Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

uśmiechnięta dziewczyna
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Odstawiłaś pigułki antykoncepcyjne a okres się nie pojawił?

Rezygnacja z hormonalnej metody zapobiegania ciąży zwykle wiąże się z tym, że nasz organizm musi znów sam regulować gospodarkę hormonalną, w związku z czym okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może się opóźnić.

Rezygnacja z hormonalnej metody zapobiegania ciąży zwykle wiąże się z tym, że nasz organizm musi znów sam regulować gospodarkę hormonalną, w związku z czym okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może się opóźnić.

 

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest wygodne, ale zdarza się, że jesteśmy zmuszone z tego komfortu zrezygnować. Przyczyn może być wiele: źle reagujemy na tabletki, jesteśmy rozdrażnione, wystąpiły skutki uboczne, chcemy zajść w ciążę. Co może się wydarzyć, gdy z dnia na dzień postanowimy skończyć z pigułkami?

 

W momencie, gdy kobieta decyduje się na zaprzestanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zalecane jest, aby dokończyła opakowanie, nie przerywając go w trakcie, jeżeli nie zachodzi taka konieczność. Okres po odstawieniu pigułek hormonalnych nie pojawi się jednak od razu.

Pierwszy okres po tabletkach to krwawienie z odstawienia

Po przyjęciu ostatniej pigułki antykoncepcyjnej pojawiają się krwawienia. Nie jest to jednak normalny okres, bo przyjmowanie tabletek hormonalnych zmieniło gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Pierwsze krwawienie po zakończeniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest krwawieniem z odstawienia. Należy pamiętać, że owulacja może nastąpić już w następnym dniu po zaprzestaniu przyjmowania pigułek. Dlatego należy stosować inną metodę antykoncepcji, jeżeli nie chcemy zajść w ciążę. Przez 3 do 4 miesięcy cykle bywają nieregularne i jeżeli nie zachodzi podejrzenie zapłodnienia, nie należy się martwić brakiem okresu w tym czasie.

Owulacja po odstawieniu pigułek hormonalnych

Około 4 miesiąca po rezygnacji z pigułek antykoncepcyjnych jako metody zapobiegania ciąży wszystko powinno wrócić do normy, ponieważ organizm wyreguluje własną gospodarkę hormonalną. Jeżeli po upływie 4 miesięcy cykle są nadal nieregularne, miesiączka się nie pojawiła i występują plamienia należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem. Pamiętajmy, że oczekiwanie na unormowanie się cykli jest uzależnione od kilku czynników. Ważne są: wiek kobiety, rodzaj stosowanych tabletek, czas w jakim były przyjmowane.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
tabletki natykoncepcyjne
Pixabay/Anqa/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a planowanie ciąży
Przez kilka lat brałaś tabletki antykoncepcyjne. Teraz zaczynasz myśleć o założeniu rodziny. Kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych możesz zajść w ciążę?

Przez kilka lat brałaś tabletki antykoncepcyjne. Teraz zaczynasz myśleć o założeniu rodziny. Kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych możesz zajść w ciążę? Skład i działanie tabletek antykoncepcyjnych Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najlepszych środków zapobiegających ciąży. W składzie większości tabletek znajdziemy estrogeny i progestageny, które hamują owulację (komórki jajowe nie rozwijają się lub nie zostają uwalniane). Kiedy odstawić pigułki antykoncepcyjne przed planowanym zajściem w ciążę? Choć tabletki możesz przestać brać w każdym momencie, to lekarze zalecają, aby poczekać, aż skończy się zażywać całe opakowanie . Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że łykanie tabletek antykoncepcyjnych zachwiało naturalną równowagę organizmu. Rozsądnie jest zatem odczekać trzy miesiące, zanim zaczniecie z partnerem starać się o dziecko . W tym czasie dobrze jest wybrać inne metody antykoncepcyjne, np. prezerwatywy oraz zadbać o swoje zdrowie: wartościowo się odżywiać, rzucić palenie, łykać kwas foliowy. Objawy odstawienia pigułek antykoncepcyjnych Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych bardzo często pojawia się krwawienie, którego nie należy mylić z okresem. Przeciętnie owulacja zaczyna się po miesiącu od odstawienia tabletek. Jeśli miesiączka nie pojawi się przez 3 miesiące, koniecznie skonsultuj to z ginekologiem. Może okazać się, że jeden z partnerów ma problemy z płodnością, co tabletki antykoncepcyjne jedynie maskowały. Szanse na zajście w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych Wiele kobiet zastanawia się, czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejszy ich szanse na zajście w ciążę. Są to obawy zrozumiałe, choć niepotrzebne. Dobrze dobrane tabletki nie wpływają bowiem niekorzystnie na płodność kobiety po ich odstawieniu . Zdarzają się...

zmartwiona kobieta siedząca na kanapie
©TristanBM/Fotolia.com
Styl życia
Krwawienie międzymiesiączkowe - czy powinno zaniepokoić? Przyczyny krwawienia międzymiesiączkowe
Krwawienie międzymiesiączkowe może pojawić się u zdrowych kobiet w wyniku przyjmowania doustnej antykoncepcji lub podczas owulacji. Niekiedy jest spowodowane poważnymi chorobami, np. nowotworem szyjki macicy, endometriozą lub zespołu policystycznych jajników.

Krwawienie międzymiesiączkowe może pojawić się u zdrowych kobiet w wyniku przyjmowania doustnej antykoncepcji lub podczas owulacji. Niekiedy jest spowodowane poważnymi chorobami, np. nowotworem szyjki macicy, endometriozą lub zespołu policystycznych jajników. Krwawienie międzymiesiączkowe może być spowodowane różnymi przyczynami. Nierzadko jest wynikiem zmian hormonalnych pojawiających się wskutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych . Może również być objawem mięśniaków i polipów jajnika oraz infekcji. Co oznacza prawidłowe krwawienie miesięczne? Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni, średnio 28 dni. Regularna miesiączka traktowana jest jako oznaka zdrowej kobiety. Menstruacja powinna trwać od 3 do 7 dni. Mogą towarzyszyć jej dolegliwości bólowe, których nasilenie jest indywidualne u każdej kobiety. Prawidłowa miesiączka nie powinna być nadmiernie bolesna ani zbyt obfita. Krwawienia międzymiesiączkowe są niepokojące dla każdej kobiety. Bardzo często pojawiają się u młodych dziewcząt, które dopiero zaczynają miesiączkować. W tej sytuacji jest to normalne, gdyż cykl miesiączkowy z czasem się ureguluje. Przyjęte jest, że przez dwa lata od menarche (pierwsza miesiączka) menstruacje mogą być nieregularne . Krwawienie międzymiesiączkowe a antykoncepcja Krwawienie międzymiesiączkowe może być spowodowane przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Najczęściej pojawia się przez pierwsze trzy miesiące zażywania tabletek. W przypadku, gdy krwawienia międzymiesiączkowe nie ustępują i trwają dłużej niż trzy miesiące należy zgłosić się do lekarza ginekologa. Jego zadaniem jest określenie, czy zastosowany preparat antykoncepcyjny jest odpowiedni dla kobiety czy należy go zastąpić innym. Niekiedy organizm potrzebuje więcej czasu, aby przyzwyczaić się do zmian hormonalnych...

mama z niemowlakiem
Flickr/Oleg Sidorenko/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Kiedy po porodzie pojawia się okres?
To kiedy, po porodzie pojawia się miesiączka zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki karmi się dziecko. Jeśli od początku karmisz dziecko nie tylko własnym mlekiem, okres pojawi się u ciebie już po ok. 5-6 tygodniach od porodu. Jeśli jednak twoje dziecko będzie chciało współpracować, możesz powstrzymać okres na dłużej.

To kiedy, po porodzie pojawia się miesiączka zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki karmi się dziecko. Jeśli od początku karmisz dziecko nie tylko własnym mlekiem, okres pojawi się u ciebie już po ok. 5-6 tygodniach od porodu. Jeśli jednak twoje dziecko będzie chciało współpracować, możesz powstrzymać okres na dłużej.   Najdłużej, bo nawet do roku, mają szansę powstrzymać owulację kobiety, które karmią swoje dziecko wyłącznie piersią, często i bardzo regularnie, zarówno w dzień, jak i w nocy. Podczas regularnego i częstego karmienia w organizmie matki wydziela się prolaktyna – hormon, który powstrzymuje owulację . Kiedy jednak do diety dziecka zaczyna włączać się inne, oprócz mleka matki, produkty, np. sztuczne mleko, owulacja i miesiączka wracają. Związane jest to ze zmniejszeniem wydzielania prolaktyny. Miesiączka po porodzie a zatrzymanie laktacji Pierwszy okres po porodzie często niepokoi młode matki. Obawiają się one, że po powrocie menstruacji ciało przestanie wytwarzać mleko. Mamy, kóre chcą jak najdłużej karmić piersią, zwykle mogą to robić także gdy pojawi się już pierwszy okres po ciąży. Należy jednak pamiętać, by dla utrzymania poziomu prolaktyny w organizmie, naturalne karmienia były regularne. Miesiączka po porodzie nie musi oznaczać zatrzymania laktacji . Okres po porodzie a płodność Pamiętaj, że brak miesiączki nie oznacza, że jesteś niepłodna . Płodność wraca około dwóch tygodni przed okresem, w momencie owulacji. Nawet jeśli po porodzie nie miałaś jeszcze miesiączki, możesz zajść w kolejną ciążę. Żeby jej zapobiec, stosuj antykoncepcję. Bezpiecznymi dla kobiet karmiących piersią środkami antykoncepcyjnymi są: prezerwatywy, implanty antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, minipigułki i zastrzyki z progesteronu.   Może się zdarzyć,...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner