kobieta na łące
Flickr/Vladimir Pustovit/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Jajeczkowanie, czyli owulacja. Sprawdź, kiedy masz dni płodne

Owulację rozpoznać można po pojawiającym się bólu owulacyjnym, podwyższonej temperaturze i specyficznym lepkim śluzie. Inaczej nazywana jajeczkowaniem, polega na uwalnianiu komórek jajowych z pęcherzyków Graafa.

Owulację rozpoznać można po pojawiającym się bólu owulacyjnym, podwyższonej temperaturze i specyficznym lepkim śluzie. Inaczej nazywana jajeczkowaniem, polega na uwalnianiu komórek jajowych z pęcherzyków Graafa.

 

Obserwacja cyklu owulacyjnego to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Trafne rozpoznanie owulacji jest niezbędne dla wszystkich kobiet – zarówno tych, które pragną zajść w ciążę, jak i tych, które wolałyby póki co jej uniknąć.

Kasia gotuje z Polki.pl: panna cotta z owocami

Czym jest owulacja?

Owulacja, określana także jajeczkowaniem, to proces, który zachodzi wyłącznie w ciele kobiety i polega na uwalnianiu żeńskich komórek jajowych z jajnika. W momencie owulacji ciało kobiety jest najbardziej płodne. Owulacja zachodzi w chwili, gdy kobieca komórka jajowa opuszcza pęcherzyk Graafa (otoczka gamety żeńskiej w jajniku) i przedostaje się do jajowodu. Komórka jajowa w jajowodzie osiąga pełnię rozwoju i tam też obumiera, jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia. Zdolność komórki jajowej do zapłodnienia utrzymuje się przez jedną dobę – plemnik przebija wtedy zewnętrzną ścianę komórki jajowej i następuje zapłodnienie.

 

Kobieta rodzi się z kilkoma milionami niedojrzałych komórek jajowych. Co miesiąc, w każdym cyklu, w jajnikach dojrzewa kilkanaście z nich. Zwykle jedna komórka jajowa jest w czasie owulacji uwalniana z jajnika i trafia do jajowodu, gdzie oczekuje na zapłodnienie.

Objawy owulacji

Organizm kobiety wysyła rozmaite sygnały, które zwiastują nadejście owulacji, należą do nich:

  • wydzielina z szyjki macicy – śluz szyjkowy zmienia swój wygląd, staje się ciągnący, przejrzysty i lepki (wyglądem przypomina białko jaja kurzego);
  • temperatura ciała – tuż po jajeczkowaniu temperatura ciała u kobiet wzrasta o kilka kresek (zwykle o pół stopnia), a stan ten utrzymuje się przez około trzy kolejne dni;
  • ból owulacyjny – nie występuje u każdej kobiety, jednak wiele z nich skarży się na niego. Charakteryzuje się kłuciem w okolicach jajników.

 

Właściwą orientację w monitorowaniu objawów owulacji można zdobyć dopiero po kilku cyklach. Należy pamiętać, iż ciało każdej kobiety jest inne, a objawy mogą zostać zakłócone przez inne czynniki, tj. przeziębienie, alkohol, leki czy stres. Antykoncepcja naturalna, oparta na obserwacji cyklu, wymaga dokładnej obserwacji organizmu i określania terminu owulacji. Dla wielu kobiet jest to trudne, zwłaszcza, że objawy owulacji nie zawsze są oczywiste. Trzeba też pamiętać, że w naturalnych metodach planowania rodziny nie można kierować się wyznaczaniem dni płodnych tylko na podstawie samych objawów owulacji. Plemniki w ciele kobiety żyją od 2 do 5 dni, więc jeśli do współżycia doszło przed terminem owulacji, możliwe jest zapłodnienie.  

 

Kalendarz dni płodnych
© wutzkoh/Fotolia.com
Styl życia
Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Metoda kalendarzyka i obserwacje
Objawy dni płodnych występują nie u każdej kobiety i nie zawsze. Dni płodne można szacunkowo obliczyć na podstawie dat kolejnych cykli menstruacyjnych, pomiarów temperatury ciała oraz oceny śluzu szyjki macicy. Ta metoda to tzw. kalendarzyk małżeński, nie jest ona metodą antykoncepcji.

Objawy dni płodnych występują nie u każdej kobiety i nie zawsze. Dni płodne można szacunkowo obliczyć na podstawie dat kolejnych cykli menstruacyjnych, pomiarów temperatury ciała oraz oceny śluzu szyjki macicy. Ta metoda to tzw. kalendarzyk małżeński, nie jest ona metodą antykoncepcji.   Kalendarzyk małżeński nie jest metodą antykoncepcji. Pozwala jedynie w przybliżeniu określić, kiedy wypadają w cyklu menstruacyjnym dni płodne . Obserwacje temperatury ciała i śluzu szyjki macicy w trakcie cyklu, na podstawie których można przypuszczać ten czas, powinny trwać przynajmniej rok. Dni płodne i niepłodne w cyklu miesiączkowym Jak obliczyć dni płodne? Jeśli cykle menstruacyjne są regularne i każdy z nich trwa tyle samo, można obliczyć przybliżoną datę owulacji i tym samym dni płodne. W cyklu trwającym 28 dni do owulacji dochodzi między 10. a 16. dniem przed kolejną miesiączką, najczęściej na 14 dni przed następnym krwawieniem.   Za dni płodne uznaje się 5 dni przed jajeczkowaniem i 4 dni po nim. Tak duży margines spowodowany jest tym, że organizm kobiecy reaguje na nawet niewielkie zmiany, np. infekcje czy silny stres. Przez to owulacja może się przesunąć – opóźnić lub wystąpić nawet kilka dni wcześniej. Ponadto plemnik może przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni i w tym czasie jest zdolny do zapłodnienia dojrzałej komórki jajowej. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez 24 godziny po owulacji. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, jest wydalana z organizmu.   Dni niepłodne także można obliczyć w przybliżeniu. To 4 lub 5 dni po owulacji oraz od 1. dnia cyklu do 5 dni przed jajeczkowaniem.   Dni płodne i niepłodne można określić również dzięki prostemu testowi owulacyjnemu do kupienia za kilka złotych w aptece. Aby z większym...

Brzuch kobiety ciężarnej.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Powikłania technik wspomaganego rozrodu, czyli in vitro
Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza układem rozrodczym kobiety.

Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza układem rozrodczym kobiety.   Ryzyko związane z próbą zapłodnienia metodą in vitro dotyczy kuracji hormonalnej oaz bezpośrednio samego zabiegu. Powikłania u kobiety – torbiele jajnika, zespół hiperstymulacji jajników Zabieg punkcji jajników (pobrania komórek jajowych) oraz stosowanie kuracji hormonalnej niosą ze sobą ryzyko powikłań. Należą do nich:    hiperstymulacja jajników – to nadmierna odpowiedź jajników na leki. Zaburzenie powstaje w chwili, gdy na jajniku tworzy się zbyt dużo pęcherzyków, które produkują hormony. Zespół hiperstymulacji jajników to efekt działania leków hormonalnych, które mają za zadanie wywoływanie owulacji. Specyfiką hiperstymulacji jajników jest znaczne powiększenie jajników. Zespół hiperstymulacji jajników dotyczy 20% kobiet (łagodna postać powikłania zapłodnienia in vitro) i poniżej 1% kobiet (postać ciężka).     torbiel jajnika – leki mogą powodować powstawanie torbieli na jajniku. Torbiele objawiają się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, omdleniami, bólami głowy, krwawieniami poza miesiączką, bólami jajnika i mdłościami.    łożysko przodujące – powikłanie to polega na niskim, nieprawidłowym zagnieżdżeniu łożyska w macicy.    ciąża ektopowa – nazywana także ciążą pozamaciczną. Polega na implantacji jaja płodowego poza jamą macicy (np. w okolicy jajowodu).    inne powikłania to infekcje lub krwawienia bezpośrednio związane z wykonywaniem zabiegu.   Według opinii lekarzy wpływ stymulacji hormonalnej na rozwój chorób nowotworowych nie został dotąd jeszcze wykazany. Kwestia ta wymaga przeprowadzenia dokładnych, długoterminowych badań. Powikłania ciąży – ciąża bliźniacza lub ryzyko obumarcia płodu...

ruda kobieta
Flickr/Hans Splinter/ CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Najpopularniejsze sposoby obliczania dni płodnych: metody Holta i Billingsów
Sposoby na obliczanie dni płodnych pomogą ci zrozumieć rolę temperatury i śluzu w cyklu menstruacyjnym. Zapomnij o matematyce, skoncentruj się na obserwacji swojego ciała.

Sposoby na obliczanie dni płodnych pomogą ci zrozumieć rolę temperatury i śluzu w cyklu menstruacyjnym. Zapomnij o matematyce, skoncentruj się na obserwacji swojego ciała.   Cykle menstruacyjne u kobiet bywają krótsze bądź dłuższe, regularne lub nieregularne. Standardowy cykl powinien trwać 28 dni. U kobiet, u których cykle pojawiają się w trybie 28-dniowym, dni płodne przypadają pomiędzy 9 a 18 dniem . Do najpopularniejszych metod obliczania dni płodnych należą: metoda termiczna i metoda Billingsów. Metoda termiczna Holta Metoda termiczna, inaczej zwana metodą Holta, polega na regularnym pomiarze temperatury . Każdego dnia po przebudzeniu, o tej samej porze, bez wychodzenia z łóżka, dokonujemy pomiaru temperatury w pochwie, a wynik notujemy w tabeli, w taki sposób, by móc potem zestawić ze sobą wszystkie rezultaty.   Po miesiączce temperatura ciała jest niższa niż podczas owulacji (około 0,2 stopnie Celsjusza). Taka temperatura utrzymuje się aż do rozpoczęcia procesu jajeczkowania. Nagły wzrost temperatury oznacza rozpoczęcie owulacji, jest to zwykle 14-16 dzień w cyklu 28-dniowym. Mimo że dojrzała komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez jeden dzień, należy wziąć pod uwagę fakt, iż plemniki żyją w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni. Dni płodne mogą rozpocząć się około 5 dnia przed jajeczkowaniem i trwać do 4 dni po jego zakończeniu.   Istotną kwestią jest to, że na przebieg cyklu i jego rozregulowanie mogą mieć wpływ rozmaite czynniki, tj. stres, zmęczenie, przeziębienie czy chociażby silne emocje. Metoda Holta jako metoda antykoncepcyjna jest niewystarczająca, warto więc pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu, jeśli chcemy uniknąć niechcianej ciąży. Metoda obserwacji śluzu Billingsów Inną rozpowszechnioną metodą obliczania dni płodnych jest metoda...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik