Skalniak
Pixabay/kempes69/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Pomysły na piękny skalniak. Jak ciekawie zaaranżować ogród z kamienia?

Aranżacja ogrodu z kamienia nie musi ograniczać się do odtworzenia wycinka przyrody typowej dla obszarów górskich. Oprócz kamieni, roślin i oczka wodnego mogą się w nim znaleźć schodki i strumyki. Ścieżki natomiast możesz wysypać jasnym żwirem.

Aranżacja ogrodu z kamienia nie musi ograniczać się do odtworzenia wycinka przyrody typowej dla obszarów górskich. Oprócz kamieni, roślin i oczka wodnego mogą się w nim znaleźć schodki i strumyki. Ścieżki natomiast możesz wysypać jasnym żwirem.

Podstawowe elementy skalniaka

Typowy skalniak znajduje się na niewielkim wzniesieniu. Ma ono zazwyczaj nieregularne, miękkie kształty. Podstawowym elementem, z którego tworzy się skalniak, są kamienie, np. otoczaki, i fragmenty skał: granit, piaskowiec. Kamienie są często porośnięte bylinami, np. floksem szydlastym, poziomkówką indyjską. Rośliny w skalniaku mogą też tworzyć osobne skupiska. Ze skał można tworzyć kompozycje, dobierając kamienie różnej wielkości, o różnych barwach i fakturach. Taką kompozycję często porasta jałowiec lub macierzanka. Obok skalniaka można też zrobić oczko wodne. Tak wygląda ogród skalny w wersji podstawowej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby go rozbudować.

Kamienne schody w skalniaku

Z dużych płaskich głazów lub drewna można zbudować schody wpisane w pagórek, na którym utworzono skalniak. Schody po obu stronach można otoczyć murkiem z kamieni lub obsadzić roślinnością. Najlepiej wybierać do tego celu rośliny o płożących pędach i niewielkich wymaganiach co do gleby. Idealne będą np. rozchodnik, irga płożąca i jałowiec płożący.

Fontanna lub kaskada wodna w skalniaku

Jeśli chcesz urozmaicić oczko wodne, możesz utworzyć w nim fontannę. Można ją łatwo wykonać, umieszczając dyszę fontannową w wydrążonym kamieniu, usypanym z kamieni pagórku lub w ceramicznym ozdobnym naczyniu pozbawionym dna.

 

Możesz też pójść krok dalej i zrobić kaskadę wodną, która będzie stanowiła namiastkę wodospadu. Kaskadę wodną można utworzyć na stromych wzniesieniach, które znajdują się w pobliżu oczka wodnego. Wzniesienie można też zbudować specjalnie pod kaskadę. Należy wydrążyć w nim wgłębienie, które stanie się korytem strumienia. Wgłębienie trzeba wyłożyć materiałami, które wykorzystuje się także do zbudowania dna oczka wodnego: matą poliestrową i wykładziną z elastycznej folii oraz drobnymi kamieniami. Większe kamienie należy położyć wzdłuż brzegu strumienia, trzeba przygnieść nimi brzegi folii. Co kilkadziesiąt centymetrów w korycie należy ułożyć kamienie, które będą tworzyły progi kaskady.

 

Żeby doprowadzić wodę z oczka na szczyt wzniesienia, potrzebna będzie pompa wodna umieszczona na dnie oczka i rura doprowadzona do strumyka. Te elementy należy dokładnie zasłonić kamieniami lub roślinami.

 

Po doprowadzeniu wody do strumyka może się okazać, że woda ucieka bokami koryta albo spływa za szybko. Wtedy trzeba będzie poprawić brzeg lub zmienić stopień nachylenia koryta strumienia.

Biały żwir w ogródku skalnym

Inspiracji do aranżacji ogrodu skalnego można poszukać też w ogrodach urządzonych w innym stylu, np. ogrodach japońskich. Przykładem elementu zaczerpniętego z ogrodu japońskiego, który sprawdza się także w ogrodach skalnych, jest drobny, jasny żwir. Pasmo żwiru może otaczać cały skalniak, można nim także wysypać ścieżki w ogrodzie.

 

Żwir wysypany w kształcie okręgu lub nerki może też służyć jako ściółka rabat, na których będą rosnąć rośliny. Żwir wykorzystany w ten sposób utrudni rozwój chwastów, ochroni korzenie hodowanych roślin przed mrozem i przegrzaniem. Na takiej rabacie przyjmą się np.: lawenda, szałwia, hortensja, jałowiec i bukszpan.

 

Oczko wodne w ogródku z fontanną.
©Shmel/stock.adobe.com
Styl życia
Oczko wodne – jak zbudować? Ile kosztuje oczko, folia, ryby i rośliny?
Oczko wodne to doskonały pomysł na upiększenie swojego ogrodu. Nie trzeba jednak zatrudniać fachowców, by zrobić okazałe oczko wodne. W przypadku niewielkich oczek, warto zdecydować się na gotowe formy, dzięki czemu zaoszczędzimy sporą ilość czasu.

Oczko wodne to doskonały pomysł na upiększenie swojego ogrodu. Nie trzeba jednak zatrudniać fachowców, by zrobić okazałe oczko wodne. W przypadku niewielkich oczek, warto zdecydować się na gotowe formy, dzięki czemu zaoszczędzimy sporą ilość czasu.   Przed zakupem niezbędnych materiałów, warto zastanowić się, jak ma wyglądać wymarzone oczko wodne . Uważa się, że najlepszym rozwiązaniem są naturalne zbiorniki, choć mogą one powstać jedynie w określonych miejscach.   Jeśli w twoim ogrodzie lub działce nie ma odpowiednich warunków do stworzenia naturalnego oczka wodnego, nic straconego. Bez problemu znajdziesz niecki dla oczek wodnych, które są wykonane ze zbiorników foliowych, zbiorników plastikowych, a także gliny , iłu, kręgów betonowych, czy po prostu betonu.   Budowa oczka wodnego - cena   Budowa oczka wodnego jest prostsza niż się wydaje. W przypadku planowania oczka wodnego z rozmachem i dużymi rozmiarami, warto postarać się o specjalną folię do oczek wodnych oraz geowłókninę, dzięki czemu brzegi oczka wodnego nie będą się rozmywać. Jeśli chcesz podrasować i upiększyć swoje oczko wodne, wybierz fontannę ogrodową oraz rośliny .   Budowa oczka wodnego powinna rozpocząć się od wyznaczenia granicy zbiornika. Dzięki temu można w prosty sposób oszacować, gdzie powinno rozpocząć się wykopywanie ziemi. W tym celu można użyć węża ogrodowego lub sznurka, rozkładając go w planowanym miejscu. Jeśli nie masz tych przedmiotów, możesz dokonać obrysu za pomocą piasku.   Należy pamiętać, że niecka stawu powinna zostać wykopana nieco głębiej niż planowa głębokość. Po wbiciu ostatniej łopaty, należy wypoziomować cały obszar . Półki modeluje się na różnej głębokości, a z dna usuwa się kamienie....

kamienie ozdobne w ogrodzie
© Bruce Shippee/Fotolia.com
Styl życia
Do czego wykorzystać ozdobne kamienie?
Kamienie do ogrodu to przede wszystkim zaokrąglone otoczaki oraz chropowaty grys. Ich szerokie zastosowanie i właściwości (zatrzymują wodę w glebie, chronią korzenie przed skokami temperatur) przekładają się na rosnącą popularność kamieni jako ozdób ogrodu.

Kamienie do ogrodu to przede wszystkim zaokrąglone otoczaki oraz chropowaty grys. Ich szerokie zastosowanie i właściwości (zatrzymują wodę w glebie, chronią korzenie przed skokami temperatur) przekładają się na rosnącą popularność kamieni jako ozdób ogrodu.   Niepozorne na pierwszy rzut oka kamienie mają szereg zastosowań w aranżacji przestrzeni w ogrodzie . Pasują zarówno do zielonej roślinności, jak i na fasadę budynku czy do bardziej nowoczesnych elementów ogrodowej architektury. Jak odróżnić kamienie ozdobne, otoczaki, grys i żwir Otoczaki to wygładzone, zaokrąglone kamienie. Powstają podczas naturalnych procesów np. w rzekach, zalegają w wydmach polodowcowych, można je też uzyskać wyniku obróbki kawałków skały w specjalnych bębnach.   Szlachetne kamienie ozdobne, idealne do wykańczania płaskich powierzchni w ogrodzie i na ścianach domu, nie wyglądają identycznie. To dekoracyjne ogrodowe kruszywo można produkować np. z marmuru, występującego w przeróżnych odcieniach – bielach, beżach, różach, co daje dużo możliwości aranżacji.   Grys to z kolei efekt mechanicznie rozdrabnianych w kruszarkach skał. Jest kanciasty, nierówny i chropowaty w dotyku natomiast żwir to bardzo drobne kamienie (wielkości od 2 do 5 cm) o łagodnych kształtach. Często wydobywane są w żwirowniach razem z piaskiem z rzek. Zastosowanie ogrodowe kamieni i ich zalety Drobne kamienie i grys najlepiej kupować w składach budowlanych, gdzie dostępne są w najlepszej cenie, w dowolnych kształtach, kolorach i teksturach.   Drobne kamienie np. grys to sposób na ciekawe wykończenie rabat i ścieżek . Kamienie dobrze przepuszczają wilgoć, umożliwiając glebie swobodne oddychanie. Działają jak drenaż – na alejkach wysypanych żwirem lub grysem kałuże nie...

Popularne rośliny wodne
© Cindy Haggerty/Adobe Stock
Styl życia
Najsłynniejsze hydrofity, czyli rośliny wodne do stawów ogrodowych
Rośliny wodne (tzw. hydrofity) zdobią przydomowe oczka wodne i stawy. Ich funkcją jest nie tylko dekoracja wodnych zbiorowisk, ale też napowietrzanie zbiorników i zmniejszenie liczby glonów. W domowych stawach ogrodowych najmodniejsze rośliny wodne to m.in.: lilie i hiacynty wodne oraz grążele żółte.

Rośliny wodne (tzw. hydrofity) zdobią przydomowe oczka wodne i stawy. Ich funkcją jest nie tylko dekoracja wodnych zbiorowisk, ale też napowietrzanie zbiorników i zmniejszenie liczby glonów. W domowych stawach ogrodowych najmodniejsze rośliny wodne to m.in.: lilie i hiacynty wodne oraz grążele żółte.   Hydrofity mają słabo rozwinięty system korzeniowy i bujne kłącza. Dzielą się na trzy grupy: rośliny pływające, przyczepione do podłoża i korzeniące się w podłożu. Pierwsze swobodnie unoszą się na wodzie, drugie pływają w wodzie , ale mają korzenie osadzone w dnie zbiornika, a trzecie znajdują się bezpośrednio na podłożu. Lilia wodna, kotewka orzech wodny i trzcina pospolita: najchętniej wybierane rośliny wodne Wodne zakątki w naszych ogrodach tworzą romantyczny klimat . Ich urok jest jeszcze większy, gdy w wodzie i na jej powierzchni pływają dekoracyjne rośliny. Najpopularniejsze hydrofity to: Lilia wodna. Jest jednym z najchętniej wybieranych i najpiękniejszych kwiatów wodnych. Ma duże, ciemnozielone liście, które kształtem przypominają serca. Kwiatostan lilii wodnej, najczęściej biały lub jasnoróżowy, może dochodzić do 10 cm. Ten gatunek hydrofitów lubi wody stojące, np. oczka lub stawy, w których głębokość wody sięga 150 cm. Okres kwitnienia lilii wodnej to czas od czerwca do września. Kotewka orzech wodny. Rośnie w wodach stojących lub wolno płynących. Jest rośliną ozdobną o jadalnych owocach a jej zakotwiczone w dnie zbiornika wodnego pędy sięgają długości od 0,5 do 1,5 metra. Liście orzecha wodnego mają romboidalny kształt i ząbkowane brzegi. Kwiaty rozwijają się na wysokości 1 cm nad wodą i szybko opadają, by mógł rozwinąć się w nich zalążek orzecha. Trzcina pospolita. To łatwa w uprawie i powszechnie znana roślina, której wysokość może...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner