kamienie ozdobne w ogrodzie
© Bruce Shippee/Fotolia.com
Styl życia

Do czego wykorzystać ozdobne kamienie?

Kamienie do ogrodu to przede wszystkim zaokrąglone otoczaki oraz chropowaty grys. Ich szerokie zastosowanie i właściwości (zatrzymują wodę w glebie, chronią korzenie przed skokami temperatur) przekładają się na rosnącą popularność kamieni jako ozdób ogrodu.

Kamienie do ogrodu to przede wszystkim zaokrąglone otoczaki oraz chropowaty grys. Ich szerokie zastosowanie i właściwości (zatrzymują wodę w glebie, chronią korzenie przed skokami temperatur) przekładają się na rosnącą popularność kamieni jako ozdób ogrodu.

 

Niepozorne na pierwszy rzut oka kamienie mają szereg zastosowań w aranżacji przestrzeni w ogrodzie. Pasują zarówno do zielonej roślinności, jak i na fasadę budynku czy do bardziej nowoczesnych elementów ogrodowej architektury.

Jak odróżnić kamienie ozdobne, otoczaki, grys i żwir

Otoczaki to wygładzone, zaokrąglone kamienie. Powstają podczas naturalnych procesów np. w rzekach, zalegają w wydmach polodowcowych, można je też uzyskać wyniku obróbki kawałków skały w specjalnych bębnach.

 

Szlachetne kamienie ozdobne, idealne do wykańczania płaskich powierzchni w ogrodzie i na ścianach domu, nie wyglądają identycznie. To dekoracyjne ogrodowe kruszywo można produkować np. z marmuru, występującego w przeróżnych odcieniach – bielach, beżach, różach, co daje dużo możliwości aranżacji.

 

Grys to z kolei efekt mechanicznie rozdrabnianych w kruszarkach skał. Jest kanciasty, nierówny i chropowaty w dotyku natomiast żwir to bardzo drobne kamienie (wielkości od 2 do 5 cm) o łagodnych kształtach. Często wydobywane są w żwirowniach razem z piaskiem z rzek.

Zastosowanie ogrodowe kamieni i ich zalety

Drobne kamienie i grys najlepiej kupować w składach budowlanych, gdzie dostępne są w najlepszej cenie, w dowolnych kształtach, kolorach i teksturach.

 

Drobne kamienie np. grys to sposób na ciekawe wykończenie rabat i ścieżek. Kamienie dobrze przepuszczają wilgoć, umożliwiając glebie swobodne oddychanie. Działają jak drenaż – na alejkach wysypanych żwirem lub grysem kałuże nie będą powstawać nawet po obfitych opadach. Chronią też delikatne korzenie roślin przed wahaniami temperatury, dobrze więc rozsypywać je w miejscach silnej ekspozycji na promienie słoneczne. Nie ma potrzeby kładzenia pod nimi maty przeciw chwastom – zbędne rośliny rosną pod warstewką kamieni jedynie w ciągu pierwszego roku, kiedy trzeba je systematycznie usuwać. Wystarczy odchwaścić, zagrabić i udeptać glebę i można rozsypać 3 cm warstwę kamyków (przy drobniejszych roślinach) bądź nawet 5 cm, gdy rośliny są okazalsze (drzewa, krzewy). Jednak mata ułatwia oddzielenie kamieni od gleby nie tylko podczas pielenia, ale również podczas drobnych zmian w ogrodzie, dosadzania nowych roślin lub przesadzania istniejących. Dzięki macie łatwo jest odsunąć kamienie na pryzmę, by nie mieszały się z ziemią.

 

Kamienie są na tyle ciężkie, że nie odfruwają, tak jak np. kora. Świetnie wyglądają ścieżki wysypane drobnymi otoczakami. Można wysypać nimi brzegi oczek wodnych, dociążyć kwiatowe rabaty lub obsypać skalniaki. Dobrze zastępują kostkę brukową, a także polecane są do ułożenia opaski wokół domu.

Chciałbyś wyłożyć chodnik kamieniem ozdobnym, lecz obawiasz się kosztów? Podczas zakupów wykorzystaj Obi kod rabatowy i nie przepłacaj.

Czy kamienne powierzchnie są problematyczne

Największą trudnością związaną z posiadaniem w ogrodzie większych powierzchni z kamieni ozdobnych jest usuwanie spomiędzy nich suchych liści, szyszek i zanieczyszczeń, naniesionych przez wiatr. Większe zbędne elementy usuwa się ręcznie. Do lekkich liści i gałązek sprawdzi się odkurzacz (dmuchawa) do liści. Można nim wydmuchiwać liście na pryzmę lub wciągać je do worka. Wystarczy ustawić taką siłę ciągu, aby do środka nie dostały się drobne kamyki.

 

Kamienie są bardzo trwałe, ale mogą opadać głębiej w grunt. Najlepszym pomysłem jest dosypywanie cieniutkiej warstwy kamyków raz na kilka lat, aby odświeżyć powierzchnię.

 

Nawierzchnie układane z piaskowców mogą zarastać glonami. Co jakiś czas warto je wyczyścić myjką ciśnieniową i zaimpregnować preparatami przeciw glonom.

 

Skalniak
Pixabay/kempes69/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Pomysły na piękny skalniak. Jak ciekawie zaaranżować ogród z kamienia?
Aranżacja ogrodu z kamienia nie musi ograniczać się do odtworzenia wycinka przyrody typowej dla obszarów górskich. Oprócz kamieni, roślin i oczka wodnego mogą się w nim znaleźć schodki i strumyki. Ścieżki natomiast możesz wysypać jasnym żwirem.

Aranżacja ogrodu z kamienia nie musi ograniczać się do odtworzenia wycinka przyrody typowej dla obszarów górskich. Oprócz kamieni, roślin i oczka wodnego mogą się w nim znaleźć schodki i strumyki. Ścieżki natomiast możesz wysypać jasnym żwirem. Podstawowe elementy skalniaka Typowy skalniak znajduje się na niewielkim wzniesieniu. Ma ono zazwyczaj nieregularne, miękkie kształty. Podstawowym elementem, z którego tworzy się skalniak, są kamienie, np. otoczaki, i fragmenty skał: granit, piaskowiec. Kamienie są często porośnięte bylinami, np. floksem szydlastym, poziomkówką indyjską. Rośliny w skalniaku mogą też tworzyć osobne skupiska. Ze skał można tworzyć kompozycje, dobierając kamienie różnej wielkości, o różnych barwach i fakturach. Taką kompozycję często porasta jałowiec lub macierzanka. Obok skalniaka można też zrobić oczko wodne. Tak wygląda ogród skalny w wersji podstawowej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby go rozbudować. Kamienne schody w skalniaku Z dużych płaskich głazów lub drewna można zbudować schody wpisane w pagórek, na którym utworzono skalniak. Schody po obu stronach można otoczyć murkiem z kamieni lub obsadzić roślinnością. Najlepiej wybierać do tego celu rośliny o płożących pędach i niewielkich wymaganiach co do gleby. Idealne będą np. rozchodnik, irga płożąca i jałowiec płożący. Fontanna lub kaskada wodna w skalniaku Jeśli chcesz urozmaicić oczko wodne, możesz utworzyć w nim fontannę. Można ją łatwo wykonać, umieszczając dyszę fontannową w wydrążonym kamieniu, usypanym z kamieni pagórku lub w ceramicznym ozdobnym naczyniu pozbawionym dna.   Możesz też pójść krok dalej i zrobić kaskadę wodną, która będzie stanowiła namiastkę wodospadu. Kaskadę wodną można utworzyć na stromych wzniesieniach,...

Ogród
Pixabay/jorisamonen/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak urządzić mały ogród? 5 pomysłów na stylowy mały ogródek
Pomysły na ogród powinny uwzględniać jego wielkość. To, co dobrze wygląda w ogrodzie o dużej powierzchni, może przytłaczać w małym ogrodzie. Dobrze zadbać o optyczne powiększenie przestrzeni takiego ogródka.

Pomysły na ogród powinny uwzględniać jego wielkość. To, co dobrze wygląda w ogrodzie o dużej powierzchni, może przytłaczać w małym ogrodzie. Dobrze zadbać o optyczne powiększenie przestrzeni takiego ogródka. 1. Ogrodzenie małego ogrodu ukryj za roślinami Widoczne ogrodzenia optycznie pomniejszają przestrzeń. Z tego względu warto zasłonić je roślinnością, obsadzić pnączami, np. winobluszczem, wilcem lub milinem amerykańskim. Ogrodzenie można też zasłonić poprzez usypanie przed nim skarpy i zasadzenie krzewów i traw ozdobnych, które je przesłonią. Jeśli za ogrodem znajduje się las lub łąka, zakryte w ten sposób ogrodzenie stopi się z otoczeniem i optycznie otworzy ogród na przestrzeń. 2. Niech jeden element przyciąga wzrok i stanowi centrum ogrodu W małym ogrodzie nie powinno być zbyt wiele dużych roślin i ozdób. Wystarczy jeden duży krzew, drzewo albo rzeźba lub ozdobna waza w centrum ogrodu. Wokół nich mogą być rozmieszczone inne elementy, np. rabaty. Jest to szczególnie zalecane przy aranżacji ogrodów zbliżonych kształtem do kwadratu lub okręgu. 3. Wybierz rośliny w jasnych, zimnych barwach Niewielką przestrzeń ogrodu optycznie powiększą jasne barwy. Wszelkie konstrukcje i budowle w takim ogrodzie powinny być białe, srebrne lub kremowe. Należy postawić na rośliny o liściach i kwiatach w zimnych, jasnych odcieniach, np. dereń biały, czyściec wełnisty, goździk pierzasty. Szczególnie ważne jest to, żeby jasne barwy przeważały na granicy działki. 4. Wybierz rośliny o drobnym ulistnieniu i delikatnych kwiatach W małym ogrodzie warto sadzić rośliny, które mają drobne liście i delikatne, małe kwiaty, np. róże nozomi, czarny bez, macierzanka, konwalia, rogownica kutnerowata, barwinek. W jednym zakątku ogrodu można ustawić półokrągłą kratkę...

Ogród w stylu angielskim
Pixabay/khfalk/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Ogród w stylu angielskim: żywopłot, pnącza, trawy i zioła
Ogrody angielskie największą popularność zyskały w epoce romantyzmu, dzięki charakterystycznemu dla niej dążeniu do idealizacji dzikiej przyrody. W ogrodzie angielskim rządzi natura, dominuje ona nad wszelkimi przejawami ludzkiej działalności. Nieformowany żywopłot zastępuje płot, wysokie trawy swobodnie rosną na rabatach pomiędzy kwiatami, a murki, słupy i pergole są pokryte bluszczem. Kluczem do kompozycji ogrodu w stylu angielskim jest minimum ingerencji w formy, które kształtuje natura.

Ogrody angielskie największą popularność zyskały w epoce romantyzmu, dzięki charakterystycznemu dla niej dążeniu do idealizacji dzikiej przyrody. W ogrodzie angielskim rządzi natura, dominuje ona nad wszelkimi przejawami ludzkiej działalności. Nieformowany żywopłot zastępuje płot, wysokie trawy swobodnie rosną na rabatach pomiędzy kwiatami, a murki, słupy i pergole są pokryte bluszczem. Kluczem do kompozycji ogrodu w stylu angielskim jest minimum ingerencji w formy, które kształtuje natura. Jaki żywopłot zasadzić w ogrodzie w stylu angielskim? Do ogrodzenia ogrodu lub wyodrębnienia w jego ramach pewnych przestrzeni najlepszy będzie nieformowany żywopłot . Mogą go tworzyć drzewa liściaste, np. klon polny lub krzewy: berberys ottawski, świdośliwa kanadyjska, dereń biały. Żywopłot może mieć więcej niż jedną linię: pierwsza, najwyższa warstwa może być poprzedzona lub przetykana niższymi roślinami: berberysem, lilakiem, dereniem. Przycinanie nieformowanego żywopłotu polega wyłącznie na usuwaniu chorych bądź zniszczonych pędów. Jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu angielskim? Ogród angielski to ogród pełen zieleni. Kolorowe kwiaty powinny być w nią dyskretnie wkomponowane. Unikaj egzotycznej roślinności. W pierwszej kolejności wybieraj rośliny, które naturalnie występują w naszej strefie klimatycznej. Rozejrzyj się dookoła, może w okolicy twojego ogrodu rosną dziko rośliny, które mają swoje ogrodowe odmiany, np. paprocie, róże, wrzos. Obserwuj, jakie kompozycje tworzy natura: jakie rośliny rosną obok siebie i jakie formy tworzą. Próbuj naśladować te zestawienia w swoim ogrodzie.   W ogrodzie angielskim panuje demokracja, raczej nie ma w nim miejsca na rośliny soliterowe, rosnące osobno, reprezentacyjne i wyeksponowane na tle innych. Nie oznacza to oczywiście, że musisz ścinać piękne,...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner