
Trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej to te dotyczące finansów oraz opisania swoich słabych stron. Trudne pytania dotyczyć mogą też życia prywatnego.
Stresu związanego z rozmową kwalifikacyjną doświadcza wiele osób ubiegających się o pracę. Obawy dotyczą często trudnych pytań, które mogą paść ze strony rekrutera. Aby podczas rozmowy dobrze wypaść i czuć się pewniej, wcześniej można przemyśleć i przygotować odpowiedzi.
Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: „coś” o sobie
„Coś” o sobie to pytanie o tyle trudne, że po pierwsze pada często na samym początku rozmowy, gdzie poziom stresu jest jeszcze wysoki, a po drugie – jest mało precyzje. Do odpowiedzi na tak postawione pytanie na szczęście można się zawczasu przygotować. Można opisać (skupiając się na aspektach zawodowych i edukacyjnych) swoją obecną sytuację, najważniejsze doświadczenia i wizję własnej przyszłości: „Jestem tegoroczną absolwentką studiów magisterskich, pisałam pracę dyplomową na temat skuteczności technik sprzedaży. W trakcie studiów zdobyłam doświadczenie zawodowe związane z obsługą klienta i przekonałam się, że praca z ludźmi daje mi dużo satysfakcji. Dlatego chciałabym wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę, angażując się w rozwój Państwa firmy.”
Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: słabe strony
Bezpiecznym wyjściem będzie szczere przyznanie się do jednej ze swoich słabości i wybranie takiej, która nie jest istotna dla przyszłego pracodawcy. Jeśli kandydat ubiega się o stanowisko związane z pracą biurową (gdzie nie ma konieczności przemieszczania się w celu wykonywania obowiązków), może powiedzieć: „Zdecydowanie moją słabą stroną jest nienajlepsza orientacja w terenie. Na szczęście w samochodzie pomaga mi GPS, a podczas spacerów – życzliwi przechodnie”.
Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: pingwiny
Mogą pojawić się pytania o tyle trudne, że dość dziwaczne: „Dlaczego pingwiny nie latają?”. Zakładając, że rekrutacja nie jest w żaden sposób związana z wiedzą na temat pingwinów, to nie chodzi tu o „właściwą” odpowiedź. Takie pytanie może mieć na celu sprawdzenie, jak kandydat radzi sobie z sytuacją problemową albo czy z łatwością przychodzi mu kreatywne myślenie. Bez względu na to, co pytanie sprawdza, trzeba zachować zimną krew, wziąć głęboki oddech i znaleźć powód (mniej lub bardziej abstrakcyjny) dlaczego to właśnie pingwiny nie latają.
Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: prywatne życie
Pytania o prywatność i plany osobiste pojawiać się nie powinny. Realia są jednak inne. Dobrze mieć zestaw neutralnych odpowiedzi: „Moje zobowiązania prywatne nie kolidowały z obowiązkami zawodowymi. Potrafię pogodzić obie te dziedziny”.
Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: oczekiwania finansowe
Aby móc rozmawiać o finansach, trzeba wiedzieć, jakie pieniądze można zarobić na konkretnym stanowisku, z uwzględnieniem wielkości firmy oraz jej lokalizacji: „Moje wymagania mieszczą się w zakresie typowych wynagrodzeń za pracę na takim stanowisku w tym regionie”. Rozmowa kwalifikacyjna to forma spotkania biznesowego – pracodawca chce zyskać doświadczenie, wiedzę i umiejętności, a kandydat chce je zaoferować.
- Ubiegasz się o pracę? Dowiedz się, jakie powinny być cechy osobowości wpisywane w CV.
- Będziesz pracował za granicą? Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku.
- Szukasz pracy? Sprawdź, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
- Zdobądź wymarzoną pracę. Poznaj przebieg rozmowy kwalifikacyjnej i dowiedz się, jak zwykle wygląda.

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli pytania i odpowiedzi, osobiste spotkanie z pracodawcą, czas na autoprezentację i możliwość pokazania się z najlepszej strony. Odpowiednie przygotowanie zapewni ci sukces w rekrutacji. Punktualność – fundament każdej rozmowy kwalifikacyjnej Podstawą udanej rozmowy kwalifikacyjnej jest punktualność. To pierwszy przejaw twojego zaangażowania i chęci do pracy. Aby rozmowa kwalifikacyjna rozstrzygnęła się na twoją korzyść postaraj się zdobyć wcześniej informacje o miejscu pracy i stanowisku, o które się ubiegasz (czym zajmuje się firma, od kiedy istnieje, jakie są cele i struktura firmy, jakie są wymagania na rekrutowane stanowisko). W kwestii stroju ‒ stawiaj na klasykę, strój powinien być stosowny do sytuacji i elegancki. Przygotuj kilka pytań, jakie warto zadać pracodawcy, np. Jakie są szanse rozwoju w firmie? Czy będę mieć możliwość zdobywania nowych umiejętności na kursach doszkalających i szkoleniach? Czy z moim stanowiskiem pracy wiąże się konieczność wyjazdów służbowych?Jak wygląda przykładowy dzień pracy na stanowisku, o które się ubiegam? Jakie priorytety obowiązują w firmie? Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej Zachowuj się taktownie. Zadbaj o autoprezentację. Wykazuj silną motywację do pracy, bądź asertywny i przemawiaj językiem korzyści ‒ mów co zyskuje pracodawca, zatrudniając akurat ciebie . Szanuj czas swego rozmówcy, koncentruj się na konkretach i nie odbiegaj od głównego tematu rozmowy. Przedstaw swój punkt widzenia i projekty działań, które chcesz wdrożyć w firmie. Grzechy i grzeszki rozmów kwalifikacyjnych Unikaj przechwalania się, kłamstw i zawodowego żargonu. Nie zachowuj się arogancko i niekulturalnie. Nie rozpoczynaj rozmowy rekrutacyjnej od pytania o płacę. Zanim pójdziesz na rozmowę, wyłącz telefon. Rozmowa...

Pisząc CV, należy skupić się na zawarciu swoich cech osobowości. Mają one oddawać charakter pracownika, ale też przedstawić go w jak najlepszym świetle. Przy tworzeniu CV warto wspomnieć o takich cechach, jak: elastyczność, samodzielność czy pozytywne nastawienie do życia. Cechy wpisywane w CV pokazują ogólny zarys osobowości kandydata. Każda z nich powinna stawiać pracownika w jak najlepszym świetle. Warto więc zwrócić uwagę, jakich osób poszukuje pracodawca. Należy również zastanowić się, jakie cechy i wartości będą pożądane na stanowisku, na które się aplikuje. To okazja, aby już przy składaniu CV pokazać się jako osoba wpisująca się w kulturę i etos firmy. Czy warto wspominać o swoich cechach osobowości w CV? W CV należy wpisywać takie cechy, które będzie można potwierdzić na rozmowie kwalifikacyjnej . Powinny one wyróżniać pracownika spośród innych kandydatów. Kiedy po pierwszym etapie rekrutacji zostanie grupa osób o podobnym doświadczeniu, często to cechy osobowości decydują o wyborze pracownika. Pracodawcy porównują umiejętności personalne zawarte w CV z tymi, na które zwrócili uwagę na rozmowie kwalifikacyjnej. Aby więc nie wypaść na osobę nieszczerą, należy pisać prawdę o sobie. Opis siebie jest na tyle istotną kwestią, że warto zawrzeć te informacje w widocznym miejscu. Cechy osobowości pożądane przez pracodawców Elastyczność. W pracy często zmieniają się przełożeni i współpracownicy. Rodzaj wykonywanego zawodu również jest inny z biegiem czasu. Aktualnie poszukiwani są pracownicy, którzy potrafią dostosować się do zmieniających się warunków. Najłatwiej jest wspomnieć o tym osobom, którzy nabyli różne, często odmienne umiejętności związane z przyszłym zawodem....

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej potrafią zaskoczyć niejednego kandydata. Przemyśl swoje osiągnięcia i dokonania, posługuj się faktami i opieraj je na przykładach. Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej 1. Dlaczego chce pani/pan pracować w naszej firmie? W odpowiedzi może paść kwestia chęci rozwoju, awansu, który w poprzedniej firmie nie był możliwy. Mówiąc o poprzedniej firmie skoncentruj się na pozytywach, nie narzekaj na szefostwo ani atmosferę (nie chcesz, przecież, aby nowy szef pomyślał, że jesteś konfliktowy). 2. Jakie są pani/pana największe osiągnięcia? Nad tym pytaniem warto popracować jeszcze w domu przed rozmową. Zastanów się, które osiągnięcia były najważniejsze i mogą mieć korzystny wpływ na przebieg rozmowy. Każde dokonanie popieraj konkretnym przykładem. Wspominaj o nagrodach, wyróżnieniach, awansach. 3. Proszę opowiedzieć o sobie. W tym przypadku w kilku zdaniach opisz swoje dokonania. Skup się na głównym temacie rozmowy kwalifikacyjnej, udowodnij jak wiele zyska firma, gdy cię zatrudni. Wymień najmocniejsze cechy swojego charakteru, zainteresowania i pasje. 4. Jakie są pani/pana trzy największe wady/zalety? Pamiętaj, że nikt nie jest ideałem, każdy ma wady. Musisz umieć mówić zarówno o swoich dobrych, jak i złych stronach. 5. Czy potrafi pani/pan pracować w zespole? Przemyśl tę odpowiedź. Zastanów się, jaką funkcję będziesz pełnił w firmie, jeżeli od początku wiesz, że masz pracować z innymi, nie wspominaj, że wolisz pracę samodzielną. 6. Co pani/pan wie na temat firmy? Odpowiedź powinna udowodnić, że kandydat wie, czym zajmuje się firma i wykazuje się świadomością obowiązków, jakie przyjdzie mu wypełnić....