Party Stories
noworodek z mamą
© fredmantel/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia

Praktyczne wskazówki, jak karmić, kąpać, przewijać i usypiać noworodka

Noworodek powinien być karmiony piersią lub butelką co 3 godziny. Dziecko należy myć raz dziennie w ciepłej wodzie. Pieluszki zmienia się po każdym wypróżnieniu maleństwa.

Noworodek powinien być karmiony piersią lub butelką co 3 godziny. Dziecko należy myć raz dziennie w ciepłej wodzie. Pieluszki zmienia się po każdym wypróżnieniu maleństwa.

 

Okres noworodkowy to czas od urodzenia dziecka do ukończenia przez niego pierwszego miesiąca życia. Po powrocie z noworodkiem ze szpitala rodzice powinni nauczyć się opieki nad nim. Ważne jest przestrzeganie rytmu karmienia, spacerów, higieny i kąpieli noworodka o stałych porach dnia. Taki rytm ułatwia funkcjonowanie maleństwu i rodzicom.

Karmienie noworodka

Najlepszym pokarmem i napojem dla noworodka jest mleko matki. Karmienie jest też formą utulenia i uspokojenia maleństwa. Czasem zdarza się jednak, że karmienie piersią może przysparzać pewnych kłopotów. Przyczyną może być niewykształcony w pełni układ trawienny maleństwa, a reakcją dziecka na nowy pokarm może być kolka lub wysypka. Bywa też, że noworodek może mieć kłopot ze ssaniem (dotyczy to głównie wcześniaków). Problemem może też być niewystarczająca ilość pokarmu, którą można spróbować wyregulować piciem przez mamę dużej ilości płynów. Zwykle wszystkie te zaburzenia udaje się opanować z pomocą położnej, poradni laktacyjnej lub lekarza pediatry. Jeśli kłopoty się przedłużają, czasem konieczne bywa wprowadzenie mleka początkowego (modyfikowanego). Niezależnie od sposobu karmienia, jest kilka zasad, których należy przestrzegać.

 • Zarówno przy karmieniu piersią, jak i butelką, noworodek powinien jeść co 2-4 godziny, również w nocy.
 • Zwykle wystarczy skierować buzię dziecka do sutka lub ujścia butelki, by zaczęło ssać. Jeśli nie ssie, można odrobinę pokarmu wycisnąć do buzi dziecka i wsunąć głębiej sutek, żeby dziecko objęło w odpowiedni sposób pierś i nauczyło się ssać prawidłowo.
 • Karmienie trwa zwykłe około pół godziny. Jeśli maleństwo odwraca głowę, daje tym samym znać, że nie chce już być karmione, lub że przeszkadza mu bąbel powietrza lub kolka. Jeśli karmienie trwało zbyt krótko, a dziecko jest nerwowe, warto sprawdzić, czy dziecku nie powinno się odbić.
 • Po posiłku rodzic powinien ułożyć dziecko w pozycji pionowej – na swoim ramieniu i poklepać dziecko po plecach, żeby maleństwu się odbiło. Na ramieniu najlepiej ułożyć tetrową pieluszkę, żeby buzia dziecka dotykała czystej powierzchni oraz aby w razie ulewania pokarmu nie zabrudzić sobie ubrania.

Jak przewijać noworodka?

Przewijanie noworodka wiąże się z kilkoma zasadami:

 • pieluszki należy zmieniać po każdym wypróżnieniu się dziecka (w początkowym okresie kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę),
 • przed założeniem nowej pieluchy należy oczyścić wilgotnymi chusteczkami skórę, fałdki i genitalia noworodka oraz posmarować pupę kremem przeciw odparzeniom,
 • przy zmianie pieluszki należy unieść pupę maleństwa i wsunąć pod nią pieluchę,
 • nie można ciągnąć dziecka za nogi.

Kąpanie i mycie twarzy noworodka

W pierwszych miesiącach życia delikatny organizm dziecka jest narażony na działanie bakterii i wirusów, więc należy szczególnie zadbać o jego higienę. Noworodka najlepiej kąpać wieczorem, minimum pół godziny po karmieniu:

 • dziecko kąpie się raz dziennie w temperaturze 37 stopni Celsjusza przy użyciu delikatnego mydła lub płynu do kąpieli dla niemowląt,
 • kąpiel noworodka powinna odbywać się w ogrzewanym pokoju i przy zamkniętych oknach,
 • wanienkę warto wyścielić ręcznikiem, pieluchą tetrową lub specjalną gąbką, by dziecko się nie ślizgało,
 • noworodka należy powoli wkładać do wanienki, zaczynając od stóp,
 • woda może przykrywać maleństwo jedynie do połowy ciała,
 • po umyciu dziecka należy owinąć go miękkim ręcznikiem i delikatnie wytrzeć, a następnie posmarować oliwką dla niemowląt i kremem na odparzenia,
 • podczas kąpieli rodzic powinien podtrzymywać ręką głowę maleństwa, by zmniejszyć ryzyko zachłyśnięcia.

Spacery i werandowanie

Termin pierwszego spaceru zależy od pory roku narodzin i pogody oraz temperatury na zewnątrz. W ciepłych miesiącach, gdy temperatura na zewnątrz jest zbliżona do temperatury wewnątrz, można wyjść z dzieckiem na spacer już po upływie tygodnia (o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych). Trzeba przy tym uważać, by dziecku nie było za zimno ani zbyt gorąco. Warto włożyć dziecku przewiewną czapeczkę i tyle warstw ubrań, by miało ciepłe ale nie spocone rączki i kark. Trzeba też osłaniać maleństwo przed promieniami słońca i bezpośrednimi podmuchami wiatru. Latem należy unikać upałów.

 

W zimnych porach roku, na pierwszy spacer należy wyjść po upływie około 3 tygodni od narodzin. Przed pierwszym spacerem trzeba też zahartować maleństwo przez werandowanie. Polega ono na ubraniu dziecka jak na spacer i ustawianiu wózka na kilka minut w pomieszczeniu, przy szeroko otwartym oknie lub drzwiach balkonowych. Przez 3 kolejne dni czas werandowania należy stopniowo wydłużać – aż do 20 minut. Na pierwszy spacer należy wybrać pogodny dzień z temperaturą nie niższą niż -10 stopni Celsjusza. Najlepiej wczesnym popołudniem, gdy jest najcieplej.

 

Ubranka powinny zapewniać ciepło, ale nie przegrzewać maleństwa. Najlepiej ubierać dziecko na cebulkę, wkładając 2 warstwy cieńsze, kombinezon, czapeczkę i kocyk.

Usypianie noworodka

Noworodek reaguje płaczem, gdy czuje ból, głód, wilgoć, strach lub inne negatywne emocje. Z tego powodu dziecko może budzić się w nocy nawet kilka razy. Nakarmienie i przewinięcie dziecka przed snem ułatwia zasypianie:

 • przed usypianiem dziecka należy założyć mu nową pieluszkę, a także wyłączyć telewizor, radio i komputer (żeby zminimalizować dodatkowe bodźce). Można jednak włączyć cichą, relaksacyjną muzykę
 • maleństwo powinno być ułożone na płaskiej powierzchni i przykryte cienką kołdrą lub kocem,
 • przed snem rodzic może delikatnie kołysać dziecko, opowiadać mu bajki, szeptać do niego lub śpiewać kołysanki,

temperatura w pokoju noworodka powinna wynosić około 21 stopni Celsjusza.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kąpiel noworodka
©Khorzhevska/fotolia
Styl życia
Kąpanie noworodka
Kąpiel noworodka to duże wyzwanie dla młodych i niedoświadczonych rodziców. Podpowiadamy jak, kiedy, w czym i czym kąpać maleństwo, by ten rytuał stał się przyjemnością.

Kąpiel noworodka to duże wyzwanie dla młodych i niedoświadczonych rodziców. Podpowiadamy jak, kiedy, w czym i czym kąpać maleństwo, by ten rytuał stał się przyjemnością.   Instrukcja kąpania malutkiego dziecka może wydawać się dość skomplikowana. Jednak, gdy będziemy naśladować szpitalną położną i krok po kroku podążać za poniższymi wytycznymi, codzienna kąpiel stanie się okazją do pierwszych wspólnych zabaw i relaksu dla was i waszego dziecka. Kiedy kąpać noworodka? Pora dnia, przed czy po jedzeniu? Od powrotu ze szpitala noworodka można kąpać codziennie lub co drugi dzień z naprzemiennym myciem na sucho. Mycie na sucho polega na przecieraniu delikatnego ciała lekko wilgotną myjką z bawełny. Dziecko nie ma okazji do silnego brudzenia się, ale łatwo się poci i przegrzewa. Może mu się też ulewać pokarm i zalegać w fałdkach skóry. Noworodka kąpmy co najmniej pół godziny po jedzeniu , żeby nie był głodny, ale nie za późno, żeby nie był zbyt zmęczony i rozdrażniony. Najlepszą porą jest wczesny wieczór, gdyż dzięki temu wyrobią się nawyki higieniczne i ureguluje rytm dobowy. W trakcie kąpieli maluch będzie miał okazję nieco poszaleć, zrelaksuje się i chętniej potem zaśnie. Co przygotować do kąpieli? Niezbędne akcesoria do kąpieli to: wanienka z matą antypoślizgową (można ją też wyłożyć pieluszką tetrową), przydatny jest też stojak na wanienkę z półką lub kieszeniami na kosmetyki, przewijak lub kocyk do przewijania (żeby dziecku było miękko), bawełniana myjka, mydło dla niemowląt (o obojętnym dla wrażliwej skóry odczynie PH 5,5) lub płyn do kąpieli, ręcznik frotte, najlepiej z kapturem, pieluszka, oliwka, krem przeciw odparzeniom, ubranka. Wanienkę najlepiej ustawiać na stojaku w pobliżu wanny, aby łatwo ją było napełniać i opróżniać. Wszystkie akcesoria...

noworodek karmiony z butelki
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Od apetytu i wielkości dziecka zależy, ile mleka wypija noworodek
Noworodek karmiony piersią wypija jednorazowo tyle mleka, ile potrzebuje. Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje na początku 30 ml pokarmu. Karmienie butelką powinno być rzadsze niż przystawianie dziecka do piersi, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące. Trzeba regulować to, ile mleka wypija noworodek karmiony butelką, trzymając się wskazówek podanych na opakowaniu.

Noworodek karmiony piersią wypija jednorazowo tyle mleka, ile potrzebuje. Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje na początku 30 ml pokarmu. Karmienie butelką powinno być rzadsze niż przystawianie dziecka do piersi, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące. Trzeba regulować to, ile mleka wypija noworodek karmiony butelką, trzymając się wskazówek podanych na opakowaniu. Karmienie piersią noworodka Noworodek karmiony piersią powinien być do niej przystawiany średnio co 3 godziny za dnia i co 4 godziny w nocy. Malec sam reguluje, ile mleka jest mu potrzebne. Młody układ pokarmowy dopiero się uczy, dlatego lepiej karmić dziecko częściej, a krócej. Dzięki temu organizm ma czas na strawienie pokarmu. To, ile mleka wypija noworodek karmiony piersią , zależy od jego wielkości i apetytu. Należy pamiętać, że dziecku do ukończenia 4 tygodni często się ulewa po posiłku, może też ono nieprawidłowo ssać. Z tych powodów karmienie powinno być częste, a jeśli malec nie przybiera prawidłowo na wadze, może być konieczna wizyta u pediatry . Karmienie butelką noworodka Jeśli dziecko w ciągu 4 pierwszych tygodni życia jest karmione butelką , potrzebuje w pierwszym tygodniu od 30 do 60 ml mleka modyfikowanego co 3 do 4 godzin. Przez kolejne 3 tygodnie powinno się zwiększać ilość pokarmu o 10 ml na tydzień. Jednak gdy maluch nie wypija wszystkiego z butelki, znaczy to, że to dla niego za dużo. Trzeba pamiętać, że mleko modyfikowane jest gęstsze niż mleko matki i lepiej zaspokaja głód. Bardzo ważne jest też to, by nie przekarmiać noworodka – zdecydowanie nie wolno karmić go na siłę. Metoda 30 ml plus 10 ml każdego tygodnia sprawdza się w pierwszym miesiącu życia dziecka. Natomiast potem to, ile mleka wypija noworodek, powinno być uzależnione od instrukcji podanej na opakowaniu pokarmu. W ciągu pierwszych 4 tygodni...

Kobieta ubiera małą dziewczynkę.
©Przemek Klos/Fotolia
Styl życia
Wygodne i praktyczne ubranka dla noworodka na spacer i w domu
Podstawowym wyznacznikiem doboru ubranek dla dziecka powinna być temperatura. Bierzemy zatem pod uwagę i porę roku, i to, czy dziecko będzie przebywało w domu czy na zewnątrz. Ubranka powinny być przede wszystkim wygodne, także dla opiekuna – zatrzaski ułatwią np. zmianę pieluchy czy przebranie noworodka.

Podstawowym wyznacznikiem doboru ubranek dla dziecka powinna być temperatura. Bierzemy zatem pod uwagę i porę roku, i to, czy dziecko będzie przebywało w domu czy na zewnątrz. Ubranka powinny być przede wszystkim wygodne, także dla opiekuna – zatrzaski ułatwią np. zmianę pieluchy czy przebranie noworodka. Ubierać noworodka trzeba tak, by się nie przegrzewał Wychodząc z malcem na spacer, dobrze jest ubrać go warstwowo. Dzięki temu nawet jeśli źle oceniliśmy panujące na zewnątrz warunki (odczuwalna temperatura jest wyższa niż ta, którą pokazuje termometr), możemy zapewnić dziecku komfort. Wystarczy zdjąć którąś z warstw. Żeby sprawdzić, czy noworodkowi nie jest za ciepło albo za zimno, trzeba sprawdzić stopy dziecka. Jeśli są zimne, to prawdopodobnie maluchowi jest za chłodno. O przegrzaniu nawet bardzo małe dziecko poinformuje rodzica czy opiekuna płaczem. Żeby sprawdzić, czy noworodkowi nie jest zbyt gorąco, należy dotknąć jego karku. Temperatura rączek nie jest wiarygodna, ponieważ dłonie noworodka przeważnie są zimne . Gdy na zewnątrz panuje chłód, zdecydowanie lepiej jest ubrać noworodka w kilka cieńszych warstw, niż jedną grubą – dzięki temu nie będzie konieczności zakończenia spaceru, kiedy maluchowi zrobi się zbyt ciepło, wówczas wystarczy zdjąć jedną z warstw. Kombinezon i czapka czyli jak ubierać noworodka na spacer zimą Zimą, gdy temperatura jest niska, należy pamiętać nie tylko o warstwowym ubieraniu noworodka, ale też o zabezpieczeniu nóżek i główki przed wychłodzeniem. Raczej kiepskim pomysłem jest założenie maluchowi grubej czapki, o wiele lepiej sprawdzi się czapka bawełniana i dodatkowe okrycie główki kapturem od kombinezonu. Stopy także powinny zostać zabezpieczone, małemu człowiekowi marzną one tak samo jak dużemu. Jeśli noworodek ma być zabrany na zimowy spacer , konieczne będzie ubranie go w kombinezon zimowy. Pod...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner