Ogród z altaną
© Gyula Gyukli/Fotolia.com
Styl życia

Aranżacja ogrodu – praktyczne wskazówki

Planując ogród zadbajmy o to, by styl ogrodu korespondował z elementami elewacji oraz wnętrzem domu. Ważne jest też połączenie jego urody z funkcjonalnością.

Planując ogród zadbajmy o to, by styl ogrodu korespondował z elementami elewacji oraz wnętrzem domu. Ważne jest też połączenie jego urody z funkcjonalnością.

 

Aranżacja ogrodu powinna rozpocząć się przede wszystkim od sporządzenia dobrego planu. Powierzchnia, jaką mamy do dyspozycji, determinuje wystrój i charakter przestrzeni. To co można zastosować w dużym ogrodzie niekoniecznie sprawdzi się w przypadku małego.

Kasia gotuje z Polki.pl: sos grzybowy

1. Ogrodzenie ogrodu

Bardzo dobrym rozwiązaniem – szczególnie, gdy zależy nam na intymnej atmosferze jest wysokie i szczelne ogrodzenie. W tym przypadku doskonale sprawdzają się gęste krzewy, żywopłoty, drzewa, bluszcze i pnącza. Możemy również odgrodzić ogród drewnianym płotem, murkiem lub metalowym ogrodzeniem.

2. Przestrzeń

Mały ogród to wyzwanie aranżacyjne. Trzeba bardzo uważać, by nie przytłoczyć przestrzeni zbyt masywnymi meblami lub pstrokatymi roślinami rosnącymi do dużych rozmiarów. Do wprowadzenia harmonii sprawdzają się geometryczne linie (proste lub łuki) wyznaczające granice rabat, trawnika i ścieżek oraz kamienne murki, które wszystko porządkują i idealnie eksponują rośliny. Murki mogą mieć dodatkowo funkcję ławek. Kwiaty do małego ogrodu warto wybierać, zwracając uwagę na wielkość ich liści oraz kolorystykę. Pamiętajmy – mniej znaczy więcej.

 

W dużym ogrodzie ważne są ścieżki i specjalne, funkcjonalne miejsca. Grill ustawiony w kącie – daleko od domu może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ dym nie będzie docierał do domu, ale warto również przemyśleć, czy przynoszenie potraw podczas przyjęcia nie nastręczy nam trudności – wówczas warto zadbać o jak najlepsze logistyczne zaaranżowanie przestrzeni.

 

W dużym ogrodzie za pomocą roślin i małej architektury możemy również tworzyć zakamarki, zatoczki i przesłony, które dodają przestrzeni tajemniczości.

3. Plan ogrodu

Zanim przystąpimy do prac ogrodowych i nasadzeń, trzeba zaplanować układ ogrodu i wyznaczyć miejsce na podjazd, ścieżki ogrodowe, śmietnik, trawnik, miejsce przeznaczone np. na odpoczynek, grilla, zabawę, ogród warzywny i oczywiście rabaty kwiatowe.

 

Mając plan, w pierwszej kolejności rozprowadzamy instalacje ogrodowe (rury do nawadniania, kable do oświetlenia, gniazdka elektryczne), następnie układamy nawierzchnie, budujemy murki, uzupełniamy żyzną ziemię. W następnej kolejności sadzimy rośliny i zakładamy trawnik, a na końcu instalujemy zraszacze i linie kroplujące oraz mocujemy lampki ogrodowe.

4. Rośliny

Aby ogród nie był zbyt kosztowny w utrzymaniu, dobierajmy rośliny do istniejących warunków glebowych, nasłonecznienia lub zacienienia oraz strefy klimatycznej. Wówczas będą mniej chorowały i pięknie się rozwijały.

 

Aranżując ogród musimy wiedzieć, w jaki sposób operuje w nim słońce w ciągu dnia o określonych porach roku, by we właściwy sposób rozplanować układ roślin. Drzewa i krzewy oraz kwiatowe rabaty mogą zdobić go przez cały rok, pod warunkiem, że skomponujemy układ roślin tak, by kwitły kolejno. Najwcześniej (już w lutym) zaczynają kwitnąć oczary i ciemierniki, po nich – kwiaty cebulowe takie jak przebiśniegi, krokusy, ranniki, szafirki, tulipany, kosaćce i wiele innych gatunków. Maj przepełniony jest kwiatami. W tym miesiącu rozkwitają m.in. lilaki (bzy), magnolie, rododendrony, azalie, glicynie i wiele innych drzew i krzewów, bylin i innych roślin. Latem również kwitnie mnóstwo gatunków. Najpóźniej kwitnące kwiaty jesieni to wrzosy, astry, chryzantemy, dalie i rozchodniki. Ale jesienne barwy ogrodu to również, a może przede wszystkim kolorowe liście.

 

Jeśli w nowo zakładanym ogrodzie zależy nam na szybkim efekcie, możemy sadzić duże egzemplarze, które są dość drogie lub wybrać rośliny szybko rosnące np. pnącza lub byliny o dużych liściach oraz szybko rosnące i długo kwitnące kwiaty jednoroczne.

5. Ozdoby do ogrodu, mała architektura

Fontanny, kaskady, altany, patio, hamaki, posążki, lampiony – wszystkie tego typu dekoracje powinny być dostosowane do stylu ogrodu. Pamiętajmy, aby nie ustawiać ogrodowych krasnali na ścieżkach lub w miejscach, gdzie mogą utrudniać swobodne poruszanie się czy przemieszczanie. Oświetlenie ogrodu to duże wyzwanie, ale również element, który kreuje atmosferę tego miejsca. 

6. Wyposażenie ogrodowe

Meble ogrodowe wybierajmy w taki sposób, by pasowały stylem do elewacji budynku i całego wystroju domu. Warto zwrócić uwagę na to, czy mamy je gdzie przechowywać w czasie zimy i deszczu – szczególnie, gdy w ogrodzie nie ma zadaszonego miejsca lub szopy na narzędzia. Na drobne narzędzia, poduszki lub hamak możemy przeznaczyć skrzynię ogrodową, która również może służyć jako siedzisko na tarasie.

7. Pielęgnacja

Tylko zadbany ogród cieszy oczy, a pielęgnacja wymaga zwykle sporo czasu i wysiłku. Żeby ją sobie ułatwić warto zastosować kilka trików.

  • Nawadnianie automatyczne. Chroni ogród przed suszą zwłaszcza w sezonie urlopowym. Podlewanie włącza się samodzielnie – bez naszego udziału. Najlepiej zaprogramować podlewanie o świcie, gdy różnica temperatury między wodą i powietrzem nie jest duża (rośliny nie doznają szoku termicznego), wilgoć nie wyparowuje zbyt szybko, a rośliny mają czas na pobranie i zmagazynowanie wody.

 

  • Podwyższane rabaty. Ograniczają migrację roślin. Podwyższenie jest również wygodniejsze niż niskie rabaty, do których trzeba się schylać podczas pielenia.

 

  • Obrzeże trawnika. Może być wykonane z kamienia, kostki brukowej, drewna, tworzywa sztucznego. Raz ułożone znacznie ułatwia utrzymanie kształtu trawnika i zapobiega przerastaniu trawy na sąsiednie rabaty.

 

Ściółkowanie rabat. Chroni glebę przed nadmiernym parowaniem wilgoci. Gruba warstwa ściółki sprawia też, że chwasty nie wrastają zbyt głęboko w glebę i łatwo je wyrwać.


Kolorowy ogród
© Krawczyk-Foto/Fotolia.com
Styl życia
Aranżacja ogrodu dla leniwych – piękny efekt przy minimalnym wysiłku
Każdy ogród wymaga pielęgnacji, jeśli jednak nie chcesz na nią poświęcać dużo czasu, zrezygnuj z dużego trawnika na korzyść altanki lub rabat z kwiatami i krzewami. Zamiast egzotycznych roślin posadź wieloletnie byliny i iglaki dobrej jakości. Nie kupuj plastikowych mebli i załóż system nawadniający.

Każdy ogród wymaga pielęgnacji, jeśli jednak nie chcesz na nią poświęcać dużo czasu, zrezygnuj z dużego trawnika na korzyść altanki lub rabat z kwiatami i krzewami. Zamiast egzotycznych roślin posadź wieloletnie byliny i iglaki dobrej jakości. Nie kupuj plastikowych mebli i załóż system nawadniający.   Ogród to żywy organizm, który rośnie i wymaga pielęgnacji. Podpowiadamy jak go zaprojektować i założyć , by cieszył oko i nie angażował zbyt dużo naszego czasu i pracy. Dobrze przygotuj podłoże Przed przystąpieniem do zakładania ogrodu musisz odpowiednio przygotować podłoże . Odchwaszczanie ręczne jest bardzo pracochłonne, dlatego lepiej postawić na sposób mechaniczny lub zastosować w tym celu produkty chemiczne . Trzeba jednak uważać z chemią, bo stosowane w nadmiarze środki zabijające chwasty mogą powodować alergię u ludzi i niszczyć naturalne środowisko. Wybierz rośliny dobrej jakości Krzewy, drzewa i kwiaty kupuj tylko w sprawdzonych szkółkach. Wybrane przez ciebie sadzonki muszą być zdrowe, czyli dobrze ukorzenione, bez przebarwień i plam na liściach. Kupuj tylko rośliny pasujące do klimatu i gleby w twoim ogrodzie. Pamiętaj też, że często różne odmiany tej samej rośliny mają inną odporność na mróz czy choroby. Zdrowe rośliny wymagają dużo mniej troski i pielęgnacji. Nie za dużo trawników Wbrew pozorom trawnik jest dużo bardziej pracochłonny niż na przykład rabaty z kwiatami . Wymaga on stałego koszenia , nawożenia, grabienia i usuwania chwastów. Dlatego lepiej ograniczyć jego powierzchnię na rzecz innych, łatwiejszych w uprawie roślin, ścieżek czy altanki . Rośliny łatwe w uprawie Wybierz rośliny, które nie wymagają przesadnej pielęgnacji. Zamiast roślin jednorocznych posadź byliny , takie jak bergenia, goździki i dzwonki,...

Kobieta sadzi kwiaty
© milanmarkovic78/Fotolia.com
Styl życia
Kwiatowa aranżacja ogrodu – kilka wskazówek dla początkujących
Jednoroczne i niewymagające kwiaty do ogrodu to jeden z lepszych pomysłów na aranżację tej przestrzeni roślinami szczególnie dla osób początkujących. Dwuletnie i wieloletnie kwiaty potrzebują dużo uwagi, pracy i więcej ogrodniczego doświadczenia.

Jednoroczne i niewymagające kwiaty do ogrodu to jeden z lepszych pomysłów na aranżację tej przestrzeni roślinami szczególnie dla osób początkujących. Dwuletnie i wieloletnie kwiaty potrzebują dużo uwagi, pracy i więcej ogrodniczego doświadczenia.   Kwiaty ogrodowe muszą być odpowiednio dobrane do stanowiska i lokalizacji. Ogród będzie kolorowy przez cały rok, jeżeli zostanie zachowana kolejność wysiewania poszczególnych gatunków.   Punktem wyjścia przy sadzeniu roślin w ogrodzie powinien być zawsze projekt. Przed zakupem kwiatów warto najpierw rozplanować i określić przestrzeń . Dzięki temu unika się chaosu i ewentualnego przesadzania kwiatów. Aranżacja przestrzeni ogrodu kwiatowego Obserwacja wędrówki słońca po ogrodzie i dokładna znajomość jego stref to punkt wyjścia przy dobieraniu roślin. Bardzo ważne jest również dopasowanie roślin do warunków, jakie będą miały w ogrodzie, a więc rodzaju gleby, nasłonecznienia lub zacienienia, stref zacisznych lub narażonych na wiatr. Właściwy dobór roślin znacznie obniża koszty ich pielęgnacji i zwiększa szanse na piękny i zdrowy wygląd roślin   Kwiaty do ogrodu najlepiej dobierać w taki sposób, by te o podobnych wymaganiach (gleba, nawóz, oświetlenie, nawodnienie) były możliwie jak najbliżej siebie. Odwrotnie jest w przypadku roślin delikatnych i gatunków ekspansywnych.   Rośliny o specyficznych preferencjach, takie jak np. lubiące kwaśne podłoże wrzosy, powinny być odseparowane od takich, które lubią żyzną glebę o zasadowym odczynie . Kwiaty do ogrodu na wiosnę, lato i jesień Ogród będzie kolorowy przez całą wiosnę i lato, jeżeli w odpowiednim czasie zostaną posadzone i wysiane poszczególne gatunki.   Późną jesienią sadzi się rośliny cebulowe, dwuletnie i wieloletnie, dzięki temu wczesną wiosną zaczynają kwitnąć i kwitną...

Mały ogródek
© pemikachedpiroon/Fotolia.com
Styl życia
Planowanie ogrodu – projekt koncepcyjny, styl ogrodu
Aranżacja ogrodu powinna być spójna ze stylem domu. Projekt ogrodu warto zaplanować już na etapie budowy. Dobrze, aby ogród miał wydzielone strefy, był funkcjonalny i spełniał oczekiwania domowników.

Aranżacja ogrodu powinna być spójna ze stylem domu. Projekt ogrodu warto zaplanować już na etapie budowy. Dobrze, aby ogród miał wydzielone strefy, był funkcjonalny i spełniał oczekiwania domowników.   Ogród to przydomowy azyl, miejsce, w którym można wypocząć. Samodzielne projektowanie ogrodu to zabawa i możliwość sprawdzenia własnej kreatywności. Warto jednak współpracować z doświadczonym projektantem , który nasze potrzeby i wizje przełoży w ciekawy kształt ogrodu. Kiedy zacząć planować aranżację ogrodu? Projekt koncepcyjny ogrodu warto zacząć planować już na etapie budowy domu. Można go wykonać samodzielnie lub z pomocą architekta. Teren wokół domu jest wówczas naruszony i mamy do dyspozycji ciężki sprzęt. W takiej sytuacji można na przykład ziemię z wykopu budowlanego przesunąć w miejsce planowanej skarpy. W projekcie tym powinny znajdować się podstawowe informacje na temat ukształtowania terenu, podjazdu, ułożenia rabat, wyznaczenia miejsca na trawnik oraz miejsca do wypoczynku. W projekcie koncepcyjnym trzeba zaznaczyć też, w którym miejscu mają się znaleźć wszelkie elementy małej architektury, np. altana, kaskada. Przy okazji planowania ukształtowania terenu powinno się zaplanować rozmieszczenie elementów, które będą montowane pod ziemią oraz fundamenty pod tarasy i murki ogrodzeniowe. Przygotowanie ziemi do ogrodu Pozostałości po budowie zalegające na terenie działki, takie jak gruz, można wykorzystać w ogrodzie. Służą one, np. do formowania wzniesień. Jeżeli gleba wokół domu przez długi czas nie była uprawiana, a jej struktura jest mocno zbita, warto przekopać teren na głębokość ok. dwóch szpadli, a w miejscach, gdzie mają znaleźć się kwiaty i rośliny rozłożyć kompost lub torf. Planowanie ogrodu – wydzielenie stref Pierwszą czynnością w planowaniu ogrodu powinno być podzielenie terenu na różne...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik