zabawki dla dziecka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Zabawki na prezent dla 3-latka

Prezent dla trzylatka powinien skutecznie wpływać na jego rozwój, ćwiczyć elastyczność myślenia, skupienie i motorykę ciała. Ważne, aby zabawka była atestowana i należała do przedziału wiekowego dziecka.

Prezent dla trzylatka powinien skutecznie wpływać na jego rozwój, ćwiczyć elastyczność myślenia, skupienie i motorykę ciała. Ważne, aby zabawka była atestowana i należała do przedziału wiekowego dziecka.

Prezent dla trzylatka – na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu

Prezent dla trzylatka powinien być bezpieczny – bez ostrych krawędzi i drobnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Zabawki, jakie kupujemy maluchom nie powinny mieć także małych otworków i dziurek, w których trzylatek mógłby zaklinować sobie palec.

 

Zabawki powinny być wykonane z takiego materiału, który z łatwością daje się wyczyścić. Przy wyborze prezentu dla trzylatka należy zwrócić uwagę na informacje zawarte na opakowaniu. Powinien być tam umieszczony atest i określony przedział wiekowy zabawki. Oznaczenie TUV informuje, że zabawki są bezpieczne dla dziecka; PEFC – zabawka została wyprodukowana w sposób ekologiczny; EN71 – produkt powstał zgodnie z wymogami bezpieczeństwa; Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny Pracy oznacza, że produkt przeszedł wszystkie testy pozytywnie i jest bezpieczny dla dziecka.

Faworyci wśród dziecięcych zabawek: puzzle, książeczki, klocki

Poszukując prezentu dla trzylatka należy pamiętać, aby zabawka oprócz zabawy dostarczała także edukacji maluchowi. Najlepszy pomysł na prezent dla trzyletniego malucha to:

  • puzzle – układanki, które mają duże elementy, prosty obrazek i składają się z ok. 20 sztuk to idealny pomysł na prezent dla trzylatka. Układany obrazek może przedstawiać zwierzę lub ulubioną postać z bajki. Układanki uczą trzylatka koncentracji, cierpliwości i kreatywności. Puzzle są też dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Istnieją różne rodzaje puzzli: kartonowe, magnetyczne, dotykowe, wykonane z gąbki. Koszt 20-elementowych tradycyjnych puzzli kartonowych to ok. 20-30 zł.
  • książeczki – trzylatki często lubią słuchać, kiedy ktoś czyta im książeczki. W ten sposób maluchy uczą się zapamiętywać nowe słowa, opowiadać historyjki, rozwijają swoją wyobraźnię i ćwiczą koncentrację. Książeczki muszą zawierać dużo ilustracji. Dobrze, aby obrazki były proste, łatwe do rozpoznania. Książeczki dla trzylatka powinny zawierać krótkie historyjki lub wierszyki. Najlepiej sprawdzają się książeczki wykonane z tektury o łagodnych zaokrąglonych brzegach. Koszt jednej książeczki to około 6-9 zł.
  • klocki – to dobry pomysł na prezent dla trzylatka, jednak należy pamiętać, że powinny być dużych rozmiarów, aby maluch nie miał możliwości połknąć klocka lub włożyć go np. do nosa. Popularnością cieszą się klocki wypychane. Obszyte kolorowym materiałem, z dwóch stron mają przyszyty rzep, dzięki któremu trzylatek może łączyć klocki w dowolny układ, np. w lokomotywę. Sprawdzą się także klocki drewniane. Mają różne kształty, dzięki czemu dziecko może układać je grupami według kształtów, kolorów lub wielkości. Klocki pomogą dziecku w nauce figur i nazywaniu kolorów. Koszt klocków to ok. 50 zł.

 

Inne pomysły na prezent to np. zestawy kilku zabawek nawiązujące do jednego zawodu – lekarz, mechanik, kucharz lub zestawy muzyczne.

 

Wręczając prezent trzylatkowi, należy pamiętać, aby pomóc mu otworzyć zabawkę. Opakowania zabawek mają ostre kanty, a często także zszywki, którymi maluch może się pokaleczyć. 


Dziecko układa puzzle na dywanie
©Picture-Factory/Fotolia
Styl życia
Jakie zabawki kupić 3-latkowi? Przykłady i porady
Dziecko w wieku 3 lat powinno dostawać zabawki, które umożliwią mu ćwiczenie pamięci, koncentracji i kreatywności. Najlepsze do tego są puzzle, klocki czy książeczki edukacyjne.

Dziecko w wieku 3 lat powinno dostawać zabawki, które umożliwią mu ćwiczenie pamięci, koncentracji i kreatywności. Najlepsze do tego są puzzle, klocki czy książeczki edukacyjne.   3-latek do końca jeszcze nie ma w pełni rozwiniętej koordynacji ruchowej, dlatego najlepsze dla niego są zabawki duże, którymi bez problemu może operować. Puzzle dla 3-latka Układanie puzzli rozwija wyobraźnię przestrzenną, pozwala ćwiczyć pamięć oraz uczy cierpliwości i koncentracji. Ułatwia również naukę pisania i czytania, co pozwala później na szybszą naukę liter i cyfr. Dzieci około 3 roku życia najchętniej bawią się układankami, które składają się z maksymalnie kilkudziesięciu dużych elementów. Typów puzzli jest wiele – drewniane, piankowe, tradycyjne . Najlepiej wybrać takie, które np. pozwolą ułożyć maluchowi ulubionego bohatera kreskówki i są bezpieczne – niezbyt małe - żeby dziecko nie połknęło elementu. Klocki dla malucha Zabawa klockami pozwala rozwijać wyobraźnię, koncentrację, koordynację ruchową i kreatywność. Często klocki są również używane do nauki kolorów lub nawet matematyki. Budowanie z nich pozwala na swobodną ekspresję dziecka. Dla 3-latka idealne są klocki wykonane z plastiku lub drewna, można je uznać za niezniszczalne . Warto kupić też takie, które są wystarczająco duże i przedstawiają wiele kształtów i kolorów. Pozwoli to maluchowi nauczyć się klasyfikowania przedmiotów i relacji przestrzennych. Wspólne budowanie z klocków z rodzicami rozwija w dziecku umiejętności współdziałania i dzielenia się. Książeczki dla 3-latka Bajki, opowiadania i baśnie dla dziecka mają charakter uspokajający, relaksacyjny i edukacyjny. Mogą być dobrym sposobem na poznanie świata. Uczą optymizmu, wskazują na zagrożenia i pokazują sposoby wyjścia z trudnych sytuacji. Książki w niektórych przypadkach leczą też...

Dzieci bawią się klockami.
©famveldman/Fotolia.com
Styl życia
Kreatywne zabawki – dla najmłodszych i starszaków
Kreatywne zabawki należy dobierać do wieku dzieci. Najmłodszym warto sprezentować interaktywne książeczki do kąpieli, masy plastyczne, kolorowe kostki lub układanki. Starszakowi można kupić zabawki, które będą wymagały od niego logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Z pewnością ucieszy się np. z klocków, głowy do stylizacji fryzur czy też stempelków do tworzenia odlewów.

Kreatywne zabawki należy dobierać do wieku dzieci. Najmłodszym warto sprezentować interaktywne książeczki do kąpieli, masy plastyczne, kolorowe kostki lub układanki. Starszakowi można kupić zabawki, które będą wymagały od niego logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Z pewnością ucieszy się np. z klocków, głowy do stylizacji fryzur czy też stempelków do tworzenia odlewów.   Dzieci uwielbiają zabawki , które są modne i nawiązują do popularnych bajek, filmów czy postaci. Wybierając kreatywne zestawy, warto więc wziąć pod uwagę aktualne trendy i zakupić maluchowi np. malowankę ze znanym superbohaterem. Kreatywne zabawki dla najmłodszych – klocki, masy plastyczne oraz magnetyczne cyferki Kreatywne zabawki dla najmłodszych powinny uczyć zaangażowania i samodzielnej pracy. Do tego typu kategorii można zaliczyć np.: książeczki do kąpieli, duże klocki, zabawki do ciągnięcia, malowanki, masy plastyczne, kolorowe kostki , gry typu memory (polegające na odkrywaniu dwóch obrazków , zapamiętywaniu ich położenia i łączeniu w pary identycznych obrazków), mozaiki, magnetyczne cyferki, różnego rodzaju układanki.   Takie formy zabawek pozwalają rozwijać wyobraźnię i kreatywność maluchów. Dzieci szybko widzą efekty swojej twórczości, a rodzice mogą je za to pochwalić. Kreatywne zabawki dla starszaków – magiczny piasek, wyklejanki, roboty Starszym dzieciom w rozwijaniu kreatywności pomagają takie zabawki, jak: zestawy koralików do nawlekania (ale uwaga, by nie były zbyt małe i żeby młodsze rodzeństwo ich nie połknęło) głowy do ozdabiania i stylizacji fryzur , magiczny piasek (nie brudzi rąk i idealnie nadaje się do modelowania), rzepy (można stworzyć z nich...

Grupa małych dzieci bawi się przy wspólnym stole.
©Andrey Kuzmin/stock.adobe.com
Styl życia
Zabawki, które uczą
Zabawki edukacyjne są tajemniczą nazwą na takie produkty, które mają w jak najlepszy sposób stymulować rozwój dziecka. Projektowane przez specjalistów, wykonywane z najbezpieczniejszych materiałów, przeznaczone do wpływania na konkretne obszaru mózgu dziecka, często wydają się być najlepszym rozwiązaniem.

Zabawki edukacyjne są tajemniczą nazwą na takie produkty, które mają w jak najlepszy sposób stymulować rozwój dziecka. Projektowane przez specjalistów, wykonywane z najbezpieczniejszych materiałów, przeznaczone do wpływania na konkretne obszaru mózgu dziecka, często wydają się być najlepszym rozwiązaniem.   Siła zabawek edukacyjnych często polega na ich odpowiednim przygotowaniu i dopasowaniu do etapu rozwojowego dziecka , co czasem bywa trudne dla rodzica. Warto jednak pamiętać, że dziecko potrzebę, żeby się rozwijać ma w sobie i będzie to robić niezależnie od ilości i jakości zabawek, które posiada.   Czym są zabawki edukacyjne?   Określenie “zabawka edukacyjna” w zasadzie nic nie oznacza. Może ono dotyczyć przedmiotów naprawdę solidnie wykonanych, takich które zaprojektowali specjaliści z zakresu rozwoju dziecięcego, ale równie dobrze pod tym szyldem można znaleźć kolejny grająco-świecący, plastikowy grat. Chcąc wybrać zabawkę, która naprawdę jest edukacyjna i która rzeczywiście będzie wspierać rozwój dziecka , najlepiej sięgać po takie, które pochodzą z atestowanych firm i posiadają opis tego, jak z nimi pracować i w jaki konkretny sposób wspierają rozwój dziecka.   Myśląc o przedszkolakach i starszych dzieciach, warto też zwrócić uwagę, że w dzisiejszych czasach coraz bardziej przesuwa się akcent z zabawek na aplikacje dostępne na smartfony, tablety i komputery. Często, zamiast kupować kolejny elektroniczny gadżet , warto po prostu poszukać aplikacji, która może pełnić jego funkcję.   Wszystkie zabawki czegoś uczą   Wiele zabawek, takich jak klocki, pluszaki czy małe figurki , nie posiada etykietki “edukacyjnych”. Tymczasem często jest tak, że...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner