Party Stories
Noworodek
© ivanko80/Fotolia.com
Styl życia

Cofnięta żuchwa u noworodka: skąd się bierze ta wada zgryzu i czy trzeba ją leczyć

Cofnięta żuchwa u noworodka to stan fizjologiczny. Wysuwa się ona zwykle po 6. miesiącu życia. Problemy z prawidłowym ułożeniem żuchwy mogą się pojawić m.in., kiedy dziecko zbyt często leży na płaskiej powierzchni.

Cofnięta żuchwa u noworodka to stan fizjologiczny. Wysuwa się ona zwykle po 6. miesiącu życia. Problemy z prawidłowym ułożeniem żuchwy mogą się pojawić m.in., kiedy dziecko zbyt często leży na płaskiej powierzchni.

 

Wada zgryzu to nieodpowiednie ułożenie szczęki w stosunku do żuchwy i odwrotnie. Żuchwa może być zbyt wysunięta do przodu, cofnięta lub przesunięta do boku. Nie wolno lekceważyć tego typu wad, ponieważ mogą prowadzić do problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym, a nawet deformacji twarzy.

Przyczyny cofniętej żuchwy u noworodka

Cofnięta żuchwa u noworodka po około pół roku życia powinna się wysunąć do przodu. Jest jednak kilka sytuacji, które mogą zakłócić ten proces i wpłynąć na pozostanie tyłozgryzu. Taki utrwalony układ szczęki względem żuchwy staje się wadą zgryzu.

 

Przeszkodą w wysunięciu żuchwy do przodu jest częste układanie dziecka na płaskim podłożu, np. w łóżeczku bez podparcia główki. Dziecko, gdy leży ma otwartą buzię, a wtedy jego żuchwa opada w tył. Tym samym fizjologicznie cofnięcie się żuchwy pogłębia się.

 

Położenie poduszki w łóżku noworodka może być niebezpieczne, np. spowodować uduszenie się dziecka, gdy przekręci się buzią w stronę poduszki. Lepiej jest wybrać twardy klin lub podnieść połowę materaca, na którym leży maleństwo.

 

Dziecko, które oddycha przez usta także może mieć problem z cofnięciem się fizjologicznego tyłozgryzu. W tym przypadku również pomoże podłożenie czegoś twardego pod główkę noworodka. Pomoże mu to w zamknięciu ust.

 

U trzylatka nie powinno być widać przestrzeni między górnymi a dolnymi zębami. Ten wiek to granica ramowa, kiedy można stwierdzić czy cofnięcie żuchwy nie stało się wadą zgryzu. Prawidłowy zgryz dziecka to górne zęby zachodzące do połowy długości dolnych. Górne trójki powinny być między trójkami i czwórkami znajdującymi się na dole szczęki.

Wysunięta żuchwa u noworodka a karmienie piersią

Karmienie piersią wpływa korzystnie na wysuwanie się żuchwy i niwelowanie fizjologicznego tyłozgryzu. Żuchwa dziecka rozrasta się przy ssaniu piersi. Należy zadbać o to, aby maluszek obejmował pierś głęboko, szeroko otwartymi ustami. Karmienie w pozycji leżącej z dzieckiem położonym na brzuchu mamy bywa czasami zalecane, jeśli niemowlę nie potrafi objąć piersi dokładnie.

 

Karmienie butelką jest mniej korzystne dla dziecka, także dla rozwoju prawidłowego ułożenia żuchwy. W razie wyboru tego sposobu należy wybierać smoczki zalecane przez pediatrów. Bardzo silne cofnięcie żuchwy u dziecka (lub po prostu takie, które niepokoi mamę) warto skonsultować z ortodontą.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Osteotomia szczęki
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Osteotomia szczęki i żuchwy – operacyjne leczenie wad zgryzu i deformacji twarzy
Operacja szczęki oraz operacja żuchwy przeprowadzane są przy poważnych wadach zgryzu oraz zniekształceniach twarzy. Osteotomia wykonywana jest m.in. u osób z progenią, laterogenią, a także zgryzem otwartym i uśmiechem dziąsłowym.

Operacja szczęki oraz operacja żuchwy przeprowadzane są przy poważnych wadach zgryzu oraz zniekształceniach twarzy. Osteotomia wykonywana jest m.in. u osób z progenią, laterogenią, a także zgryzem otwartym i uśmiechem dziąsłowym.   Jeżeli zmiany obejmują zarówno szczękę, jak i żuchwę, możliwe jest przeprowadzenie osteotomii dwuszczękowej . Operacje na ogół przeprowadza się po kilkuletnim leczeniu ortodontycznym. U kogo wykonuje się operację żuchwy Osteotomia żuchwy (czyli dolnej szczęki) wykonywana jest u osób z tyłożuchwiem i zgryzem głębokim , progenią i laterogenią.   Tyłożuchwie (retrogenia) charakteryzuje się tym, że szczęka (w której znajdują się górne zęby) wysunięta jest przed żuchwę (dolne zęby). Osoby z tą wadą często mają cofnięta brodę i dolną wargę. Retrogenii często towarzyszy zgryz głęboki, czyli nadmierne zachodzeniu siekaczy górnych na dolne. Siekacze (zęby od jedynki do dwójki, na górze i na dole) górne w zgryzie głębokim przykrywają większą część wysokości dolnych.   Progenia to przeciwieństwo retrogenii, czyli znaczne wysunięcie żuchwy przed górną szczękę. Z laterogenią mamy natomiast do czynienia, kiedy żuchwa jest przesunięta w prawo lub w lewo. U kogo wykonuje się operację szczęki Osteotomia (operacja) szczęki wykonywana jest u osób, u których wady szkieletu szczęki powodują występowanie wad zgryzu. Często jest jedynym sposobem na usunięcie tzw. zgryzu otwartego, kiedy górne i dolne przednie zęby nie stykają się i między nimi powstaje szczelina. Za pomocą operacji szczęki leczy się także uśmiech dziąsłowy, podczas którego górna warga odsuwa się na tyle wysoko, że odsłania nie tylko zęby, ale też dziąsła. Operacja szczęki i żuchwy Jeśli poważne...

Aparat stały
© StudioLaMagica/Fotolia.com
Styl życia
Progenia, czyli zbyt wysunięta żuchwa – jak sobie z nią radzić?
Wysunięcie żuchwy, czyli tzw. wygląd „buldoga”, jest widoczny szczególnie z profilu. Tego typu wada może mieć swoje podłoże w genetyce lub endokrynologii.

Wysunięcie żuchwy, czyli tzw. wygląd „buldoga”, jest widoczny szczególnie z profilu. Tego typu wada może mieć swoje podłoże w genetyce lub endokrynologii.   Zbyt wysunięta żuchwa powinna być leczona ortodontycznie lub chirurgicznie , ponieważ konsekwencją tak poważnej wady zgryzu może być próchnica, choroby dziąseł, trudności z przeżuwaniem pokarmu, mówieniem i połykaniem. Wysunięta żuchwa – przyczyny Wysunięcie żuchwy może być wadą wrodzoną. Zdarza się również, że współwystępuje wraz ze schorzeniami genetycznymi, takich jak zespół Crouzona (dyzostoza czaszkowo-twarzowa) czy zespół Gorlina (zespół nabłoniaków znamionowych). Wystająca dolna szczęka towarzyszy również takich chorobom o podłożu endokrynologicznym , jak akromegalia (choroba przewlekła związana z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu) i gigantyzm. Leczenie ortodontyczne wysuniętej żuchwy Jeżeli deformacja w obrębie żuchwy nie jest poważna, wadą objęty jest jedynie zgryz. Nie dochodzi do ślinotoku, dużych problemów z przeżuwaniem pokarmu oraz mówieniem – wówczas można zastosować jedynie leczenie z zastosowaniem aparatu ortodontycznego . W tego typu schorzeniach najlepsze efekty uzyskuje się dzięki aparatom stałym. Operacyjna korekta wysuniętej szczęki dolnej Ortodontyczno-chirurgiczne leczenie nadmiernie wysuniętej żuchwy można podzielić na zabieg jedno- i dwuszczękowy. Operacja jednoszczękowa polega na korekcji deformacji w obrębie żuchwy . Operacja dwuszczękowa – to zabieg, w którym skracany jest trzon żuchwy i chirurgicznie nastawiana jest szczęka górna względem dolnej. Kości zostają przecięte, unieruchomione i połączone tytanowymi śrubami i płytkami.   Po operacji dopasowywany i zakładany jest...

Osteotomia żuchwy
© StudioLaMagica/Fotolia.com
Styl życia
Wskazania do osteotomii żuchwy, czyli operacyjnej korekcji wad zgryzu
Osteotomia żuchwy to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu kości w celu poprawy jej kształtu, długości lub usprawnienia mechaniki stawu szczękowo-żuchwowego. Stosuje się ją w przypadku cofnięcia lub nadmiernego wysunięcia żuchwy oraz głębokich wad zgryzu.

Osteotomia żuchwy to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu kości w celu poprawy jej kształtu, długości lub usprawnienia mechaniki stawu szczękowo-żuchwowego. Stosuje się ją w przypadku cofnięcia lub nadmiernego wysunięcia żuchwy oraz głębokich wad zgryzu.   Osteotomia korekcyjna najczęściej wykonywana jest przez jamę ustną – tj. bez naruszania ciągłości powłok skórnych twarzy. Rodzaje osteotomii żuchwy Zabieg osteotomii żuchwy można podzielić na dwa typy: obustronna strzałkowa osteotomia gałęzi żuchwy, obustronna pionowa osteotomia gałęzi żuchwy.   Różnica między zabiegami polega na tym, że osteotomia strzałkowa wykonywana jest wyłącznie przez usta , natomiast pionowa osteotomia żuchwy odbywa się z dostępu zewnątrzustnego – konieczne jest nacinanie skóry twarzy lub wewnątrzustnego. Obecnie coraz częściej wykonuje się osteotomię strzałkową , co pozwala na szybszą rekonwalescencję i nie naraża pacjenta na powstanie nieestetycznych blizn w widocznych miejscach. Wskazania do osteotomii żuchwy Osteotomia szczęki dolnej wykonywana jest w przypadku następujących wad:   Tyłożuchwii, czyli retrogenii . W przypadku tej wady szczęka dolna jest cofnięta w stosunku do górnej. Osoby, u których występuje tego rodzaju deformacja charakteryzują się tym, że ich twarz jest wypukła w okolicy nosa, warga dolna cofnięta, bruzda wargowo-bródkowa jest głęboka a profil twarzy do tyłu skośny.   Przodożuchwii, czyli progenii. To położenie szczęki, w którym siekacze dolne wysunięte są przed siekacze górne. Przyczyną tego rodzaju wady jest często nadmierny wzrost żuchwy do przodu.   Laterogenii - asymetryczny jednostronny przerost żuchwy. Osoby dotknięte tego rodzaju wadą zgryzu mają...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner