Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
czarne stringi
Flickr/Sew Ripped/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Co organizm mówi o owulacji, czyli jak wygląda śluz przedmiesiączkowy

Wygląd śluzu przed okresem informuje, że dobiegły końca twoje dni płodne. Organizm wysyła sygnały, kiedy kończy się owulacja, wystarczy tylko nauczyć się je interpretować.

Wygląd śluzu przed okresem informuje, że dobiegły końca twoje dni płodne. Organizm wysyła sygnały, kiedy kończy się owulacja, wystarczy tylko nauczyć się je interpretować.

Faza niepłodności bezwzględnej

Moment, kiedy kobieta zaczyna krwawić, rozpoczyna jej cykl. Tuż przed okresem – od obumarcia komórki jajowej do pojawienia się wydzieliny ze złuszczonej ścianki macicy – trwa faza niepłodności bezwzględnej. Przy wahaniach długości cyklu w zależności od indywidualnych uwarunkowań kobiety okres dni niepłodnych jest zawsze stały, trwa 2 tygodnie. Śluz fazy niepłodności bezwzględnej nazywany jest fachowo śluzem typu G, od gestagenu, pod którego wpływem jest wytwarzany. Powstaje on w najniższych częściach szyjki macicy.

Czym charakteryzuje się śluz typu G?

Śluz typu G jest śluzem barierowym – tworzy siatkę, blokującą plemnikom przejście do dróg rodnych kobiety. Ma więc przeciwne właściwości do śluzu, pojawiającego się w dniach płodnych. Zupełnie inny jest też jego wygląd. Śluz okresu niepłodnego daje uczucie suchości w pochwie. Ma barwę białą lub żółtą. Jest nieprzejrzysty, gęsty i mętny. Charakteryzuje go przyczepność i lepkość, ale brak mu śliskości cechującej śluz występujący w okresie płodnym.

Jak badać śluz?

Badanie śluzu nie jest łatwe – wymaga wprawy, bo niektóre okoliczności mogą zmieniać wygląd wydzieliny niezależnie od przebiegu cyklu. Nie jest obojętne, kiedy przeprowadzamy obserwacje. Najlepsze wyniki daje ocena stanu wydzieliny rano, jeszcze przed skorzystaniem z toalety. Mylne mogą być natomiast obserwacje poczynione w przeciągu 3–4 dni od niezabezpieczonego stosunku – w tym czasie z szyjki macicy mogą wyciekać jeszcze pozostałości męskiego nasienia. Ważne jest nie tylko wybranie odpowiedniego momentu, ale również sposób, w jaki zbiera się wydzielinę. Najwięcej z nas obserwuje swój śluz po zebraniu go z szyjki za pomocą papieru toaletowego. Skuteczniejsze i obciążone mniejszym ryzykiem pomyłki jest jednak pobranie próbki bezpośrednio z pochwy poprzez włożenie tam zdezynfekowanego palca. Zdarza się, że kobiety mylą gęstą, obfitą wydzielinę występującą podczas jajeczkowania z upławami, które są objawem infekcji.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
uśmiechnięta nastolatka
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Burza hormonalna – wszystko co powinnaś wiedzieć o swoim cyklu
Często nie zdajemy sobie sprawy jakie niesamowite zmiany zachodzą w naszym organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy trwa zwykle około 28 dni i składa się z fazy przedowulacyjnej i fazy ciałka żółtego.

Często nie zdajemy sobie sprawy jakie niesamowite zmiany zachodzą w naszym organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy trwa zwykle około 28 dni i składa się z fazy przedowulacyjnej i fazy ciałka żółtego.   Cykl menstruacyjny kobiety może trwać od 21 do 35 dni i dzielimy go na dwie fazy: przedowulacyjną (estrogenową) – związaną z dojrzewaniem komórki jajowej. W tej fazie mają miejsce wszelkie zmiany w długości cyklu; fazę ciałka żółtego (progesteronową) – od owulacji (czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej). Faza przedowulacyjna Faza przedowulacyjna, nazywana inaczej estrogenową lub folikularną. Jej długość ma charakter zmienny, różny u każdej kobiety oraz zmienia się wraz z wiekiem. Dzieli się ona na dwa okresy: niepłodności względnej oraz płodności .   Pierwszy dzień miesiączki (czyli pierwszy dzień cyklu) jest okresem niepłodności względnej. Nie wydziela się wówczas śluz szyjkowy a szyjka macicy jest twarda, nisko położona i zamknięta. Środowisko w drogach rodnych kobiety ma kwaśny odczyń uniemożliwiający przedostanie się chorobotwórczych ustrojów co również oznacza, że zabójczo działa na plemniki.   Po tej fazie następuje okres płodności, w którym wzrost estrogenów powoduje ponowne rozrastanie się błony śluzowej, dzięki czemu zapłodnione jajeczko będzie miało odpowiednie środowisko do rozwoju. Szyjka macicy mięknie, otwiera się i unosi ku górze. Wysoki poziom estrogenów stwarza przyjazne (zasadowe) środowisko dla plemników poprzez wydzielanie śluzu – co fachowo nazywane jest płodnym śluzem szyjkowym, dzięki któremu mogą one przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Pęcherzyki jajnikowe pierwotne zostają pobudzone do dojrzewania wraz ze wzrostem TSH we krwi. Dalsza produkcja estrogenów powoduje, że na pęcherzyk dominujący (tylko on ulegnie jajeczkowaniu i w nim...

Kalendarz dni płodnych
© wutzkoh/Fotolia.com
Styl życia
Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Metoda kalendarzyka i obserwacje
Objawy dni płodnych występują nie u każdej kobiety i nie zawsze. Dni płodne można szacunkowo obliczyć na podstawie dat kolejnych cykli menstruacyjnych, pomiarów temperatury ciała oraz oceny śluzu szyjki macicy. Ta metoda to tzw. kalendarzyk małżeński, nie jest ona metodą antykoncepcji.

Objawy dni płodnych występują nie u każdej kobiety i nie zawsze. Dni płodne można szacunkowo obliczyć na podstawie dat kolejnych cykli menstruacyjnych, pomiarów temperatury ciała oraz oceny śluzu szyjki macicy. Ta metoda to tzw. kalendarzyk małżeński, nie jest ona metodą antykoncepcji.   Kalendarzyk małżeński nie jest metodą antykoncepcji. Pozwala jedynie w przybliżeniu określić, kiedy wypadają w cyklu menstruacyjnym dni płodne . Obserwacje temperatury ciała i śluzu szyjki macicy w trakcie cyklu, na podstawie których można przypuszczać ten czas, powinny trwać przynajmniej rok. Dni płodne i niepłodne w cyklu miesiączkowym Jak obliczyć dni płodne? Jeśli cykle menstruacyjne są regularne i każdy z nich trwa tyle samo, można obliczyć przybliżoną datę owulacji i tym samym dni płodne. W cyklu trwającym 28 dni do owulacji dochodzi między 10. a 16. dniem przed kolejną miesiączką, najczęściej na 14 dni przed następnym krwawieniem.   Za dni płodne uznaje się 5 dni przed jajeczkowaniem i 4 dni po nim. Tak duży margines spowodowany jest tym, że organizm kobiecy reaguje na nawet niewielkie zmiany, np. infekcje czy silny stres. Przez to owulacja może się przesunąć – opóźnić lub wystąpić nawet kilka dni wcześniej. Ponadto plemnik może przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni i w tym czasie jest zdolny do zapłodnienia dojrzałej komórki jajowej. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez 24 godziny po owulacji. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, jest wydalana z organizmu.   Dni niepłodne także można obliczyć w przybliżeniu. To 4 lub 5 dni po owulacji oraz od 1. dnia cyklu do 5 dni przed jajeczkowaniem.   Dni płodne i niepłodne można określić również dzięki prostemu testowi owulacyjnemu do kupienia za kilka złotych w aptece. Aby z większym...

Badanie poziomu estrogenów
© jarun011/Fotolia.com
Styl życia
Badanie poziomu estrogenów – przy problemach z zajściem w ciążę i zaburzeniach miesiączkowania
Badanie poziomu estrogenów pozwala ujawnić ograniczoną rezerwę jajnikową, która jest przyczyną niepłodności u kobiet. Pomiary wykonuje się między 3. a 5. dniem menstruacji.

Badanie poziomu estrogenów pozwala ujawnić ograniczoną rezerwę jajnikową, która jest przyczyną niepłodności u kobiet. Pomiary wykonuje się między 3. a 5. dniem menstruacji.   Przed ciążą hormony estrogenów są odpowiedzialne za wykształcanie żeńskich narządów oraz regulują cykl miesiączkowy. Po zapłodnieniu zaś hormony przygotowują śluzówkę na przyjęcie zarodka. Estrogen wpływa na powiększanie macicy oraz pobudza wzrost kanalików mlekowych, przygotowując tym samym piersi do naturalnego karmienia. Kiedy wykonać badanie estrogenu Badanie poziomu estrogenów zaleca się kobietom, które po roku współżycia bez zabezpieczeń, nie mogą zajść w ciążę. Poziom estrogenów bada się między 3. a 5. dniem menstruacji. Pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego jest pierwszym dniem cyklu. Diagnostyka niepłodności zalecana jest również kobietom z nieregularnymi miesiączkami, a także przed menopauzą. Badanie estrogenu pozwala wykryć ograniczoną rezerwę jajnikową – jedną z przyczyn niepłodności u kobiet. Na czym polega badanie poziomu estrogenów? Badanie poziomu estrogenów polega na pobraniu krwi, ale zanim to nastąpi, lekarz przeprowadza wywiad. Dobrze jest przygotować takie informacje, jak: data ostatniej miesiączki, nazwy zażywanych leków, regularność cykli miesiączkowych, rodzaj stosowanej antykoncepcji, przebyte choroby u siebie oraz w rodzinie. Lekarz może także poprosić kobietę o wgląd do wyników cytologii oraz morfologii krwi. Badanie cytologiczne dobrze jest wykonywać co 2-3 lata. Cytologia polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy w celu zdiagnozowania nowotworu tego narządu. Badanie estrogenu w okresie okołoowulacyjnym to jeden ze sposobów na potwierdzenie wystąpienia jajeczkowania w danym cyklu menstruacyjnym. Na co wpływa poziom...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner