apartament
Pixabay/Life-Of-Pix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

Wady i zalety ogrzewania nadmuchowego

Ogrzewanie nadmuchowe to sposób na szybkie nagrzanie domu. Dzięki montażowi dodatkowych elementów możesz mieć we własnym domu klimatyzację, filtrację z jonizacją lub funkcję nawilżania powietrza. Rezygnacja z grzejników na rzecz kratek z ciepłym powietrzem nie jest jednak bez wad.

Ogrzewanie nadmuchowe to sposób na szybkie nagrzanie domu. Dzięki montażowi dodatkowych elementów możesz mieć we własnym domu klimatyzację, filtrację z jonizacją lub funkcję nawilżania powietrza. Rezygnacja z grzejników na rzecz kratek z ciepłym powietrzem nie jest jednak bez wad.

Ogrzewanie nadmuchowe – jak działa?

W ogrzewaniu nadmuchowym to powietrze transportuje ciepło. Powietrze jest rozprowadzane przez system umieszczonych w suficie lub podłodze kanałów wentylacyjnych. Zanim trafi ono do pieca nadmuchowego przechodzi przez czerpnię i filtr włókninowy, który wyłapuje krążące w powietrzu zanieczyszczenia. Rolę pieca może pełnić piec gazowy, olejowy, elektryczny lub pompy ciepła. Ogrzewanie oparte na piecu nadmuchowym, można rozbudować o dodatkowe funkcje – nawilżania, filtrację z jonizacją powietrza oraz klimatyzację.

Zalety ogrzewania nadmuchowego

 • System nadmuchowy w efektywny sposób oddaje do otoczenia wytworzone ciepło. Skraca to czas ogrzewania budynku.
 • Ilość dostarczanego powietrza może być regulowana.
 • Nie ma konieczności gromadzenia opału.
 • Ogrzewanie może być założone w każdym budynku (dom, garaż).
 • Umożliwia nawilżanie powietrza. Zainstalowanie centralnego nawilżacza powietrza pozwala utrzymać optymalną wilgotność powietrza. Kontrola wilgotności w całym obiekcie jest automatyczna.
 • Dzięki zamontowaniu filtra elektrostatycznego możliwe jest jonizowanie i oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń: bakterii, kurzu, dymu papierosowego, grzybów i pyłów alergennych.
 • Po zamontowaniu klimatyzatora latem system grzewczy może być wykorzystany jako klimatyzacja.
 • W ogrzewaniu nadmuchowym nie ma grzejników. Ciepło jest dostarczane przez kratki nadmuchowe.
 • Koszty eksploatacji systemu nadmuchowego w porównaniu z centralnym ogrzewaniem przemawiają na korzyść pierwszego. Różnica może sięgać nawet 30-40%. Wynika to z szybszego nagrzewania pomieszczeń, niższego zapotrzebowania instalacji na energię i braku strat energii.

Wady systemu nadmuchowego:

 • Zajmuje dużo miejsca. Kanały ogrzewania nadmuchowego wymagają więcej miejsca w ścianach i stropach niż rury ogrzewania wodnego.
 • Ogrzewanie powinno być zakładane przy budowie domu. Na późniejszych etapach bywa to znacznie trudniejsze.
 • Awaria wentylatorów lub przerwa w dostawie prądu sprawia, że pomieszczenia szybko się wychładzają. Meble ani ściany nie utrzymują ciepła, ponieważ się nie nagrzewają – przy ogrzewaniu nadmuchowym nie ma efektu promieniowania.
 • Przed założeniem instalacji układ funkcjonalny pomieszczeń powinien być ustalony. Zmiany konstrukcyjne takie jak burzenie i przesuwanie ścian wpływają niekorzystnie na jakość ogrzewania.
 • Lokalizacja kratek jest ściśle określona. Powinny znajdować się na zewnętrznych ścianach budynku.
 • Ogrzewanie nadmuchowe wymaga regularnych kontroli stanu technicznego. Raz na dwa miesiące należy czyścić filtr włókninowy, a raz do roku wymienić go na nowy. W przypadku nowych domów niezbędne może się okazać częstsze czyszczenie, np. raz w miesiącu, przez obecność pyłu gipsowego na ścianach i drobnych włókien w wykładzinach.
 • Koszty eksploatacji ogrzewania nadmuchowego wiążą się z czasem rozruchu. Im dłuższy rozruch, tym wyższe koszty. Rozruch uzależniony jest od jakości elementów, dlatego najtańszy system nie jest korzystnym rozwiązaniem. Koszty instalacji systemu nadmuchowego (ok. 20 tys.) znacznie przewyższają instalację np. centralnego ogrzewania (ok. 10-15 tys.).

Drewniana podłoga. Laptop.
Pixabay/Life-Of-Pix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wady i zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe nie zawsze jest lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych kaloryferów. O ile te drugie można zastosować w każdym budynku, o tyle instalacja podłogowa może w niektórych domach okazać się niewydajna.

Ogrzewanie podłogowe nie zawsze jest lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych kaloryferów. O ile te drugie można zastosować w każdym budynku, o tyle instalacja podłogowa może w niektórych domach okazać się niewydajna. Zalety ogrzewania podłogowego Przekazywanie ciepła przez rury znajdujące się w podłodze odbywa się na zasadzie promieniowania, a nie poprzez konwekcję, tak jak w pomieszczeniach ogrzewanych tradycyjnymi grzejnikami. Z tego właśnie wynika najwięcej zalet ogrzewania podłogowego:   1. Temperatura w pomieszczeniu jest rozłożona równomiernie.   Rury pod ogrzewanie podłogowe układa się metodą ślimakową lub meandrową z zagęszczeniem zwojów przy ścianach zewnętrznych, gdzie straty ciepła są największe. W ten sposób promieniowanie cieplne obejmuje całą podłogę i dociera bezpośrednio do obiektów, które się z nią stykają – zarówno do mebli, jak i do ludzi, których stopy znajdują się na powierzchni posadzki. Żeby się ogrzać, nie trzeba więc czekać, aby nagrzało się powietrze.   2. Mimo nieco niższej temperatury w pomieszczeniu niż przy ogrzewaniu tradycyjnym, intensywniej odczuwamy ciepło.   Kiedy stopom jest ciepło, organizm nie odczuwa już ciut niższej temperatury w wyższych partiach ciała. Aby wyeliminować uczucie chłodu, temperatura powietrza musi być przy ogrzewaniu tradycyjnym o jakieś 2°C wyższa. To zaś daje nieco wyższe koszty eksploatacji niż w przypadku ogrzewania podłogowego.   3. Nagrzana podłoga oddaje ciepło dłużej niż rozgrzany grzejnik.   Aby ciepło z rur zamurowanych pod podłogą dotarło do wnętrza domu, musi się najpierw rozgrzać beton i posadzka, które zatrzymują wysoką temperaturę i potem długo je oddają. Inaczej jest w przypadku kaloryferów, które ogrzewają...

termostat przy grzejniku
Pixabay/geralt/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak tanio ogrzewać dom?
Koszt ogrzewania ma największy udział w wydatkach na prowadzenie domu. Trudno znaleźć rozwiązanie, którego zakup będzie tani, a eksploatacja ekologiczna i niedroga. Na koszty ogrzewania domu mają wpływ bowiem: koszt zakupu, efektywność pracy urządzenia, wygoda w obsłudze, wpływ na środowisko naturalne. Trzeba zdecydować, który z aspektów jest najważniejszy.

Koszt ogrzewania ma największy udział w wydatkach na prowadzenie domu. Trudno znaleźć rozwiązanie, którego zakup będzie tani, a eksploatacja ekologiczna i niedroga. Na koszty ogrzewania domu mają wpływ bowiem: koszt zakupu, efektywność pracy urządzenia, wygoda w obsłudze, wpływ na środowisko naturalne. Trzeba zdecydować, który z aspektów jest najważniejszy. Energia z odnawialnych źródeł Urządzenia grzewcze wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych należą do najtańszych w użytkowaniu. Są to pompy ciepła przetwarzające darmową energię wody, powietrza czy gruntu w energię cieplną. Zasila ona instalację grzewczą w domu i podgrzewa wodę. Wykorzystywane w tym przypadku pompy należą do urządzeń tanich w eksploatacji, ekologicznych i niewymagających obsługi. Trzeba mieć świadomość, że wiążą się z większym wydatkiem w momencie zakupu. Za system grzewczy do wyposażenia domu jednorodzinnego trzeba zapłacić około 50 tysięcy złotych, ale koszt eksploatacji będzie cztery razy niższy od ogrzewania domu grzejnikami , na które można wydać 2 tysiące złotych. Ogrzewanie domu węglem, drewnem i biomasą Węgiel, drewno i biomasa należą do najtańszych paliw. Cena zależy od wartości opałowej. Im jest ona wyższa, tym więcej ciepła można z niej uzyskać, co oznacza, że paliwo będzie droższe. Cena zależy również od asortymentu węgla i postaci, w jakiej występuje drewno. Warto pamiętać o tym, by kupować węgiel na tony, nie w workach, ponieważ jest to tańsza forma.   Ekogroszek, to znaczy węgiel o ziarnach wielkości od 5 do 25 milimetrów, jest zazwyczaj droższy od pozostałych paliw, ale w zamian zyskuje się wygodę, ponieważ do jego spalania wykorzystuje się kotły z zasobnikami i podajnikami. Po załadowaniu podajnika ekogroszkiem można go uzupełnić dopiero po kilku dniach.  ...

pokrętło do grzejnika
Pixabay/ri/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Ogrzewanie elektryczne domu: ile kosztuje?
W przypadku właścicieli niedużych, dobrze ocieplonych domów ogrzewanie elektryczne wydaje się rozsądną inwestycją. Pod uwagę należy wziąć zapotrzebowanie domu na ciepło oraz inwestycję w system ogrzewania i sam koszt energii.

W przypadku właścicieli niedużych, dobrze ocieplonych domów ogrzewanie elektryczne wydaje się rozsądną inwestycją. Pod uwagę należy wziąć zapotrzebowanie domu na ciepło oraz inwestycję w system ogrzewania i sam koszt energii.   To, ile zapłacisz, ogrzewając dom energią elektryczną, jest uzależnione od zapotrzebowania twojego domu na ciepło. Znaczenie ma technologia wykonania budynku oraz straty ciepła, jakie mają w nim miejsce. Kwestia rodzaju ogrzewania oraz jego plusów i minusów powinna zostać przemyślana na etapie wybierania projektu domu. Na zużycie energii, a zatem na koszty jej wykorzystania, ma wpływ także usytuowanie domu. Jeżeli na przykład zdecydujesz się na duże okna od strony południowej, do domu dostawać będzie się więcej energii słonecznej. Warto natomiast zrezygnować z okien od zimnej północy. Od czego zależą koszty ogrzewania elektrycznego domu? Na końcową wysokość rachunku ma wpływ taryfa, którą wybierzesz . Istnieją na przykład tzw. taryfy weekendowe (G12a), w ramach których można korzystać z tańszej energii w godzinach nocnych w ciągu tygodnia oraz przez całą sobotę i niedzielę. Najpopularniejsza jest taryfa dwustrefowa G12, która umożliwia tańsze pobieranie prądu w nocy i od godziny 13 do 15 po południu. Natomiast G11 oznacza płatność takiej samej ceny za prąd niezależnie od pory dnia. Litera G oznacza przynależność do grupy klientów indywidualnych pobierających energię bez limitu mocy. Warto pamiętać o tym, by w czasie gdy rodzina przebywa poza domem, obniżać temperaturę, a podnosić ją wtedy, gdy obowiązuje tańsza taryfa, co zapewni komfortowy poziom ciepła, gdy domownicy są w budynku. Najwięcej prądu pobierają urządzenia grzewcze i te, które odpowiadają za ciepłą wodę. Można szukać tu oszczędności, włączając je nocą. Trudność polega na tym, że...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner