Shakira

Shakira to kolumbijska piosenkarka, tancerka, businesswoman i producentka muzyczna. Zaczęła karierę na początku lat 90. XX wieku, jednak stała się znana około dekady później i dosyć szybko osiągnęła sukces. Jej piosenki stały się wielkimi przebojami. Shakira wydała 10 solowych albumów muzycznych.

Imię: Shakira Isabel Mebarak

Nazwisko: Ripoli

Nazwisko panieńskie: Ripoli

Pseudonim: Shakira

Wzrost: 1,55 m

Data urodzenia: 2 lutego 1977 rok

Znak zodiaku: wodnik

Zawód: piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, tancerka, przedsiębiorczyni

Osoby - związki: Od 2000 roku przez dziesięć lat Shakira spotykała się z synem argentyńskiego prezydenta, czyli z Antoniem de la Rua. Związek ten jednak nie przetrwał próby czasu. Wkrótce Shakira związała się z Gerardem Pique, zawodnikiem klubu FC Barcelona, jednak także nie zdecydowała się na ślub. W 2013 roku urodziła syna Milana, a dwa lata później Sashę. Obecnie para wciąż jest razem.

Rodzice: William Mebarak Chadid, Nidia del Carmen Ripoll Torrado

Dzieci: Sasha Piqué Mebarak, Milan Piqué Mebarak

Rodzeństwo: brak

BIO: Shakira już jako dziewczynka była bardzo muzykalna, pisała piosenki, komponowała i śpiewała. Gdy chodziła do szkoły, zaczęła rozwijać talent taneczny, związany przede wszystkim z tańcem brzucha. Na początku lat 90. XX wieku Shakira wydała dwie płyty, jednak każda z nich sprzedała się tylko w tysiącu egzemplarzy. Popularność w Ameryce Łacińskiej przyniósł jej trzeci album, a w 1999 roku nagrała płytę MTV Unplugged, za którą otrzymała nagrodę Grammy. Ogromny sukces udało jej się osiągnąć dzięki stworzeniu płyty anglojęzycznej, czyli "Laundry Service". To właśnie tam znalazły się takie hity, jak: "Whenever, Wherever", "Underneath Your Clothes", "Objection (Tango)" oraz "The One". Pierwsza z wymienionych piosenek zdobyła szczyty wielu list przebojów, a artystka właśnie dzięki temu utworowi otrzymała mnóstwo nagród i zyskała ogromną popularność. Jej wizerunek w teledysku, taniec brzucha i świetna muzyka sprawiły, że coraz więcej osób zaczęło zauważać ją na rynku muzycznym. Kolejne płyty także okazały się sukcesem, a utwór "Hips Don't Lie" był najczęściej oglądanym teledyskiem w serwisie YouTube. W 2010 roku Shakira nagrała kolejny hit "Waka Waka", a w 2014 "Can't Remember to Forget You" w duecie z Rihanną. Shakira wielokrotnie współpracowała z innymi artystami. Obecnie piosenkarka zajmuje się nie tylko muzyką, ale także sprawami biznesowymi, filantropią. Wokalistka ma na swoim koncie ponad 60 milionów sprzedanych albumów.

Znana z: wielu hitów muzycznych, przebojów takich jak "Hips Don't Lie", "Waka Waka" oraz "Whenever, Wherever"

Funkcja w filmie (wybrana filmografia): - jako Luisa Maria w filmie "El Oasis" (1996); - jako ona sama gościnnie w serialu "Brzydula Betty" (2009) - 1 odcinek (sezon 4, odcinek 8); - jako ona sama gościnnie w serialu "Czarodzieje z Waverly Place" (2010) - 1 odcinek (sezon 3, odcinek 12); - jako aktorka dubbingowa, podkładająca głos dla Gazelle w filmie animowanym "Zwierzogród" (2016).

Płyty:
 • 1991: "Magia";
 • 1993: "Peligro";
 • 1996: "Pies Descalzos";
 • 1998: "¿Dónde están los ladrones?";
 • 2001: "Laundry Service";
 • 2005: "Fijación Oral Vol. 1" i "Oral Fixation Vol. 2";
 • 2009: "She Wolf";
 • 2010: "Sale el Sol";
 • 2014: "Shakira";
 • 2017: "El Dorado".


 • Książki: brak

  Nagrody:statuetki ALMA;nagrody American Music Awards;nagrody Bambi;statuetki Billboard Music Awards;Brit Awards;Grammy (dwie statuetki);Latin Grammy Awards;MTV Europe Music Awards;MTV Video Music Awards;NRJ Music Awards.Łącznie artystka zdobyła około 360 nagród, w tym Grammy.

  Link Instagram: instagram.com/shakira/

  Link FB: facebook.com/shakira
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index