Kobieta gra na korcie tenisowym rakietą do padla.
©oscar/stock.adobe.com
Styl życia

Jak i gdzie rozpocząć grę w padla?

Padel jest dyscypliną sportu łączącą elementy tenisa ziemnego i squasha. Mecze rozgrywane są na specjalnych kortach ze ścianami, a zawodnicy potrzebują piłek i lekkich, ale wytrzymałych rakiet. Ten wywodzący się z Meksyku sport cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tenisa ziemnego, warunki fizyczne nie odgrywają dużego znaczenia. Dzięki temu możliwa jest rywalizacja kobiet z mężczyznami.

Padel jest dyscypliną sportu łączącą elementy tenisa ziemnego i squasha. Mecze rozgrywane są na specjalnych kortach ze ścianami, a zawodnicy potrzebują piłek i lekkich, ale wytrzymałych rakiet. Ten wywodzący się z Meksyku sport cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tenisa ziemnego, warunki fizyczne nie odgrywają dużego znaczenia. Dzięki temu możliwa jest rywalizacja kobiet z mężczyznami.

 

Padel największą popularnością cieszy się w Hiszpanii. Tam pod względem zainteresowania jest to sport numer dwa, zaraz po piłce nożnej.

 

Na czym polega gra w padla?

 

Kort do gry w padla stanowi zaledwie jedną trzecią powierzchni kortu tenisowego (dokładne wymiary to: 20 m x 10 m). Jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada cztery ściany – zazwyczaj tylne są wykonane z hartowanego szkła, a boczne z siatki ogrodzeniowej. Boisko jest przedzielone siatką i posiada linie serwisowe.

 

Jeśli chodzi o samą grę, to polega ona na uderzaniu rakietą piłki na stronę przeciwnika tak, aby sprawiła mu ona jak najwięcej problemów w odegraniu. Podczas wymiany piłka może odbić się tylko raz w polu na jednej stronie. W przypadku dwóch kozłów punkt zdobywa przeciwnik. Istotne jest to, że zawodnicy muszą przebijać piłkę w taki sposób, aby ta trafiła w pole przeciwnika bez wcześniejszego uderzenia o ścianę. Gracze mogą posyłać piłkę na drugą stronę siatki bezpośrednio lub z wykorzystaniem tylnej lub bocznej ściany. Jeśli jednak piłka dotknie drucianej siatki, to następuje faul, który jest równoznaczny z punktem dla rywala. Liczenie punktów odbywa się tak, jak w tenisie ziemny – z podziałem na gemy i sety.

 

Padel dla początkujących: gdzie trenować i jak wybrać sprzęt?

 

Obecnie w Polsce miejsc dysponujących kortami go gry w padla jest stosunkowo niewiele. W największych miastach w naszym kraju nie ma większych problemów ze znalezieniem obiektów. Cena za godzinę wiąże się z wydatkiem rzędu 20-30 złotych za osobę. Jeżeli komuś zależy na treningu pod okiem instruktora, to do tej kwoty trzeba doliczyć przynajmniej 50 złotych za godzinę.

 

Padel jest jeszcze na tyle niszową dyscypliną w Polsce, że w niektórych miastach wojewódzkich nie ma ani jednego kortu do gry. Dyscyplina dynamicznie się jednak rozwija i dlatego z czasem takich obiektów powinno być coraz więcej.

 

Sprzęt do gry w padla jest tańszy aniżeli ten do tenisa ziemnego. Dobrej jakości rakietę renomowanej marki można kupić za około 300-350 złotych. Puszka piłek (3 sztuki) kosztuje natomiast 15-20 złotych. Osoby początkujące powinny wybierać rakiety dużej średnicy (kształt kropli wody) i wadze nie większej niż 370 gramów.

Beach tennis.
© Vanoa2/Adobe Stock
Styl życia
Beach tennis - letnia dyscyplina dla wszystkich. Jak zacząć grać?
Beach tennis jest plażową odmianą klasycznego tenisa. Tak przynajmniej jest definiowany, choć podobieństw w kwestii zasad gry, sprzętu czy wymiarów boiska jest niewiele. Beach tennis jest ciekawą formą relaksu na plaży, ale ze względu na dosyć wysokie koszty związane z zakupem sprzętu, nie jest on w Polsce zbyt popularny.

Beach tennis jest plażową odmianą klasycznego tenisa. Tak przynajmniej jest definiowany, choć podobieństw w kwestii zasad gry, sprzętu czy wymiarów boiska jest niewiele. Beach tennis jest ciekawą formą relaksu na plaży, ale ze względu na dosyć wysokie koszty związane z zakupem sprzętu, nie jest on w Polsce zbyt popularny.   W zasadzie jedynym podobieństwem beach tennisa i klasycznej odmiany dyscypliny jest to, że do uprawiania tego sportu potrzebne są rakiety i piłka. Trzeba jednak zaznaczyć, że sprzęt w obu przypadkach znacząco różni się od siebie i poza nazewnictwem nie mają ze sobą nic wspólnego. Sprzęt do tenisa plażowego – gdzie kupić i jakie są ceny? Dostępność profesjonalnego sprzętu do beach tennisa w Polsce nie jest duża. Niewielka popularność tej stosunkowo młodej dyscypliny (oficjalnie uznano ją za dyscyplinę sportową w 2007 roku) sprawia, że oferty sklepów w naszym kraju są dosyć wąskie. Osoby, które chcą zacząć przygodę z beach tennisem na początek powinny kupić specjalne rakiety i piłki .   Rakiety w porównaniu do „normalnych” rakiet tenisowych są zdecydowanie mniejsze i nie posiadają charakterystycznych strun. Profesjonalny sprzęt jest dostosowany do turniejowych wymogów – rakieta nie może być dłuższa niż 55 cm i szersza niż 30 cm. Jeśli chodzi natomiast o piłki, to są to tzw. „soft balls” o obniżonym ciśnieniu.   Decydując się na zakup sprzętu do beach tennnisa , należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Ceny dobrych rakiet dla graczy rekreacyjnych zaczynają się od około 200-300 złotych, piłki można kupić za kilkanaście złotych. Często zawodnicy we własnym zakresie kupują również siatkę i taśmy do linii, które można rozłożyć na plaży. Na polskich plażach boisk do beach tennisa jest...

Kobieta gra w tenis ziemny.
©Sebastian Duda/Fotolia.com
Styl życia
Gra w tenisa dla dzieci i dorosłych: dlaczego warto trenować, ile to kosztuje i kiedy się zapisać?
Naukę gry w tenisa ziemnego najlepiej rozpocząć w wieku 6-8 lat, ale lekcje polecane są także osobom dorosłym. Tenis poprawia kondycję, pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i pomaga rozładować stres. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to bardzo kosztowna dyscyplina – wynajęcie kortu na godzinę może kosztować nawet 15 złotych.

Naukę gry w tenisa ziemnego najlepiej rozpocząć w wieku 6-8 lat, ale lekcje polecane są także osobom dorosłym. Tenis poprawia kondycję, pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i pomaga rozładować stres. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to bardzo kosztowna dyscyplina – wynajęcie kortu na godzinę może kosztować nawet 15 złotych.   Tenis ziemny to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie . W Polsce największymi gwiazdami tej dyscypliny są Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz. Jest to sport całoroczny – trenuje się go zarówno na świeżym powietrzu, jak i w hali. Pierwsza lekcja może się więc odbyć nawet w środku zimy. Nauka tenisa a korzyści dla zdrowia Tenis to sport, który pomaga wzmocnić wszystkie partie ciała . Podczas gry intensywnie pracują mięśnie nóg, ramion, brzucha i klatki piersiowej. W zależności od intensywności treningu, przez godzinę można spalić na korcie około 400-700 kalorii. Regularna gra w tenisa pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia: zmniejsza ryzyko schorzeń układu krążenia i chorób serca , obniża poziom cukru w organizmie i pomaga zapobiegać cukrzycy , poprawia kondycję i zwiększa wydolność płuc , polepsza koordynację, refleks i ogólną sprawność, zwiększa odporność na infekcje , pomaga rozładować stres. Tenis ziemny, czyli biały sport Tenis to sport wyjątkowy, ponieważ oprócz rozwoju fizycznego i motorycznego, wzbogaca także emocjonalnie. Jest to sport z długimi tradycjami, w którym szczególny nacisk kładzie się na kulturę osobistą i zasady fair play . Przez wiele lat tenis był uważany za dyscyplinę wyłącznie dla elit. Obecnie podobny tok myślenia już nie obowiązuje, ale sport nadal cieszy się dużą popularnością wśród osób zajmujących wysokie stanowiska. Nieformalne...

Młoda kobieta podczas treningu tenisa ziemnego.
©SolisImages/stock.adobe.com
Styl życia
Tenis ziemny w czasie wakacji. Największe plusy rozpoczęcia treningów w tym czasie
Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty.

Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty.   Mimo że tenis ziemny cieszy się sporą popularnością w naszym kraju (głównie za sprawą Agnieszki Radwańskiej), to nie przekłada się to na uprawianie tej dyscypliny. W porównaniu do innych dyscyplin, odsetek osób uprawiających tenisa nie jest zbyt duży.   Co należy wiedzieć o tenisie i dla kogo jest ta dyscyplina?   Tenis ziemny nie jest łatwym do opanowania sportem, przez co szybko odstrasza wiele osób, które próbują w nim swoich sił. Szczególnie szybko mogą zniechęcić się ci, którzy zaczynają grać w tenisa bez pomocy trenera. Specyfika gry, opanowanie prawidłowych ruchów i technika poruszania się po korcie są na tyle złożone, że (szczególnie na początku) warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera.   Z pozoru może wydawać się, że gra w tenisa jest bardzo prosta. Polega ona bowiem na przebijaniu piłki przez siatkę w określone pole, a każdy punkt rozpoczyna się serwisem. W praktyce jednak bardzo ważne jest wyrobienie prawidłowych ruchów uderzeń rakietą oraz ustawiania się do piłki. Trener, który obserwuje to z boku na bieżąco wyłapuje i koryguje błędy.   Tenis ziemny jest dyscypliną, którą mogą uprawiać praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku. Potwierdzeniem tego może być fakt, że w Polsce organizowane są turnieje zarówno dla dzieci od 5-6 lat, jak i dla seniorów powyżej 80 roku życia!   Nauka gry w tenisa w wakacje: jakie są zalety?  ...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak