dokument ozdobiony czerwoną wstążką
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Nagroda jubileuszowa w budżetówce – premia dla wybranych

Nagroda jubileuszowa w budżetówce przyznawana jest osobom, które przepracowały w zawodzie co najmniej 20 lat. Pracodawca może honorować staż w innym zakładzie pracy, lecz nie jest to jego obowiązkiem.

Nagroda jubileuszowa w budżetówce przyznawana jest osobom, które przepracowały w zawodzie co najmniej 20 lat. Pracodawca może honorować staż w innym zakładzie pracy, lecz nie jest to jego obowiązkiem.

 

Zasady przyznawania nagrody jubileuszowej nie są regulowane przez kodeks pracy, co oznacza, że nie każdy pracownik musi ją otrzymać. Jest to premia, wyróżnienie, dla osób, które – oprócz stażu jubileuszowego – np. osiągają sukcesy na szczeblu zawodowym.

Kasia gotuje z Polki.pl: surówka z marchewki

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli, urzędników państwowych i pracowników samorządowych

O możliwości przyznania nagrody jubileuszowej jest mowa w takich ustawach, jak Karta Nauczyciela, ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, ustawa o pracownikach urzędów państwowych, ustawa o pracownikach samorządowych, ustawa o służbie cywilnej. Nagrodę jubileuszową zazwyczaj wypłaca się w dniu, kiedy pracownik nabył możliwość jej otrzymania. Prawo do gratyfikacji upływa po 3 latach od momentu, w którym pracownik zdobył możliwość otrzymania nagrody. Jeśli pracownik budżetowy przeszedł na emeryturę lub rentę z powodu niezdolności do pracy mniej niż 12 miesięcy przed terminem nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, premię wypłaca się w dniu rozwiązania umowy.

Nagroda jubileuszowa w budżetówce – wysokość premii

Stawka nagrody jubileuszowej wzrasta co 5 lat. Nauczyciel, który przepracował 20 lat, może otrzymać 75% miesięcznej pensji, 25 lat – 100%, 30 lat - 150%, 35 lat – 200%, 40 lat – 250%. Pracownik służby cywilnej po 20 latach pracy może liczyć na 75% miesięcznego wynagrodzenia, 25 latach – 100%, 30 latach – 150%, 35 latach – 200%, 40 latach – 300%. Pracownicy służby cywilnej, którzy przepracują 45 lat, mogą otrzymać 400% pensji miesięcznej.

 

mężczyzna pracuje przed komputerem
©lulu/fotolia
Styl życia
Kiedy przysługuje odprawa emerytalna?
Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie kodeksu pracy, gdy przechodzi on na emeryturę. Wypłacana jest przez pracodawcę. Zasadniczo wynosi kwotę jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika, można jednak ustalić, że jej wysokość będzie korzystniejsza dla pracownika.

Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie kodeksu pracy, gdy przechodzi on na emeryturę. Wypłacana jest przez pracodawcę. Zasadniczo wynosi kwotę jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika, można jednak ustalić, że jej wysokość będzie korzystniejsza dla pracownika. Odprawa emerytalna: kiedy przysługuje? Odprawa emerytalna to jednorazowe świadczenie, wypłacane pracownikowi przez pracodawcę. Wypłacane jest wtedy, gdy pracownik przechodzi na emeryturę , rentę z tytułu niezdolności do pracy, a także jeśli pracownik przechodzi na wcześniejszą emeryturę.   Odprawa emerytalna przyznawana jest bez względu na inne świadczenia, czyli wypłacona musi być również w sytuacji zwolnień grupowych, jeśli pracownik spełnia warunki do otrzymania emerytury lub renty. Przysługuje bez względu na staż pracy. Nie jest także zależna od tego, na podstawie jakiej umowy o pracę opierało się zatrudnienie. Dotyczy jednak tych umów, które ujęte są w kodeksie pracy, a więc nie obejmuje zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych .   Odprawę emerytalną można otrzymać tylko raz – jeśli więc zostanie wypłacona przez jednego z pracodawców, to od drugiego już nie przysługuje. Nie zostanie również wypłacona, jeśli pracownik wcześniej pobrał odprawę rentową.   Za niewypłacenie odprawy emerytalnej pracownikowi, który spełnia warunki do otrzymania odprawy emerytalnej, grozi pracodawcy kara grzywny. Odprawa emerytalna: ile wynosi Odprawa emerytalna co do zasady wypłacana jest w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Jej wysokość nie jest zależna od stażu pracy. W umowie o pracę, regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym mogą być jednak określone wyższe kwoty odprawy emerytalnej. Poza tym wyższe odprawy mogą przysługiwać na mocy odrębnych przepisów – tak jest w sytuacji nauczycieli, urzędników...

Trzy młode osoby formalnie ubrane
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kiedy można, a kiedy nie można zatrudniać krewnych?
Zatrudnianie rodziny w instytucjach publicznych jest zabronione. Zatrudnianie krewnych pozostających z przełożonym w stosunku podległości mogłoby rodzić podejrzenie nepotyzmu.

Zatrudnianie rodziny w instytucjach publicznych jest zabronione. Zatrudnianie krewnych pozostających z przełożonym w stosunku podległości mogłoby rodzić podejrzenie nepotyzmu.   W prywatnych przedsiębiorstwach można zatrudniać krewnych bez ograniczeń. W przypadku, kiedy pracownicy należący do rodziny zamieszkują to samo gospodarstwo domowe co zatrudniający, obowiązuje inny system odprowadzania składek ZUS i płacenia podatku. Kiedy nie można zatrudniać rodziny? Na stanowiskach w służbie cywilnej, w instytucjach samorządowych oraz na uczelniach państwowych nie może wystąpić stosunek podległości między małżonkami lub osobami spokrewnionymi ze sobą. Przez osoby spokrewnione rozumie się tutaj osoby, między którymi występuje pokrewieństwo do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwo pierwszego stopnia albo pozostają w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.   Jeśli więc potencjalny kandydat do pracy jest małżonkiem, rodzicem, dziadkiem, dzieckiem, wnukiem, bratem lub siostrą, dzieckiem brata lub siostry, teściem, dzieckiem współmałżonka swojego potencjalnego przełożonego, nie powinien ubiegać się o pracę na danym stanowisku.   Jeśli w trakcie pracy powstanie stosunek pokrewieństwa, np. przełożony poślubi podwładną, jedna z tych osób będzie musiała zmienić stanowisko pracy. Kiedy można zatrudniać rodzinę? W prywatnych przedsiębiorstwach można zatrudniać członków rodziny. Jeśli krewny (żona lub mąż, dziecko własne biologiczne lub adoptowane, dziecko małżonka, ojciec, matka, macocha, ojczym) mieszkają z zatrudniającym w tym samym gospodarstwie domowym, można zatrudnić go jako tzw. osobę współpracującą. Status osoby współpracującej rodzi inne konsekwencje podatkowe i w zakresie odprowadzania składek ZUS niż zatrudnienie osoby niemieszkającej z pracodawcą w jednym gospodarstwie domowym.   Jeśli...

mężczyzna i kobieta z psem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jaki jest w Polsce wiek przedemerytalny dla mężczyzn i kobiet?
Od tego, czy osiągnęliśmy wiek przedemerytalny, zależy możliwość otrzymania z ZUS świadczenia przedemerytalnego. Osiągnięcie wieku przedemerytalnego wiąże się także ze szczególną ochroną prawną starszych pracowników.

Od tego, czy osiągnęliśmy wiek przedemerytalny, zależy możliwość otrzymania z ZUS świadczenia przedemerytalnego. Osiągnięcie wieku przedemerytalnego wiąże się także ze szczególną ochroną prawną starszych pracowników. Świadczenie przedemerytalne Osoby posiadające odpowiedni staż pracy, a tracące zatrudnienie, mogą ubiegać się o świadczenie przedemerytalne . Należy w tym celu złożyć wniosek w oddziale ZUS odpowiednim dla miejsca zamieszkania ubiegającej się o ten zasiłek osoby. Wiek przedemerytalny mężczyzn i kobiet Zgodnie z ustawą o świadczeniach przedemerytalnych wiek przedemerytalny, uprawniający do otrzymania świadczenia przedemerytalnego, jest różny dla mężczyzn i kobiet .   Świadczenie przedemerytalne może otrzymać pracownik, który utracił pracę z powodu likwidacji firmy lub niewypłacalności pracodawcy i skończył: 56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn Drugim warunkiem otrzymania w tym przypadku świadczenia przedemerytalnego jest posiadanie stażu pracy wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz stażu pracy w tej firmie nie niższego niż pół roku.   Świadczenie przedemerytalne można otrzymać też bez względu na wiek, o ile do 31 grudnia roku poprzedzającego utratę pracy pracownik przepracował: 35 lat w przypadku kobiet 39 lat w przypadku mężczyzn. Dodatkowym warunkiem jest także przepracowanie w danej firmie co najmniej 6 miesięcy.   O świadczenie przedemerytalne mogą ubiegać się też osoby, które utraciły pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy – z powodu zwolnień grupowych, likwidacji stanowiska czy tez innych przyczyn ekonomicznych. Pracownicy, którzy przepracowali w danej firmie 6 miesięcy przed zwolnieniem, otrzymują świadczenie przedemerytalne pod warunkiem: Ukończenia: 55 lat w przypadku kobiet 60 lat w przypadku...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik