Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Brzuch ciążowy
© mninni/Fotolia.com
Styl życia

Śluz podczas ciąży. Jaki może mieć wygląd, kiedy wymaga obserwacji

Śluz podczas ciąży może być sygnałem infekcji dróg rodnych lub sygnalizować problemy z rozwojem płodu. Prawidłowy śluz jest przezroczysty lub zabarwiony na żółto i bezzapachowy. Wizyta u lekarza jest niezbędna, jeśli wydzielina ma kolor zielony, brązowy bądź ma twarogową konsystencję.

Śluz podczas ciąży może być sygnałem infekcji dróg rodnych lub sygnalizować problemy z rozwojem płodu. Prawidłowy śluz jest przezroczysty lub zabarwiony na żółto i bezzapachowy. Wizyta u lekarza jest niezbędna, jeśli wydzielina ma kolor zielony, brązowy bądź ma twarogową konsystencję.

 

Większa ilość śluzu w porównaniu ze stanem sprzed ciąży nie powinna wzbudzać niepokoju – jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety (wynika to ze zwiększonej produkcji estrogenu i wzmożonego przepływu krwi w okolicy narządów rodnych). Jeśli jednak śluz ma nietypowy zapach lub kolor (brązowy lub zielony) – warto skonsultować się z lekarzem.

Prawidłowy śluz ciążowy. Wygląd i zapach

Prawidłowy śluz podczas ciąży to taki, który:

  • jest przezroczysty, wodnisty,
  • jest lekko żółty, mlecznobiały,
  • nie ma zapachu.

Aby śluz nie powodował dyskomfortu i nie plamił ubrania, w ciąży ważne jest stosowanie wkładek higienicznych oraz zmiana bielizny 2 razy dziennie.

Czop śluzowy w ciąży

Typowy dla ciąży jest galaretowaty, gęsty śluz, który zamyka ujście szyjki macicy – czop śluzowy, tzw. „korek”. Może być bezbarwny lub lekko żółty. Jego funkcją jest ochrona macicy przed drobnoustrojami. Na skutek skracania i rozwierania się szyjki macicy czop śluzowy wypada, a wydzielina może być podbarwiona krwią. Dzieje się tak niedługo przed porodem, może stać się to w domu (około 2 tygodnie przed porodem) lub już w szpitalu. Odejście czopu śluzowego należy zgłosić lekarzowi.

Śluz podczas ciąży, który powinien zaniepokoić

Oznaką infekcji jest śluz, który:

  • jest brązowy,
  • ma zabarwienie zielonkawe,
  • jest pienisty,
  • ma żółty kolor i grudki,
  • wydziela nieprzyjemny zapach.

 

Bardzo często pojawia się wówczas pieczenie i swędzenie okolic intymnych, które jest najprawdopodobniej wynikiem infekcji dróg rodnych (np. grzybicy pochwy, waginozy bakteryjnej, rzęsistkowicy) lub sygnałem świadczącym o nieprawidłowościach w rozwoju płodu. Każda z wymienionych zmian powinna skłonić kobietę do wizyty u ginekologa.

Plamienia w ciąży

Do ginekologa należy się zgłosić także wtedy, gdy kobieta zaobserwuje plamienia. Plamki krwi w pierwszych trzech miesiącach ciąży mogą świadczyć o problemach z tarczycą lub nieprawidłowym zagnieżdżeniu się zarodka. Jeszcze bardziej niebezpieczne są plamienia w kolejnych miesiącach, które mogą być objawem kłopotów z łożyskiem.

Skutki nieleczonej infekcji w ciąży

Jeśli kobieta zignoruje sygnały wysyłane przez ciało, może dojść do zakażenia układu moczowego, zapalenia narządów miednicy mniejszej, przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Istnieje zagrożenie, że jeśli dziecko się urodzi, będzie ważyło zbyt mało, a mama będzie miała problemy z gojeniem się krocza.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta trzyma twarz w rękach
©Piotr Marcinski/fotolia
Styl życia
Kolor upławów z pochwy pozwala określić chorobę
Grzybica, nadżerka, infekcja bakteryjna, pasożyty, a nawet rak narządów rodnych – kolor wydzieliny z pochwy może świadczyć o chorobie. Zielone upławy z pochwy są objawem działalności rzęsistka pochwowego, a białe i grudkowate oznaczają grzybicę. Upławy z krwią mogą być skutkiem ubocznym owulacji czy zagnieżdżenia zarodka w macicy.

Grzybica, nadżerka, infekcja bakteryjna, pasożyty, a nawet rak narządów rodnych – kolor wydzieliny z pochwy może świadczyć o chorobie. Zielone upławy z pochwy są objawem działalności rzęsistka pochwowego, a białe i grudkowate oznaczają grzybicę. Upławy z krwią mogą być skutkiem ubocznym owulacji czy zagnieżdżenia zarodka w macicy. Białe upławy z pochwy Gdy wydzielina z pochwy ma biały kolor i grudkowatą strukturę, świadczy to o grzybicy narządów rodnych. Białe upławy z pochwy podczas grzybicy nie mają zapachu lub jest on lekko słodkawy, drożdżowy. C horobie towarzyszą także inne symptomy, w tym świąd i pieczenie pochwy i sromu, opuchlizna tych miejsc i zaczerwienienie . Białe upławy z pochwy mogą zostać pomylone z szarymi i szarobiałymi upławami, które są charakterystyczne dla infekcji bakteryjnych. Ostateczną diagnozę postawi ginekolog . Upławy z krwią Plamienie i krwawe ślady na bieliźnie poza menstruacją zdarzają się zdrowym kobietom, np. podczas owulacji albo w przypadku zagnieżdżenia się zarodka w macicy . Jeśli pęcherzyk pęknie, uwalniając dojrzałą komórkę jajową, w pobliżu strzępków jajowodu, mogą one wyłapać odrobinę krwi razem z jajem. Upławy z krwią mogą być plamieniem owulacyjnym spowodowanym nagłym spadkiem poziomu estrogenów, wówczas niewielkie fragmenty śluzówki mogą złuszczać się i wypływać razem ze śluzem. Różowe i krwawe upławy niekiedy występują też przy zagnieżdżeniu zarodka – gdy podczas implantacji uszkodzone zostanie naczynie w ściance macicy. Powodem do niepokoju są z kolei upławy z krwią, którym towarzyszy ból w podbrzuszu. Może to być symptom nadżerki lub polipów szyjki macicy. Gdy wydzielina ma przykry zapach i jest krwawa i wodnista, konieczne jest niezwłoczne odwiedzenie gabinetu ginekologa, ponieważ to oznaki tego, że w pochwie utknęło ciało obce . Inne choroby, którym towarzyszą upławy z...

Zmartwiona kobieta leży na białej kanapie
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Przyczyny krwawienia z dróg rodnych mogą być różne w zależności od wieku
U kobiet w wieku rozrodczym krwawienie z pochwy może występować w środku cyklu, przed miesiączką czy po stosunku. Krwawienie z dróg rodnych spotyka też kobiety po menopauzie, a czasem małe dziewczynki.

U kobiet w wieku rozrodczym krwawienie z pochwy może występować w środku cyklu, przed miesiączką czy po stosunku. Krwawienie z dróg rodnych spotyka też kobiety po menopauzie, a czasem małe dziewczynki. Powody krwawienia z pochwy u kobiet w wieku rozrodczym Plamienia w środku cyklu mogą towarzyszyć owulacji , wówczas nie są powodem do niepokoju. Jeśli występują między miesiączkami i nie można połączyć ich z jajeczkowaniem, trzeba zgłosić problem lekarzowi podczas wizyty. Plamienia nieusprawiedliwione owulacją wskazują na zakażenie, nadżerkę , a nawet na zmiany nowotworowe w obrębie dróg rodnych. Krwawienie po stosunku Inną przyczyną krwawienia z dróg rodnych poza miesiączką jest uszkodzenie ścianek pochwy podczas stosunku. Narząd ten jest bardzo delikatny i podatny na otarcia zwłaszcza wtedy, gdy nie ma odpowiedniego nawilżenia. Jeśli dolegliwości występują po każdym stosunku lub bardzo często, mogą mieć inną przyczynę. Należy zweryfikować, czy nie są symptomem infekcji, choroby wenerycznej, nadżerki, polipów szyjki macicy czy nawet nowotworu.   Krwawieniami po stosunku objawia się też zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis. Pigułki antykoncepcyjne a krwawienie z pochwy Krwawienie z dróg rodnych między miesiączkami jest powszechne u osób rozpoczynających przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej – w pierwszych 3 miesiącach. Przedłużające się ponad 6 miesięcy i coraz bardziej obfite krwawienia są powodem do zmiany pigułek. Zmienić metodę antykoncepcji trzeba także wtedy, gdy plamienia trwają ponad 3 miesiące podczas korzystania z wkładki domacicznej. Innymi powodami krwawienia z dróg rodnych mogą być: zespół wielotorbielowatych jajników, endometrioza, zapalenie endometrium, mięśniaki macicy, nowotwór szyjki bądź trzonu macicy, zaburzenia krzepnięcia w związku z np. białaczką, niedokrwistością...

Kobieta w ciąży z córką
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Śluz w ciąży: jak odróżnić prawidłowy śluz od niepokojącego?
Śluz w ciąży jest obfitszy niż w okresie płodności. Ciało kobiety produkuje go więcej z powodu estrogenu – hormonu, który poprawia ukrwienie narządów rodnych podczas ciąży. Śluz w trakcie ciąży powinien być biały – gdy jest inaczej, może to oznaczać infekcję lub chorobę przenoszoną drogą płciową.

Śluz w ciąży jest obfitszy niż w okresie płodności. Ciało kobiety produkuje go więcej z powodu estrogenu – hormonu, który poprawia ukrwienie narządów rodnych podczas ciąży . Śluz w trakcie ciąży powinien być biały – gdy jest inaczej, może to oznaczać infekcję lub chorobę przenoszoną drogą płciową.   Ciężarne kobiety często niepokoją się, czy wydzielany z narządów rodnych śluz jest prawidłowy. Jego nadmierne wydzielanie oraz śnieżnobiała barwa niepokoi zwykle ciężarne. Jest to całkowicie niepotrzebne, ponieważ właśnie taka forma śluzu jest prawidłowa. Upławy podczas ciąży trwają od samego jej początku do dnia porodu – należy więc przyzwyczaić się do nich, wiedząc, że ich obecność jest pozytywnym sygnałem od organizmu. Aby zmniejszyć poczucie dyskomfortu można skorzystać z wkładek higienicznych. Śluz w ciąży – kiedy udać się do lekarza? Śluz w ciąży powinien być „czysty”, oznacza to, że jego idealny wygląd to bezwonna, półprzezroczysta i biała wydzielina. Co może świadczyć o jego nieprawidłowości: występowanie w śluzie drobnych grudek, występowanie w nim upławów o żółtym lub zielonym zabarwieniu, nieprzyjemny zapach śluzu, występowanie krwi w upławach z narządów rodnych. Wszystkie te objawy powinny być konsultowanie z lekarzem-położnikiem, ponieważ mogą świadczyć o infekcji dróg rodnych, pojawieniu się choroby przenoszonej drogą płciową lub w przypadku nadmiernego krwawienia może być związane z problemami z samą ciążą. Śluz w ciąży: właściwa higiena ciężarnej kobiety Kobieta w czasie ciąży powinna szczególnie dbać o higienę osobistą. Powinna unikać bielizny syntetycznej, a wybierać bawełnianą. Zaopatrzyć się we wkładki higieniczne. Nie zaleca się, aby ciężarna...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner