kobieta czyta książki
Flickr/CollegeDegrees360/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Proste metody, jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli pytania i odpowiedzi, osobiste spotkanie z pracodawcą, czas na autoprezentację i możliwość pokazania się z najlepszej strony. Odpowiednie przygotowanie zapewni ci sukces.

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli pytania i odpowiedzi, osobiste spotkanie z pracodawcą, czas na autoprezentację i możliwość pokazania się z najlepszej strony. Odpowiednie przygotowanie zapewni ci sukces w rekrutacji.

Punktualność – fundament każdej rozmowy kwalifikacyjnej

Podstawą udanej rozmowy kwalifikacyjnej jest punktualność. To pierwszy przejaw twojego zaangażowania i chęci do pracy. Aby rozmowa kwalifikacyjna rozstrzygnęła się na twoją korzyść postaraj się zdobyć wcześniej informacje o miejscu pracy i stanowisku, o które się ubiegasz (czym zajmuje się firma, od kiedy istnieje, jakie są cele i struktura firmy, jakie są wymagania na rekrutowane stanowisko). W kwestii stroju ‒ stawiaj na klasykę, strój powinien być stosowny do sytuacji i elegancki. Przygotuj kilka pytań, jakie warto zadać pracodawcy, np. Jakie są szanse rozwoju w firmie? Czy będę mieć możliwość zdobywania nowych umiejętności na kursach doszkalających i szkoleniach? Czy z moim stanowiskiem pracy wiąże się konieczność wyjazdów służbowych?Jak wygląda przykładowy dzień pracy na stanowisku, o które się ubiegam? Jakie priorytety obowiązują w firmie?

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Zachowuj się taktownie. Zadbaj o autoprezentację. Wykazuj silną motywację do pracy, bądź asertywny i przemawiaj językiem korzyści ‏‒ mów co zyskuje pracodawca, zatrudniając akurat ciebie. Szanuj czas swego rozmówcy, koncentruj się na konkretach i nie odbiegaj od głównego tematu rozmowy. Przedstaw swój punkt widzenia i projekty działań, które chcesz wdrożyć w firmie.

Kasia gotuje z Polki.pl: pulpety w sosie koperkowym

Grzechy i grzeszki rozmów kwalifikacyjnych

Unikaj przechwalania się, kłamstw i zawodowego żargonu. Nie zachowuj się arogancko i niekulturalnie. Nie rozpoczynaj rozmowy rekrutacyjnej od pytania o płacę. Zanim pójdziesz na rozmowę, wyłącz telefon.

Rozmowa kwalifikacyjna – typowe pytania rekrutera

Pytania zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej zwykle dotyczą twojego wykształcenia i osiągnięć zawodowych (np. Dlaczego zdecydował/a się Pan/Pani na wybór tego kierunku studiów? Jakie są Pani/Pana największe osiągnięcia? Jaki był Pani/Pana zakres obowiązków na poprzednim stanowisku?). Niekiedy pracodawcy interesują się tym jak sobie radzisz ze stresem i jak znosisz pracę pod presją czasu. W odpowiedzi powiedz, że nie boisz się stresu, ponieważ potrafi być motywujący. Możesz usłyszeć pytania o to jakie są twoje pomysły na firmę i dlaczego chcesz pracować na danym stanowisku. Odpowiedzi udzielaj szczerze i popieraj je konkretnymi osiągnięciami. Możesz spotkać się z pytaniami, które wprost nie odnoszą się do stanowiska pracy i kariery zawodowej. Czasami są to gotowe pytania wybrane z testów na inteligencję lub inne, wymagające twojej kreatywności.(np. Czy możesz sprzedać mi ten ołówek? Ile razy w ciągu dnia wskazówki zegara pokrywają się? Proszę opisać budowę łyżeczki.). Jak należy na nie odpowiadać? Przede wszystkim zachowując spokój i trzeźwość umysłu. Nie dawaj ponieść się emocjom.

 

uścisk dłoni
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak wygląda rozmowa o pracę? Na co uważać podczas interview
Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko zwykła pogawędka z ewentualnym przyszłym pracodawcą. Podczas niej zbierane są informacje, które pozwolą na podjęcie decyzji odnośnie wyboru konkretnej osoby.

Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko zwykła pogawędka z ewentualnym przyszłym pracodawcą. Podczas niej zbierane są informacje, które pozwolą na podjęcie decyzji odnośnie wyboru konkretnej osoby.   Rozmowa kwalifikacyjna nazywana jest także rozmową rekrutacyjną lub interview. Fakt, że masz zaproszenie na takie spotkanie, świadczy o tym, że w dużym stopniu spełniasz oczekiwania firmy. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj ma standardową strukturę i opiera się na zadawaniu przez rekrutera pytań .   Zanim jeszcze wybierzesz się na rozmowę o pracę, zadbaj o kilka rzeczy: Zdobądź wcześniej jak najwięcej informacji o firmie , do której aplikujesz. Im więcej wiesz, tym łatwiej przekonasz pracodawcę, że jesteś mu potrzebny.   Przemyśl, co chcesz o sobie powiedzieć . Często pojawiają się pytania o mocne i słabe strony, więc zastanów się na spokojnie, jaka odpowiedź byłaby najlepsza.   Zadbaj o swój wygląd i higienę – absolutna podstawa, czyli schludność i dostosowany do sytuacji strój. Jeśli chcesz zrobić naprawdę piorunujące wrażenie i planujesz skorzystać z usług kosmetyczki, nie decyduj się na zabiegi, na które nie wiesz jak zareaguje twoja skóra. Czerwona twarz jak u Indianina po intensywnym zabiegu oczyszczającym twarz nie da się łatwo zamaskować makijażem i nie wywrze zbyt dobrego wrażenia .   Weź ze sobą niezbędne dokumenty – najlepiej jeszcze podczas zaproszenia na rozmowę zapytać o to, co należy ze sobą wziąć. Czasami pracodawcy nie potrzebują na tym etapie żadnych dokumentów, ponieważ bazują na przesłanym im CV . Czasami z kolei oczekują jeszcze listu motywacyjnego, kwestionariusza osobowego, wszystkich świadectw pracy czy książeczki wojskowej. Pracodawca ma wprawdzie prawo żądać jedynie ostatniego świadectwa pracy,...

zmartwiony mężczyzna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rozmowa kwalifikacyjna - przykłady trudnych pytań i możliwych odpowiedzi
Trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej to te dotyczące finansów oraz opisania swoich słabych stron. Trudne pytania dotyczyć mogą też życia prywatnego.

Trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej to te dotyczące finansów oraz opisania swoich słabych stron. Trudne pytania dotyczyć mogą też życia prywatnego.   Stresu związanego z rozmową kwalifikacyjną doświadcza wiele osób ubiegających się o pracę. Obawy dotyczą często trudnych pytań, które mogą paść ze strony rekrutera . Aby podczas rozmowy dobrze wypaść i czuć się pewniej, wcześniej można przemyśleć i przygotować odpowiedzi. Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: „coś” o sobie „Coś” o sobie to pytanie o tyle trudne, że po pierwsze pada często na samym początku rozmowy, gdzie poziom stresu jest jeszcze wysoki, a po drugie – jest mało precyzje. Do odpowiedzi na tak postawione pytanie na szczęście można się zawczasu przygotować. Można opisać (skupiając się na aspektach zawodowych i edukacyjnych) swoją obecną sytuację , najważniejsze doświadczenia i wizję własnej przyszłości: „Jestem tegoroczną absolwentką studiów magisterskich, pisałam pracę dyplomową na temat skuteczności technik sprzedaży. W trakcie studiów zdobyłam doświadczenie zawodowe związane z obsługą klienta i przekonałam się, że praca z ludźmi daje mi dużo satysfakcji. Dlatego chciałabym wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę, angażując się w rozwój Państwa firmy.” Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: słabe strony Bezpiecznym wyjściem będzie szczere przyznanie się do jednej ze swoich słabości i wybranie takiej, która nie jest istotna dla przyszłego pracodawcy. Jeśli kandydat ubiega się o stanowisko związane z pracą biurową (gdzie nie ma konieczności przemieszczania się w celu wykonywania obowiązków), może powiedzieć: „Zdecydowanie moją słabą stroną jest nienajlepsza orientacja w terenie. Na szczęście w samochodzie pomaga mi GPS, a podczas...

zamyślony mężczyzna w krawacie
Flickr/Alex France/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Job interview, czyli rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku może być stresująca, nawet dla kandydata, który sprawnie posługuje się językiem. Stres i nerwy mogą wziąć górę, dlatego warto wcześniej prześledzić kilka pytań i zagadnień, z jakimi możemy się zmierzyć.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku może być stresująca, nawet dla kandydata, który sprawnie posługuje się językiem. Stres i nerwy mogą wziąć górę, dlatego warto wcześniej prześledzić kilka pytań i zagadnień, z jakimi możemy się zmierzyć.   Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku Dni, które zbliżają kandydata do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim, powinny być obfite w kontakt z językiem. Warto otoczyć się nim tak, jak to tylko możliwe. Im częściej i dłużej rozmawiasz w obcym języku, tym więcej słów zapamiętujesz, a twój sposób mówienia jest bardziej swobodny. Wyrażasz się wówczas płynniej i jesteś bardziej pewny siebie. Jeżeli chcesz zwiększyć zasób niezbędnych słów zanurz się w materiałach z zakresu Job Interview ‒ prześledź przykładowe rozmowy kwalifikacyjne, obejrzyj filmy, przesłuchaj nagrania. Pozwoli ci to wykreować odpowiedni wizerunek.   Każdą chwilę wykorzystuj na angielski. Na głos wypowiadaj odpowiedzi na pytania, których się spodziewasz. Możesz nagrywać swoje odpowiedzi i odsłuchiwać je w celu wychwycenia błędów i zapamiętywania nowych słów ‒ gdy słyszymy swój głos odczuwamy emocje, które ułatwiają zapamiętywanie.   Oglądaj filmy, słuchaj muzyki, czytaj teksty po angielsku. Pozwól, aby język nieustannie był wokół ciebie. Poproś o pomoc kogoś, kto dobrze włada językiem angielskim, aby przeprowadził z Tobą podobne rozmowy.   Pomóc może też szkoła językowa,   np. Lincoln   Znajdź informacje o firmie, w której chcesz podjąć zatrudnienie. Popracuj nad słownictwem, opracuj listę słów i zwrotów związanych z branżą , a wykażesz się w ten sposób kompetencjami językowymi i zainteresowaniem firmą. Możesz wykonać telefon do osoby, która umawiała twoje spotkanie i zapytać kto będzie przeprowadzał rozmowę (szef czy pracownik) i jakie są...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik