Stopki niemowlęcia
Pixabay/kelin/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Fleszstyle

Wyprawka dla noworodka: jakie kosmetyki kupić?

Kremy, zasypki, niezbędne kosmetyki dla noworodka to pole do popisu dla producentów, którzy prześcigają się w reklamowaniu swoich ofert. Bardzo podatni są na to przyszli rodzice, dla których chwile niecierpliwego oczekiwania kończą się często prawdziwym zakupowym szaleństwem. Dziecku, oczywiście, nie może niczego zabraknąć, ale jego potrzeby w tych pierwszych miesiącach życia są naprawdę bardzo niewielkie. Zakupy możn

Kremy, zasypki, niezbędne kosmetyki dla noworodka to pole do popisu dla producentów, którzy prześcigają się w reklamowaniu swoich ofert. Bardzo podatni są na to przyszli rodzice, dla których chwile niecierpliwego oczekiwania kończą się często prawdziwym zakupowym szaleństwem. Dziecku, oczywiście, nie może niczego zabraknąć, ale jego potrzeby w tych pierwszych miesiącach życia są naprawdę bardzo niewielkie. Zakupy można więc spokojnie ograniczyć do kilku niezbędnych kosmetyków.

"Love Island": Aleksandra odniosła się do wyznania Arka o byłej dziewczynie! Ma do niego żal?

Kremy, balsamy, maści, zasypki dla noworodka

Bardzo ważna w pierwszych dniach życia dziecka jest pielęgnacja pępka, którą trzeba przeprowadzać bardzo starannie, w czystych i suchych warunkach, ale niekoniecznie potrzebne są do tego kosmetyki. Wielu pediatrów twierdzi, że lepiej od gotowych preparatów sprawdza się 70% roztwór spirytusu. Najpopularniejszym kosmetykiem do pielęgnacji pępka jest Octenisept, ale jego zakup to tylko udogodnienie dla mam i można się bez niego obyć.

 

Inaczej jest z maściami i kremami, które służą natłuszczaniu delikatnego ciałka niemowlaka i ochronie odsłoniętych jego części przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Twarz dziecka zimą jest narażona na przesuszenie, a latem na oparzenia słoneczne, dlatego trzeba ją zabezpieczać dostosowanym do pory roku kremem. Poza tym cała skóra niemowlęcia jest bardzo sucha i podatna na podrażnienia, a więc wymaga codziennego nawilżania. Pachnące balsamy to nie jest jednak najlepszy wybór. Zawierają one substancje zapachowe i koloryzujące, które mogą uczulać. Im mniej składników ma kosmetyk, tym jest dla dziecka bezpieczniejszy, więc natłuszczać powinno się zwyczajną maścią.

 

Zasypka, która jest dość kłopotliwa w używaniu, jest błędnie uznawana za niezbędny element wyprawki. Pupa malucha jest miejscem, gdzie najczęściej pojawiają się podrażnienia i odparzenia, ale nie warto stosować kosmetyków, póki nic się nie dzieje. Dopiero kiedy pojawia się lekkie zaczerwienienie, można ją smarować, używając delikatnych maści.

Chusteczki nawilżane dla noworodka

Częstym błędem świeżo upieczonych rodziców jest codzienne stosowanie chusteczek nawilżanych podczas przewijania niemowlęcia. Szkoły rodzenia na kursach przewijania często przed tym przestrzegają – takie chusteczki mogą uczulać, a poza tym stosowane w dużych ilościach są niepotrzebnym wydatkiem. Pupę podczas przewijania lepiej przemyć ciepłą wodą i wytrzeć ją wacikami kosmetycznymi, natomiast chusteczki nawilżane zostawić np. na czas podróży.

Olejki do kąpieli, mydełka, szampony

Kąpiel niemowlęcia jest czynnością, do której w zupełności wystarczy mydełko. Natłuszczające emulsje, choć bardzo wygodne w użyciu i łączące w sobie dwie funkcje – oczyszczającą i natłuszczającą – są tylko dodatkiem, bez którego można się obyć. Zupełnie niepotrzebne w pierwszych miesiącach życia są szampony. Dziecko ma jeszcze wtedy małe i drobne włoski, które równie dobrze można umyć mydełkiem bez zagrożenia, że się poplączą. Wyjątkową sytuacją jest pojawienie się na główce ciemieniuchy. Wówczas specjalny szampon i maści są niezbędne.

 

Najważniejszą zasadą przy dobieraniu kosmetyków dla dziecka jest zawsze obserwacja reakcji wrażliwego ciałka noworodka. Trzeba być bardzo ostrożnym, bo nawet te najbezpieczniejsze produkty, które mają atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka mogą uczulić tak delikatną skórę.


kąpiel noworodka
©Khorzhevska/fotolia
Styl życia
Kąpanie noworodka
Kąpiel noworodka to duże wyzwanie dla młodych i niedoświadczonych rodziców. Podpowiadamy jak, kiedy, w czym i czym kąpać maleństwo, by ten rytuał stał się przyjemnością.

Kąpiel noworodka to duże wyzwanie dla młodych i niedoświadczonych rodziców. Podpowiadamy jak, kiedy, w czym i czym kąpać maleństwo, by ten rytuał stał się przyjemnością.   Instrukcja kąpania malutkiego dziecka może wydawać się dość skomplikowana. Jednak, gdy będziemy naśladować szpitalną położną i krok po kroku podążać za poniższymi wytycznymi, codzienna kąpiel stanie się okazją do pierwszych wspólnych zabaw i relaksu dla was i waszego dziecka. Kiedy kąpać noworodka? Pora dnia, przed czy po jedzeniu? Od powrotu ze szpitala noworodka można kąpać codziennie lub co drugi dzień z naprzemiennym myciem na sucho. Mycie na sucho polega na przecieraniu delikatnego ciała lekko wilgotną myjką z bawełny. Dziecko nie ma okazji do silnego brudzenia się, ale łatwo się poci i przegrzewa. Może mu się też ulewać pokarm i zalegać w fałdkach skóry. Noworodka kąpmy co najmniej pół godziny po jedzeniu , żeby nie był głodny, ale nie za późno, żeby nie był zbyt zmęczony i rozdrażniony. Najlepszą porą jest wczesny wieczór, gdyż dzięki temu wyrobią się nawyki higieniczne i ureguluje rytm dobowy. W trakcie kąpieli maluch będzie miał okazję nieco poszaleć, zrelaksuje się i chętniej potem zaśnie. Co przygotować do kąpieli? Niezbędne akcesoria do kąpieli to: wanienka z matą antypoślizgową (można ją też wyłożyć pieluszką tetrową), przydatny jest też stojak na wanienkę z półką lub kieszeniami na kosmetyki, przewijak lub kocyk do przewijania (żeby dziecku było miękko), bawełniana myjka, mydło dla niemowląt (o obojętnym dla wrażliwej skóry odczynie PH 5,5) lub płyn do kąpieli, ręcznik frotte, najlepiej z kapturem, pieluszka, oliwka, krem przeciw odparzeniom, ubranka. Wanienkę najlepiej ustawiać na stojaku w pobliżu wanny, aby łatwo ją było napełniać i opróżniać. Wszystkie akcesoria...

Niemowlę w czapce śpi.
Image by Lifetimestock
Styl życia
Przewijanie, karmienie i higiena – temu poświęcone są pierwsze dni noworodka w domu
Uwagę należy skupiać nie tylko na dziecku, także matka potrzebuje specjalnej troski, zwłaszcza jeśli podczas porodu trzeba było naciąć krocze lub maluch przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Opieka nad noworodkiem w pierwszych dniach po powrocie do domu polega na karmieniu, przewijaniu i kąpieli dziecka.

Uwagę należy skupiać nie tylko na dziecku, także matka potrzebuje specjalnej troski, zwłaszcza jeśli podczas porodu trzeba było naciąć krocze lub maluch przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Opieka nad noworodkiem w pierwszych dniach po powrocie do domu polega na karmieniu, przewijaniu i kąpieli dziecka. Karmienie i pielęgnacja noworodka w jego pierwszych dniach w domu Noworodek powinien być karmiony zawsze wtedy, kiedy ma ochotę ssać , nie rzadziej niż co 4 godziny. Pierwsze dni są trudne szczególnie dla mamy, ponieważ laktacja musi dostosować się do potrzeb dziecka, a zanim to się stanie, odczuwany jest ból piersi, a nawet może pojawić się w nich stan zapalny. Karmienie powinno przeprowadzać się w dzień, i w nocy , dlatego dobrze jest zsynchronizować swój system drzemek ze czasem spania dziecka. Dzięki temu można uzyskać choć namiastkę snu. Pielęgnacja noworodka w pierwszych dniach w domu polega na przewijaniu i kąpaniu. Należy do tego używać specjalnych, niepodrażniających kosmetyków i kremów , oznaczonych jako właściwie do użytku od pierwszych dni życia. Woda powinna mieć około 37°C, a temperatura pomieszczenia wynosić około 24°C. Podczas kąpieli do dziecka trzeba cały czas mówić spokojnym głosem, nie należy też okazywać zdenerwowania, ponieważ stres udzieli się dziecku. Podczas przewijania noworodka można pozwolić poleżeć mu trochę bez pieluszki. Dzięki temu cienka i wrażliwa skóra pooddycha. Przed założeniem czystej pieluszki skórę należy bardzo dokładnie oczyścić. Pierwsze dni noworodka w domu powinny uwzględniać także pielęgnację pępka. Należy przemywać go spirytusem o stężeniu 75% i pamiętać o tym, by był przeważnie odkryty. Nowy domownik to nowe zwyczaje – pierwsze dni noworodka w domu Noworodek potrzebuje nie tylko opieki i miłości, ale też rutyny . O wiele łatwiej będzie przetrwać pierwsze trudne miesiące...

Noworodek
© Romolo Tavani/Fotolia.com
Styl życia
Pierwsze dni noworodka w domu. Czego potrzebuje maluszek
Niemowlak potrzebuje wygodnych ubranek, skarpetek i czapeczki. Do zmiany pieluszek najlepiej używać stołu do przewijania. Potrzebna będzie też wanienka i kocyk.

Niemowlak potrzebuje wygodnych ubranek, skarpetek i czapeczki. Do zmiany pieluszek najlepiej używać stołu do przewijania. Potrzebna będzie też wanienka i kocyk.   Okres noworodkowy obejmuje 28 pierwszych dni życia. Dzieci urodzone między 38 a 42 tygodniem ciąży są pod względem cech fizycznych i funkcji organizmu najlepiej przygotowane do życia poza organizmem mamy. Ubranka dla niemowlaka: śpioszki, skarpetki, czapeczki Najwygodniejsze ubranka dla niemowląt to body, czyli jednoczęściowy kostium rozpinany w kroku. Dodatkowo dziecku przydadzą się śpioszki, skarpetki i czapeczki (grubsza i cieńsza). Jeżeli dziecko urodziło się zimą warto kupić także: kombinezon, rajstopy, rękawiczki i miękkie buciki. Stół do zmieniania pieluszek tzw. „przewijak” Pieluszki najwygodniej zmienia się na przewijaku. Można go kupić w postaci nakładki na łóżeczko. Jej koszt wynosi około 30-150 zł. Za komodę z wmontowanym przewijakiem trzeba zapłacić około 200-400 złotych. Akcesoria do spania: rożek, kocyk, pościel Dla noworodka wystarczą 2-3 komplety bawełnianej pościeli. Rożek (czyli rodzaj otulaka, w nim dziecko nie odkryje się samo) będzie przydatny podczas karmienia. Z kolei kocykiem można okrywać noworodka podczas drzemki w ciągu dnia. Temometr do mierzenia temperatury pomieszczeń   Optymalna temperatura, w której powinien przebywać noworodek wynosi od 20 do 22 stopni Celsjusza . Pomieszczenie w czasie kąpieli dziecka dobrze jest nagrzać do 23-24 stopni Celsjusza. Co potrzeba do kąpieli noworodka: wanienka, gaziki i sól fizjologiczna Do mycia dziecka potrzebna jest wanienka , którą ustawia się na stojaku lub stole. Wodę (o temperaturze 37 stopni Celsjusza) nalewa się na wysokość około 5 do 10 centymetrów. Dziecko myje się wodą z solą fizjologiczną (do kupienia w każdej...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner