Lech Wałęsa

      Imię: Lech

      Drugie imię: -

      Nazwisko: Wałęsa

      Nazwisko panieńskie: -

      Pseudonim: -

      Znak zodiaku: Waga

      Data urodzenia: 1943-09-29

      Miejsce urodzenia: -

      Wzrost: -

      BIO: Lech Wałęsa - urodzony w Popowie polityk i działacz związkowy. W latach 1990-1995 Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Człowiek Roku według magazynu "Time" (1981) oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983). W okresie PRL-u czołowy opozycjonista i pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność".
      Czwarte dziecko Bolesława i Feliksy Wałęsów. Absolwent Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Lipnie, którą ukończył w 1961 roku. Od 2 czerwca 1967 roku elektryk okrętowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Jeden z przywódców strajku w grudniu 1970 roku. Wszedł do rady oddziałowej związku zawodowego metalowców, uczestniczył w rozmowach z pierwszym sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem. Zwolniony z pracy w 1976 roku zaangażował się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W 1980 roku stanął na czele strajku w Stoczni Gdańskiej. 31 sierpnia 1980 z ramienia MKS podpisał z delegacją rządową pod przewodnictwem wicepremiera Mieczysława Jagielskiego gdańskie porozumienia sierpniowe. Został też przywrócony do pracy w Stoczni Gdańskiej. Stanął na czele "Solidarności", ruchu społecznego, który u szczytu działalności zrzeszał około 10 milionów członków. W stanie wojennym Lech Wałęsa został internowany i osadzony w Otwocku Wielkim, a później w Arłamowie. Zwolniono go w listopadzie 1982 roku i zabroniono wyjazdu z kraju. Nagrodę Nobla w imieniu męża odbierała Danuta Wałęsa. W 1988 roku brał udział w organizowaniu kolejnego strajku w Stoczni Gdańskiej, który został zakończony ugodą z rządem i obradami Okrągłego Stołu. W wyniku tych obrad możliwa była zmiana konstytucji PRL oraz wybory parlamentarne w czerwcu 1989 roku. Komitet Obywatelski przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność" zdobył w tych wyborach 99 miejsc w Senacie (na 100 możliwych) i wszystkie z 35% pochodzących z wolnego wyboru miejsc w Sejmie. Premierem nowego rządu został Tadeusz Mazowiecki, a Lech Wałęsa został wybrany na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. 22 grudnia 1990 roku złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. Sprawował urząd do 22 grudnia 1995 roku.
      Lech Wałęsa kontynuował działalność polityczną. W 1995 roku założył pozarządową organizację Fundacja „Instytut Lecha Wałęsy”, a w 1997 utworzył partię polityczną Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej. Został jej przewodniczącym. W 2000 roku po raz drugi przegrał wybory prezydenckie po czym ogłosił udanie się na polityczną emeryturę. Niosąc flagę olimpijską Lech Wałęsa reprezentował Europę podczas otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2002 w Salt Lake City. W sierpniu 2006 roku zapowiedział wystąpienie z "Solidarności" nie zgadzając się z jego ówczesnym przewodniczacym Januszem Śniadkiem na zbyt mocne poparcie partii PiS i braci Kaczyńskich. W wyborach 2010 roku popierał kandydaturę Bronisława Komorowskiego. Cały czas zmagał się z oskarżeniami o współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa jako TW Bolek. Ich apogeum były dokumenty znalezione w archiwach Czesława Kiszczaka. Do opinii publicznej została przekazana informacja, że w odnalezionych aktach znajdowało się m.in. zobowiązanie do współpracy z SB Lecha Wałęsy, a także odręcznie podpisane przez niego pokwitowania odbioru pieniędzy. Lech Wałęsa zaprzecza tym oskarżeniom.
      Lech Wałęsa prywatnie
      Lech Wałęsa od 1969 roku jest mężem Danuty Wałęsy z domu Gołoś. Mają ośmioro dzieci: Bogdana (1970), Sławomira (1972), Przemysława (1974), Jarosława (1976), Magdalenę (1979), Annę (1980), Marię Wiktorię (1982) i Brygidę (1985).

      Znany/a z: -

      Związki: -

      Osoby powiązane: -

      Link WWW: -

      Link FB: -

      Link Pinterest: -

      Link Instagram: -