Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Słoneczny pokój
© Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia

Ustawienie pomieszczeń – salon od południa, sypialnia od północy

Od ustawienia pomieszczeń w domu względem stron świata zależy bardzo wiele. Determinuje to jak ciepło i jasno będzie w wybranych pomieszczeniach – najjaśniejsze będą pokoje zwrócone na południe, a najciemniejsze te skierowane na północ.

Od ustawienia pomieszczeń w domu względem stron świata zależy bardzo wiele. Determinuje to jak ciepło i jasno będzie w wybranych pomieszczeniach – najjaśniejsze będą pokoje zwrócone na południe, a najciemniejsze te skierowane na północ.

 

Większa ilość światła ma wpływ jeszcze na jedną kwestię – temperaturę pomieszczenia. Im dłużej pokój jest ogrzewany światłem słonecznym, tym jest cieplejszy.

Pomieszczenia ustawione na północ – sypialnie i kuchnie

Pomieszczenia ustawione na północ są zwykle stosunkowo słabo oświetlone w porównaniu z innymi stronami – najbardziej będzie to odczuwalne w pochmurne dni. W związku z tym będzie to też najmniej dogrzane miejsce. Dlatego też pomieszczenia, w których się pracuje przez większość dnia, np. gabinet, czy też salony nie powinny być od strony północnej. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast umieszczenie w tej części sypialni, jednak pod warunkiem, że nie będzie jednocześnie pokojem do pracy. O wiele łatwiej zasypia się w chłodniejszym pomieszczeniu, a pokojom ustawionym na północ nie grozi przegrzanie. W tym miejscu można urządzić też kuchnię – tym bardziej, jeśli będzie ona połączona z salonem skierowanym na południe.

Pomieszczenia ustawione na południe – salon i gabinet

Pomieszczenia ustawione na południe to najbardziej oświetlone pomieszczenia w domu, a jednocześnie najcieplejsze. Choć to ogromna zaleta, nie jest to uniwersalne miejsce. Nie powinno się urządzać w takim pomieszczeniu kuchni, w której zwykle pod wpływem gotowania temperatura i tak jest nieco wyższa niż w innych częściach domu. Dodatkowe doświetlenie może sprawić, że gorąco może okazać się nie do zniesienia. Na południe nie powinna być też zwrócona sypialnia – latem może być w niej zbyt duszno.

 

Natomiast idealnie sprawdzi się jako pokój dzienny lub gabinet, czyli miejsca, w których potrzeba jak najwięcej dziennego światła. Salon z oknem na południe ma jednak jedną wadę – często potrzebne są markizy lub daszki, które będą osłaniać przed nadmiarem słońca. W bardzo słoneczne dni salon skierowany na południe będzie się też bardzo szybko i mocno nagrzewał.

Pomieszczenia zwrócone na wschód – sypialnia dla skowronków

Do pokojów zwróconych na wschód będzie wpadało wschodzące słońce. To najlepszy sposób na pobudkę – naturalne światło pobudza i daje energię do działania. Ale uwaga: tylko pod warunkiem, że jest się skowronkiem, a nie sową (osoby o typie osobowości skowronka najbardziej aktywne są rano, sowy natomiast wieczorem). Dlatego choć poleca się pokoje z oknem na wschód na urządzenie w nich sypialni, należy wziąć pod uwagę swoje preferencje odnośnie pory zasypiania i wstawania. Słońce w takim pokoju jest intensywne, ale przez krótki czas – tylko z rana. Przez pozostałą część dnia oświetlenie jest umiarkowane, dlatego też nie powinno to być miejsce do pracy ani pokój dzienny.

Pomieszczenia zwrócone na zachód – wszystko oprócz sypialni!

W pomieszczenia skierowanych na zachód można urządzić niemal każdy pokój. Od południa jest ono dobrze oświetlone, a przed południem większość domowników i tak idzie do szkoły lub pracy.

 

Przebywając w zachodnim pomieszczeniu ma się wrażenie, że dzień trwa dłużej, ponieważ maksymalnie wykorzystuje się naturalne światło. Nie jest to natomiast miejsce na sypialnię, ponieważ zachodzące słońce, chociaż wygląda pięknie i romantycznie, skutecznie utrudni zasypianie. Pokoje na zachodzie mają jeszcze jedną wadę – latem są bardzo nagrzane, prawie tak samo jak te ustawione na południe.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Jasne zasłony w salonie
©XtravaganT/Fotolia
Styl życia
Dopasowane do wnętrza i funkcjonalne – modne zasłony
W salonie modne są zasłony lekkie, połyskujące lub prześwitujące. W wystroju kuchni na czasie są zasłony w kwiaty lub wzory, krótsze niż w pozostałych pomieszczeniach.

W salonie modne są zasłony lekkie, połyskujące lub prześwitujące. W wystroju kuchni na czasie są zasłony w kwiaty lub wzory, krótsze niż w pozostałych pomieszczeniach.   Choć można podążać za trendami, nigdy nie powinno być to bezmyślne, tym bardziej w przypadku wystroju wnętrz. Najważniejsze jest to, by kompozycje były spójne i funkcjonalne, tak samo jest z zasłonami. Przez kilka minionych sezonów do łask wracały kwiatowe wzory i lekkie lub połyskujące tkaniny. Modne zasłony do salonu Jeśli salon jest słoneczny, można zawiesić w nim zasłony zarówno cienkie i zwiewne, by podkreślić atuty tego pomieszczenia, jak i nieco cięższe, bo nie będą one przytłaczające. Ostatnimi czasy za modne zasłony do salonu uważane są zasłony lekkie, prześwitujące lub chociaż połyskujące satynowo . Deseniem na czasie nadal są kwiaty, choć nie we wszystkich wnętrzach wzór ten będzie wyglądał dobrze. Zasłony w kwiaty sprawdzą się jako element wielu kompozycji, wiele zależy od użytej tkaniny. W nowoczesnych, surowych wnętrzach, gdzie przeważają szkło i metal, lepiej będą wyglądały zasłony cienkie lub mniej przezroczyste, ale z połyskiem. Sprawdzą się natomiast wzory geometryczne lub materiały jednolite. Delikatne i lekkie zasłony dobrze będą wyglądały również w niezbyt przestronnych wnętrzach, ciężkie mogłyby pomieszczenie dodatkowo optycznie pomniejszyć i dawać efekt przytłaczający. Modne zasłony do salonu powinny być długie, dlatego że mają cechy dekoracyjne. Modne zasłony do sypialni Sypialnia to pokój, w którym modne zasłony to przede wszystkim zasłony funkcjonalne. Jeśli okno lub okna wychodzą na wschód, idealnymi zasłonami będą te, które rano nie będą przepuszczały światła, by nie zakłócać snu. Oczywiście jeśli zasłony mają być wyłącznie ozdobą i nie będą zasłaniane, bo w oknie zawisną rolety czy żaluzje, to mogą być...

wąski przedpokój
Pixabay/JamesDeMers/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Optyczne powiększenie małego przedpokoju – jak zaaranżować wnętrze?
Optyczne powiększenie małego przedpokoju – jak zaaranżować wnętrze? Zajawka: Aranżacje przedpokoju nie są proste, ponieważ na tym pomieszczeniu ciąży odpowiedzialność za wywarcie dobrego wrażenia. Nawet z małego przedpokoju można zrobić wspaniałą wizytówkę domu.

Aranżacje przedpokoju nie są proste, ponieważ na tym pomieszczeniu ciąży odpowiedzialność za wywarcie dobrego wrażenia. Nawet z małego przedpokoju można zrobić wspaniałą wizytówkę domu. Ściany w przedpokoju Najprostszym sposobem na powiększenie przedpokoju jest zdecydowanie się na lustra . To nie tylko bardzo estetyczny element dekoracyjny, niezwykle użyteczny w takim pomieszczeniu jak przedpokój, ale sposób na wizualne podwojenie przestrzeni.   Należy postawić na jasne kolory , które są dobrym rozwiązaniem dla każdego małego pomieszczenia – także niewielkiej sypialni. Kremy, beże, szarości, miody nie przytłoczą niewielkiego pomieszczenia. Myśląc o ścianach warto rozważyć farby, z których można usuwać zabrudzenia, ponieważ w tym pomieszczeniu jest to szczególne utrapienie. Zastosowanie znajdą także tapety, jednak lepiej unikać drobnych wzorów. Ponieważ przedpokój jest miejscem, którego nie sposób ominąć w mieszkaniu, powinien być niejako przedłużeniem pozostałych pomieszczeń – aranżacja przedpokoju i salonu muszą ze sobą współgrać. Meble do przedpokoju Wysoka zabudowa wzdłuż całej ściany najlepiej wygląda w przypadku długich i wąskich korytarzy. Przy użyciu lakierowanych błyszczących mebli w jasnym kolorze przedpokój będzie wydawał się większy. Dodatkowo wysoka zabudowa jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ nic tak nie zabiera przestrzeni jak bałagan. Dodatkowe szafki pomogą utrzymać porządek w pomieszczeniu. Niekorzystnie wyglądają masywne wieszaki na ubrania i otwarte szafki na buty, które pokazują całą garderobę i zabierają miejsce. Lepiej postawić na zamknięte meble – komody, szafki. Połączenie przedpokoju ze strefą dzienną Mały przedpokój w bloku zazwyczaj jest niedoświetlony i musi liczyć...

Antresola w mieszkaniu
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Antresola do dużych i małych pomieszczeń
Zbudowanie antresoli w wysokim pokoju to sposób na uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Antresolę można wykorzystać na urządzenie np. sypialni, gabinetu do pracy, biblioteki lub schowka. Dzięki antresoli możemy w jednym pomieszczeniu wydzielić kilka różnych stref, np. biurową, sypialną i gabinetową.

Zbudowanie antresoli w wysokim pokoju to sposób na uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Antresolę można wykorzystać na urządzenie np. sypialni, gabinetu do pracy, biblioteki lub schowka. Dzięki antresoli możemy w jednym pomieszczeniu wydzielić kilka różnych stref, np. biurową, sypialną i gabinetową.   Antresola to otwarte pomieszczenie wydzielone z przestrzeni wysokiego salonu lub półpiętra w budynku mieszkalnym. Nie jest osobną kondygnacją. Zgodnie z prawem budowlanym antresola jest górną częścią kondygnacji lub pomieszczenia. Antresola jest otwarta od strony wnętrza, z którego została wydzielona. Sposób na urozmaicenie przestrzeni, czyli antresola w domu Antresola jest przede wszystkim rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić przestrzeń. To ciekawe rozwiązanie architektoniczne urozmaicające wnętrze pomieszczenia. Wygospodarowana przestrzeń w górnej części pomieszczenia współgra i przenika się z przestrzenią poniżej. Równocześnie dzieli i łączy ze sobą górę i dół pomieszczenia. Antresola gwarantuje w pomieszczeniu nowe perspektywy widokowe. Jak urządzić antresolę? Aby poruszanie pod antresolą było swobodne strop powinien być odpowiednio wysoki. Najlepiej, by antresola miała ok. 220 cm wysokości. Podobną wysokość powinno mieć pomieszczenie znajdujące się pod nią. W zależności od funkcji jaką ma spełniać antresola jej wysokość może być wyższa lub niższa. Na antresoli można wydzielić odrębne pomieszczenie. Antresola jako sypialnia, gabinet lub galeria Przestrzeń antresoli może być wykorzystana np. jako sypialnia lub kącik relaksacyjny. Jeżeli umieścimy na niej biurko, fotel i regał na dokumenty stanie się miejscem sprzyjającym pracy. Wąska antresola może być wykorzystana jako galeria lub biblioteka. Dobrym rozwiązaniem jest zagospodarowanie...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner