Miejscowości nad morzem, w górach czy na Mazurach w okresie wakacyjnym przeżywają prawdziwe oblężenie. Większość Polaków już przywykła do tego, że podczas urlopu w tych miejscach nie uniknie się tłumów na ulicach, plażach, szlakach czy w restauracjach. Jednak nawet w czasie wakacji można znaleźć wspaniałe miejsca z dala od ludzi. Na ich znalezienie trzeba poświęcić więcej czasu, ale naprawdę warto!

Reklama

Osoby, które mają możliwość zaplanowania urlopu poza sezonem wakacyjnym, mają duże pole manewru. W maju, czerwcu czy wrześniu pogoda w Polsce jest zazwyczaj całkiem przyjemna, a w popularnych miejscowościach wypoczynkowych nie ma wtedy tłumów.

Jak znaleźć atrakcyjne miejsca na wakacje z dala od ludzi?

Problem pojawia się gdy ktoś nie może zaplanować wyjazdu w innym terminie niż wakacyjnym, ale ma dosyć wczasów w obleganych miejscach. Z tym często muszą zmierzyć rodzice dzieci w wieku szkolnym. Wprawdzie najmłodsi mogą wcześniej zakończyć naukę i nieco później ją rozpocząć, ale nie zawsze wychodzi to dzieciom na dobre.

Zobacz także

Zdecydowanie najbardziej pożądanym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów są nadmorskie miejscowości. Najpopularniejsze miejsca są tak oblegane przez turystów, że w lipcu i sierpniu nawet znalezienie noclegu na kilka nocy graniczy z cudem. Nad polskim morzem są jednak jeszcze takie miejsca, w których można wypocząć bez tłumu turystów dookoła. Można zaliczyć do nich:

  • Piaski - malutka miejscowość na końcu Mierzei Wiślanej,
  • Poddąbie - wieś położona pomiędzy znanymi i obleganymi kurortami: Ustką i Rowami,
  • Karwieńskie Błoto Drugie - wieś w pobliżu znanej i lubianej przez turystów Karwi,
  • Dąbkowice - osada położona kilkanaście kilometrów od Darłowa i kilkadziesiąt od Mielna.

Wszystkie wymienione miejsca łączy jedno - w porównaniu do bardziej znanych nadmorskich miejscowości jest tam dużo spokojniej. Za mały minus można uznać to, że w większości przypadków infrastruktura turystyczna nie jest tak dobrze rozwinięta, jak w popularnych kurortach.

Reklama

Pomysły na zagraniczne wakacje bez tłumów

Alternatywą dla wakacji w Polsce są oczywiście wyjazdy zagraniczne. W tym przypadku koszty wakacji mogą być nieco wyższe, ale zdecydowanie łatwiej znaleźć urokliwe miejsca, które nie są oblężone przez ludzi. Zasada poszukiwań jest taka sama, jak w przypadku miejsc w Polsce - lepiej wybierać małe miejscowości. W Chorwacji dobrze jest wybrać południe kraju, okolice Splitu, Zadaru czy Trogiru. Atrakcyjny cenowo powinien być wyjazd do Bułgarii. Tam warto rozejrzeć się w okolicach Sozopolu lub Burgas, gdzie nie brakuje małych plaż, które często są całkowicie puste.

Reklama
Reklama
Reklama