kawa
Flickr/Connie Ma/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Bawarka – herbata z mlekiem czy mleko z herbatą?

Herbata z mlekiem znana jest w wielu kulturach, gdzie występują jej regionalne modyfikacje. W Polsce funkcjonuje jako bawarka. Nazwa ta pochodzi z języka francuskiego, gdzie mianem bavaroise został nazwany leczniczy napój z herbaty i słodkiego soku z paproci, prawdopodobnie na cześć lubujących się w jego smaku goszczących we Francji Bawarczyków.

Herbata z mlekiem znana jest w wielu kulturach, gdzie występują jej regionalne modyfikacje. W Polsce funkcjonuje jako bawarka. Nazwa ta pochodzi z języka francuskiego, gdzie mianem bavaroise został nazwany leczniczy napój z herbaty i słodkiego soku z paproci, prawdopodobnie na cześć lubujących się w jego smaku goszczących we Francji Bawarczyków.

Herbata z mlekiem w Polsce

Bawarka trafiła do nas w XVIII wieku. Wówczas był to napój ze słabo zaparzonej zielonej herbaty z mlekiem lub śmietanką i alkoholem (np. arak, czerwone wino). Dodawano do niego również rumianek, kwiaty lipy oraz miód. W Anglii, gdzie herbata z mlekiem jest bardzo popularnym napojem funkcjonują dwa sposoby jej przyrządzania. Można do ciepłego mleka wlewać zaparzoną wcześniej gorącą herbatę albo odwrotnie. George Orwell, który był wielkim smakoszem herbaty, twierdził, że drugi sposób jest lepszy, ponieważ można kontrolować ilość mleka, ty samym unikając jego nadmiaru, który jest niewskazany ponieważ psuje smak.

Przepis na bawarkę

Jest wiele odmian herbaty z mlekiem lub też mleka z herbatą. Wersja wykwintna zakłada dodatki takie jak żółtka, cukier puder, szczypta cynamonu oraz aromatyczny alkohol (np. brandy czy rum). Wszelkie modyfikacje zależą od indywidualnych preferencji smakowych amatora bawarki. Oto przepis na wersję podstawową herbaty z mlekiem:

Kasia gotuje z Polki.pl: świąteczny makowiec

Składniki:

  • 1 łyżeczka czarnej herbaty liściastej (może być Assam, Ceylon lub Darjeeeling),
  • 1 łyżeczka czarnej liściastej herbaty Earl Grey,
  • wrzątek – około 1,5 szkl., mleko – ilość wg uznania,
  • miód lub cukier – opcjonalnie.

Przygotowanie: do imbryczka wsypujemy obie herbaty i zalewamy wrzątkiem, powinny się parzyć około 3-4 minut. Do filiżanki wlewamy mleko – około 1/3 po czym uzupełniamy gorącą herbatą. Słodząc bawarkę należy pamiętać, że mleko potęguje wrażenie słodyczy, dlatego należy osłodzić ją delikatniej niż herbatę bez mleka.

Herbata z mlekiem dla karmiących

W Polsce panuje przekonanie, że picie herbaty z mlekiem wzmaga laktację. Takie działanie bawarki nie zostało potwierdzone naukowo. Mlekopędne są natomiast z pewnością herbatki z ziół takich, jak koper włoski, kozieradka i ogórecznik.

Marzysz o narożniku w kolorze bawarki? Skorzystaj z Black Red White promocje i spełnij swoje marzenie.

 


liście miłorzębu
©kotohoza/Fotolia
Styl życia
Jak zaparzyć herbatę z miłorzębu japońskiego?
Herbata z miłorzębu japońskiego (ginko biloba) pomaga na zaburzenia pamięci, koncentracji i uwagi. Poprawia krążenie krwi, dzięki czemu zapobiega chorobom serca, zawrotom głowy, bólom i obrzękom nóg. Pełnię właściwości smakowych i zdrowotnych herbata zyskuje wtedy, kiedy jest właściwie zaparzona.

Herbata z miłorzębu japońskiego (ginko biloba) pomaga na zaburzenia pamięci, koncentracji i uwagi. Poprawia krążenie krwi, dzięki czemu zapobiega chorobom serca, zawrotom głowy, bólom i obrzękom nóg. Pełnię właściwości smakowych i zdrowotnych herbata zyskuje wtedy, kiedy jest właściwie zaparzona. Jakie właściwości zdrowotne ma herbata z miłorzębu japońskiego? Miłorząb japoński od setek lat znany jest jako środek poprawiający krążenie krwi. Dzięki tej właściwości zapobiega zaburzeniom i dolegliwościom ze strony układu krążenia: nadciśnieniu, zbyt niskiemu ciśnieniu, chorobom serca. Pomaga też osobom, które cierpią na obrzęki kończyn oraz zawroty głowy.   Dzięki temu, że poprawia krążenie, dotlenia też mózg. Dzięki temu pomaga na zaburzenia uwagi, koncentracji i pamięci. Można ją pić także w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego. Wyciąg z miłorzębu japońskiego bywa składnikiem leków usprawniających funkcje poznawcze u starszych osób. Jak przygotować herbatę z miłorzębu japońskiego? Do czajniczka wsypujemy 1 stołową łyżkę herbaty na filiżankę i zalewamy wodą o temp. ok. 90 stopni. Zostawiamy pod przykryciem na 5-8 minut. Jak wzbogacić aromat herbaty z miłorzębu japońskiego? Żeby dodać herbacie walorów smakowych, można do miłorzębu japońskiego dodać inne składniki, np. suszone owoce dzikiej róży lub świeże płatki kwiatu dzikiej róży , zieloną herbatę, cytrynę, plasterek pomarańczy, kandyzowane owoce, syrop malinowy, imbir . Herbata z mlekiem ma wiele właściwości odżywczych. Jak przygotować bawarkę ?  Herbata z pokrzywy działa moczopędnie i ułatwia przemianę materii. Oto cztery powody, dla których warto pić herbatę z pokrzywy codziennie .  Miłorząb japoński posiada kwasy cukrowe i flawonoidy. Jak parzyć miłorząb japoński ?  Senes ma działanie trujące. Liście...

zielona filiżanka herbaty z senesu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Senes szkodliwy dla organizmu. Niebezpieczne odchudzanie
Herbata z liści senesu jest popularnym środkiem na odchudzanie. Większość osób nie wie o tym, że liście senesu wywołują poważne skutki uboczne: biegunkę, zaburzenia rytmu serca, krwiomocz.

Herbata z liści senesu jest popularnym środkiem na odchudzanie. Większość osób nie wie o tym, że liście senesu wywołują poważne skutki uboczne: biegunkę, zaburzenia rytmu serca, krwiomocz. Liście senesu – jakie powodują skutki uboczne? Senes jest rośliną, o silnych właściwościach przeczyszczających, zawierającą sennozydy . Po dłuższym jego stosowaniu może wystąpić uczulenie, czy pokrzywka. U osób z nadpobudliwością jelit może wystąpić silna biegunka , powodująca niedobór potasu, a także wypłukanie wody i soli mineralnych z organizmu. Wszystko to może doprowadzić do osłabienia mięśni i zaburzenia rytmu serca . Niekiedy też pojawia się krwiomocz, a także zmiana pigmentacyjna w błonie śluzowej jelita grubego. Herbata z senesu - przeciwwskazania Senesu nie mogą stosować osoby cierpiące na zapalenie wyrostka robaczkowego, gruźlicę, niewydolność nerek, czy owrzodzenie jelita grubego. Ponadto nie zaleca się spożywania herbatki z senesu kobietom w ciąży i karmiącym piersią, ponieważ sennozydy wnikają do mleka matki . Podczas miesiączki także powinno się unikać picia naparu z senesu. Roślina niebezpieczna jest także u osób cierpiących na zaburzenia kardiologiczne. Herbata z senesu – zalecenia Osoby, które stosują glikozydy, leki moczopędne, antyarytmiczne lub korzeń lukrecji przed spożywaniem herbatki z liści senesu powinni skonsultować się ze specjalist ą. Nie zaleca się także przyjmowania senesu przez dłuższy czas. Picie naparu z senesu dłużej niż 7 dni wymaga kontaktu z lekarzem, gdyż roślina może uzależnić, a to wiąże się ze zwiększeniem dziennej dawki.  Herbata z miłorzębu japońskiego posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jakie działanie mają liście miłorzębu japońskiego ?  Miłorząb japoński ma wiele cennych składników. Sprawdź, jak powinno parzyć się herbatę z miłorzębu japońskiego . ...

dwie filiżanki z herbatą z miłorzębu japońskiego
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Miłorząb japoński – herbatka młodości
Herbata z miłorzębu japońskiego zawiera flawonoidy, kwasy cukrowe, czy karotenoidy, które korzystnie wpływają na samopoczucie i zdrowie człowieka. Miłorząb opóźnia starzenie się skóry, pomaga na koncentrację, zwiększa libido.

Herbata z miłorzębu japońskiego zawiera flawonoidy, kwasy cukrowe, czy karotenoidy, które korzystnie wpływają na samopoczucie i zdrowie człowieka. Miłorząb opóźnia starzenie się skóry, pomaga na koncentrację, zwiększa libido. Miłorząb japoński – czym jest? Miłorząb japoński jest drzewem, które pochodzi z Chin i osiąga wysokość do 40 metrów . Najwięcej składników zdrowotnych mają liście drzewa, które zawierają flawonoidy, kwasy cukrowe, terpeny, steroidy, węglowodany i białka. Liście należy wysuszyć w temperaturze pokojowej, a potem można przygotowywać z nich, np. herbatę. Herbata z miłorzębu japońskiego – działanie i zastosowanie Herbata z suszonych liści miłorzębu japońskiego stosowana jest na wiele dolegliwości i ma działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwobrzękowe . Ponadto działa też antyoksydacyjnie, przeciwrodnikowo i ochronnie. Picie naparu z miłorzębu japońskiego rozszerza też naczynia krwionośne mózgowia i naczynia wieńcowe. Roślina wykorzystywana jest w medycynie, przy różnych chorobach, takich jak miażdżyca , stwardnienie rozsiane, bóle głowy , zaburzenia koncentracji i pamięci, w depresji i zaburzeniach słuchu. Ponadto wzmacnia układ krwionośny i łagodzi objawy menopauzy . Miłorząb japoński opóźnia starzenie się skóry i podnosi libido .   Miłorząb japoński ma także zastosowanie w kosmetyce i używa się go do produkcji szamponów, kremów, żeli, czy toników. Balsamy mające w składzie tę roślinę zwalczają cellulit. Jak zaparzyć herbatę z miłorzębu japońskiego? By uzyskać herbatę z miłorzębu japońskiego należy jedną łyżkę sproszkowanych liści zalać szklanką gorącej wody i odstawić pod przykryciem na 15-20 minut . Po tym czasie napar należy przecedzić i wypić. Wywar najlepiej pić dwa razy dziennie po jednej szklance. Do smaku do herbatki można dodać kilka kropel cytryny...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik