Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Wiatrołap w domu
© poplasen/Fotolia.com
Styl życia

Budowa wiatrołapu - zalety i wady. Czy oszczędzimy na rachunkach, budując go?

Wiatrołap służy przede wszystkim do zatrzymywania zimnego powietrza napływającego do domu przy otwieraniu drzwi. Dobrze zaprojektowany może też pełnić inne funkcje.

Wiatrołap służy przede wszystkim do zatrzymywania zimnego powietrza napływającego do domu przy otwieraniu drzwi. Dobrze zaprojektowany może też pełnić inne funkcje.

 

Wiatrołap bywa nazywany też przedsionkiem i może pełnić jego rolę. Powiesimy w nim płaszcz lub klucze. Jest pierwszym pomieszczeniem, które goście widzą w domu.

Zalety wiatrołapu

Głównym zadaniem wiatrołapu jest zatrzymywanie zimna. Chroni również przed powstawaniem przeciągów. Jego budowa zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ponieważ duża część zimnego powietrza zostanie właśnie w tym pomieszczeniu. Wiatrołap pomoże zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, szczególnie późną jesienią i zimą.

 

Przedsionek, który jest dobrze zaprojektowany, pełni też inne funkcje. Można w nim ustawić wnękowe szafy, wieszaki. Zmieszczą się tam też stojaki na buty. W takim pomieszczeniu przyjmuje się zazwyczaj listonoszy lub kurierów.

 

Wiatrołap może być też korytarzem łączącym spiżarnię, garaż lub kotłownię z pozostałą częścią domu. Jeśli wyposażymy przedsionek w drzwi, oddzielimy reprezentacyjną część domu od tej gospodarczej.

 

Jeśli chcemy zamontować drzwi wejściowe, które otwierają się do wewnątrz, potrzebujemy wiatrołapu. Dzieje się tak, ponieważ musimy wygospodarować miejsce na skrzydło drzwiowe. Wiatrołap ułatwi manewrowanie drzwiami. Przed drzwiami otwieranymi do środka można położyć grubą wycieraczkę. Dzięki temu większość błota i zanieczyszczeń zostanie na wycieraczce.

Wady wiatrołapu

Przedsionek też trzeba ogrzewać, więc zwiększa się powierzchnia domu, za którą musimy płacić rachunki. Warto zastanowić się, czy opłaca nam się zapłacić za kilkanaście dodatkowych metrów kwadratowych. Należy przy tym pamiętać, że komfort cieplny w domu z przedsionkiem jest większy. Decyzja należy do mieszkańców.

 

Wiatrołap nie powinien być zbyt mały. Warto zaprojektować go w taki sposób, aby pomieścił swobodnie kilka osób. Nie można zapomnieć przy tym o wydzieleniu miejsca na szafę, najlepiej wbudowaną w ścianę. Jeśli kupiliśmy dom o zbyt małym wiatrołapie, warto przemyśleć likwidację tego pomieszczenia.

 

Przedsionek, do którego naturalne światło nie ma dostępu, nie prezentuje się zbyt dobrze. Ponadto trzeba zapłacić za energię zużywaną do oświetlenia go. Brak możliwości wstawienia górnego okna lub innego sposobu na doświetlenie wiatrołapu to argument za rezygnacją z niego.

 

Niektórzy preferują pomieszczenia otwarte i przestronność wnętrz. W takim przypadku wybudowanie przedsionka nie ma większego sensu. Brak możliwości oddzielenia wiatrołapu drzwiami dyskwalifikuje jego istnienie.

 

Osoby, którym bardziej podobają się otwarte wnętrza, mają jednak swój pomysł na pewnego rodzaju wiatrołap. Wstawiają podwójne wejściowe drzwi. Jedne drzwi są otwierane na zewnątrz, a drugie do wnętrza domu. Inny sposób to zaprojektowanie strefy wejściowej w kształcie litery L, żeby wydłużyć drogę zimnego powietrza i ułatwić mieszanie z ciepłym na zakrętach. Po dotarciu do salonu powietrze będzie już ogrzane.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Antresola w mieszkaniu
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Antresola do dużych i małych pomieszczeń
Zbudowanie antresoli w wysokim pokoju to sposób na uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Antresolę można wykorzystać na urządzenie np. sypialni, gabinetu do pracy, biblioteki lub schowka. Dzięki antresoli możemy w jednym pomieszczeniu wydzielić kilka różnych stref, np. biurową, sypialną i gabinetową.

Zbudowanie antresoli w wysokim pokoju to sposób na uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Antresolę można wykorzystać na urządzenie np. sypialni, gabinetu do pracy, biblioteki lub schowka. Dzięki antresoli możemy w jednym pomieszczeniu wydzielić kilka różnych stref, np. biurową, sypialną i gabinetową.   Antresola to otwarte pomieszczenie wydzielone z przestrzeni wysokiego salonu lub półpiętra w budynku mieszkalnym. Nie jest osobną kondygnacją. Zgodnie z prawem budowlanym antresola jest górną częścią kondygnacji lub pomieszczenia. Antresola jest otwarta od strony wnętrza, z którego została wydzielona. Sposób na urozmaicenie przestrzeni, czyli antresola w domu Antresola jest przede wszystkim rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić przestrzeń. To ciekawe rozwiązanie architektoniczne urozmaicające wnętrze pomieszczenia. Wygospodarowana przestrzeń w górnej części pomieszczenia współgra i przenika się z przestrzenią poniżej. Równocześnie dzieli i łączy ze sobą górę i dół pomieszczenia. Antresola gwarantuje w pomieszczeniu nowe perspektywy widokowe. Jak urządzić antresolę? Aby poruszanie pod antresolą było swobodne strop powinien być odpowiednio wysoki. Najlepiej, by antresola miała ok. 220 cm wysokości. Podobną wysokość powinno mieć pomieszczenie znajdujące się pod nią. W zależności od funkcji jaką ma spełniać antresola jej wysokość może być wyższa lub niższa. Na antresoli można wydzielić odrębne pomieszczenie. Antresola jako sypialnia, gabinet lub galeria Przestrzeń antresoli może być wykorzystana np. jako sypialnia lub kącik relaksacyjny. Jeżeli umieścimy na niej biurko, fotel i regał na dokumenty stanie się miejscem sprzyjającym pracy. Wąska antresola może być wykorzystana jako galeria lub biblioteka. Dobrym rozwiązaniem jest zagospodarowanie...

eleganckie wejście do domu
©Sam Spiro/Fotolia
Styl życia
Jak zaaranżować wejście do domu?
Wejście do domu stanowi jego wizytówkę. Można je zabudować szkłem i wtedy będzie pełnić funkcję werandy, albo pozostawić otwarte, dekorując schody zewnętrzne roślinnością.

Wejście do domu stanowi jego wizytówkę. Można je zabudować szkłem i wtedy będzie pełnić funkcję werandy, albo pozostawić otwarte, dekorując schody zewnętrzne roślinnością.   Wejście do domu powinno komponować się z budynkiem. Trzeba je zaprojektować tak, by było estetyczne, ale i funkcjonalne. Jeśli przed wejściem są schody , to przestrzeń przed drzwiami powinna być na tyle duża, aby było możliwe ich otwarcie bez konieczności cofania się z podestu. Oświetlenie wejścia do domu Wejście do domu powinno być dobrze oświetlone. Światło pełni funkcję estetyczną i praktyczną: zapewnia bezpieczeństwo. Oświetlenie przed wejściem można zaaranżować ustawiając lampę stojącą, która daje silne światło. Górne światło nad drzwiami powinno jedynie rozpraszać ciemność (można wybrać lampę z czujnikiem ruchu). Górne światło przed wejściem montuje się na wysokości co najmniej 1,7 metra.   Doświetlenie drzwi zewnętrznych można zapewnić dzięki dwóm lampom kinkietowym, zamontowanym po obu stronach drzwi wejściowych. Projektanci proponują uzupełnienie tych lamp o dodatkowe punkty świetlne przed wejściem do domu. Mogą to być latarnie o rozproszonym świetle na niskiej szpilce do zamontowania wzdłuż ścieżki prowadzącej do wejścia. Roślinność przy wejściu do domu Pnące rośliny przed wejściem pasują do stylu rustykalnego . Winorośl, w połączeniu z ustawioną przed drzwiami do domu ławką, kojarzy się z odpoczynkiem i bezpieczeństwem. Zamiast pnączy można zdecydować się na dużych rozmiarów rośliny doniczkowe . W dobrze nasłonecznionym miejscu sprawdzi się petunia, natomiast przy wejściu usytuowanym od północy warto wykorzystać fuksje, tawuły i pokrzywki brazylijskie. Meble przy wejściu do domu Zabudowane wejścia, chronione przed deszczem, pozwalają na ustawienie przed domem mebli wypoczynkowych. Na takiej werandzie...

Drewniana podłoga. Laptop.
Pixabay/Life-Of-Pix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wady i zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe nie zawsze jest lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych kaloryferów. O ile te drugie można zastosować w każdym budynku, o tyle instalacja podłogowa może w niektórych domach okazać się niewydajna.

Ogrzewanie podłogowe nie zawsze jest lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych kaloryferów. O ile te drugie można zastosować w każdym budynku, o tyle instalacja podłogowa może w niektórych domach okazać się niewydajna. Zalety ogrzewania podłogowego Przekazywanie ciepła przez rury znajdujące się w podłodze odbywa się na zasadzie promieniowania, a nie poprzez konwekcję, tak jak w pomieszczeniach ogrzewanych tradycyjnymi grzejnikami. Z tego właśnie wynika najwięcej zalet ogrzewania podłogowego:   1. Temperatura w pomieszczeniu jest rozłożona równomiernie.   Rury pod ogrzewanie podłogowe układa się metodą ślimakową lub meandrową z zagęszczeniem zwojów przy ścianach zewnętrznych, gdzie straty ciepła są największe. W ten sposób promieniowanie cieplne obejmuje całą podłogę i dociera bezpośrednio do obiektów, które się z nią stykają – zarówno do mebli, jak i do ludzi, których stopy znajdują się na powierzchni posadzki. Żeby się ogrzać, nie trzeba więc czekać, aby nagrzało się powietrze.   2. Mimo nieco niższej temperatury w pomieszczeniu niż przy ogrzewaniu tradycyjnym, intensywniej odczuwamy ciepło.   Kiedy stopom jest ciepło, organizm nie odczuwa już ciut niższej temperatury w wyższych partiach ciała. Aby wyeliminować uczucie chłodu, temperatura powietrza musi być przy ogrzewaniu tradycyjnym o jakieś 2°C wyższa. To zaś daje nieco wyższe koszty eksploatacji niż w przypadku ogrzewania podłogowego.   3. Nagrzana podłoga oddaje ciepło dłużej niż rozgrzany grzejnik.   Aby ciepło z rur zamurowanych pod podłogą dotarło do wnętrza domu, musi się najpierw rozgrzać beton i posadzka, które zatrzymują wysoką temperaturę i potem długo je oddają. Inaczej jest w przypadku kaloryferów, które ogrzewają...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner