Ariana Grande

Wiek: 40

Data urodzenia: 26 czerwca 1983

Zawód: piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka

Znak zodiaku: Rak

Rodzice: Joan Marguerite Grande, Edward Charles Butery

Współmałżonek: Dalton Gomez

Ariana Grande karierę w show-biznesie rozpoczęła od roli niezbyt rozgarniętej Cat w serialach "Victoria znaczy zwycięstwo" oraz "Sam i Cat". W świecie muzycznym okazała się zupełnym przeciwieństwem swojej filmowej bohaterki. Błyskotliwa i pracowita artystka w ciągu niespełna 10 lat wspięła się na sam szczyt. Wydała sześć płyt, które jak do tej pory w samym USA sześciokrotnie uzyskały status płyt platynowych. Zdobyła wiele nagród, w tym MTV Music Awards i Grammy, a magazyn "Forbes" umieścił ją na 17 miejscu najpopularniejszych celebrytów na świecie. Poznaj więcej informacji o Arianie Grande.

Imię: Ariana

Nazwisko: Grande-Butera

Nazwisko panieńskie: Grande-Butera

Pseudonim: Moonlightbae, Ari

Wzrost: 154 cm

Osoby - związki:2012-2014 - związek z muzykiem Jai Brooksem;2016-2018 - związek z raperem Malcolmem McCormickiem (ps. Mac Miller);od 2021 - małżeństwo z agentem nieruchomości Daltonem Gomezem

Rodzice: matka - Joan Marguerite Grande, dyrektor generalny Hose-McCann Communications; ojciec - Edward Charles Butery, projektant graficzny

Dzieci: -

Rodzeństwo: brat Frankie Grande (ur. 1983 r.), z zawodu tancerz

BIO: Ariana Grande urodziła się w Boca Raton na Florydzie. Od najmłodszych lat uczestniczyła w zajęciach teatralnych. Uczyła się także w Pine Crest School i North Broward Preparatory School na Florydzie. Swoją przygodę z show-biznesem rozpoczęła w 2008 roku od występu na Broadwayu w musicalu "13", a popularność zaczęła zyskiwać dzięki udziałowi w serialu "Victoria znaczy zwycięstwo". W latach 2010-2013 zagrała tam rolę Cat Valentine, koleżanki głównej bohaterki z elitarnej szkoły muzycznej. W serialu "Sam i Cat" zagrała tę samą postać, ale tym razem była główną bohaterką opowieści. Ariana Grande później wystąpiła jeszcze w kilku sztukach i filmach, ale raczej w rolach epizodycznych. Światową karierę zrobiła za to jako piosenkarka.W 2013 roku Ariana wydała swój pierwszy album "Yours Truly", który już tydzień po debiucie znalazł się na szczycie listy najchętniej kupowanych albumów w USA, co było wyjątkowym osiągnięciem, a zdarzyło się po raz pierwszy od trzech lat. Dzięki temu stała się jedną z najpopularniejszych artystek w USA. Dużym wyróżnieniem było zaproszenie ją przez parę prezydencką na występ w Białym Domu w ramach koncertu wielkanocnego. Kolejną płytę wydała już w roku 2014. Album "My Everything" w USA zdobył podwójną platynę, a w Kanadzie potrójną. W Polsce również zdobył status płyty platynowej. Jedna ze skomponowanych przez nią piosenek "All My Love" została wykorzystana na ścieżce dźwiękowej filmu "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1".Przed wydaniem trzeciej płyty Ariana Grande wyjechała w trasę koncertową zatytułowaną "Dangerous women". Lata 2018-2020 były bardzo pracowite. W tym czasie wydała aż trzy albumy. Pierwszy z nich - "Sweetener" - dotarł do pierwszego miejsca na liście najlepiej sprzedających się albumów w USA, a przede wszystkim zdobył nagrodę Grammy. Pod koniec 2018 roku Ariana wypuściła singiel "Thank U, Next" promujący płytę o tym samym tytule. Piosenka znalazła się na szczycie listy przebojów w USA. Na YouTubie teledysk ma blisko 700 mln wyświetleń. Sam album również okazał się sukcesem, uzyskując status płyty platynowej m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i w Polsce. W październiku 2020 roku artystka wydała swój szósty album - "Positions".

Znana z: Ariana Grande znana jest na całym świecie. Z wszystkich wydanych albumów, pięć w chwili debiutu było najchętniej kupowanymi płytami w USA. Magazyn muzyczny "NME" uznał ją za jedną z najważniejszych artystek dekady, a magazyn "Forbes" umieścił ją na 17 miejscu w rankingu najpopularniejszych celebrytów na świecie.

Funkcja w filmie: wybrana filmografiarola drugoplanowa w serialu "Victoria znaczy zwycięstwo" (2010-2013);rola główna w serialu "Sam i Cat" (2013-2014);rola drugoplanowa w serialu "Saturday Night Live" (2014);rola drugoplanowa w filmie "Men in Black: International" (2019);rola drugoplanowa w filmie "Zoolander 2" (2016);rola drugoplanowa w filmie "Nie patrz w górę" (2021).

Płyty:2013 - "Yours Truly";2014 - "My Everything";2016 - "Dangerous Woman";2018 - "Sweetener";2019 - "Thank U, Next";2020 - "Positions".

Książki: - Magdalena Koch "Ariana Grande. Z głową w chmurach" (2016); - Malcolm Mackenzie "Ariana Grande 100% Unofficial" (2019); - Danny White "Ariana" (2021).

Nagrody: Ariana Grande zdobyła już wiele nagród, poniżej najważniejsze z nich:

  • 2014 - MTV Europe Music Awards w kategorii "Najlepsza wokalistka";

  • 2014 - MTV Europe Music Awards w kategorii "Najlepsza piosenkarka";

  • 2014 - MTV Video Music Awards w kategorii "Najlepsze popowe video za "Problem";

  • 2015 - American Music Awards w kategorii "Ulubiona artystka Pop/Rock";

  • 2015 - Kids' Choice Awards w kategorii "Piosenka roku" za "Bang Bang";

  • 2016 - American Music Awards w kategorii "Artysta roku";

  • 2018 - MTV Video Music Awards w kategorii "Najlepszy teledysk popowy" za "No Tears Left to Cry";

  • 2019 - MTV Video Music Award w kategorii "Artysta roku";

  • 2019 - nagroda Grammy za album "Sweetener".

Advertisement MPU index
Advertisement MPU index