Ogród
Pixabay/jorisamonen/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak urządzić mały ogród? 5 pomysłów na stylowy mały ogródek

Pomysły na ogród powinny uwzględniać jego wielkość. To, co dobrze wygląda w ogrodzie o dużej powierzchni, może przytłaczać w małym ogrodzie. Dobrze zadbać o optyczne powiększenie przestrzeni takiego ogródka.

Pomysły na ogród powinny uwzględniać jego wielkość. To, co dobrze wygląda w ogrodzie o dużej powierzchni, może przytłaczać w małym ogrodzie. Dobrze zadbać o optyczne powiększenie przestrzeni takiego ogródka.

1. Ogrodzenie małego ogrodu ukryj za roślinami

Widoczne ogrodzenia optycznie pomniejszają przestrzeń. Z tego względu warto zasłonić je roślinnością, obsadzić pnączami, np. winobluszczem, wilcem lub milinem amerykańskim. Ogrodzenie można też zasłonić poprzez usypanie przed nim skarpy i zasadzenie krzewów i traw ozdobnych, które je przesłonią. Jeśli za ogrodem znajduje się las lub łąka, zakryte w ten sposób ogrodzenie stopi się z otoczeniem i optycznie otworzy ogród na przestrzeń.

2. Niech jeden element przyciąga wzrok i stanowi centrum ogrodu

W małym ogrodzie nie powinno być zbyt wiele dużych roślin i ozdób. Wystarczy jeden duży krzew, drzewo albo rzeźba lub ozdobna waza w centrum ogrodu. Wokół nich mogą być rozmieszczone inne elementy, np. rabaty. Jest to szczególnie zalecane przy aranżacji ogrodów zbliżonych kształtem do kwadratu lub okręgu.

3. Wybierz rośliny w jasnych, zimnych barwach

Niewielką przestrzeń ogrodu optycznie powiększą jasne barwy. Wszelkie konstrukcje i budowle w takim ogrodzie powinny być białe, srebrne lub kremowe. Należy postawić na rośliny o liściach i kwiatach w zimnych, jasnych odcieniach, np. dereń biały, czyściec wełnisty, goździk pierzasty. Szczególnie ważne jest to, żeby jasne barwy przeważały na granicy działki.

4. Wybierz rośliny o drobnym ulistnieniu i delikatnych kwiatach

W małym ogrodzie warto sadzić rośliny, które mają drobne liście i delikatne, małe kwiaty, np. róże nozomi, czarny bez, macierzanka, konwalia, rogownica kutnerowata, barwinek. W jednym zakątku ogrodu można ustawić półokrągłą kratkę lub pergolę i obsadzić ją pnącymi kwiatami.

5. Wytycz krętą ścieżkę prowadząca wzdłuż ogrodu

Przez najdłuższą część ogrodu powinna prowadzić ścieżka. Kręta ścieżka, znikająca za kępkami roślin lub krzewami, sprawi, że ogród wyda się większy. Niech jej krawędzie nie będą wyraźnie wyodrębnione z otoczenia, niech stapiają się z roślinnością rosnącą obok. Ścieżkę można wysypać drobnym żwirem, w stonowanym kolorze, zbliżonym do koloru ziemi.

 

Ogród w stylu angielskim
Pixabay/khfalk/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Ogród w stylu angielskim: żywopłot, pnącza, trawy i zioła
Ogrody angielskie największą popularność zyskały w epoce romantyzmu, dzięki charakterystycznemu dla niej dążeniu do idealizacji dzikiej przyrody. W ogrodzie angielskim rządzi natura, dominuje ona nad wszelkimi przejawami ludzkiej działalności. Nieformowany żywopłot zastępuje płot, wysokie trawy swobodnie rosną na rabatach pomiędzy kwiatami, a murki, słupy i pergole są pokryte bluszczem. Kluczem do kompozycji ogrodu w stylu angielskim jest minimum ingerencji w formy, które kształtuje natura.

Ogrody angielskie największą popularność zyskały w epoce romantyzmu, dzięki charakterystycznemu dla niej dążeniu do idealizacji dzikiej przyrody. W ogrodzie angielskim rządzi natura, dominuje ona nad wszelkimi przejawami ludzkiej działalności. Nieformowany żywopłot zastępuje płot, wysokie trawy swobodnie rosną na rabatach pomiędzy kwiatami, a murki, słupy i pergole są pokryte bluszczem. Kluczem do kompozycji ogrodu w stylu angielskim jest minimum ingerencji w formy, które kształtuje natura. Jaki żywopłot zasadzić w ogrodzie w stylu angielskim? Do ogrodzenia ogrodu lub wyodrębnienia w jego ramach pewnych przestrzeni najlepszy będzie nieformowany żywopłot . Mogą go tworzyć drzewa liściaste, np. klon polny lub krzewy: berberys ottawski, świdośliwa kanadyjska, dereń biały. Żywopłot może mieć więcej niż jedną linię: pierwsza, najwyższa warstwa może być poprzedzona lub przetykana niższymi roślinami: berberysem, lilakiem, dereniem. Przycinanie nieformowanego żywopłotu polega wyłącznie na usuwaniu chorych bądź zniszczonych pędów. Jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu angielskim? Ogród angielski to ogród pełen zieleni. Kolorowe kwiaty powinny być w nią dyskretnie wkomponowane. Unikaj egzotycznej roślinności. W pierwszej kolejności wybieraj rośliny, które naturalnie występują w naszej strefie klimatycznej. Rozejrzyj się dookoła, może w okolicy twojego ogrodu rosną dziko rośliny, które mają swoje ogrodowe odmiany, np. paprocie, róże, wrzos. Obserwuj, jakie kompozycje tworzy natura: jakie rośliny rosną obok siebie i jakie formy tworzą. Próbuj naśladować te zestawienia w swoim ogrodzie.   W ogrodzie angielskim panuje demokracja, raczej nie ma w nim miejsca na rośliny soliterowe, rosnące osobno, reprezentacyjne i wyeksponowane na tle innych. Nie oznacza to oczywiście, że musisz ścinać piękne,...

Bluszcz w ogrodzie
© julia700702/Fotolia.com
Styl życia
Optyczne triki w ogrodzie – jak powiększyć małą przestrzeń
Triki optyczne są niezbędne, gdy ogród nie ma idealnego kształtu ani rozmiaru. Zbyt mała powierzchnia lub zbyt długi i wąski teren utrudniają aranżację ogrodu marzeń. Można jednak chociaż częściowo złagodzić te niedogodności, umieszczając lustra lub tworząc wijące się ścieżki zamiast prostych.

Triki optyczne są niezbędne, gdy ogród nie ma idealnego kształtu ani rozmiaru. Zbyt mała powierzchnia lub zbyt długi i wąski teren utrudniają aranżację ogrodu marzeń. Można jednak chociaż częściowo złagodzić te niedogodności, umieszczając lustra lub tworząc wijące się ścieżki zamiast prostych. Lustra w ogrodzie Zwierciadła optycznie powiększają przestrzeń nie tylko w mieszkaniu, ale także w ogrodzie. Umiejscowienie dużego lustra pozwoli uzyskać wrażenie głębi i iluzję większej przestrzenności. Lustro powinno być wykonane z wytrzymałego, ale jednocześnie dobrze odbijającego obraz materiału. Zwierciadło w ogrodzie powinno być ustawione lekko pochylone, żeby nie odbijało wizerunku osoby stojącej naprzeciwko, ale raczej rośliny. Oryginalnym rozwiązaniem jest stworzenie przy końcu ogrodu rodzaju przejścia – lustro można oprawić w ramę lub w stare drzwi, dzięki czemu będzie wyglądało jak portal do innego świata. Granice pomiędzy lustrem a ścianą najlepiej zamaskować wysokimi roślinami, pnączami lub ozdobnymi krzakami. Dzięki temu efekt przejścia będzie jeszcze subtelniejszy. Wijące się ścieżki w ogrodzie Ogród zawsze powinien mieć ścieżkę, jednak gdy nie jest zbyt duży, należy wystrzegać się prostych dróżek. Zamiast tego ścieżka niech będzie kręta i wijąca się , a przestrzeń będzie się wydawała większa. Patrzący na ogród będzie miał wrażenie, że można sobie w nim urządzać naprawdę długie spacery. Ścieżkę można optycznie wydłużyć kończąc ją tuż za skalniakiem lub ozdobnym krzakiem – ma się wtedy wrażenie, że ciągnie się jeszcze daleko za zakrętem. Im bliżej granic ogrodu, tym węższe powinny być ścieżki. Ściany z roślin W małych ogródkach należy zadbać o to, by zamaskować ich granice. W związku z tym typowe ogrodzenie lub siatka nie powinny rzucać się w oczy, a zamiast tego lepiej zakryć...

Skalniak
Pixabay/kempes69/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Pomysły na piękny skalniak. Jak ciekawie zaaranżować ogród z kamienia?
Aranżacja ogrodu z kamienia nie musi ograniczać się do odtworzenia wycinka przyrody typowej dla obszarów górskich. Oprócz kamieni, roślin i oczka wodnego mogą się w nim znaleźć schodki i strumyki. Ścieżki natomiast możesz wysypać jasnym żwirem.

Aranżacja ogrodu z kamienia nie musi ograniczać się do odtworzenia wycinka przyrody typowej dla obszarów górskich. Oprócz kamieni, roślin i oczka wodnego mogą się w nim znaleźć schodki i strumyki. Ścieżki natomiast możesz wysypać jasnym żwirem. Podstawowe elementy skalniaka Typowy skalniak znajduje się na niewielkim wzniesieniu. Ma ono zazwyczaj nieregularne, miękkie kształty. Podstawowym elementem, z którego tworzy się skalniak, są kamienie, np. otoczaki, i fragmenty skał: granit, piaskowiec. Kamienie są często porośnięte bylinami, np. floksem szydlastym, poziomkówką indyjską. Rośliny w skalniaku mogą też tworzyć osobne skupiska. Ze skał można tworzyć kompozycje, dobierając kamienie różnej wielkości, o różnych barwach i fakturach. Taką kompozycję często porasta jałowiec lub macierzanka. Obok skalniaka można też zrobić oczko wodne. Tak wygląda ogród skalny w wersji podstawowej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby go rozbudować. Kamienne schody w skalniaku Z dużych płaskich głazów lub drewna można zbudować schody wpisane w pagórek, na którym utworzono skalniak. Schody po obu stronach można otoczyć murkiem z kamieni lub obsadzić roślinnością. Najlepiej wybierać do tego celu rośliny o płożących pędach i niewielkich wymaganiach co do gleby. Idealne będą np. rozchodnik, irga płożąca i jałowiec płożący. Fontanna lub kaskada wodna w skalniaku Jeśli chcesz urozmaicić oczko wodne, możesz utworzyć w nim fontannę. Można ją łatwo wykonać, umieszczając dyszę fontannową w wydrążonym kamieniu, usypanym z kamieni pagórku lub w ceramicznym ozdobnym naczyniu pozbawionym dna.   Możesz też pójść krok dalej i zrobić kaskadę wodną, która będzie stanowiła namiastkę wodospadu. Kaskadę wodną można utworzyć na stromych wzniesieniach,...

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner