Kurier najczęściej sam ustala harmonogram pracy – otrzymuje listę adresatów, którym ma przekazać przesyłki, a następnie ustala kolejność dostawy. Powinien wcześniej umówić się telefonicznie z odbiorcą, aby uniknąć marnowania paliwa – w sytuacji, gdy danej osoby nie będzie w domu. W zawodzie kuriera ważna jest dyspozycyjność i umiejętność pracy pod presją czasu.

Reklama

Jak zostać kurierem – wymagania

Żeby zostać kurierem nie trzeba posiadać wyższego wykształcenia. Oczekiwania formułuje konkretna firma przewozowa. Są to najczęściej:

  • własna działalność gospodarcza

Większość potencjalnych pracodawców wymaga od kuriera prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Własna działalność gospodarcza wiąże się jednak z ryzykiem, warto więc wcześniej podjąć współpracę z doświadczonym kurierem (pracuje się wówczas jako podwykonawca);

Firmy kurierskie stawiają bardzo często jeszcze jeden wymóg – posiadanie prawa jazdy i samochodu (osobowego lub – najlepiej – dostawczego). Zabezpieczenia pojazdu i wyposażenie go zgodnie ze standardami konkretnej firmy to także obowiązek potencjalnego pracownika;

  • predyspozycje osobowościowe

Aby zostać kurierem, niezbędna jest odporność na stres oraz umiejętność zarządzania czasem. Jest to zawód odpowiedzialny, w którym ważną cechą jest punktualność. W zawodzie kuriera bez wątpienia ważna jest samodyscyplina, komunikatywność i kultura osobista.

Zobacz także

Dodatkowym atutem na rozmowie kwalifikacyjne będzie doświadczenie zawodowe.

Wynagrodzenie kuriera

Przeciętne wynagrodzenie kuriera wynosi 2 600 złotych brutto (zarobki wyliczono na podstawie sondażu ankietowego). Jedyne w co firmy kurierskie zwykle wyposażają swoich pracowników, to telefony komórkowe.


Reklama
  • Listonosz to osoba, która doręcza listy i paczki. Listonoszem może zostać każda osoba, która potrafi obsługiwać komputer.
  • By zostać kierowcą tira, musisz posiadać prawo jazdy kategorii C. Zarobki kierowcy tira różnią się.
  • Kierowca autobusu musi posiadać prawo jazdy na kategorię D. Zarobki kierowcy autobusu różnią się, a wszystko to zależy od miejsca zatrudnienia.
Reklama
Reklama
Reklama