pan za biurkiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Znaki, które wskazują, że czas na zmianę pracy

Dobry moment na zmianę pracy nadchodzi, gdy po prostu nie lubisz tego, co robisz. Oczywiście, zmiana pracy nie zawsze jest łatwa, warto jednak zacząć szukać czegoś nowego, jeśli widzisz, że nie będziesz w stanie długo wytrzymać w obecnej firmie.

Dobry moment na zmianę pracy nadchodzi, gdy po prostu nie lubisz tego, co robisz. Oczywiście, zmiana pracy nie zawsze jest łatwa, warto jednak zacząć szukać czegoś nowego, jeśli widzisz, że nie będziesz w stanie długo wytrzymać w obecnej firmie.

 

Rok ma w sumie 8 760 godzin. Z tego – średnio – jedną trzecią przesypiamy, pozostaje więc 5 840 godzin świadomego życia. Po odliczeniu świąt i dni wolnych w 2015 roku zostaje 2016, roboczogodzin czyli jedną trzecią życia spędzamy w pracy. I to w optymistycznej wersji – bez nadgodzin i pracy w domu.

 

To najlepszy argument za tym, by wybrać pracę tak, by nie marnować sobie w niej życia, lub pomyśleć o zmianie, gdy czujemy, że tym razem trafiliśmy źle.

 

Jedna praca od ukończenia szkoły aż do emerytury – to podejście, które już dawno przestało się sprawdzać. Dla pokolenia dorastającego w PRL zmiana pracy była czymś nietypowym. Dziś dziwi człowiek, który w jednej firmie pracuje dłużej niż pięć lat.

 

Oznaki, które powinny zaalarmować nas, że czas pomyśleć o zmianie pracy, to przede wszystkim:

Brak rozwoju zawodowego

Przychodząc do pracy w nowej firmie zwykle słyszysz dużo o szkoleniach, rozwoju, nowych wyzwaniach i ścieżce awansu. Tymczasem w praktyce dzień w dzień wpisujesz kolejne liczby w excela lub przekładasz papiery z lewej strony biurka na prawą.

 

Na awans nie ma szans, bo twój szef jest szwagrem dyrektora, a w ramach rozwoju zawodowego możesz co najwyżej posłuchać kierowniczki, która poucza cię, jaki jest najbardziej ergonomiczny sposób trzymania długopisu.

 

Nie warto czekać – zacznij rozglądać się za nową pracą. Nie ma wielkiego pośpiechu, nie warto podejmować pochopnych decyzji, ale pamiętaj – jeśli się nie rozwijasz, to znaczy, że się cofasz. Za jakiś czas praca, w której nie zdobyłeś żadnych nowych umiejętności i nie awansowałeś  przez kilka lat stanie się „wstydliwym punktem” w CV. Wtedy zmiana pracy może być trudniejsza.

Zamień „robotę” na pracę

Nie lubisz tego co robisz – jeśli idziesz do pracy „na siłę”, a wykonywany zawód nie wzbudza twojego zainteresowania, to chyba czas najwyższy by zmienić stanowisko. Praca powinna dawać satysfakcję, a każdy pracownik powinien robić to, co lubi.

 

Zadania nieprzyjemne lub po prostu nudne, to strata życia. Wzdychasz ciężko co rano: „znów muszę iść do roboty”? Chcesz tak wzdychać aż do emerytury? Pamiętaj, że na emeryturę można obecnie przejść dopiero w wieku 67 lat…

 

Nie radzimy, żebyś od razu rzucał wypowiedzenie, ale dobrze zastanów się, czy to już nie jest moment na zmianę pracy. A co najmniej na wysłanie nowego CV. 

Ucieczka do przodu – zmień pracę zanim firma padnie

Jeśli twoja firma źle prosperuje, zleceń jest coraz mniej, budżety maleją, a z nimi liczba pracowników to może pomyśl o nowej pracy. Tym bardziej, jeśli nie zapowiada się na jakąkolwiek poprawę. Lepiej poszukać wcześniej czegoś nowego i odejść samemu ze stanowiska, niż czekać na zwolnienie.

Podwyżkę najłatwiej wynegocjować przy zmianie pracy

Mniejsze zarobki – jeśli zarabiasz mniej niż inni na takim samym stanowisku, a rozmowy z pracodawcą nie przynoszą efektów, zacznij rozglądać się za nową firmą, która sprosta twoim wymaganiom płacowym. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej najłatwiej wynegocjować wynagrodzenie. Poza tym, gdy oznajmisz szefowi, że znalazłeś lepiej płatną pracę, żeby cię zatrzymać może sam zaproponować ci podwyżkę lub awans.

Stres, mobbing, wypalenie zawodowe – zmień pracę nim ona cię zniszczy

Jeśli praca stresuje cię, jesteś kłębkiem nerwów, a za każdym razem kiedy do wchodzisz do firmy, boli cię brzuch, to oznaki, które wskazują na to, że nie pasujesz do tej firmy, a wykonywany zawód nie daje ci spełnienia. Jeśli szef lub pracownicy dręczą cię psychicznie – nie ma na co czekać. Z każdym dniem w pracy, która niszczy psychikę, trudniej jest zdecydować się na zmianę. Pracownik zestresowany, mobbowany robi się  coraz słabszy psychicznie. Zmiana pracy wymaga wysiłku – im bardziej jesteś zmęczony i wyczerpany psychicznie, tym trudniej ci będzie się na taki wysiłek zdecydować.

 

O zmianie pracy warto myśleć gdy czujesz się jeszcze pewny siebie – na rozmowie kwalifikacyjnej może być widoczne, że masz obniżoną samoocenę. Trudno wtedy wynegocjować dobre warunki. Jednak nawet jeśli brak pewności siebie nie pozwoli ci już na uzyskanie lepszej pensji niż ta, którą masz obecnie, nie poddawaj się. Stresującą i wyniszczającą pracę koniecznie trzeba szybko zmienić, bo pozostawanie w niej może skończyć się depresją. 

kobieta w okularach przed laptopem
©sebra/Fotolia.com
Styl życia
Noworoczne postanowienia - zmiana pracy. Kiedy warto podjąć taką decyzję?
Gdy ma się szefa, którego się nie znosi, a wykonywana praca nie przynosi żadnych korzyści poza materialnymi, warto rozważyć zmianę pracy. Odczuwanie silnego stresu, zbyt małe zarobki oraz złe perspektywy firmy również powinny być bodźcem do poszukania innego stanowiska na rynku.

Gdy ma się szefa, którego się nie znosi, a wykonywana praca nie przynosi żadnych korzyści poza materialnymi, warto rozważyć zmianę pracy. Odczuwanie silnego stresu, zbyt małe zarobki oraz złe perspektywy firmy również powinny być bodźcem do poszukania innego stanowiska na rynku. Z badań przeprowadzonych przez gazetę „Forbes” wynika, że jeśli zmienia się pracę częściej niż raz na 2 lata to zwiększa się swoją szansę o większe zarobki o 50% . Jednak taki krok zawsze wiąże się z dużym ryzykiem i stanowi wyzwanie dla pracownika. Praca powoduje silny stres Jeśli każdy dzień w pracy jest związany z silnym stresem, który przekłada się też na doznania fizjologiczne, to czas najwyższy, aby rozważyć zmianę pracy . Codzienne odczuwanie destrukcyjnych emocji wpływa na pogorszenie jakości życia oraz występowanie chorób w przyszłości. Co więcej, wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu) przyczynia się do pogorszenia relacji z bliskimi. Warto więc zrobić sobie bilans zalet i wad danego zawodu i podjąć decyzję, która będzie najbardziej adekwatna zarówno teraz, jak i w przyszłości. Złe relacje z szefem Gdy nie lubimy swojego przełożonego, możemy albo czekać, aż odejdzie on z pracy, albo sami możemy zmienić stanowisko. Nasza krytyka jego zachowania często wynika z braku świadomości zakresu jego obowiązków. W wielu firmach jednak działania szefa są jawnie deprymujące podwładnych i uprzykrzające im życie. Najczęstsze powody niechęci do szefa to brak czasu dla pracowników, brak zainteresowania ich ambicjami i oczekiwaniami oraz brak wsparcia. Skrajnym, choć niestety częstym zjawiskiem bywa również mobbing w pracy , który jest karalny. Rutyna w pracy Praca, która nie rozwija pracownika, z biegiem czasu prowadzi do narastania jego frustracji. Jeżeli na dodatek pensja pozostaje...

Agnieszka Woźniak-Starak pozuje fotoreporterom
Newsy
Barany (jak Agnieszka Woźniak-Starak) dostaną ciekawą propozycję pracy! Sprawdź, co czeka cię w najbliższych dniach
Barany (jak Agnieszka Woźniak-Starak) dostaną ciekawą propozycję pracy! Sprawdź, co czeka cię w najbliższych dniach

Chcesz wiedzieć, co cię czeka w najbliższych dniach? Wielka miłość, rozstanie, a może poważna rozmowa z szefem? Koniecznie zapoznaj się z najnowszym horoskopem, który specjalnie dla magazynu "Party" przygotowała Anett Toya, specjalistka we wróżeniu z różnych typów kart oraz w przekazach energetycznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zadzwoń pod numer 605 606 138.  Horoskop na dwa tygodnie Baran  Miłość: W twoim życiu pojawi się ktoś nowy, przez co oddalisz się od obecnego partnera. Nie podejmuj jednak na razie żadnych decyzji. Praca: Dostaniesz nową ofertę. A ponieważ w obecnej pracy nie ma co liczyć na awans czy podwyżkę, zastanów się, czy nie skorzystać z tej propozycji. Twoja szansa: Gdy jedne drzwi się zamykają, z reguły otwierają się inne. Byk Miłość: Jedź w podróż, bo tam masz większą szansę poznać mężczyznę twoich marzeń. To będzie dobra i stabilna znajomość. Praca: Nadarzy się okazja na zmianę pracy. Staniesz przed trudnym wyborem, jednak ostatecznie zmiana zajęcia okaże się dobrym rozwiązaniem. Twoja szansa: Za granicą masz szansę na zdobycie nowych, ważnych doświadczeń! Bliźnięta Miłość: Jest dobrze i będzie jeszcze lepiej. Przed tobą bardzo miłe i przyjemne chwile z mężczyzną, którego już znasz. Praca: Przypływ gotówki wywoła uśmiech na twojej twarzy. Po ciężkich chwilach wyjdziesz na prostą. Dobra atmosfera w pracy i wiele nowych możliwości – to teraz przed tobą! Twoja szansa: Zacznij układać wszystko tak, by to tobie było dobrze. Rak Miłość: Jeśli jesteś spełniona w związku, to czeka cię miły czas. A jeśli jesteś samotna, to niedługo poznasz wartościowego mężczyznę. Praca: Nie będziesz się martwić o pieniądze. Sytuacja finansowa stanowczo się polepszy. Uważnie...

kobieta czyta książki
Flickr/CollegeDegrees360/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Proste metody, jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna, czyli pytania i odpowiedzi, osobiste spotkanie z pracodawcą, czas na autoprezentację i możliwość pokazania się z najlepszej strony. Odpowiednie przygotowanie zapewni ci sukces.

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli pytania i odpowiedzi, osobiste spotkanie z pracodawcą, czas na autoprezentację i możliwość pokazania się z najlepszej strony. Odpowiednie przygotowanie zapewni ci sukces w rekrutacji. Punktualność – fundament każdej rozmowy kwalifikacyjnej Podstawą udanej rozmowy kwalifikacyjnej jest punktualność. To pierwszy przejaw twojego zaangażowania i chęci do pracy. Aby rozmowa kwalifikacyjna rozstrzygnęła się na twoją korzyść postaraj się zdobyć wcześniej informacje o miejscu pracy i stanowisku, o które się ubiegasz (czym zajmuje się firma, od kiedy istnieje, jakie są cele i struktura firmy, jakie są wymagania na rekrutowane stanowisko). W kwestii stroju ‒ stawiaj na klasykę, strój powinien być stosowny do sytuacji i elegancki. Przygotuj kilka pytań, jakie warto zadać pracodawcy, np. Jakie są szanse rozwoju w firmie? Czy będę mieć możliwość zdobywania nowych umiejętności na kursach doszkalających i szkoleniach? Czy z moim stanowiskiem pracy wiąże się konieczność wyjazdów służbowych?Jak wygląda przykładowy dzień pracy na stanowisku, o które się ubiegam? Jakie priorytety obowiązują w firmie? Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej Zachowuj się taktownie. Zadbaj o autoprezentację. Wykazuj silną motywację do pracy, bądź asertywny i przemawiaj językiem korzyści ‏‒ mów co zyskuje pracodawca, zatrudniając akurat ciebie . Szanuj czas swego rozmówcy, koncentruj się na konkretach i nie odbiegaj od głównego tematu rozmowy. Przedstaw swój punkt widzenia i projekty działań, które chcesz wdrożyć w firmie. Grzechy i grzeszki rozmów kwalifikacyjnych Unikaj przechwalania się, kłamstw i zawodowego żargonu. Nie zachowuj się arogancko i niekulturalnie. Nie rozpoczynaj rozmowy rekrutacyjnej od pytania o płacę. Zanim pójdziesz na rozmowę, wyłącz telefon. Rozmowa...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner