uśmiechnięta kobieta z założonym na rękę stabilizatorem sportowym
© Robert Przybysz/Adobe Stock
Styl życia

Stabilizatory ochronne dla sportowców - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kontuzje są wpisane zarówno w sport zawodowy, jak i amatorski. O ile w przypadku profesjonalistów kwestie przeciwdziałania urazom oraz ich ewentualne leczenie jest na najwyższym poziomie, o tyle w przypadku amatorów o to trudno. Jeśli już jednak uda się postawić diagnozę i jednym ze wskazań lekarskich będzie zakup i używanie stabilizatora na konkretną partię ciała, warto wiedzieć, jak wybrać ten odpowiedni.

Kontuzje są wpisane zarówno w sport zawodowy, jak i amatorski. O ile w przypadku profesjonalistów kwestie przeciwdziałania urazom oraz ich ewentualne leczenie jest na najwyższym poziomie, o tyle w przypadku amatorów o to trudno. Jeśli już jednak uda się postawić diagnozę i jednym ze wskazań lekarskich będzie zakup i używanie stabilizatora na konkretną partię ciała, warto wiedzieć, jak wybrać ten odpowiedni.

 

Wiedzę na temat zakupu stabilizatorów i specjalistycznych opasek sportowych powinny mieć również osoby po przebytych kontuzjach, którym zależy na dodatkowej ochronie. W niektórych dyscyplinach ciało jest bowiem bardzo mocno narażone na ryzyko odnowienia się urazu.

Kiedy warto kupić stabilizator lub opaskę ochronną?

Głównym wskazaniem do stosowania stabilizatorów i opasek ochronnych na poszczególne partie ciała są różnego rodzaju – z reguły niegroźne – urazy. Ich używanie jest również często wskazane dla osób będących po cięższych kontuzjach, będących już na etapie rehabilitacji. Specjalistyczne stabilizatory i opaski pomagają bowiem zminimalizować obciążenie konkretnej części ciała, dzięki czemu ryzyko odnowienia kontuzji jest mniejsze.

 

Zakup opaski lub stabilizatora powinny rozważyć nie tylko ci, którzy mają za sobą kontuzje lub zmagają się z urazami, ale również osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia z dolegliwościami bólowymi. Jednym z najbardziej popularnych jest tzw. łokieć tenisisty. W pierwszej kolejności należy oczywiście udać się do lekarza, który zaplanuje odpowiednie leczenie, ale prewencyjnie warto zaopatrzyć się w opaskę, która będzie podtrzymywała staw łokciowy.

Gdzie kupować i czym kierować się przy wyborze stabilizatora lub opaski ochronnej?

Zakup każdego stabilizatora czy opaski ochronnej powinien być dokonany po konsultacji z lekarzem lub rehabilitantem. Używanie niewłaściwie dobranego produktu może bowiem przynieść odwrotny skutek od zamierzonego i pogłębić lub odnowić kontuzję. Z tego względu również zakupów tego typu rzeczy warto dokonywać w specjalistycznych sklepach, w których można liczyć na doradztwo wykwalifikowanych pracowników, którzy często posiadają doświadczenie w rehabilitacji.

 

Poszukując stabilizatora lub opaski, uwagę przede wszystkim należy zwrócić na komfort i zakres ruchu po założeniu na ciało. Tego rodzaju rzeczy mogą delikatnie krępować ruchy, ale nie powinny uwierać czy zbyt mocno uciskać ciała. Większość produktów została stworzona w taki sposób, by dopasowywała się do ciała. Niemniej jednak warto sprawdzać rekomendacje producentów w kwestii odpowiedniego doboru rozmiaru.

 

kobieta na korcie tenisowym trzymająca rakietę do tenisa w ręku
© luckybusiness/Adobe Stock
Styl życia
Jak o dłonie powinny dbać osoby uprawiające sporty rakietowe?
Profesjonalni sportowcy, dzięki całym sztabom ludzi doskonale wiedzą, jak dbać o swoje ciało, aby było odpowiednio zregenerowane i przygotowane na intensywny wysiłek fizyczny. W przypadku amatorów często z tą świadomością jest problem. Osoby uprawiające sporty rakietowe typu tenis ziemny, squash czy badminton szczególną uwagę powinny zwrócić na dbanie o swoje dłonie i nadgarstki.

Profesjonalni sportowcy, dzięki całym sztabom ludzi doskonale wiedzą, jak dbać o swoje ciało, aby było odpowiednio zregenerowane i przygotowane na intensywny wysiłek fizyczny. W przypadku amatorów często z tą świadomością jest problem. Osoby uprawiające sporty rakietowe typu tenis ziemny, squash czy badminton szczególną uwagę powinny zwrócić na dbanie o swoje dłonie i nadgarstki.   Ze względu na specyfikę sportów rakietowych, to właśnie dłonie i nadgarstki są w największym stopniu obciążone ryzykiem wystąpienia problemów czy urazów. Chodzi tu zarówno o kwestie związane z wyglądem i stanem skóry, jak i te poważniejsze, związane z kontuzjami. Jak pielęgnować dłonie, by utrzymać ich dobry wygląd? Mimo że koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne wypuszczają na rynek wiele specyfików do pielęgnacji dłoni, to nawet najlepsze z nich nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt. Potwierdzeniem tego może być fakt, że zawodowi sportowcy (głównie tenisiści) często mają problemy z utrzymaniem skóry dłoni w dobrej kondycji. Wielogodzinne treningi, zazwyczaj w wysokich temperaturach sprawiają, że skóra nie wytrzymuje. Wprawdzie w przypadku amatorów czas spędzany na treningach i rodzaj obciążeń jest nieporównywalnie mniejszy, ale oni też muszą zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację.   Trzymanie rakiety przez kilka godzin może prowadzić do odcisków i pęknięć na wewnętrznej stronie dłoni. Zewnętrzna strona często jest natomiast wysuszona i wygląda na zaniedbaną. Aby możliwie najlepiej chronić dłonie, osoby uprawiające sporty rakietowe powinny:   myć ręce produktami delikatnie natłuszczającymi skórę, regularnie używać nawilżającego kremu do rąk, wykonywać peelingi (w domu lub zakładzie kosmetycznym), podczas uprawiania...

Marcelina Zawadzka, Zofia Ślotała, Karolina Pisarek
East News, Instagram
Fleszstyle
Zawadzka, Pisarek i Ślotała pokochały największy hit tego sezonu! Zobaczcie, jak gwiazdy noszą opaski
Zawadzka, Pisarek i Ślotała pokochały największy hit tego sezonu! Zobaczcie, jak gwiazdy noszą opaski

Ten sezon obfituje w akcesoria do włosów i projektanci prześcigają się w pomysłach: spinki, chustki, ozdobne gumki czy kokardki? Jednak zdecydowanie największym hitem wiosny i lata 2019 są opaski ! Wiedzą o tym gwiazdy, które często na imprezach prezentują się w tego typu ozdobach! Zobaczcie, które celebrytki pokochały ten trend! Opaski na włosy-największy hit wśród gwiazd! Moda na opaski  to powrót do lat 90., gdzie można było je zobaczyć w najbardziej popularnych teledyskach i serialach, które dyktowały trendy. W tym sezonie to zdecydowanie jedno z  n ajmodniejszych akcesoriów do włosów ! Na pokazie Prady czy Gucci, królowały zarówno te duże i szerokie, cienki zawiązane na supełek z aksamitu lub wyszywane kryształkami! Trzeba przyznać, że dodają uroku dlatego  ten trend podchwyciły gwiazdy, zarówno te za graniczne jak i polskie. Poniżej zobaczcie jaki model i jak opaski noszą polskie gwiazdy!     Na polskich salonach gwiazdy lansują opaski zawiązane na supeł, gładkie lub w kolorowe wzorki jak np. Marcelina Zawadzka , która kocha wszelkiego rodzaju oryginalne dodatki. Tym razem stylizację z białym kombinezonem w roli głównej i neonowymi szpilkami podkręciła kolorową przepaską na włosach. Mały zabieg a sprawił, że całość nabrała charakteru!   Miłośniczką opasek jest również znana stylistka Zosia Ślotała , która w swojej garderobie ma bardzo dużo tego typu ozdób do włosów. Nosi je zarówno na wyjścia wieczorne, gdzie wybiera te aksamitne w ciemnych eleganckich kolorach za to w dzień wybiera wzory kwiatowy w komplecie z sukienką. Sukienka i opaska ( którą kupicie za 119 zł)  to projekt duetu Bizuu. Jesteśmy zachwyceni tym...

Regeneracja po treningu.
© THAMRONGPAT/Adobe Stock
Styl życia
Jak regenerować organizm po treningach w upałach
Uprawianie sportu podczas upałów bywa trudne i niebezpieczne. Oprócz stosowania się do zasad wykonywania ćwiczeń w wysokich temperaturach, dobrze jest również zadbać o odpowiednią regenerację organizmu po treningu. Aby była ona możliwa, należy zwrócić uwagę na żywienie, odpoczynek oraz rozciąganie ciała. Wszystko powinno być dostosowane do rodzaju i częstotliwości ćwiczeń.

Uprawianie sportu podczas upałów bywa trudne i niebezpieczne. Oprócz stosowania się do zasad wykonywania ćwiczeń w wysokich temperaturach, dobrze jest również zadbać o odpowiednią regenerację organizmu po treningu. Aby była ona możliwa, należy zwrócić uwagę na żywienie, odpoczynek oraz rozciąganie ciała. Wszystko powinno być dostosowane do rodzaju i częstotliwości ćwiczeń.   Nieodpowiednio zregenerowany organizm wypływa na obniżenie możliwości motorycznych i wytrzymałościowych. O ile w przypadku amatorów, którzy ćwiczą typowo rekreacyjnie nie musi mieć to większego znaczenia, o tyle jest bardzo istotne w przypadku zawodników przygotowujących się to zawodów. Jak dbać o właściwą regenerację organizmu? Jednak niezależnie od tego, czy trenuje się rekreacyjnie, czy bardziej wyczynowo, wskazane jest dbanie o odpowiednią regenerację. Przemęczony organizm jest bowiem bardziej podatny na różnego rodzaju urazy i kontuzje . Ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia tzw. przetrenowania , czyli stanu objawiającego się m.in. brakiem energii, motywacji i bólami mięśni. Aby do niego nie doprowadzić, warto pamiętać o: regularnym uzupełnianiu płynów (przez cały dzień, nie tylko podczas treningu), spożywaniu posiłku po każdym treningu, rozciąganiu lub rolowaniu ciała po treningu właściwym, rozgrzewce bezpośrednio przed intensywnym wysiłkiem, regularnych godzinach snu (wskazane ok 7-8 godzin snu).   Jeśli chodzi o samą dietę na czas upałów , to powinna być ona lekkostrawna i dostarczająca możliwie najwięcej wartości odżywczych. Z racji tego, że latem w Polsce nie ma problemów z kupnem świeżych owoców i warzyw, to właśnie one powinny dominować w posiłkach sportowców. Jaka forma odnowy biologicznej jest najlepsza?...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner