Kilkulatek w okularach na tle tablicy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Rozwój intelektualny dziecka w wieku od 3 do 6 lat

Dziecko w wieku od trzech do sześciu lat rozwija się bardzo szybko. Najważniejszymi osiągnięciami w rozwoju psychicznym dziecka są m.in. zyskanie świadomości własnej podmiotowości i zdolność podejmowania własnych inicjatyw. Rozwojowi psychicznemu towarzyszą i wspierają go rozwój fizyczny oraz emocjonalno-społeczny.

Dziecko w wieku od trzech do sześciu lat rozwija się bardzo szybko. Najważniejszymi osiągnięciami w rozwoju psychicznym dziecka są m.in. zyskanie świadomości własnej podmiotowości i zdolność podejmowania własnych inicjatyw. Rozwojowi psychicznemu towarzyszą i wspierają go rozwój fizyczny oraz emocjonalno-społeczny.

Etap 1: rozwój psychiczny dziecka 3- i 4-letniego

W trzecim roku życia dziecko zyskuje świadomość tego, że jest autonomiczną jednostką. Dzięki temu jest w stanie poinformować o swoich potrzebach i wyrażać własne zdanie. Rozwija się też jego pamięć, co sprawia, że potrafi rozróżnić rodziców, dziadków i kolegów, pamięta ich imiona.

 

Trzylatek zyskuje też zdolność myślenia analitycznego i syntezy spostrzeżeniowej – potrafi nie tylko zauważyć i wyodrębnić cechy przedmiotów, ale też na tej podstawie wie, jak ich użyć. Trzylatek prawidłowo umie klasyfikować przedmioty, np. zabawki, zwierzęta. Istotne na tym etapie rozwoju psychicznego dziecka są znaczny rozwój mowy i umiejętności argumentacji. Efektem tego jest konstruowanie dłuższych wypowiedzi, opowiadanie. W tym okresie życia dziecko rozwija zdolności twórcze, chętnie rysuje, śpiewa, wykonuje proste prace manualne, np. lepi z plasteliny. Lubi odgrywać scenki, rozwija wyobraźnię. Rozpoczyna się też nauka liczenia.

 

Dziecko na tym etapie rozwoju psychicznego poznaje kolory, zaczyna interesować się nauką czytania. Zaczyna również myśleć abstrakcyjnie, o czym świadczy pojawienie się u malucha poczucia humoru. Prawidłowo rozwijające się dziecko w wieku 3-4 lat jest zdolne do współczucia, umie wyrażać radość, tęsknotę, zazdrość czy lęk. Ważne na tym etapie rozwoju jest pogodzenie własnej odrębności z poczuciem wstydu.

Etap 2: intelektualne osiągnięcia 5- i 6-latka

Najistotniejszym symptomem prawidłowego rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym jest fakt, że interesuje się ono otoczeniem. Dzieje się tak dzięki rosnącym zdolnościom percepcji, wiążącym się z rozwojem fizycznym. Dziecko umie nie tylko zaobserwować więcej szczegółów, ale też potrafi określać, co jest ważne, a co nie. Pięciolatek myśli konkretami, choć oczywiście rozwija się także jego zdolność myślenia abstrakcyjnego i myślenia krytycznego. Dziecko w tym wieku umie klasyfikować przedmioty według kilku różnych kryteriów, uczy się uogólniać. Rozwój psychiczny obejmuje także naukę czytania i pisania. Sześciolatek przyswaja, analizuje i zapamiętuje informacje, zdobywa w ten sposób doświadczenia i umie je potem wykorzystać.

 

Rozwój psychiczny dziecka sześcioletniego pozwala mu skupić uwagę na około 15 minut. Sześciolatek umie rozróżnić stronę lewą i prawą, prawidłowo nazywać kolory, kształty, dni tygodnia oraz zna nazwy miesięcy. Pojawiają się u niego potrzeba współzawodnictwa i chęć wygrywania.


Dziecko gra na bębenkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co miesiąc przez pierwszy rok życia dziecko zdobywa nowe umiejętności – rozwój psychoruchowy
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego osiągnięcia malca nie muszą być perfekcyjnie zgodne z podręcznikowymi zakresami czasu. Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia polega przede wszystkim na nabyciu podstaw do dalszego rozwoju, w tym m.in. reagowaniu na bodźce czy poruszaniu się.

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego osiągnięcia malca nie muszą być perfekcyjnie zgodne z podręcznikowymi zakresami czasu. Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia polega przede wszystkim na nabyciu podstaw do dalszego rozwoju, w tym m.in. reagowaniu na bodźce czy poruszaniu się. Rozwój psychiczny i ruchowy noworodka Nowonarodzone dziecko dopiero przyzwyczaja się do życia poza łonem matki, jego wzrok jest bardzo wrażliwy i słaby. Malec do 4. tygodnia życia umie unosić główkę, leżąc na brzuchu i obracać ją , gdy będzie leżał na plecach. Noworodek sygnalizuje swoje podstawowe potrzeby krzykiem lub płaczem. Reaguje też na zbyt silne bodźce świetlne czy dźwiękowe. Patrzy na twarze. W 2. miesiącu życia rozwój psychoruchowy jest już mocno zauważalny W 8. tygodniu życia dziecko zauważa i rozpoznaje kolory. Umie nie tyko wodzić wzrokiem za osobami czy przedmiotami, ale też zatrzymać na nich spojrzenie. Malec po 2. miesiącu życia może być w stanie samodzielnie obrócić się z boku na plecy. Stara się chwytać zabawki, które ma w zasięgu rąk, wkłada rączki do buzi. Dziecko uczy się w tym czasie wyrażać pierwsze emocje , np. radość, naśladuje mimikę dorosłych, głuży. Jest w stanie rozpoznać twarze rodziców. Rozwój psychoruchowy 3-miesięcznego dziecka Dziecko w 3 miesiącu życia ma coraz bardziej rozwinięte zmysły i rosną jego zdolności ruchowe. Umie utrzymać w rączce grzechotkę, sięga po to, co znajduje się w jego zasięgu. Niemowlę w wieku 3 miesięcy obraca się już nie tylko z boku na plecy, ale próbuje przekręcać się też z pleców na bok . Umie przez dłuższy czas utrzymać główkę wysoko, kiedy leży na brzuchu. Jest w stanie utrzymać główkę i ramiona podczas podciągania go za nadgarstki, by usiadło. Rozwój psychofizyczny 3-miesięcznego malca jest szczególnie wyraźny w jego sferze emocjonalnej –...

Uśmiechnięta dziewczynka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Umiejętności przedszkolaka: fizyczne i społeczne
Przedszkolak powinien umieć samodzielnie umyć się, korzystać z toalety, posprzątać, czy ubrać z niewielką tylko pomocą starszych.

Przedszkolak powinien umieć samodzielnie umyć się, korzystać z toalety, posprzątać, czy ubrać z niewielką tylko pomocą starszych.   Przedszkolak czyli dziecko w wielu 4-6 lat , przeżywa bardzo spektakularne okresy buntu, który pomagają mu dostosować się i zsocjalizować z otoczeniem. W tym czasie dziecko potrafi już jasno powiedzieć czego potrzebuje, wyrazić swoje obawy, poczynić plany, podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Rozwój fizyczny nie przebiega tak bardzo dynamicznie jak w okresie poniemowlęcym, ale cechuje go w dalszym ciągu duże natężenie. Rozwój fizyczny przedszkolaka Dziecko w wieku 5 lat wchodzi w tzw. złoty okres rozwoju motorycznego, na który przypada większość umiejętności ruchowych. W tym czasie może nauczyć się np. jeździć na rowerze, rolkach lub pływać. Z łatwością uczy się kilku rzeczy jednocześnie. Ponieważ jego zachowanie w główniej mierze determinuje aktywność fizyczna doskonali ono swoje umiejętności motoryczne, jego ruchy stają się bardziej precyzyjne. Przedszkolak potrafi wykonać czynności tzw. samoobsługowe , takie jak mycie się, korzystanie z toalety, ubieranie się (w tym zapinanie guzików i sznurowanie butów), jedzenie, a nawet przygotowanie mało skomplikowanego posiłku czy sprzątanie. Umiejętności społeczne przedszkolaka Dzieci czteroletnie potrafią już powiązać czynność uwagi z zapamiętywaniem. Przedszkolaki mają zasób około 16 tysięcy słów, dzięki którym mogą zadawać coraz bardziej skomplikowane pytania. Dziecko wtedy zaczyna być skłonne do samokontroli, dzięki czemu jest w stanie powstrzymać się od natychmiastowych reakcji na bodźce. W wieku 4-5 lat maluch przystosowuje się już do panujących norm, zakazów i nakazów, rozumie skąd wynikają niektóre ograniczenia. Stopniowo usamodzielnia się i oddala od rodziców na rzecz grupy rówieśniczej. Dziecko jest bardzo ciekawe świata, wszędzie...

Kobieta leży na łóżku z dzieckiem, które trzyma w dłoniach telefon komórkowy
©petunyia/Fotolia
Styl życia
Skoki rozwojowe u niemowląt czyli zmiany zachodzące u dzieci w pierwszym roku życia
Dziecięcy mózg rozwija się bardzo szybko, a w pierwszym roku życia następuje to wyraźnie zaakcentowanymi etapami. To tzw. skoki rozwojowe, podczas których malec zdobywa nowe umiejętności. U niemowląt jest 7 takich skoków. Opisali je w książce „Ojej, ja rosnę” Hetty van de Rijt i Frans X. Plooij.

Dziecięcy mózg rozwija się bardzo szybko, a w pierwszym roku życia następuje to wyraźnie zaakcentowanymi etapami. To tzw. skoki rozwojowe, podczas których malec zdobywa nowe umiejętności. U niemowląt jest 7 takich skoków. Opisali je w książce „Ojej, ja rosnę” Hetty van de Rijt i Frans X. Plooij. Skok nr 1 w ok. 5 tygodniu życia – płacz i śmiech (wrażenia) W tym czasie następuje progres zmysłów dziecka, malec uważnie patrzy i słucha tego wszystkiego, co go otacza. Odróżnia też mamę od pozostałych osób, głównie dzięki rozwijającym się zmysłom zapachu i dotyku. Niemowlę roni pierwsze łzy i po raz pierwszy się uśmiecha. Około 5 tygodnia życia skok rozwojowy przechodzi też układ pokarmowy – zauważalne jest to, że rzadziej występuje ulewanie po posiłku .   Skoki rozwojowe u niemowlaka nie muszą przebiegać dokładnie w podanych przedziałach czasowych, niektóre dzieci rozwijają się szybciej, inne wolniej, tym bardziej że nie każde przyszło na świat w wyznaczonym terminie. Skok nr 2 w ok. 7 do 9 tygodnia życia – uczenie się wzorców (wzory) Niemowlę około 2 miesiąca życia zauważa powtarzalność zachowań – rytuałów. Umie powiązać np. pozycję ciała z tym, że za moment odbędzie się karmienie. Zaczyna też panować nad niektórymi własnymi ruchami. Podnosi głowę, wymachuje kończynami, patrzy na ludzi i przygląda się twarzom, a także łapie i trzyma różne przedmioty. Wydaje dźwięki i wie, że pochodzą one od niego, słucha siebie. Skok nr 3 w ok. 11 do 12 tygodnia życia – rozpoznawanie szczegółów (niuanse) Około 3 miesiąca życia dziecko nie tylko widzi szczegóły, ale też rozumie, że mają one różne znaczenie, np. ton głosu. W tym wieku niemowlę potrafi już śledzić wzrokiem ludzi i przedmioty, wydaje z siebie więcej różnorodnych dźwięków i umie pokazać, że mu się nudzi. Eksplorując świat z pozycji...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner