Jedz produkty zawierające błonnik pokarmowy na zmniejszenie apetytu Postaraj się, żeby w diecie znalazło się dużo potraw zawierających błonnik pokarmowy . Zastąp białe pieczywo i makaron ciemnym, z pełnoziarnistej mąki. Jedz więcej warzyw i owoców oraz nasion roślin strączkowych, np. groch, fasolę, bób. Błonnik pęcznieje w żołądku i dzięki temu hamuje uczucie głodu.   Żeby oszukać głód i dostarczyć błonnika, możesz też dodawać do posiłków otręby. Wchłaniają one wodę i sprawiają, że potrawa jest bardziej sycąca. Utrzymuj prawidłowe stężenia cukru we krwi – zapobiegniesz atakom głodu Kiedy stężenie cukru we krwi spada, odczuwasz głód i gwałtowną potrzebę zaspokojenia go. Cukier spada wtedy, kiedy pomiędzy kolejnymi posiłkami mija dużo czasu. Jeśli na przykład jesz przed pracą śniadanie, a potem przez 8 godzin nic, oprócz batonika i kawy, to po powrocie do domu będziesz gotowy zjeść wszystko. Obiad, który zjesz po 8 godzinach bez żadnego posiłku, prawdopodobnie będzie dużo większy niż gdybyś zjadł go po 3 godzinach. Lepiej kaloryczność tego posiłku rozłożyć na dwie porcje. Staraj się jeść 5 niedużych posiłków dziennie co 2-3 godziny: o godzinie 7.00 – śniadanie, o 10.00 – drugie śniadanie, o 13.00 – obiad, o 16.00 – podwieczorek, a o 18.00 – kolację.   Jeśli chcesz zapobiec napadom głodu i najadać się na dłużej, wybieraj potrawy o niskim indeksie glikemicznym. Po dwóch godzinach od zjedzenia ich stężenie cukru we krwi nie wzrośnie tak gwałtownie, jak dzieje się w przypadku produktów o wysokim indeksie...

Kobieta zagląda do pustej lodówki
© lulu/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny ciągłego uczucia głodu
Ciągłe uczucie głodu objawia się nie tylko samym łaknieniem, ale nawet ssaniem w żołądku. Może być wynikiem niewłaściwego żywienia, silnego stresu lub braku odpowiedniej ilości snu.

Ciągłe uczucie głodu objawia się nie tylko samym łaknieniem, ale nawet ssaniem w żołądku. Może być wynikiem niewłaściwego żywienia, silnego stresu lub braku odpowiedniej ilości snu.   Inne przyczyny ciągłego uczucia głodu to choroby, ciąża, zmiany hormonalne i problemy o podłożu psychicznym. Ciągłe uczucie głodu, a złe żywienie Jeśli pomiędzy posiłkami mijają 4 godziny lub więcej, od tego momentu aż do kolejnego posiłku odczuwa się ciągłe uczucie głodu i jest to normalna reakcja organizmu. Powinno się jeść 5-6 małych posiłków w trakcie dnia – regularne jedzenie niweluje głód. Ssący, permanentny głód pojawia się też u osób, które jedzą regularnie słodycze. Cukry w dużych ilościach dają zastrzyk energii, ale jest to stan chwilowy, a po nim poziom glukozy spada, a organizm domaga się jego uzupełnienia. Także nieodpowiednio skomponowane dania mogą być przyczyną ciągłego odczuwania głodu mimo regularnego jedzenia. Dotyczy to posiłków o zbyt wysokim indeksie glikemicznym i dużej ilości węglowodanów. Mimo sytości po jedzeniu w krótkim czasie może pojawić się ponownie głód . To wynik skoków poziomu cukru we krwi po spożyciu nieodpowiednio zbilansowanej diety. Niekiedy ciągłe uczucie głodu jest objawem zbyt małej ilości płynów w organizmie, dlatego należy się odpowiednio nawadniać.  Ciągłe uczucie głodu, a tryb życia Uczucie ciągłego głodu towarzyszy zwykle osobom, które żyją w stresie. Silne emocje i napięcie zwiększają łaknienie i zaburzają prawidłowe odczuwanie głodu i sytości. Bezpośrednią przyczyną ciągłego odczuwania głodu są zmiany chemiczne zachodzące pod wpływem stresu związane z leptyną, neuropeptydem Y i kortyzolem. Długotrwały stres sprzyja też występowaniu otyłości brzusznej i ogólnemu odkładaniu tkanki tłuszczowej – za sprawą kortyzolu. Silny i długotrwały stres wzmaga apetyt na...

Zadowolony mężczyzna siedzący przy stole pełnym jedzenia.
©Africa Studio/Fotolia
Styl życia
Nagły atak głodu może świadczyć o cukrzycy. Recepta na wilczy apetyt to 5 posiłków dziennie i picie wody
Niepohamowany apetyt pojawia się, kiedy nie możemy przestać jeść mimo uczucia sytości. Przyczyną nagłych napadów jedzenia może być choroba, problemy emocjonalne, zespół napięcia przedmiesiączkowego lub odchudzanie. Nagłym atakom głodu można zapobiec stosując zbilansowaną dietę.

Niepohamowany apetyt pojawia się, kiedy nie możemy przestać jeść mimo uczucia sytości. Przyczyną nagłych napadów jedzenia może być choroba, problemy emocjonalne, zespół napięcia przedmiesiączkowego lub odchudzanie. Nagłym atakom głodu można zapobiec stosując zbilansowaną dietę.   Badania francuskich naukowców wykazały, że napady niepohamowanego apetytu o podłożu emocjonalnym mają różne przyczyny w zależności od płci. Kobiety są skłonne do nadmiernego objadania się, kiedy mają obniżony nastrój, są złe lub rozdrażnione. Mężczyźni przyznają się do wzmożonego apetytu w momentach, kiedy są najbardziej zadowoleni. Niepohamowany apetyt może być skutkiem choroby Wilczy apetyt tłumaczymy często stanami emocjonalnymi, stresem lub po prostu ogromną ochotą na zjedzenie jakiegoś produktu. Częste napady objadania się nie powinny być jednak lekceważone, ponieważ mogą świadczyć o chorobach takich jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy , depresja i problemy emocjonalne, zaburzenia odżywiania: bulimia, bigoreksja (obsesja na punkcie muskulatury) .   Objawem wszystkich tych schorzeń może być zwiększony apetyt, ciągła chęć podjadania lub nagły atak głodu. Przyczyny wilczego apetytu: SAD i PMS Napady niepohamowanego apetytu mogą występować także u osób zdrowych, ale doświadczających niegroźnych zaburzeń somatycznych (nerwowych). Narażone na nie są głównie kobiety. Do najpopularniejszych schorzeń tego typu należą SAD (seasonal affective disorders), czyli sezonowe zaburzenia nastroju oraz PMS (premenstrual syndrome), czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego . Przyczyną SAD i PMS są zaburzenia równowagi hormonalnej i zmiany w gospodarce wodno-elektrolitowej. Kobiety skarżą się wtedy na obniżone samopoczucie i wzmożony apetyt. Nieodpowiednia dieta może skutkować napadami głodu Zbyt restrykcyjne diety...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik