oswietlenie zewnętrzne domu
©in4mal/Fotolia.com
Styl życia

Jak oświetlić budynek na zewnątrz: lampy z czujnikiem ruchu, reflektory zewnętrzne, lampy najazdowe, solarne, kinkiety

Oświetlenie domu na zewnątrz nie tylko zwiększa komfort poruszania się po działce nocą, ale też zapewnia nastrojowy wygląd. Delikatne podświetlenie schodów lub podjazdu do garażu jest funkcjonalne i jednocześnie stanowi ozdobę domu. Dobierając światło na zewnątrz warto pamiętać, by lampy nie były zbyt intensywne. Za jasne oświetlenie będzie uciążliwe dla oczu.

Oświetlenie domu na zewnątrz nie tylko zwiększa komfort poruszania się po działce nocą, ale też zapewnia nastrojowy wygląd. Delikatne podświetlenie schodów lub podjazdu do garażu jest funkcjonalne i jednocześnie stanowi ozdobę domu. Dobierając światło na zewnątrz warto pamiętać, by lampy nie były zbyt intensywne. Za jasne oświetlenie będzie uciążliwe dla oczu.

 

Używanie solarnych lamp do ogrodu nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ są one zasilane energią słoneczną.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciastka dyniowe

 

Takie oświetlenie nie daje mocnego światła, ale wystarczy, by oświetlić np. granice ogrodowego oczka wodnego lub ścieżkę czy wejście do altany.

Lampy z czujnikiem ruchu na drzwi wejściowe

Działanie czujnika ruchu polega na włączeniu światła, kiedy w obrębie jego działania coś się poruszy. Żarówki lampy dają intensywne i jasne światło, dlatego są one montowane najczęściej przed wejściem do domu lub wjazdem do garażu.

Szukasz oświetlenia do nowego domu i nie chcesz przekroczyć zaplanowanego budżetu? Wykorzystaj dostępny w Leroy Merlin kod rabatowy.

Reflektory zewnętrzne do oświetlania konkretnego punktu

Reflektorami można podświetlić np. podjazd do garażu, drzewo, fontannę, kwiaty w ogrodzie. Reflektory są dostępne w postaci lamp stojących, z grotem ziemnym, do montażu w ścianie czy do wkopania w ziemię. Oświetlenie wyposażone w technologię led daje delikatniejsze światło i służy raczej do podkreślania nastroju niż ostrego oświetlenia.

Lampy najazdowe do oświetlania, np. drogi do garażu lub ścieżki w ogrodzie

Oprawy lamp najazdowych wpuszczane są w podłoże. Światło, jakie dają żarówki lampy, jest delikatne i służy do punktowego oświetlania, najczęściej drogi, np. podjazdu do garażu lub ścieżki w ogródku. Najazdowe oświetlenie ma okrągłe lub prostokątne oprawy, przez co łatwo wpasować je w kostkę brukową.

Lampy do oświetlenia elewacji

Świetlówki w lampach ściennych zewnętrznych dają ciepłą poświatę, która sprawdza się do oświetlania np. ścian werandy lub balkonu. Lampy zewnętrzne są odporne na wilgoć i niską temperaturę.

Rodzaje źródeł światła do oświetlania budynków

  • Wysokoprężne rtęciówki najczęściej używane są do oświetlania zieleni.
  • Sodówki niskoprężne z reguły wykorzystuje się do oświetlania elewacji czy elementów z czerwonej cegły lub piaskowca.
  • Żarówki są dobrze widoczne we mgle lub deszczu, ale zużywają dużo prądu.
  • Żarówki halogenowe dają mocne i jasne światło. Dobrze oświetlają duże obiekty.
  • Świetlówki dają białe, rozproszone światło i są energooszczędne. Dobrze sprawdzają się do oświetlenia przy wejściu. Niektóre wyposażone są w czujnik zmierzchowy.

Diody led są energooszczędne i mogą dawać światło białe lub kolorowe. Dają delikatną barwę, dlatego najczęściej wykorzystywane są do oświetlenia dekoracyjnego. 

 

Duży dom jednorodzinny oświetlony lampami.
©kange_one/Fotolia.com
Styl życia
Oświetlenie elewacji budynku – połączenie efektów wizualnych i energooszczędności
Oświetlenie elewacji podkreśla i uwidacznia bryłę budynku. Właściwie dobrane lampy nadają budynkowi efektownego wykończenia i pozwalają wydobyć dom z mroku. Na rynku dostępne są różnego typu oświetlenia elewacyjne, np. lampy LED, świetlówki lub halogeny.

Oświetlenie elewacji podkreśla i uwidacznia bryłę budynku. Właściwie dobrane lampy nadają budynkowi efektownego wykończenia i pozwalają wydobyć dom z mroku. Na rynku dostępne są różnego typu oświetlenia elewacyjne, np. lampy LED, świetlówki lub halogeny.   Do oświetlenia domu jednorodzinnego zużywamy zwykle około 35% ogółu energii elektrycznej. Systemy energooszczędne pozwalają zaoszczędzić blisko 70% energii.   Oświetlenie elewacji – element dekoracyjny i komfort domowników   Wybierając oświetlenie domu, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę komfort jego mieszkańców. Światło lamp zewnętrznych nie powinno wpadać do wnętrza budynku i przeszkadzać osobom przebywającym w środku. Takiego efektu możemy uniknąć dzięki zamontowaniu oświetlenia w oprawach umieszczonych w ścianie budynku bądź w niewielkim oddaleniu od domu, np. w trawniku lub w podłodze tarasu. W strefie wejścia do domu warto wykorzystać lampy z czujnikiem ruchu . Dzięki zamontowanym w nich detektorom światło będzie włączać się tylko wtedy, gdy ktoś będzie zbliżać się do budynku. Innym energooszczędnym rozwiązaniem są lampy wyposażone w czujnik zmierzchu. Powoduje on, że po zapadnięciu zmroku lampa samoistnie się wyłącza i nie zużywa energii. Najbardziej spektakularny wygląd oświetlenia zapewni nam wykorzystanie gry światła i cienia. Pozwoli ona podkreślić proporcje i elementy architektoniczne budynku. Jedną z ciekawszych form jest połączenie światłocienia z kontrastową elewacją , w której jasne elementy są mocniej podświetlone a ciemne zostają w cieniu. Decydując się zamontowanie lamp elewacyjnych, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na strukturę i gładkość ścian, ponieważ tego typu oświetlenie uwidoczni wszelkie nierówności i niedoskonałości tynków. Coraz chętniej...

Lampion ogrodowy
© moccabunny/Fotolia.com
Styl życia
Najlepsze lampy do oświetlenia ogrodu – wiszące, stojące, solarne, LED-owe
Oświetlenie ogrodu pozwoli na wyeksponowanie roślin, architektury oraz samego domu. Do wyboru są różne rodzaje lamp, np. stojące, wiszące, montowane w podłożu lub do ściany, solarne, LED-owe lub halogenowe.

Oświetlenie ogrodu pozwoli na wyeksponowanie roślin, architektury oraz samego domu. Do wyboru są różne rodzaje lamp, np. stojące, wiszące, montowane w podłożu lub do ściany, solarne, LED-owe lub halogenowe.   Ogród świetnie prezentuje się nocą w świetle dobrze dobranych lamp. Ich wybór zależy od wystroju zewnętrznego domu , wielkości działki i jej charakteru oraz osobistych preferencji. Oświetlony ogród eksponuje rośliny, budynki, oraz małą architekturę. Oświetlanie ogrodu – zasady Zanim zdecydujesz się na którąś z poniższych metod oświetlenia ogrodu, przeanalizuj następujące kwestie: w jakim stylu jest urządzony twój dom i które lampy będą pasowały do jego oświetlenia, jaką przestrzeń chcesz oświetlić, w którym miejscu zamierzasz postawić oświetlenie, czy masz możliwość podłączenia odrębnego obwodu elektrycznego , specjalnie przeznaczonego do lamp ogrodowych (niektóre modele tego wymagają), czy jesteś gotowy na wyższe opłaty za prąd, jaką kwotę możesz przeznaczyć na oświetlenie, czy w ogrodzie istnieją elementy które chcesz wyeksponować (np. ścieżka, schody, oczko wodne, alejka, fontanna, rzeźba, krzew, drzewo).   Jeśli ustalisz, jak ma wyglądać oświetlenie ogrodu , przejdź do tworzenia projektu. Na mapce działki zaznacz, gdzie mają stanąć lampy. Zapoznaj się również z ofertą sklepów budowlanych i ogrodniczych oraz salonów meblowych. Latarnie stojące Latarnie stojące wymagają podłączenia do odrębnego obwodu elektrycznego. Są zazwyczaj wysokie, ciężkie i trudno przenosić je z miejsca na miejsce, dlatego zanim postawisz latarnię dokładnie przemyśl, gdzie powinna stanąć . Nie może zawadzać samochodom ani elementom ogrodu, np. młodym drzewom, które dopiero się rozwijają. Tego...

Oświetlenie kuchni
© imagewell10/Fotolia.com
Styl życia
Główne i dodatkowe źródła światła w kuchni
W kuchni należy zadbać o kilka źródeł światła. Oświetlenie pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Bardzo ważne jest oświetlenie nad blatem – dzięki temu możliwe jest sprawniejsze i bezpieczniejsze gotowanie i sprzątanie.

W kuchni należy zadbać o kilka źródeł światła. Oświetlenie pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Bardzo ważne jest oświetlenie nad blatem – dzięki temu możliwe jest sprawniejsze i bezpieczniejsze gotowanie i sprzątanie.   Nie wystarczy jedna lampa pośrodku sufitu w kuchni. Światło padające zza głowy będzie rzucało cień na blat. Dlatego konieczne jest oświetlenie miejscowe powierzchni przy których przygotowujemy posiłki i jemy. Oświetlenie w kuchni może też optycznie powiększać pomieszczenie , eksponować detale lub dawać subtelne światło dekoracyjne. Oświetlenie główne i dodatkowe Oświetlenie główne ma za zadanie dostarczyć podstawową ilość światła w całym pomieszczeniu. Do ogólnego oświetlenia przydadzą się lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło, kinkiety oraz podłużne świetlówki na linkach. Główne oświetlenie warto umieścić nad stołem i w głównej części sufitu kuchennego.   Oświetlenie dodatkowe, pomocnicze, zapewni większą ilość światła w bardziej zaciemnionych miejscach , np. pod zabudowanymi półkami, nad kranem i blatem, nad kuchenką. Pomoże też doświetlić całość pomieszczenia. Pomaga też wydzielić różne strefy w kuchni. 1. Oświetlenie w suficie podwieszanym Oświetlenie w suficie podwieszanym może być zarówno głównym źródłem światła, jak również pełnić funkcję oświetlenia pomocniczego. Oprawy sufitowe w podwieszanym suficie wyglądają bardzo efektownie. Jako oświetlenie w suficie podwieszanym mogą posłużyć żarówki lub reflektory halogenowe albo diody LED. Pojedyncze punkty świetlne można montować bezpośrednio do płyt gipsowo-kartonowych. Oprawy cięższe, jednak nieważące więcej niż sześć kilogramów powinno się mocować z użyciem...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik