Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Niemowlę w czapce śpi.
Image by Lifetimestock
Styl życia

Przewijanie, karmienie i higiena – temu poświęcone są pierwsze dni noworodka w domu

Uwagę należy skupiać nie tylko na dziecku, także matka potrzebuje specjalnej troski, zwłaszcza jeśli podczas porodu trzeba było naciąć krocze lub maluch przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Opieka nad noworodkiem w pierwszych dniach po powrocie do domu polega na karmieniu, przewijaniu i kąpieli dziecka.

Uwagę należy skupiać nie tylko na dziecku, także matka potrzebuje specjalnej troski, zwłaszcza jeśli podczas porodu trzeba było naciąć krocze lub maluch przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Opieka nad noworodkiem w pierwszych dniach po powrocie do domu polega na karmieniu, przewijaniu i kąpieli dziecka.

Karmienie i pielęgnacja noworodka w jego pierwszych dniach w domu

Noworodek powinien być karmiony zawsze wtedy, kiedy ma ochotę ssać, nie rzadziej niż co 4 godziny. Pierwsze dni są trudne szczególnie dla mamy, ponieważ laktacja musi dostosować się do potrzeb dziecka, a zanim to się stanie, odczuwany jest ból piersi, a nawet może pojawić się w nich stan zapalny. Karmienie powinno przeprowadzać się w dzień, i w nocy, dlatego dobrze jest zsynchronizować swój system drzemek ze czasem spania dziecka. Dzięki temu można uzyskać choć namiastkę snu. Pielęgnacja noworodka w pierwszych dniach w domu polega na przewijaniu i kąpaniu. Należy do tego używać specjalnych, niepodrażniających kosmetyków i kremów, oznaczonych jako właściwie do użytku od pierwszych dni życia. Woda powinna mieć około 37°C, a temperatura pomieszczenia wynosić około 24°C. Podczas kąpieli do dziecka trzeba cały czas mówić spokojnym głosem, nie należy też okazywać zdenerwowania, ponieważ stres udzieli się dziecku. Podczas przewijania noworodka można pozwolić poleżeć mu trochę bez pieluszki. Dzięki temu cienka i wrażliwa skóra pooddycha. Przed założeniem czystej pieluszki skórę należy bardzo dokładnie oczyścić. Pierwsze dni noworodka w domu powinny uwzględniać także pielęgnację pępka. Należy przemywać go spirytusem o stężeniu 75% i pamiętać o tym, by był przeważnie odkryty.

Nowy domownik to nowe zwyczaje – pierwsze dni noworodka w domu

Noworodek potrzebuje nie tylko opieki i miłości, ale też rutyny. O wiele łatwiej będzie przetrwać pierwsze trudne miesiące rodzicom i maluchowi, jeśli wszyscy nauczą się codziennych rytuałów. Kąpiel powinna odbywać się co 2-3 dni o tej samej porze, a do nocnego karmienia lepiej nie włączać od razu mocnego światła, z powodzeniem wystarczy lampka. Pierwsze dni noworodka w domu wymagają też zmian polegających np. na wyłączeniu dzwonka do drzwi czy wyciszeniu telefonów. Tak małe dziecko źle reaguje na nadmiar bodźców, tym bardziej nagłych. Z tego powodu warto jest też nauczyć się mówić do dziecka spokojnym głosem. Należy też powstrzymać się od wykonywania gwałtownych ruchów przy noworodku, ponieważ mogą one doprowadzić do płaczu.

Uwaga na temperaturę – termoregulacja noworodka jest inna niż dorosłego człowieka

Noworodek będzie czuł się źle zarówno gdy jest mu zbyt zimno, jak i gdy temperatura będzie zbyt wysoka. W pokoju dziecka nie powinna ona przekraczać 22°C. Żeby sprawdzić, czy dziecku nie jest za gorąco, należy przyłożyć dłoń do jego karku. Jeśli jest spocony albo gorący, to koniecznie trzeba temu zaradzić, np. zdejmując jedną warstwę ubranek. Kark powinien być ciepły, ale suchy. To, czy dziecku nie jest zbyt zimno, sprawdza się, dotykając stópek – rączki noworodka bardzo często są zimne i wcale nie muszą oznaczać, że i maluchowi jest zbyt chłodno.

 

noworodek z mamą
© fredmantel/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Praktyczne wskazówki, jak karmić, kąpać, przewijać i usypiać noworodka
Noworodek powinien być karmiony piersią lub butelką co 3 godziny. Dziecko należy myć raz dziennie w ciepłej wodzie. Pieluszki zmienia się po każdym wypróżnieniu maleństwa.

Noworodek powinien być karmiony piersią lub butelką co 3 godziny. Dziecko należy myć raz dziennie w ciepłej wodzie. Pieluszki zmienia się po każdym wypróżnieniu maleństwa.   Okres noworodkowy to czas od urodzenia dziecka do ukończenia przez niego pierwszego miesiąca życia. Po powrocie z noworodkiem ze szpitala rodzice powinni nauczyć się opieki nad nim. Ważne jest przestrzeganie rytmu karmienia, spacerów, higieny i kąpieli noworodka o stałych porach dnia . Taki rytm ułatwia funkcjonowanie maleństwu i rodzicom. Karmienie noworodka Najlepszym pokarmem i napojem dla noworodka jest mleko matki. Karmienie jest też formą utulenia i uspokojenia maleństwa. Czasem zdarza się jednak, że karmienie piersią może przysparzać pewnych kłopotów. Przyczyną może być niewykształcony w pełni układ trawienny maleństwa, a reakcją dziecka na nowy pokarm może być kolka lub wysypka. Bywa też, że noworodek może mieć kłopot ze ssaniem (dotyczy to głównie wcześniaków). Problemem może też być niewystarczająca ilość pokarmu, którą można spróbować wyregulować piciem przez mamę dużej ilości płynów. Zwykle wszystkie te zaburzenia udaje się opanować z pomocą położnej, poradni laktacyjnej lub lekarza pediatry. Jeśli kłopoty się przedłużają, czasem konieczne bywa wprowadzenie mleka początkowego (modyfikowanego). Niezależnie od sposobu karmienia, jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Zarówno przy karmieniu piersią, jak i butelką, noworodek powinien jeść co 2-4 godziny, również w nocy. Zwykle wystarczy skierować buzię dziecka do sutka lub ujścia butelki, by zaczęło ssać. Jeśli nie ssie, można odrobinę pokarmu wycisnąć do buzi dziecka i wsunąć głębiej sutek, żeby dziecko objęło w odpowiedni sposób pierś i nauczyło się ssać prawidłowo. Karmienie trwa zwykłe około pół godziny. Jeśli maleństwo odwraca głowę, daje tym samym...

Kobieta ubiera małą dziewczynkę.
©Przemek Klos/Fotolia
Styl życia
Wygodne i praktyczne ubranka dla noworodka na spacer i w domu
Podstawowym wyznacznikiem doboru ubranek dla dziecka powinna być temperatura. Bierzemy zatem pod uwagę i porę roku, i to, czy dziecko będzie przebywało w domu czy na zewnątrz. Ubranka powinny być przede wszystkim wygodne, także dla opiekuna – zatrzaski ułatwią np. zmianę pieluchy czy przebranie noworodka.

Podstawowym wyznacznikiem doboru ubranek dla dziecka powinna być temperatura. Bierzemy zatem pod uwagę i porę roku, i to, czy dziecko będzie przebywało w domu czy na zewnątrz. Ubranka powinny być przede wszystkim wygodne, także dla opiekuna – zatrzaski ułatwią np. zmianę pieluchy czy przebranie noworodka. Ubierać noworodka trzeba tak, by się nie przegrzewał Wychodząc z malcem na spacer, dobrze jest ubrać go warstwowo. Dzięki temu nawet jeśli źle oceniliśmy panujące na zewnątrz warunki (odczuwalna temperatura jest wyższa niż ta, którą pokazuje termometr), możemy zapewnić dziecku komfort. Wystarczy zdjąć którąś z warstw. Żeby sprawdzić, czy noworodkowi nie jest za ciepło albo za zimno, trzeba sprawdzić stopy dziecka. Jeśli są zimne, to prawdopodobnie maluchowi jest za chłodno. O przegrzaniu nawet bardzo małe dziecko poinformuje rodzica czy opiekuna płaczem. Żeby sprawdzić, czy noworodkowi nie jest zbyt gorąco, należy dotknąć jego karku. Temperatura rączek nie jest wiarygodna, ponieważ dłonie noworodka przeważnie są zimne . Gdy na zewnątrz panuje chłód, zdecydowanie lepiej jest ubrać noworodka w kilka cieńszych warstw, niż jedną grubą – dzięki temu nie będzie konieczności zakończenia spaceru, kiedy maluchowi zrobi się zbyt ciepło, wówczas wystarczy zdjąć jedną z warstw. Kombinezon i czapka czyli jak ubierać noworodka na spacer zimą Zimą, gdy temperatura jest niska, należy pamiętać nie tylko o warstwowym ubieraniu noworodka, ale też o zabezpieczeniu nóżek i główki przed wychłodzeniem. Raczej kiepskim pomysłem jest założenie maluchowi grubej czapki, o wiele lepiej sprawdzi się czapka bawełniana i dodatkowe okrycie główki kapturem od kombinezonu. Stopy także powinny zostać zabezpieczone, małemu człowiekowi marzną one tak samo jak dużemu. Jeśli noworodek ma być zabrany na zimowy spacer , konieczne będzie ubranie go w kombinezon zimowy. Pod...

Noworodek śpi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Połykanie powietrza podczas karmienia powoduje ulewanie u noworodka
Ulewanie u noworodka jest naturalne i wiąże się z tym, że wpust żołądka nie jest dojrzały i nie może pełnić prawidłowo swojej funkcji.

Ulewanie u noworodka jest naturalne i wiąże się z tym, że wpust żołądka nie jest dojrzały i nie może pełnić prawidłowo swojej funkcji.   Czasem jednak może to być objawem choroby . Konsultacja z lekarzem jest konieczna, gdy dziecko nie przybiera prawidłowo na wadze, gdy marudzi podczas karmienia i ssie słabo, a także gdy ulewa się dużo płynu albo wypływa on pod ciśnieniem. Pozycja do karmienia przeciwko ulewaniu pokarmu Gdy dziecku się ulewa, znaczy to, że jadło zbyt szybko albo podczas ssania do brzuszka dostało się zbyt dużo powietrza. Dlatego ważne jest, żeby podczas karmienia pupa malucha była znacznie niżej niż główka i górna część tułowia. Powietrze w brzuszku powoduje ulewanie Na początku organizm matki nie wie, ile mleka potrzebuje maluch, dopiero po pewnym czasie dostosowuje produkcję pokarmu do potrzeb dziecka. Z tego powodu mleko wypływa pod ciśnieniem i w zbyt dużej ilości, by noworodek nadążył z jego połykaniem. Gdy występuje taki problem, doraźną pomocą może być odciągnięcie pokarmu przed karmieniem . Ważne jest też, by pamiętać o odbijaniu – co jakiś czas należy zrobić przerwę i zaczekać, aż dziecku się odbije, żeby powietrze nie zalegało i nie wypychało potem mleka na zewnątrz. Noworodek karmiony butelką powinien mieć smoczek z odpowiednio małą dziurką albo specjalną butelkę antykolkową. Zapobiegnie to połykaniu powietrza. Specjalne mleko na ulewanie u noworodka Ulewaniu pokarmu pomoże zapobiec specjalne mleko, które gęstnieje po dostaniu się do żołądka. To tzw. mleko antyrefluksowe. Dostępne są też wersje gęstniejące zaraz po przyrządzeniu. Możliwe jest również, żeby mleko zgęstniało samodzielnie w żołądku, pod wpływem działania kwasu żołądkowego. Stanie się tak dzięki odpowiedniej metodzie karmienia – ważne, by robić przerwy . Dzięki temu mleko w mniejszych ilościach zdąży...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner