Zasady treningu w upalne dni.
© Normad_Soul/Adobe Stock
Styl życia

Sport w upalne dni - trening na zewnątrz czy w sali?

O tym, że trening podczas upalnych dni bywa trudny i uciążliwy wie chyba każda osoba, która regularnie uprawia sport. Intensywny wysiłek fizyczny w wysokiej temperaturze bywa przy tym niebezpieczny, dlatego warto dobrze zaplanować treningi w takim okresie. Możliwości jest dużo - począwszy od ćwiczeń na siłowni, przez siłownie aż po sale sportowe. Każda z tych opcji ma plusy i minusy.

O tym, że trening podczas upalnych dni bywa trudny i uciążliwy wie chyba każda osoba, która regularnie uprawia sport. Intensywny wysiłek fizyczny w wysokiej temperaturze bywa przy tym niebezpieczny, dlatego warto dobrze zaplanować treningi w takim okresie. Możliwości jest dużo - począwszy od ćwiczeń na siłowni, przez siłownie aż po sale sportowe. Każda z tych opcji ma plusy i minusy.

 

Najwięcej zależy oczywiście od rodzaju uprawianej dyscypliny. W niektórych przypadkach nie ma możliwości wyboru treningu na zewnątrz lub hali. Pola golfowe znajdują się na otwartym powietrzu i dlatego w Polsce sezon w tej dyscyplinie trwa od wiosny do jesieni.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kurczakiem

Czym się kierować przy wybieraniu miejsca do ćwiczeń?

Wydaje się, że najprzyjemniej sport uprawia się na świeżym powietrzu i naturalnym jest to, aby korzystać z tego jak najczęściej. Jeśli jednak termometry pokazują powyżej 25 stopni Celsjusza, a w miejscu treningowym intensywnie operuje słońce, to lepiej wybrać pomieszczenie zamknięte. Wprawdzie może być tam słaby przepływ powietrza i temperatura wcale nie będzie niższa, ale osoba ćwicząca nie będzie narażona na działanie promieni słonecznych. A te mogą być groźne dla zdrowia szczególnie w godzinach 11-15.

 

Jeżeli trening ma odbyć się w godzinach porannych lub wieczornych, to wybór powinien być prosty. Nawet jeżeli w najcieplejszym momencie dnia temperatura powietrza w cieniu przekraczała 35 stopni Celsjusza, to rano i wieczorem jest zdecydowanie chłodniej, co stwarza świetne warunki do ćwiczeń.

 

Bardzo duże pole manewru w wyborze miejsca treningu mają m.in. biegacze. Oprócz biegania na zewnątrz i w hali mogą skorzystać chociażby z bieżni na klimatyzowanych siłowniach. Ta ostatnia opcja jest dobra, ale tylko pod warunkiem, że dana osoba nie przygotowuje się do zawodów. Każdy sportowiec powinien bowiem w pierwszej kolejności ćwiczyć w warunkach możliwie najbardziej przypominające te, które będą panowały na zawodach.

O czym pamiętać podczas treningów w upałach?

Niezależnie od tego czy trening odbywa się na zewnątrz czy w pomieszczeniu zamkniętym, podczas upalnych dni trzeba szczególnie dbać o swój organizm. Regularne nawadnianie, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców czy unikanie dodawania ostrych przypraw do potraw - to kwestie, które powinny być przestrzegane przez każdą osobę wykonującą zwiększony wysiłek fizyczny. Dodatkowo warto zadbać o odpowiedni strój, najlepiej wykonany z „oddychających“ materiałów.

Jak ćwiczyć i chronić się podczas upałów?
© kieferpix/Adobe Stock
Styl życia
Jak ćwiczyć i chronić się podczas upałów?
Upalne dni nie sprzyjają intensywnemu wysiłkowi na świeżym powietrzu. Kiedy temperatura powietrza jest wysoka, towarzyszy jej wysoka wilgotność i świecące słońce, mobilizacja do treningów zazwyczaj spada. Takie warunki nie powinny być jednak powodem rezygnacji z ćwiczeń, ponieważ wystarczy stosować się do kilku zasad, by móc bezpiecznie trenować.

Upalne dni nie sprzyjają intensywnemu wysiłkowi na świeżym powietrzu. Kiedy temperatura powietrza jest wysoka, towarzyszy jej wysoka wilgotność i świecące słońce, mobilizacja do treningów zazwyczaj spada. Takie warunki nie powinny być jednak powodem rezygnacji z ćwiczeń, ponieważ wystarczy stosować się do kilku zasad, by móc bezpiecznie trenować.   Kluczową sprawą dla możliwości wykonywania intensywnego wysiłku podczas wysokich temperatur jest poznanie własnego organizmu. Każda osoba ćwicząca powinna wiedzieć, jak reaguje on na takie warunki - jak szybko się osłabia i jaki jest jego próg wytrzymałości . Taką świadomość można uzyskać tylko poprzez obserwację reakcji organizmu w czasie wysiłku w wysokiej temperaturze. Trening w czasie upałów: jakie są zagrożenia? Na zagrożenia wynikające z upałów szczególnie powinny uważać osoby początkujące. A to dlatego, że zazwyczaj są mniej odporne na trudne warunki. Organizm osoby, która trenuje regularnie jest bardziej udporniony i potrafi sobie radzić z pracą w wysokiej temperaturze.   Intensywny wysiłek fizyczny w czasie upałów może wiązać się nie tylko z obniżoną efektywnością, ale też z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zalicza się do nich: zawroty głowy, drżenie mięśni, bóle głowy, omdlenia, udar słoneczny , przegrzanie organizmu.   Wszystkie powyższe dolegliwości w większości przypadków wynikają z odwodnienia organizmu . Aby temu zapobiec, należy systematycznie się nawadniać poprzez picie wody i napojów izotonicznych każdego upalnego dnia. Jak bezpiecznie ćwiczyć w czasie upałów? Zanim przystąpi się do trenowania w upałach trzeba pamiętać o tym, że samo wypicie dużej ilości wody bezpośrednio przed ćwiczeniami nie jest sposobem na...

Uprawianie sportu latem.
© Maridav/Adobe Stock
Styl życia
Sport latem - jak się odżywiać i jaką stosować suplementację?
Lato i wakacje sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednak w takich przypadkach słoneczna pogoda i wysoka temperatura mają również drugą stronę medalu - mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Aby uprawianie sportu było bezpieczne, należy stosować się do kilku zasad.

Lato i wakacje sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednak w takich przypadkach słoneczna pogoda i wysoka temperatura mają również drugą stronę medalu - mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Aby uprawianie sportu było bezpieczne, należy stosować się do kilku zasad.   W czasie wysiłku na pełnym słońcu, przy wysokiej temperaturze powietrza (powyżej 25 stopni Celsjusza) ryzyko przegrzania organizmu i odwodnienia wzrasta znacznie w porównaniu do ćwiczeń w niższych temperaturach. Dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywianie, przyjmowanie suplementów i uzupełnianie płynów. Trening w upale: jak chronić swój organizm podczas wysiłku? Jeśli chodzi o sam wysiłek fizyczny w czasie upałów, to przede wszystkim należy możliwie najdokładniej chronić swój organizm . Można to robić poprzez: regularne uzupełnianie płynów (wskazane picie 150-200 ml płynów co 20 minut), schładzanie organizmu poprzez okłady na szyję z lodu lub ręcznika nasączonego zimną wodą, odpowiednie dobranie odzieży (najlepiej, by była wykonana z materiałów „oddychających“ w jasnych kolorach, które nie przyciągają promieni słonecznych), stosowanie nakrycia głowy.   Najważniejsze, by podczas wysiłku w trudnych warunkach atmosferycznych regularnie obserwować reakcje swojego organizmu. Wszelkiego rodzaju zawroty i bóle głowy , przyspieszona akcja serca, suchość w ustach czy drżenie mięśni są sygnałem alarmowym, którego nie wolno lekceważyć. W takich sytuacjach należy bezwzględnie zaprzestać wysiłku, schłodzić ciało i uzupełnić płyny. Co jeść i pić przed i po treningach w upale? Dieta odgrywa istotną rolę dla reakcji organizmu podczas wzmożonego wysiłku podczas wysokich temperatur. Dlatego latem osobom aktywnym fizycznie poleca...

Mężczyzna biega jesienią po lesie.
©baranq/stock.adobe.com
Fleszstyle
Jak ubierać się na treningi biegowe jesienią?
Okres jesienny nie jest najłatwiejszym do rozpoczęcia przygody z bieganiem, ale jeżeli komuś bardzo na tym zależy, to i w trudnych warunkach pogodowych powinien sobie poradzić. Osoby początkujące mają zazwyczaj sporo problemów z odpowiednim ubraniem się na chłodną, kapryśną pogodę. Aby robić to właściwie należy poznać podstawowe zasady komponowania strojów do biegania na chłodne dni.

Okres jesienny nie jest najłatwiejszym do rozpoczęcia przygody z bieganiem, ale jeżeli komuś bardzo na tym zależy, to i w trudnych warunkach pogodowych powinien sobie poradzić. Osoby początkujące mają zazwyczaj sporo problemów z odpowiednim ubraniem się na chłodną, kapryśną pogodę. Aby robić to właściwie należy poznać podstawowe zasady komponowania strojów do biegania na chłodne dni.   Zbyt cienkie albo zbyt grube ubranie do biegania nie tylko powoduje uczucie dyskomfortu, ale przede wszystkim może zagrażać zdrowiu. Przegrzanie lub wychłodzenie organizmu zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych m.in. przeziębień i mikrourazów.   Jaką odzież przygotować na jesienne treningi biegowe?   Jesień w Polsce z jednej strony kojarzy się z suchymi, słonecznymi dniami, a z drugiej z chłodem i częstymi opadami deszczu. Z racji tego, że trudno przewidzieć, jak będzie wyglądał ten okres w danym roku, każdy (nawet początkujący) biegacz musi być przygotowany na różne scenariusze . Dlatego w szafie warto posiadać: t-shirty, koszulki z długim rękawem (tzw. longsleeve), krótkie spodenki, długie spodnie dresowe ze zwężaną nogawką, czapkę z daszkiem , zimową czapkę sportową, cienkie rękawiczki, bieliznę termiczną , jesienno-zimowe obuwie , opaska wielofunkcyjna lub chusta na szyję.   Odzież sportowa powinna być wykonana z materiałów „oddychających“ z systemami odprowadzającymi pot na zewnątrz. Pozwalają one zachować optymalną temperaturę ciała i dają możliwie największy komfort biegaczowi podczas wysiłku.   Stroje biegowe dopasowane do warunków pogodowych   Ubierając się na jesienny trening warto sprawdzić prognozowaną pogodę na najbliższe godziny. To zdecydowanie ułatwia dobranie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik