Kobieta na przyrządzie
©lekcej/Fotolia
Styl życia

Jak ćwiczyć na orbitreku, czyli jak wprawić w ruch całe ciało

Aby ćwiczyć na orbitreku musisz wiedzieć, jak z niego poprawnie korzystać. Przed treningiem na tym urządzeniu powinno się wykonać rozgrzewkę, a następnie ćwiczyć przez co najmniej pół godziny, aby wprawić w ruch prawie wszystkie partie mięśniowe.

Aby ćwiczyć na orbitreku musisz wiedzieć, jak z niego poprawnie korzystać. Przed treningiem na tym urządzeniu powinno się wykonać rozgrzewkę, a następnie ćwiczyć przez co najmniej pół godziny, aby wprawić w ruch prawie wszystkie partie mięśniowe.

 

Orbitrek (fachowo nazywany trenażerem eliptycznym) to ogólnorozwojowy przyrząd do ćwiczeń często spotykany na siłowni. Praca na nim angażuje mięśnie całego ciała, ponieważ wykonuje się na nim ruch eliptyczny. Wydaje się, że ćwiczenie na orbitreku jest podobne do uprawiania joggingu, jednak jest bezpieczniejsze dla stawów. Ręce opierają się na ruchomych uchwytach, a nogi stoją na stabilnych, podłużnych podstawach. Jest alternatywnym przyrządem dla bieżni i polecany jest osobom, które miały (bądź mają) problem ze stawami nóg:

 • stawem skokowym,
 • stawem kolanowym,
 • stawem biodrowym.

 

Ćwiczenie na orbitreku jest o wiele bezpieczniejsze dla układu kostno-stawowego niż jogging.

 

Ćwiczysz na orbitreku, aby schudnąć i spalić tłuszcz? Wykorzystaj kod promocyjny Reebok i kup wygodne obuwie do ćwiczeń.

 

Jak ćwiczyć na orbitreku: zasady

Orbitrek wprawia w ruch większość mięśni. Dzięki temu masz pewność, że spalanie tkanki tłuszczowej będzie równomierne na całym ciele. Trening na orbitreku ćwiczy mięśnie:

 • ramion,
 • brzucha,
 • pleców,
 • pośladków,
 • nóg, a w szczególności czterogłowe i dwugłowe ud.

 

Ćwiczenia na orbitreku powinny znaleźć się na stałe w treningu osoby, która planuje spalić tkankę tłuszczową. Powinna jednak trzymać się pewnych zasad:

 • Ćwicząc na orbitreku należy kontrolować tętno – właściwy jego poziom, pozwalający na spalanie tkanki tłuszczowej, to 70-80% maksymalnego tętna. Oblicza się je we wzorze:
 • 220 – wiek = maksymalne tętno (np. dla kobiety o wieku 25 lat to wynik 195). Odpowiednie tętno do pracy na orbitreku dla niej to wartość pomiędzy 136, a 156.
 • Należy utrzymać właściwą postawę:
 • plecy wyprostowane,
 • głowa utrzymywana wysoko,
 • brzuch wciągnięty,
 • dłonie pewnie trzymają uchwyty,
 • stopy stają pewnie na podstawach orbitreku.

Aby trening na orbitreku był skuteczny i przyczynił się do spalania tkanki tłuszczowej, musi trwać co najmniej pół godziny.

 

Ćwiczenia na orbitreku powinny być przede wszystkim wykonywane dynamicznie. Poprzedzone muszą być 10-minutową rozgrzewką. Po wykonanym treningu powinno się wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.


Bieg na bieżni
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile ćwiczyć, żeby schudnąć – walka ilości z jakością?
Jeżeli zastanawiasz się, ile razy w tygodniu ćwiczyć, aby schudnąć, odnieś się do zdrowego rozsądku. Każdy trening, który będzie przeprowadzany regularnie, a w jego trakcie ćwiczenia będą wykonywane poprawnie przez co najmniej 30 minut, stanie się prostą drogą do osiągnięcia sukcesu w postaci zrzuconych kilogramów.

Jeżeli zastanawiasz się, ile razy w tygodniu ćwiczyć, aby schudnąć, odnieś się do zdrowego rozsądku. Każdy trening, który będzie przeprowadzany regularnie, a w jego trakcie ćwiczenia będą wykonywane poprawnie przez co najmniej 30 minut, stanie się prostą drogą do osiągnięcia sukcesu w postaci zrzuconych kilogramów.   Nie można jednoznacznie ocenić, jaka liczba treningów w tygodniu zapewni spadek wagi u osoby ćwiczącej. Są jednak pewne czynniki, które pozwolą z dużą pewnością stwierdzić, że tkanka tłuszczowa będzie spalana przez wykonywanie ćwiczeń: regularność – jeżeli postanowisz ćwiczyć co drugi dzień, to wejście w ten rytm w sposób regularny pozwoli przyzwyczaić organizm do wzmożonej pracy. Przyśpieszysz metabolizm oraz przemianę materii, co pomoże spalać podskórny tłuszcz. czas trwania treningu – spalanie tkanki tłuszczowej następuje dopiero około 30 minuty ćwiczeń. Dlatego każdy trening, który ma na celu zrzucenie zbędnych kilogramów, nie powinien trwać krócej niż pół godziny. Optymalny czas ćwiczeń to 45 -50 minut. intensywność ćwiczeń – ze względu na czas wykonywania ćwiczeń nie powinno się ćwiczyć zbyt intensywnie, aby nie doprowadzić do mikrourazów w tkance mięśniowej, czego następstwem są zakwasy. Inną konsekwencją zbyt dużej intensywności jest przemęczenie organizmu i zbyt szybkie zakończenie treningu. sposób wykonania – precyzja w wykonywaniu ćwiczeń to podstawa treningu. Jeżeli mięsień pracuje prawidłowo to zacznie spalać tłuszcz, jeżeli będzie „pracować” niedbale – doprowadzi to do kontuzji i nadmiernego zmęczenia. Ile razy w tygodniu ćwiczyć i dlaczego nie codziennie? Codzienny wysiłek fizyczny z pewnością spowoduje, że bardzo szybko spalisz tkankę tłuszczową. Jednak przemęczenie organizmu może spowodować, że motywacja do treningów zmaleje , a co za tym...

Szczupła kobieta w za dużych spodniach
©Apart Foto/fotolia
Styl życia
Skuteczne metody na tkankę tłuszczową: rower, jogging, skakanka
Przy redukcji tkanki tłuszczowej główną rolę odgrywa zdrowa dieta połączona z ćwiczeniami. Trening, który spali tkankę tłuszczową przeznaczony jest dla osób, które chcą wzmocnić swoje mięśnie przy jednoczesnej utracie tkanki tłuszczowej.

Przy redukcji tkanki tłuszczowej główną rolę odgrywa zdrowa dieta połączona z ćwiczeniami. Trening, który spali tkankę tłuszczową przeznaczony jest dla osób, które chcą wzmocnić swoje mięśnie przy jednoczesnej utracie tkanki tłuszczowej.   Sposoby na redukcję tkanki tłuszczowej Redukcję tkanki tłuszczowej możesz osiągnąć przez stosowanie odpowiedniego treningu siłowego połączonego z treningiem aerobowym i odpowiednią dietą .   1. Rower stacjonarny – zacznij ćwiczyć na rowerze stacjonarnym pięć razy w tygodniu od 30 do 45 minut. Pamiętaj, że dopiero po 30 minutach jazdy zaczniesz spalać tkankę tłuszczową. 2. Poranny jogging – poranne bieganie może zdziałać cuda, gdyż rano poziom cukru we krwi jest niski (do momentu kiedy nie zjesz węglowodanów). Bieg powinien trwać od 30 do 60 minut i najlepiej wykonuj go 3-4 razy w tygodniu. 3. Przysiady – przysiady są idealnym ćwiczeniem na redukcję tkanki tłuszczowej. Co więcej, przysiady sprawią, że będziesz mieć płaski brzuch, jędrne pośladki i smukłe uda. Wykonuj przysiady 3-4 razy w tygodniu przez 30-50 minut. 4. Skakanka – trening ze skakanką jest jednym z najbardziej efektywnych treningów cardio. Skoki pomagają spalić około 300-400 kcal w ciągu 30 minut. Trening ze skakanką doskonale zredukuje tkankę tłuszczową poprzez angażowanie całego ciała. Dzięki niemu nie tylko spalisz tłuszcz, ale wzmocnisz też mięśnie ciała. 5. Burpees – to ćwiczenie całego ciała łączące trening aerobowy z treningiem siłowym . Dzięki temu, że wykonuje się je w szybkim tempie, spalisz dużo tkanki tłuszczowej. Stań prosto i zacznij wykonywać przysiad umieszczając dłonie na podłodze. Nogi wyciągnij do tyłu i przyjmij pozycję do pompek. Następnie opuść klatkę, unieś korpus a nogi podciągnij z powrotem do...

kobieta startująca do biegu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
TBC – trening całego ciała w rytm muzyki
TBC to metoda ćwiczeń dla osób, które dopiero rozpoczynają uprawianie sportu. Treningi są bardzo lekkie, mimo to skutecznie spalają tkankę tłuszczową, zwłaszcza na udach i brzuchu. TBC jest jedną z najbardziej relaksujących form aktywności fizycznej, bo ćwiczenia wykonywane są przy energetycznej muzyce, która – tak samo jak wysiłek – wyzwala endorfiny.

TBC to metoda ćwiczeń dla osób, które dopiero rozpoczynają uprawianie sportu. Treningi są bardzo lekkie, mimo to skutecznie spalają tkankę tłuszczową, zwłaszcza na udach i brzuchu. TBC jest jedną z najbardziej relaksujących form aktywności fizycznej, bo ćwiczenia wykonywane są przy energetycznej muzyce, która – tak samo jak wysiłek – wyzwala endorfiny. Co to jest TBC? TBC, czyli Total Body Conditioning to ćwiczenia, mające na celu modelowanie całego ciała. Na trening składają się kilkunastominutowa rozgrzewka, godzinny trening w rytm muzyki oraz seria ćwiczeń rozciągających na koniec. W zasadniczej części TBC wykonuje się proste układy choreograficzne, które pobudzają kolejno wszystkie mięśnie – od barków po łydki. Wiele zależy od kolejności ćwiczeń i ich różnorodności, dlatego najlepiej zaczynać treningi TBC pod okiem doświadczonego trenera , który pokaże, w jaki sposób pobudzać mięśnie, aby ich nie nadwyrężyć i nauczy korzystania z dodatkowych sprzętów tj. hantli, gum czy stepów. Efekty TBC TBC to trening aerobowy i wzmacniający. Poprawia kondycję i wydolność oddechową, dodaje sił mięśniom i kościom, rzeźbi sylwetkę i pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej (w ciągu jednego treningu można spalić do 600 kcal). Oprócz tego TBC sprawia, że efektywniej zaczyna pracować układ krążenia, dzięki czemu skóra staje się lepiej ukrwiona i bardziej elastyczna. Rezultaty ćwiczeń widoczne są po kilku tygodniach, o ile treningi idą w parze ze zdrową dietą . Najlepiej zaczynać od 2 serii w ciągu tygodnia, w miarę wzmacniania kondycji można zwiększyć liczbę treningów do 5. Trening TBC: dla kogo? TBC przynosi dobre efekty zwłaszcza w walce z cellulitem i obwisłymi fałdami na brzuchu po ciąży. Często decydują się na niego również seniorzy, ponieważ nie wymaga dużej sprawności i kondycji fizycznej, a ćwiczenia, które...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner