auto w tunelu
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Ślepota barw a prawo jazdy

Daltonizm,inaczej deuteranopia, to dysfunkcja w postrzeganiu kolorów. Daltonizm polega na ślepocie barw, przejawiającej się w niezauważaniu różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi kolorami.

Daltonizm,inaczej deuteranopia, to dysfunkcja w postrzeganiu kolorów. Daltonizm polega na ślepocie barw, przejawiającej się w niezauważaniu różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi kolorami.

 

Odbieramy świat sześcioma zmysłami, jednak to wzrok jest determinującym czynnikiem jego odkrywania. Człowiek, który cierpi na deuteranopię widzi zazwyczaj wszystko w odcieniach żółci niebieskiego i szarości, zupełnie obce mu są nasycone czerwienie. Daltonizm ma podłoże genetyczne i jest wrodzony (sporadycznie zdarzają się przypadki daltonizmu z powodu uszkodzenia oka lub w następstwie przyjmowania leków) Jest to głównie przypadłość mężczyzn. Kobiet cierpiących na daltonizm jest trzy razy mniej.

 

Pomimo że daltonizm nie utrudnia codziennego funkcjonowania, osoby z tym zaburzeniem napotykają na ograniczenia w wykonywaniu ponad 150 zawodów, które są dla nich zakazane. Jednym z nich jest zawód kierowcy. Jednak chodzi tu wyłącznie o kierowcę zawodowego, bądź mającego szczególne uprawnienia. W Polsce nie zakazuje się daltonistom posiadania prawa jazdy kat. A i B. Osoby takie nie stwarzają zagrożenia w ruchu ulicznym, jedynie ich reakcja na zmieniające się światła może być nieco dłuższa. 


Test na daltonizm
© eveleen007/Fotolia.com
Styl życia
Ślepota barw, czyli daltonizm
Przyczyną daltonizmu jest wada genetyczna, a w rezultacie uszkodzenie siatkówki. Choroby nie da się wyleczyć, można ją jedynie korygować okularami i soczewkami. Daltonizm jest rozpoznawany przez okulistów.

Przyczyną daltonizmu jest wada genetyczna, a w rezultacie uszkodzenie siatkówki. Choroby nie da się wyleczyć, można ją jedynie korygować okularami i soczewkami. Daltonizm jest rozpoznawany przez okulistów.   Daltonizm uniemożliwia widzenie wszystkich barw, głównie czerwieni i zieleni, co może być wyjątkowo przykre. Choroba ta dotyczy głównie mężczyzn i jest wadą dziedziczną. Niekiedy daltoniści sami zdają sobie sprawę, że źle widzą. Na szczęście na rynku są dostępne okulary i soczewki, które korygują skutki daltonizmu. Daltonizm – czym jest? Daltonizm to zaburzenie widzenia, wynikające z nieprawidłowej budowy siatkówki oka lub uszkodzeń mózgu. Siatkówka nie posiada jednego z trzech fotoreceptorów, odpowiedzialnego za dostrzeganie czerwonych barw. Wada jest dziedziczna i w zdecydowanej większości dotyczy mężczyzn. Daltonizm został po raz pierwszy opisany w 1794 r. przez chemika i fizyka Johna Daltona, który cierpiał na tę przypadłość. Zaburzenie to zwane jest również ślepotą barw, gdyż wiąże się z trudnością z rozpoznawaniem kolorów. Daltonista nie potrafi rozróżnić zielonej barwy, często myli mu się ona z czerwienią. Przyczyny daltonizmu W zdecydowanej większości przypadków daltonizm jest wrodzony i dziedziczny. Dotyczy ok. 8% mężczyzn i blisko 1% kobiet. Wadliwy gen odpowiedzialny za daltonizm pojawia się w chromosomie X. To właśnie ten gen sprawia, że siatkówka jest źle zbudowana. Mężczyźni są bardziej narażeni na zaburzenie, ponieważ posiadają tylko jeden z tych chromosomów , natomiast kobiety mają parę X. Choroba może się nie objawić przez całe życie. Objawy daltonizmu Każdy daltonista widzi inaczej. Jednak charakterystycznymi symptomami zaburzenia są: niedostrzeganie koloru zielonego lub widzenie...

Zbliżenie na kobiece oko
© Konstantin Yuganov/Fotolia.com
Styl życia
Ślepota zmierzchowa: gdy po zmroku nic nie widzisz
Kurza ślepota, czyli inaczej ślepota zmierzchowa, jest wadą wzroku, polegającą na nieprawidłowym widzeniu przy słabym oświetleniu. Innymi słowy – wynika z problemów adaptacji oka do ciemności. Jest szczególnie niebezpieczna dla kierowców, zwłaszcza kierujących do późnych godzin wieczornych – o zmierzchu i po nim.

Kurza ślepota, czyli inaczej ślepota zmierzchowa, jest wadą wzroku, polegającą na nieprawidłowym widzeniu przy słabym oświetleniu. Innymi słowy – wynika z problemów adaptacji oka do ciemności. Jest szczególnie niebezpieczna dla kierowców, zwłaszcza kierujących do późnych godzin wieczornych – o zmierzchu i po nim. Przyczyny kurzej ślepoty Kurzą ślepotę może wywołać: uszkodzenie nerwów wzroku, schorzenia siatkówki , niedobór witaminy A. Często towarzyszy zaćmie i jaskrze lub jest objawem poważniejszych chorób genetycznych. Rolę czynników genetycznych sugeruje także fakt, że na ślepotę zmierzchową cierpią częściej kobiety niż mężczyźni. Objawy kurzej ślepoty Podstawowym objawem kurzej ślepoty są problemy z wyraźnym widzeniem po przejściu z dobrze oświetlonego do ciemnego pomieszczenia. Czasami jest mylona z krótkowzrocznością, ponieważ może dawać dość zróżnicowane objawy. Jeśli wchodząc na przykład do sali kinowej albo do innego ciemnego miejsca, przez dłużej niż 5 minut nie możesz się przyzwyczaić do natężenia światła, zgłoś się do okulisty, który zleci oftalmoskopię, czyli badanie dna oka. Pamiętaj, że do okulisty potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego. Leczenie kurzej ślepoty Niestety kurza ślepota jest schorzeniem nieodwracalnym i co więcej – postępuje. Próby zahamowania jej rozwoju zazwyczaj polegają na przyjmowaniu witaminy A+E . Oprócz przyjmowania suplementów zalecana jest dieta bogata w surowe warzywa, będące źródłem witamin. Kierowca z kurzą ślepotą Najbezpieczniejsza jest oczywiście jazda wyłącznie w ciągu dnia, jednak są czasem sytuacje, w których nie można pozwolić sobie na luksus wyboru terminu. Dotyczy to przede wszystkim kierowców zawodowych, którzy powinni zaopatrzyć się w okulary ze specjalnymi szkłami, które poprawią...

twarz mężczyzny
Pixabay/401711/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Prozopagnozja. Gdy nie rozpoznajesz twarzy znajomych
Prozopagnozja to niezdolność rozpoznawania twarzy osób znanych, przynajmniej raz widzianych a nawet samego siebie. Może wiązać się też z nierozpoznawaniem stanów emocjonalnych innych ludzi.

Prozopagnozja to niezdolność rozpoznawania twarzy osób znanych, przynajmniej raz widzianych a nawet samego siebie. Może wiązać się też z nierozpoznawaniem stanów emocjonalnych innych ludzi.   Zaburzenie to jest jednym z rodzajów agnozji – czyli upośledzenia rozpoznawania znanych elementów otoczenia. Prozopagnozja nazywana jest też agnozją twarzy lub ślepotą twarzy. Przyczyny i objawy prozopagnozji Czynniki wywołujące prozopagnozję nie zostały jeszcze dogłębnie poznane. Wiadomo, że wpływ na rozwój choroby ma przede wszystkim wrzecionowaty obszar twarzowy znajdujący się w korze wzrokowej. Odpowiada ona za porównywanie obrazu, na który patrzymy z tym, co mamy w pamięci. Obszary te odpowiadają również za rozpoznawanie kształtów, kolorów oraz miejsc. Dlatego często osoby z prozopagnozją mają też problem z odróżnieniem konkretnych przedmiotów, np. jabłka od gruszki. Prozopagnozja jest dziedziczna, może być nabyta lub wrodzona. Nabyta wskutek urazów mózgu, np. po wypadku lub udarze oraz w wyniku procesów niszczenia tkanek mózgu wskutek starzenia się. Jednak częściej spotykana jest prozopagnozja wrodzona. Osoby cierpiące na tę dolegliwość oprócz tego, że mają problem z rozpoznawaniem twarzy, potrafią również zgubić się w dobrze znanym terenie. Nagle stracić orientację w znajomym miejscu. Jest to tzw. agnozja topograficzna. Jednak rzadko dochodzi do nagromadzenia wszystkich powyższych objawów. Najczęściej spotykaną odmianą prozopagnozji jest wyłącznie ślepota twarzy. Jak radzą sobie na co dzień osoby z prozopagnozją? Leczenie prozopagnozji Człowiek cierpiący na prozopagnozję mimo że nie rozpoznaje twarzy poznaje ludzi na podstawie wiedzy, jaką dysponuje na ich temat. Osoby z prozopagnozją skupiają się na szczegółach...

Nasze akcje
Newsy

Poznaj legendy miejskiego stylu w nowej kolekcji CCC

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner