Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
kobieta trzymająca się za bolącą trzustkę
© staras/Fotolia.com
Styl życia

Kłucie, biegunki, spadek masy ciała – najczęstsze objawy chorej trzustki

Ból trzustki może się objawiać kłuciem i promieniować na inne narządy. Towarzyszą mu też gorączka, zbyt duży apetyt na słodycze, biegunki tłuszczowe oraz częstoskurcze.

Ból trzustki może się objawiać kłuciem i promieniować na inne narządy. Towarzyszą mu też gorączka, zbyt duży apetyt na słodycze, biegunki tłuszczowe oraz częstoskurcze.

 

Trzustka bierze udział w trawieniu pokarmów. Chorą trzustkę należy odciążyć lekkostrawną dietą, a problem zgłosić lekarzowi. Przyczynami bólu mogą być stany zapalne, a nawet nowotwór.

Dlaczego boli trzustka

Trzustka odpowiada za regulację poziomu cukru we krwi oraz trawienie pokarmów. Narząd ten musi codziennie bardzo intensywnie pracować, by cały organizm funkcjonował prawidłowo. Organ ten doświadcza poważnych uszkodzeń, często w wyniku niezdrowego stylu życia. Trzustkę najbardziej niszczy przejadanie się (zarówno sporadyczne, jak i codzienne jedzenie do syta), picie nadmiernych ilości alkoholu, jadłospis bogaty w potrawy tłuste, słone i słodkie, przyjmowanie leków, a także przewlekły stres. Wynikiem takich działań są stany zapalne trzustki, torbiele, a także nowotwory. Czasami wina leży po stronie genetyki.

 

Ból trzustki pojawia się w górnych partiach brzucha, za żołądkiem, po lewej stronie. Ból jest palący i zlokalizowany pod żebrami. Może nawracać i nasilać się tuż po posiłku oraz podczas leżenia na wznak (trzustka jest wtedy ściśnięta).

Najczęstsze objawy chorej trzustki

Gdy trzustka zaczyna chorować, daje o sobie znać całemu organizmowi. Oprócz bólu pojawia się też wiele innych objawów.

  • Kłucie – chory odczuwa w jamie brzusznej nieprzyjemne kłucie o umiarkowanym natężeniu.
  • Gorączka – podwyższona temperatura pojawia się, gdy dochodzi do stanu zapalnego trzustki. Stan zapalny może być ostry lub przewlekły.
  • Ból głowy – kiedy szwankuje trzustka, mogą pojawić się złe samopoczucie, zmęczenie oraz ból głowy.
  • Spadek masy ciała – trzustka odpowiada za trawienie, więc jej uszkodzenie prowadzi do trudniejszego przyswajania składników odżywczych. Organ powoli niszczeje, a chory chudnie, nawet jeśli nie zmienił diety.
  • Tłuszczowe biegunki – świadczą o stanie zapalnym trzustki. Proces wypróżniania jest nagły i bolesny, stolec może pojawiać się kilka razy dziennie lub raz na kilka dni. Trudno go spłukać. Stolec ma rzadką konsystencję, bardzo jasny kolor i wyjątkowo nieprzyjemny zapach.
  • Świąd skóry – wynika z pojawienia się białka pod skórą. Nie jest bardzo uciążliwy, zatem łatwo zignorować ten symptom.
  • Apetyt po posiłku – zaraz po obfitym posiłku pojawia się ochota na słodycze. Ma to związek z nieodpowiednim rozkładem glukozy we krwi, spowodowanym niszczeniem komórek produkujących insulinę.
  • Częstoskurcz – objawia się dusznościami, intensywnym biciem serca oraz szybszym oddechem. Jest spowodowany osłabieniem organizmu.

Sposoby na złagodzenie bólu trzustki

Ból trzustki może być wyjątkowo uciążliwy. Niekiedy promieniuje do innych narządów, co utrudnia jego zlokalizowanie. Jeśli dolegliwości nie ustąpią po kilku godzinach, a wręcz się nasilą, należy zgłosić się go lekarza. W międzyczasie warto zastosować się do pewnych zasad, które mogą nieco załagodzić ból:

  • położyć się na boku i podkurczyć nogi,
  • zrezygnować z jedzenia czegokolwiek, oprócz lekkich kleików,

pić duże ilości wody mineralnej.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
mężczyzna trzymający się za lewy bok
© staras/Fotolia.com
Styl życia
Główne przyczyny bólu trzustki: przejedzenie, zapalenie, torbiel i nowotwór
Ból trzustki może być spowodowany poważną chorobą, np. nowotworem, torbielą lub stanem zapalnym. Pojawia się również na skutek niewłaściwych nawyków, m.in. stresu, picia nadmiernych ilości alkoholu oraz przejadania się.

Ból trzustki może być spowodowany poważną chorobą, np. nowotworem, torbielą lub stanem zapalnym. Pojawia się również na skutek niewłaściwych nawyków, m.in. stresu, picia nadmiernych ilości alkoholu oraz przejadania się.   Bez trzustki niemożliwe byłoby trawienie pokarmów oraz regulacja poziomu cukrów we krwi. Jej uszkodzenia wynikają z jedzenia niezdrowych, tłustych pokarmów, przejadania się, stresu, nadużywania alkoholu oraz w wyniku długotrwałego przyjmowania niektórych leków. Czym jest trzustka? Trzustka jest narządem położonym w górnej części brzucha, czyli w tzw. nadbrzuszu. Organ znajduje się między kręgosłupem a żołądkiem, niedaleko śledziony i dwunastnicy. Trzustka spełnia istotną rolę w organizmie, ponieważ wydziela hormony: glukagon i insulinę. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Drugą funkcją tego narządu jest wspieranie procesu trawienia pożywienia (czyli białek, tłuszczów i węglowodanów). Trzustka wytwarza enzymy trawienne, które trafiają do jelita cienkiego, gdzie rozpoczyna się rozkład pożywienia. Zaburzenie pracy tego organu może skutkować przewlekłymi problemami ze zdrowiem, np. zapaleniami lub nowotworami. Jakie są przyczyny bólu trzustki? Niepokój powinny wzbudzić zarówno bóle przewlekłe (trwające kilka tygodni) lub ostre (bardzo intensywne i dokuczliwe, trwające kilka dni). W takich sytuacjach należy udać się do lekarza, który postawi stosowną diagnozę. Czasem może się okazać, że ból nie dotyczy trzustki, lecz promieniuje z innego, uszkodzonego narządu. Ból trzustki najczęściej bywa wynikiem następujących przyczyn: Przejedzenie – jest to najczęstsza i najłatwiejsza do pokonania przyczyna bólu trzustki. Dominuje wówczas delikatne,...

kobieta u lekarza
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Życie bez trzustki – przyczyny usunięcia, leki i dieta
Życie bez trzustki jest możliwe. W takiej sytuacji należy przyjmować insulinę, hormony i enzymy trawienne, a także rozpocząć lekkostrawną dietę. Nie wolno pić alkoholu.

Życie bez trzustki jest możliwe. W takiej sytuacji należy przyjmować insulinę, hormony i enzymy trawienne, a także rozpocząć lekkostrawną dietę. Nie wolno pić alkoholu.   Żaden narząd nie jest w stanie zastąpić trzustki. Decyzję o jej usunięciu podejmuje się w przypadku poważnych uszkodzeń lub chorób. Osoby, które nie mają trzustki muszą do końca życia zażywać leki i przejść na lekkostrawną dietę . Za co odpowiada trzustka? Trzustka jest położona w górnej części brzucha, nieopodal dwunastnicy, pełni funkcję gruczołu trawiennego. Produkuje wiele hormonów i enzymów, bez których niemożliwe by było prawidłowe funkcjonowanie, m.in. rozkład pokarmów lub cukrów we krwi. Z tego powodu usunięcie tego organu jest dla osoby chorej ostatecznością. Komórki trzustkowe wytwarzają następujące substancje: komórki beta - produkują insulinę, która pozwala wykorzystać węglowodany przez komórki i magazynować ich nadmiar w wątrobie , komórki alfa – produkują glukagon, który podnosi poziom cukru we krwi, komórki delta – produkują somatostatynę, hamującą uwalnianie hormonów, gastryna – wspiera wydzielanie soku żołądkowego, enzymy – umożliwiają trawienie białek i kolagenu, a także rozkładają kwasy nukleinowe. Kiedy należy usunąć trzustkę? Życie bez trzustki wiąże się z wieloma trudnościami, dlatego organ można usunąć jedynie w poważnych sytuacjach, takich jak: poważny uraz trzustki – jeśli narząd został przebity, zmiażdżony lub poważnie obity, co uniemożliwia jego regenerację i dalsze funkcjonowanie, nowotwór trzustki – jest to jeden z trudniejszych do wyleczenia rodzajów raka, dlatego często usuwa się komórki nowotworowe wraz z całym narządem,...

mężczyzna trzymający się za brzuch
©Monet/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać przewlekłe zapalenie trzustki?
Choroba trzustki może mieć formę przewlekłą i przez wiele lat ukrywać się pod postacią objawów charakterystycznych dla niestrawności bądź zatrucia pokarmowego. Podczas gdy chory nie zdaje sobie sprawy, że dolega mu przewlekłe zapalenie trzustki, w organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Kiedy pojawiają się poważniejsze objawy, jak cukrzyca czy stolce tłuszczowe, trzustka nie spełnia już 90% swoich funkcji.

Choroba trzustki może mieć formę przewlekłą i przez wiele lat ukrywać się pod postacią objawów charakterystycznych dla niestrawności bądź zatrucia pokarmowego. Podczas gdy chory nie zdaje sobie sprawy, że dolega mu przewlekłe zapalenie trzustki, w organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Kiedy pojawiają się poważniejsze objawy, jak cukrzyca czy stolce tłuszczowe, trzustka nie spełnia już 90% swoich funkcji. Przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) dotyka najczęściej osób, które regularnie piją alkohol. Wystarczy 50 ml wódki lub 500 ml piwa dziennie, by spowodować nieodwracalne zmiany w jednym z najważniejszych gruczołów, który odpowiada zarówno za proces trawienia, jak i za produkcję niezbędnych hormonów. Ryzyko choroby znacznie wzrasta, jeśli picie alkoholu współwystępuje z wysokotłuszczową lub wysokobiałkową dietą. Najbardziej szkodliwe są tłusty nabiał, tłuste mięso, potrawy smażone i tłuste, zawiesiste sosy. Do przewlekłego zapalenia trzustki mogą doprowadzić też: urazy, stany zapalne, nowotwory i wady rozwojowe trzustki, nadczynność przytarczyc, uchyłki dwunastnicy, kamica żółciowa, wrzody żołądka , hiperlipidemia , niedożywienie. Objawy przewlekłego zapalenia trzustki Charakterystycznym objawem przewlekłego zapalenia trzustki są nawracające bóle w śródbrzuszu lub nadbrzuszu (promieniujące do pleców), które pojawiają się zwykle tuż po spożyciu obfitego posiłku lub na kilka godzin po wypiciu alkoholu. Towarzyszą im objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zaparcia, biegunki czy gazy. Stolce są pieniste, cuchnące i tłuste. Ponieważ dolegliwości te sugerują zwykłe zatrucie pokarmowe lub niestrawność, napady mogą pojawiać się nawet przez kilka lat, zanim zostanie rozpoznana ich prawdziwa przyczyna. Chory na PZT w miarę postępowania choroby chudnie i traci...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner