Kodeks pracy nie reguluje, czy wniosek urlopowy powinien być złożony w formie pisemnej czy ustnej, zatem wiążące są wewnętrzne przepisy firmy.

Reklama

Zgodnie z Kodeksem pracy (zobacz tekst ustawy) pracownik nie może zrzec się prawa do przysługującego mu urlopu i przysługuje mu prawo do nieprzerwanego, corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 §1-2).

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Przepisy regulują wymiar urlopu wypoczynkowego i uzależniony on jest od stażu pracy. Należy pamiętać, że w staż pracy wliczony jest również okres edukacji (np. ukończenie szkoły wyższej wliczane jest jako 8-letni staż pracy zgodnie z art. 155 §1 Kodeksu pracy). Pracownikowi, który ma staż pracy mniejszy niż 10 lat, przysługuje 20 dni urlopu, natomiast dla pracownika ze stażem co najmniej 10 letnim przewidziany jest urlop w wymiarze 26 dni (art. 154 §1 k.p.).

Wniosek urlopowy

Pracownik nie może rozpocząć urlopu samodzielnie, gdyż to pracodawca decyduje o udzieleniu mu urlopu. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 1998 r. samo złożenie wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego nie może być traktowane jako udzielenie urlopu przez pracodawcę i nie usprawiedliwia nieobecności pracownika w pracy. Jednak już potwierdzona podpisem adnotacja pracodawcy na wniosku urlopowym: „zatwierdzam” lub „wyrażam zgodę” jest wystarczająca.

Zobacz także

Wniosek urlopowy na piśmie, mailem czy ustnie

Przepisy Kodeksu pracy nie definiują formy składania wniosku urlopowego. Sąd Najwyższy orzekł, iż pracownicy zobowiązani są składać wnioski w sposób, który przyjęty jest przez zakład pracy (zatem jeśli jest takie wewnętrzne ustalenie, wniosek może być złożony także w formie ustnej). Najczęściej firmy decydują w wewnętrznych przepisach, że powinna być to forma pisemna. Wniosek taki może zawierać m.in. termin wykorzystania urlopu oraz informację, z którego roku kalendarzowego urlop będzie wykorzystany.

Dla pracownika bezpieczniejsza jest forma pisemna. Jeśli pracodawca podpisał się pod wnioskiem urlopowym, zatrudniony nie musi się obawiać, że jego nieobecność w pracy zostanie uznana za nieusprawiedliwioną. Może się tak zdarzyć przy ustaleniach ustnych – choćby w przypadku, gdy pracodawca źle zrozumie prośbę o urlop w danym terminie.

Plan urlopów

Aby zapewnić firmie normalny tok pracy, urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustalony jest przez pracodawcę w porozumieniu z pracownikiem (art. 163 § 1 k.p.). Ostateczna decyzja o terminie udzieleniu pracownikowi urlopu wypoczynkowego zależy od pracodawcy.

Reklama

Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do urlopu prawo (art. 161 k.p.). Jeśli urlop nie zostanie wykorzystany w danym roku, staje się urlopem zaległym i przechodzi do wykorzystania w następnym roku.

Reklama
Reklama
Reklama