czerwona gwiazda betlejemska
©li84/Fotolia
Styl życia

Gwiazda betlejemska – pielęgnacja rośliny

Gwiazda betlejemska jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia i piękną dekoracją mieszkania. Roślina wymaga odpowiednich warunków uprawy i pielęgnacji.

Gwiazda betlejemska jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia i piękną dekoracją mieszkania. Roślina wymaga odpowiednich warunków uprawy i pielęgnacji.

Gwiazda betlejemska – czym jest i jak wygląda?

Gwiazda betlejemska, inaczej zwana wilczomleczem pięknym, bądź poinsecją, jest rośliną, która kwitnie w miesiącach zimowych, ale wymaga właściwej temperatury (18-21 stopni). Gwiazda betlejemska ma mocne, zielone i gęste liście i osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Barwa kwiatów może być czerwona, biała, różowa albo złota. Przy zakupie poinsecji należy zwrócić uwagę na temperaturę w jakiej jest przechowywana. Nie warto kupować jej na targach, czy kiermaszach, gdyż stojąc w niskiej temperaturze wskutek przechłodzenia zaczyna po kilku godzinach zrzucać liście.

Gwiazda betlejemska – jak uprawiać roślinę?

Gwiazda betlejemska wymaga dobrze nasłonecznionego pomieszczenia, ale nie można stawiać jej przy kaloryferach. Temperatura w mieszkaniu nie może przekraczać 21 stopni, ponieważ liście rośliny wtedy wysychają i opadają. Poinsecja wymaga dobrze przepuszczalnego, wilgotnego podłoża i właściwego nawożenia. By zadbać o jej piękny wygląd należy ją nawozić raz na dwa tygodnie substancją dla roślin kwitnących. Pod koniec zimy warto skrócić jej pędy, tak by na bocznych gałęziach zostały po 2-3 pędy, nie więcej. Po ich obcięciu gwiazdę betlejemską trzeba postawić w pomieszczeniu o temperaturze nie większej niż 15 stopni i zaprzestać nawożenia i podlewania. Na wiosnę wilczomlecz piękny należy przesadzić do świeżej ziemi o odczynie gleby od 5,8 do 6,5 pH i postawić w ciepłym, dobrze nasłonecznionym miejscu. Co miesiąc, aż do sierpnia zaleca się nawożenie poinsecji. Jesienią widoczne będą nowe liście rośliny, ale by zakwitła przed świętami Bożego Narodzenia należy od listopada przykrywać ją folią bądź kartonowym pudełkiem o godzinie 17 i odsłaniać o 7-8 rano.

Gwiazda betlejemska – podlewanie

Gwiazda betlejemska wymaga wilgotnego podłoża, dlatego też należy ją odpowiednio podlewać. Trzeba systematycznie sprawdzać podłoże rośliny, ponieważ przesuszenie spowoduje, że liście zwiędną i opadną. Najlepiej wilczomlecz piękny podlewać co dwa dni letnią wodą w podstawkę, a jej nadmiar po chwili usuwać

kwiaty w doniczkach
©JackF/fotolia
Styl życia
Rośliny doniczkowe – jakie wybrać do domu?
Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc.

Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc. Kwiaty, które ozdobią mieszkanie Kwiaty doniczkowe można podzielić na rośliny o ozdobnych kwiatach i na rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny doniczkowe są najpiękniejszą ozdobą całego mieszkania. Należy jednak dobrać odpowiednie rośliny i pielęgnować je.   1. Cyklamen perski – kwitnie od października do kwietnia i jest jednym z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Kwiaty rośliny są łososiowe, różowe, ciemnoczerwone i szkarłatne. Na liściach z kolei widoczne są marmurkowe, srebrzyste wzory. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, uważając aby nie zalać bulwy. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. 2. Begonia – kwitnie na biało i ma intensywny zapach. Liście begonii pokryte są łagodnym meszkiem. Najlepiej służy jej wilgotne podłoże i stały dostęp do światła. Begonię powinno się podlewać każdego dnia . 3. Anturium – to egzotyczna roślina o liściach w kształcie łódki i dosyć charakterystycznej kolbie. Kwiaty mogą być różowe, czerwone bądź kremowobiałe. Anturium wymaga pokojowej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Należy podlewać go wodą po brzeg doniczki, a po 15 minutach można wylać jej nadmiar z podstawki. Anturium kwitnie cały rok i doskonale ozdabia wnętrze mieszkania. 4. Paproć – roślina o drobnych zielonych liściach, z których wyparowuje dużo wody. Dlatego też podłoże kwiatu powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Paprocie powinno się podlewać regularnie i umiarkowanie, by nie dopuścić do przesuszenia rośliny. Nie należy wystawiać jej na bezpośredni kontakt z promieniami , gdyż najlepiej rośnie...

korzeń imbiru
Pixabay/ 683440/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Uprawa i pielęgnacja imbiru
Uprawa imbiru wymaga częstego podlewania i nawożenia kłączy. Imbir uprawiamy w doniczce i ustawiamy w oświetlonym miejscu, latem imbir można wynieść na balkon lub do ogrodu.

Uprawa imbiru wymaga częstego podlewania i nawożenia kłączy. Imbir uprawiamy w doniczce i ustawiamy w oświetlonym miejscu, latem imbir można wynieść na balkon lub do ogrodu.   Imbir to roślina pochodząca z wysp na Oceanie Spokojnym. Niemal niemożliwe jest spotkanie jej dziko rosnącej w naturalnym środowisku. Najwięcej upraw imbiru znajduje się w krajach o ciepłym klimacie, np. Indiach, Japonii, Brazylii i Afryce. Uprawa imbiru Imbir to bylina, która z wyglądu przypomina trzcinę. Rozmnaża się z kawałków świeżych kłączy . Kłącza rozrastają się i wypuszczają długie, osiągające nawet metr wysokości łodygi. Łodygi imbiru pokryte są ciemnozielonymi lancowatymi liśćmi. Świeże kłącza imbiru są jędrne i zdrowe. Nie powinny mieć śladów butwienia ani gnicia. Aby zasadzić imbir duże kawałki kłączy dzielimy na mniejsze i pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia (wilgotne kłącza mogą zacząć gnić w ziemi). Imbir sadzimy w doniczce . Powinna być szeroka i płytka, ponieważ kłącza imbiru rozrastają się na boki. Najlepszy czas na uprawę imbiru to wczesna wiosna . Imbir szybko puszcza wtedy pędy, a czasem nawet kwitnie. Podłoże do uprawy imbiru Doniczka, w której mamy umieścić kłącze powinna być wypełniona próchniczno-gliniastą ziemią (np. torf wymieszany z gliną w proporcji 2:1). Kłącze trzeba ułożyć poziomo i przysypać około dwoma centymetrami ziemi. Całość podlewamy. Doniczkę przykrywamy przezroczystą folią. Kłącze imbiru powinno wypuścić pierwsze pędy po 4-6 tygodniach w temperaturze 20-25°C. W chwili, gdy zauważymy pierwsze pędy, należy usunąć folię z doniczki . Miejsce uprawy imbiru Doniczkę z zasadzonym imbirem trzeba ustawić w dobrze oświetlonym miejscu (np. na parapecie okna). Latem można wynieść ją na balkon lub do ogrodu. Podlewanie imbiru Podłoże doniczki...

Poinsecja – tradycyjne dekoracje na święta
© ralff_m/Adobe Stock
Styl życia
Poinsecja – jak wykonać świąteczne dekoracje z gwiazdą betlejemską?
Gwiazda betlejemska to kwiat, który kwitnie zimą – wtedy, gdy ilość dziennego światła jest jak najmniejsza. Jej górne liście mają intensywnie czerwony kolor, tworząc bardzo ciekawy kontrast z zielonymi łodyżkami. Interesujący jest również kształt rośliny – kiedy patrzy się na nią z góry, liście układają się na kształt gwiazdy. Wszystkie te cechy sprawiają, że poinsecja jest rośliną, która idealnie wpisuje się w czas i atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Poinsecja to kwiat, który większość z nas zna pod nazwą gwiazda betlejemska. Roślina ta bezsprzecznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, dlatego często wykorzystuje się ją przy tworzeniu różnego rodzaju dekoracji.   Gwiazda betlejemska to kwiat, który kwitnie zimą – wtedy, gdy ilość dziennego światła jest jak najmniejsza. Jej górne liście mają intensywnie czerwony kolor, tworząc bardzo ciekawy kontrast z zielonymi łodyżkami. Interesujący jest również kształt rośliny – kiedy patrzy się na nią z góry, liście układają się na kształt gwiazdy. Wszystkie te cechy sprawiają, że poinsecja jest rośliną, która idealnie wpisuje się w czas i atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Gwiazda betlejemska – jak wybrać idealny kwiat? Już na początku grudnia wiele supermarketów i targowisk zapełnia się doniczkami i poinsecjami. Rośliny te są bardzo łatwo dostępne i zwykle dość tanie. Warto jednak poświęcić chwilę na ich wybór. Przede wszystkim, warto pamiętać, że gwiazdy betlejemskie , pomimo tego, że kwitną zimą, nie lubią zimna. Rośliny sprzedawane na świeżym powietrzu (np. na straganach) mogą być przemarznięte i szybko obumrzeć.   Z tego względu poinsecje warto kupować w kwiaciarniach lub sklepach. Po zakupie należy upewnić się, że kwiat jest odpowiednio zabezpieczony, by przetrwać drogę do domu – nawet kilka minut na mrozie może być dla niego zabójcze. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Liście gwiazdy betlejemskiej powinny być wolne od przebarwień i uszkodzeń, gęste, zdrowe i mocne. Poinsecja jako bożonarodzeniowa dekoracja Poinsecja to kwiat doniczkowy – nie ma możliwości, by umieścić ją w wazonie. Nie oznacza to jednak, że nie może ona stać się podstawą do stworzenia świątecznej dekoracji stołu. Oczywiście...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner