Szklanki z ciepłym napojem
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Zdrowe energetyki – co warto pić zamiast kawy

Kawa zawiera kofeinę, która jest środkiem pobudzającym i jednocześnie silnie uzależniającym. Odwadnia organizm i wypłukuje minerały, w tym wapń, przez co sprzyja osteoporozie. Nie powinny jej pić osoby, które mają problemy z sercem, żołądkiem i nadciśnieniem.

Kawa zawiera kofeinę, która jest środkiem pobudzającym i jednocześnie silnie uzależniającym. Odwadnia organizm i wypłukuje minerały, w tym wapń, przez co sprzyja osteoporozie. Nie powinny jej pić osoby, które mają problemy z sercem, żołądkiem i nadciśnieniem.

Zdrowy zamiennik kawy – woda z cytryną

Owoce cytrusowe są bardzo zdrowe w przeciwieństwie do kawy, która wypłukuje z organizmu cenne pierwiastki mineralne: magnez, wapń, potas. Woda z cytryną dodaje energii, orzeźwia, bardzo dobrze smakuje i usuwa toksyny z organizmu.

Zamiast kawy – zielona herbata

Zdecydowanie lepiej zamiast kawy wypić zieloną herbatę – zawiera dwa razy więcej odpowiednika kofeiny – teiny - niż kawa. Bardzo ważny jest czas parzenia – aby herbata zielona działała pobudzająco nie należy jej parzyć dłużej niż 3 minuty.

Zamiast kawy – yerba mate

Yerba mate, czyli suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego, to zdrowy odpowiednik kawy, który dostarcza minerałów, podczas gdy kawa je wypłukuje. Wpływa pozytywnie na umysł, podnosi poziom koncentracji.

Zamiast kawy – herbata rooibos

Herbata rooibos (czerwona) co prawda nie zawiera kofeiny, ale doskonale poprawia samopoczucie, dzięki czemu dodaje również energii. Ważne jest również to, że herbata z czerwonokrzewu jest naturalnie słodka w przeciwieństwie do kawy, którą wiele osób dosładza, a cukier rafinowany szkodzi zdrowiu i urodzie.

 

filiżanka herbaty z pomarańczą
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kawa czy herbata – co ma więcej kofeiny?
Zawartość kofeiny w herbacie waha się w zależności od kilku czynników, ale faktem jest, może być bardzo zbliżona do zawartości kofeiny w kawie. W krajach Unii Europejskiej istnieje obowiązek zamieszczania informacji o przybliżonej zawartości kofeiny w każdym napoju, w którym znajduje się jej więcej niż 150 mg/l. Za dawkę śmiertelną przyjmuje się 192 mg kofeiny na 1 kg masy ciała.

Zawartość kofeiny w herbacie waha się w zależności od kilku czynników, ale faktem jest, może być bardzo zbliżona do zawartości kofeiny w kawie. W krajach Unii Europejskiej istnieje obowiązek zamieszczania informacji o przybliżonej zawartości kofeiny w każdym napoju, w którym znajduje się jej więcej niż 150 mg/l. Za dawkę śmiertelną przyjmuje się 192 mg kofeiny na 1 kg masy ciała. Kofeina, teina, guaranina i mateina – jeden środek psychoaktywny Kofeina to organiczny związek chemiczny, który znajduje się w surowcach roślinnych, gdzie pełni rolę odstraszacza owadów. Ludzie już przed tysiącami lat odkryli stymulujące działanie kofeiny , a dziś jest ona najpopularniejszym naturalnym środkiem psychoaktywnym i głównym składnikiem większości produktów pobudzających.   Mylić może jej nazwa, która nasuwa oczywiste skojarzenie kofeiny z kawą, ale nie jest prawdą, że to właśnie tam znajduje się największa ilość tej substancji. Kofeina występuje pod wieloma nazwami , które są zależne od jej pochodzenia. Jako teina kryje się w herbacie, jako mateina – w yerba mate , natomiast jako guaranina – w owocach guarany, głównym składniku wielu napojów energetycznych. Duże jej ilości znajdują się w napojach gazowanych typu cola, a jeszcze więcej kofeiny niż w filiżance kawy można się spodziewać w lekarstwach przeciwbólowych i w tabletkach odchudzających. Ile kofeiny jest w herbacie, a ile w kawie? Zawartość kofeiny, tak w kawie, jak i w herbacie, można podawać jedynie orientacyjnie, bo ilość ta jest zależna od kilku czynników: Gatunku nasion kawowca i liści herbaty. Czasu zbioru i sposobu suszenia. Jakości kawy i herbaty. Czasu parzenia. Stosunku kawy i herbaty do ilości wody w filiżance. Nawet kawa bezkofeinowa zawiera śladowe ilości kofeiny, lecz są to zawsze ilości mniejsze niż w herbacie. Najwięcej kofeiny ma drobno...

Kobieta karmi piersią
© JenkoAtaman/Fotolia.com
Styl życia
Kawa a karmienie piersią – czy każda ilość kofeiny szkodzi dziecku?
Zbyt duża ilość kofeiny, którą wraz z mlekiem matki otrzymuje dziecko, może powodować jego niepokój, rozdrażnienie, problemy ze snem. Dawka kofeiny zawarta w jednej słabej lub średnio mocnej kawie jest jednak zbyt mała, aby wywołać taki efekt.

Zbyt duża ilość kofeiny, którą wraz z mlekiem matki otrzymuje dziecko, może powodować jego niepokój, rozdrażnienie, problemy ze snem. Dawka kofeiny zawarta w jednej słabej lub średnio mocnej kawie jest jednak zbyt mała, aby wywołać taki efekt.   Kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale też w herbacie, yerba mate, napojach gazowanych, napojach energetycznych oraz w czekoladzie. Te napoje należy uwzględnić przy podliczaniu dostarczonej organizmowi ilości kofeiny. Jaka ilość kofeiny jest bezpieczna, podczas karmienia piersią? Do mleka przenika ok. 1% dawki kofeiny, której dostarczyła sobie karmiąca. Jeśli kobieta pije dziennie nie więcej niż jedną umiarkowanie mocną kawę, nie powinno to negatywnie wpłynąć na karmione przez nią dziecko. Przyjmuje się, że maksymalną bezpieczną ilością kofeiny, jaką może dostarczyć sobie karmiąca mama, jest 300 mg dziennie. Tyle kofeiny zawierają: 1,5 kubka zwykłej parzonej kawy (bez fusów), 2 kubki kawy rozpuszczalnej, 2 kubki kawy latte, cappuccino i mokki, 3 filiżanki espresso (30 ml).   Każde dziecko może mieć jednak inny próg tolerancji na kofeinę, dlatego kobieta karmiąca piersią powinna obserwować jego zachowanie po karmieniu. Możliwe, że wypita przez matkę kawa nie będzie miała żadnego wpływu na dziecko. Jeśli jednak niemowlę jest niespokojne bez innej przyczyny, należy jeszcze bardziej ograniczyć kawę lub z niej zrezygnować. Czym można zastąpić kawę, podczas karmienia piersią? Zwykłą kawę można bezpiecznie zastąpić kawą zbożową, jeśli dziecko nie jest na nią uczulone. Można również pić kawę bezkofeinową , która w procesie dekofeinizacji została pozbawiona większości kofeiny . Jednak należy pamiętać, że według norm Unii Europejskiej bezkofeinowa kawa rozpuszczalna zawiera do 0,3% kofeiny a zielone ziarna do 0,1% kofeiny. Tym samym jedna filiżanka kawy bezkofeinowej...

kobieta trzyma kubek gorącego napoju
©Alena Ozerova/Fotolia
Styl życia
Kawa czy herbata – co jest zdrowsze? Wady i zalety picia ciepłych napojów
Kawa czy herbata – co jest zdrowsze? Wady i zalety picia ciepłych napojów

Kawa czy herbata - co jest zdrowsze? Spór o to czy lepiej pić herbatę zamiast kawy toczy się od dawna. Jego nieprzemijalność i ciągły powrót do zagadnienia sugeruje, że trudno o jednoznaczne stanowisko. Poznaj znajdziesz kilka istotnych faktów o obu napojach. Największa zalety i wady picia kawy i herbaty . Czy herbata jest zdrowa? Pozytywny wpływ herbaty na organizm 1. Herbata pomaga zapobiegać wystąpieniu cukrzycy typu 1 , a gdy już została wykryta, to spowalnia jej rozwój. 2. Picie 3-4 filiżanek herbaty dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia ataku serca. 3. Herbata (zwłaszcza zielona) zawiera fluor, który chroni zęby. 4. Osoby, które piją więcej niż 10 filiżanek zielonej herbaty dziennie, mają mniejsze ryzyko pojawienia się schorzeń wątroby. 5. Herbata chroni przed chorobami serca i niektórymi odmianami raka. 6. Osoby, które piją czarną herbatę cztery razy dziennie mają mniejszy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. 7. Zielona herbata chroni przed rakiem płuc. 8. Herbata doskonale nawadnia organizm. Negatywny wpływ herbaty na organizm 1. Herbata może zawierać pestycydy, nawet jeśli jest oznaczona jako organiczna. 2. Herbata zawiera dużą ilość tiaminy, która utrudnia wchłanianie żelaza, co może prowadzić do anemii. 3. Herbata zawiera kofeinę i może powodować nerwowość i wzrostu ciśnienia krwi. 4. Zwiększa ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów. 5. Dodanie cukru i mleka do herbaty (popularna bawarka) niweluje antyrakowe działanie herbaty. Czy kawa jest zdrowa? Pozytywny wpływ kawy na organizm 1. Kawa pomaga zapobiegać cukrzycy typu 2 . 2. Picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia podagry u mężczyzn po 40. roku życia. 3. Kofeina zawarta w kawie zwiększa skuteczność środków...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner