Skurcze macicy w ciąży
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia

3 rodzaje skurczów macicy w ciąży

W trakcie trwania ciąży mogą pojawić się trzy rodzaje skurczów macicy. Skurcze Alvareza są delikatne, nieregularne i krótkie, Braxtona-Hicksa nieco bardziej bolesne i częste, natomiast skurcze porodowe mogą trwać wiele godzin.

W trakcie trwania ciąży mogą pojawić się trzy rodzaje skurczów macicy. Skurcze Alvareza są delikatne, nieregularne i krótkie, Braxtona-Hicksa nieco bardziej bolesne i częste, natomiast skurcze porodowe mogą trwać wiele godzin.

 

Skurcze macicy podczas ciąży są objawem jej prawidłowego rozwoju. Oznaczają, że włókna mięśniowe macicy trenują przed rozwiązaniem. Warto poznać każdy z typów skurczów, by znać ich odpowiedni przebieg. Niepokój mogą wzbudzić plamienia z narządów rodnych lub silne bóle brzucha.

Kasia gotuje z Polki.pl: wołowina po chińsku

Przyczyny skurczów macicy

Skurcze macicy pojawiają się w połowie trwania ciąży, a nie tylko przed porodem. Dzięki nim organizm kobiety przygotowuje się do rozwiązania. Skurcze pojawiają się po 20. tygodniu ciąży i świadczą o jej prawidłowym przebiegu. Napięcia mięśni mogą być jednak bolesne i promieniować w okolice lędźwi oraz innych narządów. Niekiedy przypominają bóle miesiączkowe. W tej sytuacji warto sobie radzić głębokimi oddechami lub znalezieniem dogodnej dla siebie pozycji. Pomocna może okazać się również ciepła kąpiel, delikatne masowanie brzucha oraz regularna gimnastyka, skonsultowana z lekarzem (np. joga dla ciężarnych). Jeśli skurcze bardzo ci doskwierają lub niepokoją, skonsultuj się z lekarzem. Gdy dodatkowo zauważysz plamienie lub krwawienie z narządów rodnych oraz będziesz odczuwała bóle brzucha, może to oznaczać poronienie bądź inne powikłania. Odejście wód płodowych oraz silne, częste i długotrwałe skurcze zwiastują rozpoczęcie akcji porodowej.

Skurcze Alvareza

Skurcze Alvareza to pierwsze skurcze, które pojawiają się ok. 5 miesiąca ciąży, choć nie każda kobieta musi je odczuwać. Mięśnie macicy stają się napięte, skutkiem czego jest twardy brzuch.

 

Ten typ skurczów charakteryzuje:

 • częste występowanie, lecz nie bardzo bolesne,
 • nieregularność,
 • niezmienne natężenie,
 • pojawianie się zazwyczaj wieczorami oraz na skutek gwałtownego ruchu,
 • zanikanie lub zmniejszanie natężenia, gdy zmienia się pozycję na wygodniejszą,
 • brak niebezpieczeństwa dla płodu.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się po 36. tygodniu ciąży, gdy macica przygotowuje się do skurczów porodowych. Są dużo bardziej nieprzyjemne i bolesne, niż wcześniejsze napięcia.

 

Skurcze Braxtona-Hicksa charakteryzują się tym, że:

 • trwają od 15 do 30 sekund, choć mogą nawet kilka minut,
 • występują nieregularnie, co kilkanaście minut,
 • pojawiają się kilka razy na dobę lub kilka razy w tygodniu,
 • są wyraźnie odczuwalne,
 • częściej pojawiają się pod koniec ciąży,
 • skutkują bólem, przypominającym dolegliwości miesiączkowe,
 • są silniej odczuwane przez kobiety, które rodziły wcześniej dzieci.

Skurcze porodowe

Skurcze porodowe mają za zadanie ostatecznie przygotować macicę do porodu, czyli doprowadzić do skrócenia i rozwarcia szyjki macicy, a w konsekwencji urodzenia dziecka oraz łożyska. Skurcze porodowe (nazywane też bólami porodowymi) pojawiają się na kilka tygodni przed rozwiązaniem i z każdym tygodniem są coraz częstsze.

 

Charakteryzują się następującymi objawami:

 • są bardzo bolesne i regularne,
 • cała macica staje się twarda,
 • tuż przed porodem przerwy między skurczami są bardzo krótkie (trwają zaledwie kilka minut),

mogą trwać nawet kilka lub kilkanaście godzin.


 

badanie kobiety w ciąży
© Dan Race/Fotolia.com
Styl życia
Jakie są objawy porodu w 9 miesiącu ciąży: skurcze i czop śluzowy
Objawem porodu w 9 miesiącu ciąży są regularne skurcze macicy. Zanim do nich dojdzie może pojawić się np. obniżenie brzucha, wydalenie czopu śluzowego i biegunka.

Objawem porodu w 9 miesiącu ciąży są regularne skurcze macicy. Zanim do nich dojdzie może pojawić się np. obniżenie brzucha, wydalenie czopu śluzowego i biegunka.   Kobiety na kilka dni przed porodem przejawiają często tzw. syndrom wicia gniazda. Polega to na nieodpartej chęci przygotowania miejsca dla dziecka np. układaniu ubranek czy sprzątaniu dziecięcego pokoiku. . Objawy nadchodzącego porodu – obniżenie brzucha w ciąży 9 miesiąc ciąży to czas, w którym dziecko zazwyczaj osuwa się w kierunku miednicy. Przemieszczenie się malucha zauważa się po tym, że brzuch opuszcza się i traci kształt piłki. Za sprawą zmniejszenia nacisku na płuca, przyszłej mamie łatwiej będzie oddychać, ale za to poczuje ucisk na pęcherz. Spowoduje to potrzebę częstszego oddawania moczu , a czasami popuszczanie. Może sobie z tym poradzić, stosując wkładki higieniczne. Objawy porodu – jak wygląda czop śluzowy przed porodem Czop śluzowy w okresie ciąży ochrania dziecko przed infekcjami. Wydalenie tak zwanego „korka” odbywa się tuż przed porodem, aby zrobić miejsce rodzącemu się dziecku. Na bieliźnie można zaobserwować bezwonną substancję, o konsystencji galaretki. Usunięcie czopa śluzowego świadczy o tym, że macica rozszerza się, co jest objawem nadchodzącego porodu. Bóle podbrzusza przed porodem Bóle podbrzusza przed porodem mogą sygnalizować, że rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami. Cechą charakterystyczną bólu brzucha w ostatnich tygodniach ciąży jest to, że przenosi się w okolice pachwin i dolną część kręgosłupa. Kobieta w tym stanie czuje ucisk w okolicach podbrzusza, a czasami także w nogach. Ból przypomina kolkę. 9 miesiąc ciąży a skurcze Skurcze Braxtona-Hicksa, przypominające bóle miesiączkowe, mogą pojawić się po 20. tygodniu ciąży. Przed porodem kobieta...

Maliny
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Napar z liści malin – przepis i działanie
Liście malin zawierają kwasy organiczne, garbniki, sole mineralne i flawonoidy. Napar z liści malin ma działanie ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie. Jest zalecany kobietom w ciąży, ponieważ wzmacnia mięśnie macicy.

Liście malin zawierają kwasy organiczne, garbniki, sole mineralne i flawonoidy. Napar z liści malin ma działanie ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie. Jest zalecany kobietom w ciąży, ponieważ wzmacnia mięśnie macicy. Zdrowotne właściwości liści malin O zdrowotnym działaniu owoców malin wiadomo od dawna. Zawarte są w nich kwasy organiczne (np. jabłkowy i cytrynowy), pektyny, witaminy (B1, B2, B6, E, C ) oraz minerały. Maliny działają przeciwgorączkowo i napotnie. Poza owocami źródłem cennych składników są także liście malin. Zawierają garbniki, sole mineralne, flawonoidy i kwasy organiczne. Liście malin działają ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Zmniejszają biegunkę i hamują rozwój bakterii w jelitach. Leczą nieżyt żołądka i jelit. Liście malin powodują delikatny rozkurcz macicy, mięśni gładkich i naczyń krwionośnych. Napar z liści malin łagodzi stany zapalne jamy ustnej i gardła. Ma także działanie przeciwgorączkowe. Liście malin dla kobiet w ciąży Liście malin mają cenny wpływ na kobiety w ciąży. Napar z liści malin wzmacnia mięśnie macicy, dzięki czemu skurcze porodowe są skuteczniejsze, co skraca czas porodu. Herbatkę z liści malin należy pić regularnie przez kilka tygodni przed porodem. Zaleca się picie maksymalnie jednej filiżanki naparu dziennie. Jeżeli herbatka wpływa na pojawienie się przedwczesnych skurczów , należy zmniejszyć ilość spożywanego naparu lub zupełnie go odstawić. Picie naparu powinno być ustalone z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie należy pić herbatki z liści malin, gdy kobieta cierpi na nadciśnienie, przeszła wcześniej cesarskie cięcie, ciąża jest zagrożona lub pojawia się krwawienie z dróg rodnych. Picie naparu z liści malin jest zalecane także po porodzie. Pomaga zwalczyć ewentualne infekcje i wrócić macicy do pierwotnych...

mama z niemowlęciem
© famveldman/Fotolia.com
Styl życia
Obkurczanie macicy po porodzie – skutki uboczne po cesarce, a poród naturalny
Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.

Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.   Pod koniec ciąży macica waży około kilograma. Po porodzie stopniowo kurczy się, aby finalnie osiągnąć wielkość gruszki o maksymalnej wadze 70 gramów. U matek, które karmią dziecko piersią codziennie, proces obkurczania macicy będzie szybszy. Dzieje się tak za sprawą oksytocyny, która wytwarza się w czasie naturalnego karmienia. Hormon powoduje skurcze macicy, które nie są przyjemne dla matki, jednak stymulują macicę, aby wróciła do kształtu sprzed porodu. Ile trwa obkurczanie macicy po porodzie? Po porodzie macica zmienia się, a powrót jej do stanu pierwotnego sprzed ciąży trwa od 6 do 8 tygodni , w zależności od sposobu rozwiązania i stopnia zwiotczenia mięśni macicy po kolejnych ciążach. W tym czasie pojawiają się skurcze połogowe, zmniejszające macicę. Obkurczanie macicy po cesarce  Kobieta po cesarce będzie odczuwać ból w miejscu nacięcia brzucha nie tylko po zewnętrznej stronie, ale i na ścianie macicy. Ból jest spowodowany zarówno samym procesem obkurczania, jak i raną po cięciu. Po porodzie macica oczyszcza się, czego następstwem są odchody połogowe. Upławy pojawiają się po każdej ciąży, ale po cesarce będą one nieco mniejsze, niż po naturalnym porodzie. Obkurczanie się macicy po cesarce trwa zazwyczaj około 8 tygodni. Poród naturalny a obkurczanie macicy Obkurczanie macicy po porodzie naturalnym następuje szybciej w porównaniu do cesarskiego cięcia. Towarzyszące temu objawy to - oprócz bolesnych skurczów - krwawienie przypominające miesiączkę, oczyszczające macicę z odchodów...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik