Ogród w stylu angielskim
Pixabay/khfalk/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Ogród w stylu angielskim: żywopłot, pnącza, trawy i zioła

Ogrody angielskie największą popularność zyskały w epoce romantyzmu, dzięki charakterystycznemu dla niej dążeniu do idealizacji dzikiej przyrody. W ogrodzie angielskim rządzi natura, dominuje ona nad wszelkimi przejawami ludzkiej działalności. Nieformowany żywopłot zastępuje płot, wysokie trawy swobodnie rosną na rabatach pomiędzy kwiatami, a murki, słupy i pergole są pokryte bluszczem. Kluczem do kompozycji ogrodu w stylu angielskim jest minimum ingerencji w formy, które kształtuje natura.

Ogrody angielskie największą popularność zyskały w epoce romantyzmu, dzięki charakterystycznemu dla niej dążeniu do idealizacji dzikiej przyrody. W ogrodzie angielskim rządzi natura, dominuje ona nad wszelkimi przejawami ludzkiej działalności. Nieformowany żywopłot zastępuje płot, wysokie trawy swobodnie rosną na rabatach pomiędzy kwiatami, a murki, słupy i pergole są pokryte bluszczem. Kluczem do kompozycji ogrodu w stylu angielskim jest minimum ingerencji w formy, które kształtuje natura.

Jaki żywopłot zasadzić w ogrodzie w stylu angielskim?

Do ogrodzenia ogrodu lub wyodrębnienia w jego ramach pewnych przestrzeni najlepszy będzie nieformowany żywopłot. Mogą go tworzyć drzewa liściaste, np. klon polny lub krzewy: berberys ottawski, świdośliwa kanadyjska, dereń biały. Żywopłot może mieć więcej niż jedną linię: pierwsza, najwyższa warstwa może być poprzedzona lub przetykana niższymi roślinami: berberysem, lilakiem, dereniem. Przycinanie nieformowanego żywopłotu polega wyłącznie na usuwaniu chorych bądź zniszczonych pędów.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu angielskim?

Ogród angielski to ogród pełen zieleni. Kolorowe kwiaty powinny być w nią dyskretnie wkomponowane. Unikaj egzotycznej roślinności. W pierwszej kolejności wybieraj rośliny, które naturalnie występują w naszej strefie klimatycznej. Rozejrzyj się dookoła, może w okolicy twojego ogrodu rosną dziko rośliny, które mają swoje ogrodowe odmiany, np. paprocie, róże, wrzos. Obserwuj, jakie kompozycje tworzy natura: jakie rośliny rosną obok siebie i jakie formy tworzą. Próbuj naśladować te zestawienia w swoim ogrodzie.

 

W ogrodzie angielskim panuje demokracja, raczej nie ma w nim miejsca na rośliny soliterowe, rosnące osobno, reprezentacyjne i wyeksponowane na tle innych. Nie oznacza to oczywiście, że musisz ścinać piękne, stare, okazałe drzewo, które rośnie w twoim ogrodzie. Możesz zorganizować wokół niego przestrzeń tak, aby w pobliżu rosły wysokie rośliny. W ten sposób drzewo nie będzie dominować, tylko wkomponuje się w przestrzeń ogrodu.

 

W ogrodzie angielskim możesz poświecić trochę miejsca na zorganizowanie rabaty z ziołami, np. wydzielonej żywopłotem. Zioła napełnią ogród pięknym aromatem. Możesz je także wykorzystać w celach leczniczych. Do ziół, które można zasadzić w ogrodzie angielskim, należą: szałwia, rozmaryn, mięta, werbena, krwawnik pospolity i bergamotka. W tych miejscach ogrodu, w których owady są wyjątkowo niemile widziane, np. w pobliżu altany, możesz zasadzić piołun i lawendę, które działają odstraszająco na pchły, muchy i ćmy, oraz tymianek i kocimiętkę, odstraszające komary.

 

Atmosfery tajemniczości doda ogrodowi bluszcz porastający mury i budynki lub rozpięty na pergolach.

Jakie kwiaty pasują do ogrodu w stylu angielskim?

Do ogrodu angielskiego pasują róże parkowe (krzaczaste) o drobnych kwiatach, np. Angela, róże piżmowe, np. Cornelia, Buff Beauty, róże pnące: klimbingi, ramblery, które mogą porastać niewielkie murki i słupki.

 

Oprócz róż możesz też posadzić w nim byliny, np. liliowce, astry bylinowe, irysy, naparstnice, oraz rośliny cebulowe: narcyzy, lilie, czosnek ozdobny. Niech skupiska kwiatów będą przetykane trawami ozdobnymi.

Jakie ozdoby pasują do ogrodu w stylu angielskim?

Do ogrodu w stylu angielskim pasują wyłącznie ozdoby wykonane z naturalnych materiałów: drewna, kamienia, cegły, postarzonego metalu: murki, pergole, głazy. Jeśli zastanawiasz się nad ustawieniem rzeźby lub odlewu w stylu antycznym, postaw na prawdziwy antyk. Nowe rzeźby mogą wyglądać pretensjonalnie i zepsują cały efekt.  

 

Ogród
Pixabay/jorisamonen/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak urządzić mały ogród? 5 pomysłów na stylowy mały ogródek
Pomysły na ogród powinny uwzględniać jego wielkość. To, co dobrze wygląda w ogrodzie o dużej powierzchni, może przytłaczać w małym ogrodzie. Dobrze zadbać o optyczne powiększenie przestrzeni takiego ogródka.

Pomysły na ogród powinny uwzględniać jego wielkość. To, co dobrze wygląda w ogrodzie o dużej powierzchni, może przytłaczać w małym ogrodzie. Dobrze zadbać o optyczne powiększenie przestrzeni takiego ogródka. 1. Ogrodzenie małego ogrodu ukryj za roślinami Widoczne ogrodzenia optycznie pomniejszają przestrzeń. Z tego względu warto zasłonić je roślinnością, obsadzić pnączami, np. winobluszczem, wilcem lub milinem amerykańskim. Ogrodzenie można też zasłonić poprzez usypanie przed nim skarpy i zasadzenie krzewów i traw ozdobnych, które je przesłonią. Jeśli za ogrodem znajduje się las lub łąka, zakryte w ten sposób ogrodzenie stopi się z otoczeniem i optycznie otworzy ogród na przestrzeń. 2. Niech jeden element przyciąga wzrok i stanowi centrum ogrodu W małym ogrodzie nie powinno być zbyt wiele dużych roślin i ozdób. Wystarczy jeden duży krzew, drzewo albo rzeźba lub ozdobna waza w centrum ogrodu. Wokół nich mogą być rozmieszczone inne elementy, np. rabaty. Jest to szczególnie zalecane przy aranżacji ogrodów zbliżonych kształtem do kwadratu lub okręgu. 3. Wybierz rośliny w jasnych, zimnych barwach Niewielką przestrzeń ogrodu optycznie powiększą jasne barwy. Wszelkie konstrukcje i budowle w takim ogrodzie powinny być białe, srebrne lub kremowe. Należy postawić na rośliny o liściach i kwiatach w zimnych, jasnych odcieniach, np. dereń biały, czyściec wełnisty, goździk pierzasty. Szczególnie ważne jest to, żeby jasne barwy przeważały na granicy działki. 4. Wybierz rośliny o drobnym ulistnieniu i delikatnych kwiatach W małym ogrodzie warto sadzić rośliny, które mają drobne liście i delikatne, małe kwiaty, np. róże nozomi, czarny bez, macierzanka, konwalia, rogownica kutnerowata, barwinek. W jednym zakątku ogrodu można ustawić półokrągłą kratkę...

Angielski ogród
© Dan Breckwoldt/Fotolia.com
Styl życia
Naturalne piękno, czyli ogród w stylu angielskim
Ogród w stylu angielskim jest odzwierciedleniem natury, łąk, parków krajobrazowych. Pełno w nim kwiatów i wieloletnich drzew. Charakterystyczne są też murki, furtki i przejścia, strumyki, poidełka i rzeźby.

Ogród w stylu angielskim jest odzwierciedleniem natury, łąk, parków krajobrazowych. Pełno w nim kwiatów i wieloletnich drzew. Charakterystyczne są też murki, furtki i przejścia, strumyki, poidełka i rzeźby.   Ogrody w stylu angielskim spopularyzowano w XVIII wieku. Wyglądem przypominają naturalny, nieuporządkowany gąszcz , pełen starych drzew, krzewów, kolorowych kwiatów, a także rzeźb, posągów i ławek. Pielęgnacja ogrodów angielskich wymaga minimalnej pracy, a daje piękne efekty i aurę tajemniczości. Wygląd ogrodu angielskiego Ogród w stylu angielskim charakteryzuje się kilkoma typowymi cechami.   Naturalny efekt – ogród przypomina zapomniany przez człowieka park lub zagajnik, którego nikt nie pielęgnuje.   Asymetria – rośliny, choć sadzone na rabatach, sprawiają wrażenie niczym nieograniczonych. Często wyglądają, jakby rosły w dowolnym miejscu.   Dzikość – mile widziane są wszelkie rośliny samosiewne oraz różne gatunki roślin .   Minimalna pielęgnacja – ogród angielski nie wymaga dużego nakładu pracy, wystarczy kosić trawnik, wyrywać chwasty, podlewać rośliny i podcinać zbyt długie gałęzie.   Poczucie naturalnej swobody - choć ogrody bywają zaprojektowane z rozmysłem, sprawiają wrażenie wymykającego się spod kontroli dzieła natury, czasem nawet nieładu. Zasady aranżacji ogrodu angielskiego Żeby zaaranżować ogród w stylu angielskim, warto wybrać rośliny, które sprawią, że ogród będzie kwitł przez cały rok . Najładniejsze ogrody potrzebują wielu lat, by zyskać naturalny efekt.   Poza tym należy kierować się następującymi zasadami:   Pielęgnacja trawnika –...

Ogród z altaną
© Gyula Gyukli/Fotolia.com
Styl życia
Aranżacja ogrodu – praktyczne wskazówki
Planując ogród zadbajmy o to, by styl ogrodu korespondował z elementami elewacji oraz wnętrzem domu. Ważne jest też połączenie jego urody z funkcjonalnością.

Planując ogród zadbajmy o to, by styl ogrodu korespondował z elementami elewacji oraz wnętrzem domu. Ważne jest też połączenie jego urody z funkcjonalnością.   Aranżacja ogrodu powinna rozpocząć się przede wszystkim od sporządzenia dobrego planu. Powierzchnia, jaką mamy do dyspozycji, determinuje wystrój i charakter przestrzeni. To co można zastosować w dużym ogrodzie niekoniecznie sprawdzi się w przypadku małego. 1. Ogrodzenie ogrodu Bardzo dobrym rozwiązaniem – szczególnie, gdy zależy nam na intymnej atmosferze jest wysokie i szczelne ogrodzenie. W tym przypadku doskonale sprawdzają się gęste krzewy , żywopłoty, drzewa, bluszcze i pnącza. Możemy również odgrodzić ogród drewnianym płotem , murkiem lub metalowym ogrodzeniem. 2. Przestrzeń Mały ogród to wyzwanie aranżacyjne. Trzeba bardzo uważać, by nie przytłoczyć przestrzeni zbyt masywnymi meblami lub pstrokatymi roślinami rosnącymi do dużych rozmiarów. Do wprowadzenia harmonii sprawdzają się geometryczne linie (proste lub łuki) wyznaczające granice rabat, trawnika i ścieżek oraz kamienne murki, które wszystko porządkują i idealnie eksponują rośliny. Murki mogą mieć dodatkowo funkcję ławek. Kwiaty do małego ogrodu warto wybierać, zwracając uwagę na wielkość ich liści oraz kolorystykę. Pamiętajmy – mniej znaczy więcej.   W dużym ogrodzie ważne są ścieżki i specjalne, funkcjonalne miejsca. Grill ustawiony w kącie – daleko od domu może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ dym nie będzie docierał do domu, ale warto również przemyśleć, czy przynoszenie potraw podczas przyjęcia nie nastręczy nam trudności – wówczas warto zadbać o jak najlepsze logistyczne zaaranżowanie przestrzeni.   W dużym ogrodzie za pomocą roślin i małej architektury możemy również...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak