Kamil Grosicki

Piłka nożna to pasja Kamila Grosickiego od wczesnych lat młodości. Karierę zaczynał w Pogoni ze swojego rodzinnego Szczecina, a spośród polskich klubów reprezentował też Jagiellonię Białystok i Legię Warszawa. Dzięki dużym umiejętnościom i nieprzeciętnej prędkości biegowej mógł zagrać w renomowanych klubach zagranicznych. Jego grę podziwiali kibice w Turcji, Francji i Anglii. W piłce klubowej nie odniósł jednak tak dużych sukcesów, jak w reprezentacji Polski, z którą zagrał na trzech dużych turniejach. Poznaj więcej informacji o Kamilu Grosickim.

Imię: Kamil

Nazwisko: Grosicki

Pseudonim: TurboGrosik

Wzrost: 180 cm

Data urodzenia: 8 czerwca 1988 roku

Znak zodiaku: Bliźnięta

Zawód: piłkarz

Osoby - związki: 
- żona Dominika Grosicka, z zawodu modelka (od 2011-obecnie)

Rodzice: Magdalena i Paweł Grosiccy

Dzieci: córka Maja (ur. 2012)

Rodzeństwo: siostry Olivia i Kornelia (ur. 1999 r.), druga z nich trenuje piłkę nożną w klubie Błękitni Stargard Szczeciński.

BIO: Kamil Grosicki urodził się w Szczecinie, a pierwsze piłkarskie kroki w drużynie trampkarzy stawiał w miejscowej Pogoni. W wieku 16 lat występował w rezerwach Pogoni w IV lidze, gdzie zdobył 8 goli.
Niezwykle ważną datą w karierze Kamila Grosickiego jest 6 maja 2006 roku, kiedy to zadebiutował w pierwszej drużynie Pogoni, i to od razu w ekstraklasie, wchodząc na boisko w 86 minucie. Miał wtedy 17 lat i 10 miesięcy. Cztery miesiące później zaliczył pierwszego gola w seniorskim futbolu.
W czerwcu 2007 roku podpisał kontrakt z warszawską Legią, ale grał tam tylko pół roku, wystąpił w 11 meczach. Na początku 2008 roku został wypożyczony do szwajcarskiego FC Sion. Nie zrobił tam jednak kariery i wrócił do Szczecina. Przełomowy okazał się grudzień 2008 roku, kiedy to Kamil trafił do Jagiellonii Białystok. W ciągu dwóch lat zagrał w tym klubie w 58 meczach, zdobył 14 goli, w istotny sposób przyczyniając się do zdobycia Pucharu i Superpucharu Polski.
W styczniu 2011 roku ponownie wyjechał za granicę, gdzie spędził kolejne 10 lat swojej kariery. Najpierw przez 3,5 roku bronił barw tureckiego Sivassporu Kulübü, dla którego zagrał 106 meczów i strzelił 16 goli. Kolejnym przystankiem w jego karierze był francuski Stade Rennais FC, dla którego zagrał 81 meczów i zdobył 13 goli. Następnie trafił na Wyspy, gdzie grał dla Hull City i West Bromwich Albion FC.
W sierpniu 2021 roku Kamil Grosicki wrócił do Szczecina i podpisał dwuletni kontrakt z Pogonią, swoim macierzystym klubem. Kamil Grosicki występował w reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych, a 2 lutego 2008 roku zadebiutował w pierwszej reprezentacji. Jak do tej pory zagrał w 83 meczach i zdobył 17 goli. Na swoim koncie ma występy na Euro 2012 i 2016 oraz na Mistrzostwach Świata 2018.

Znany z: Kamil Grosicki znany jest przede wszystkim z występów w reprezentacji Polski, a szczególnie dał się zapamiętać w czasie mistrzostw Europy w 2016 roku. Wtedy to zaliczył dwa podania otwierające drogę do bramki. Najpierw w meczu 1/8 finału ze Szwajcarią (gol Jakuba Błaszczykowskiego), a później w ćwierćfinale z Portugalią (trafienie Roberta Lewandowskiego).

Funkcja w filmie: Kamil Grosicki ma na swoim koncie epizod aktorski w filmie i serialu „Bad Boy”, gdzie zagrał samego siebie.

Płyty: brak

Książki:
- „Grosicki. Chłopak, który wziął los w swoje ręce” to opowieść napisana przez Yvette Żółtowską-Darską o błyskawicznej karierze Kamila Grosickiego, a także jego problemach pozaboiskowych, z których potrafił się podnieść;
- „Tańczący z piłką – Kamil Grosicki” to książka z serii „Bohaterowie z boiska”, napisana przez Marcina Rosłonia.

Nagrody:
Kamil Grosicki jako piłkarz zdobywał puchary ze swoimi drużynami, był również wyróżniany indywidualnie:
- Puchar Polski z Legią Warszawa (2007);
- Puchar i Superpuchar Polski z Jagiellonią Białystok (2010);
- piłkarz miesiąca Premier League plebiscycie PFA (2017);
- gol sezonu w barwach Hull City (2018).

Instagram: @kamilgrosicki10

Facebook: @TurboGrosik 
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index