geocaching
© WoGi/Fotolia.com

6 ciekawych hobby, które pozwolą zwalczyć nudę

geocaching
© WoGi/Fotolia.com

Ciekawymi hobby dla domatorów są: rękodzieło, ogrodnictwo oraz pisanie bloga. Jeśli wolisz ruch na świeżym powietrzu, wybierz geocaching lub rekonstrukcję historyczną. Ze znajomymi możesz zajmować się grami planszowymi lub RPG.

 

Ciekawa pasja pomoże zrelaksować się, odstresować i oderwać od codziennych obowiązków. Hobby można zajmować się w domu lub dołączyć do istniejącej grupy pasjonatów.

Geocaching: ciekawe hobby dla poszukiwaczy skarbów

Geocaching to rodzaj gry terenowej, podczas której szuka się ukrytych skrzynek. Są one zlokalizowane na terytorium całej Polski oraz za granicą. W skrzynkach znajduje się dziennik odwiedzin, do którego należy się wpisać, oraz drobne upominki, na przykład cukierki. Współrzędne geograficzne miejsca skrytek są podane na stronach internetowych poświęconych geocachingowi, a poszukiwań można dokonywać za pośrednictwem nawigacji GPS. Zabawa zyskuje coraz większą popularność, w Polsce istnieje już ponad 32 tysiące skrzynek.

Ogrodnictwo: w ogrodzie, na balkonie, w domu

Ogrodnictwo nie wymaga dostępu do gruntu, wystarczą donice, rośliny i parapet lub balkon. W domu można hodować kwiaty, zioła, owoce i warzywa. Wystarczy pamiętać o ich regularnym nawadnianiu i nawożeniu. Popularnością cieszy się uprawa truskawek, poziomek, szpinaku, rzeżuchy, marchewki, cebuli, papryki chili i pomidorów. Hodowla roślin staje się coraz bardziej popularna w miastach, w których dostęp do świeżych i ekologicznych roślin jest utrudniony.

Gry planszowe: hobby na spotkania towarzyskie

Gry planszowe są popularne, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Dzięki tej formie rozrywki można zintegrować się z grupą, zdobyć wiedzę z różnych dziedzin oraz rozwinąć logiczne myślenie i koncentrację. Planszówki to doskonały pomysł na domówkę ze znajomymi lub wieczór w gronie rodzinnym, są też takie, które umożliwiają grę w pojedynkę. Cena jednej gry planszowej dla dorosłych waha się od 50 do 300 złotych.

Rekonstrukcja historyczna: wiedza historyczna i zabawa na świeżym powietrzu

Rekonstrukcja historyczna to odtwarzanie wydarzeń z przeszłości. Zwykle, jako najbardziej widowiskowe, odtwarzane są wielkie i słynne bitwy. Niezbędne w tym celu są stroje, przedmioty i rekwizyty z danej epoki oraz wiedza historyczna. W ten sposób można rzetelnie odtworzyć wydarzenia sprzed kilku wieków, na przykład bitwę pod Grunwaldem. Występy grup rekonstrukcyjnych często są oglądane przez publiczność. Rekonstruktorzy często specjalizują się też w rękodziele historycznym: tkaniu materiałów na krosnach, farbiarstwie, wykuwaniu broni tradycyjnymi technikami, garncarstwie.

Rękodzieło, czyli handmade: hobby, na którym można zarabiać

Rękodzieło polega na tworzeniu przedmiotów własnoręcznie, z dostępnych surowców. Od rękodzieła historycznego, opisanego wyżej, różni się tym, że przy rekonstrukcji używa się jedynie dostępnych w danej epoce narzędzi. Zwykłe rękodzieło nie narzuca takich ograniczeń. Można zająć się przygotowywaniem bransoletek z muliny, kolczyków z drewnianych koralików oraz przerabianiem ubrań. Swoje wyroby można potem na przykład sprzedawać przez internet.

 

Ciekawym hobby jest też renowacja starych mebli lub wykonywanie nowych np. z palet (linkowanie!). Zainteresowaniem wielu osób cieszy się również technika decoupage, polegająca na oklejaniu różnych przedmiotów kawałkami papieru lub serwetek.

Pisanie bloga – hobby społeczne w domu

Każdy użytkownik Internetu może dać upust swoim emocjom i rozpocząć pisanie bloga. Ten rodzaj hobby świetnie sprawdzi się u osób z zacięciem dziennikarskim, publicystycznym i literackim oraz u specjalistów w jakiejś dziedzinie, na przykład w gotowaniu czy odchudzaniu. Artyści również mogą pochwalić się swoją twórczością na blogu, publikując wiersze, piosenki, rysunki i fotografie.

 

Czytelnicy bloga tworzą zwykle pewną małą społeczność: komentują wpisy, wchodzą z autorem polemiki lub uzupełniają jego artykuły na podstawie własnych doświadczeń. To sposób na poznanie nowych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania.

 


Więcej na temat ogrodnictwo
Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16