Matka z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Dziecko po rozwodzie, czyli dzieci z rozrywanym sercem

Dziecko po rozwodzie rodziców zawsze będzie odczuwało nieprzyjemne konsekwencje rozstania mamy i taty. Mitem jest, że tylko dziecko ponosi koszt rozwodu. Wszyscy członkowie rodziny są obciążeni skutkami rozwodu, ale dziecko często odsuwane jest na boczny tor w małżeństwie lub stanowi swego rodzaju „kartę przetargową” w rękach rodziców. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że dziecko zacznie sprawiać problemy wychowawcze, a w przyszłości może wejść w konflikt z prawem.

Dziecko po rozwodzie rodziców zawsze będzie odczuwało nieprzyjemne konsekwencje rozstania mamy i taty. Mitem jest, że tylko dziecko ponosi koszt rozwodu. Wszyscy członkowie rodziny są obciążeni skutkami rozwodu, ale dziecko często odsuwane jest na boczny tor w małżeństwie lub stanowi swego rodzaju „kartę przetargową” w rękach rodziców. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że dziecko zacznie sprawiać problemy wychowawcze, a w przyszłości może wejść w konflikt z prawem.

 

Rozwód jest sytuacją, w której rodzice tracą instynkt rodzicielski – przekonują autorki książki „Druga szansa. Mężczyźni, kobiety i dzieci dziesięć lat po rozwodzie - Judith Wallerstein i Sandra Blakeslee. W tym kryzysie bardziej zajmują się sobą, własnymi emocjami i problemami, zapominając o uczuciach i potrzebach potomstwa.

Dziecko po rozwodzie: dlaczego stałeś się taki niegrzeczny?

Jeżeli dziecko nie otrzyma odpowiedniego wsparcia ze strony rodziców i otoczenia i nie będzie potrafiło zaakceptować rozwodu, może mieć to poważnie odbić się na jego zachowaniu i pojmowaniu świata. Po pierwsze, będzie przekonane, że bliskie relacje są niemożliwe, a wszystko, co dobre w życiu (dla niego życie w rodzinie pełnej) szybko ulega rozpadowi.

 

Jeżeli dziecko jest w wieku przedszkolnym lub szkolnym, to możemy zaobserwować u niego:

  • spadek zainteresowania zabawami,
  • sprawianie problemów wychowawczych w przedszkolu i szkole,
  • wyobcowanie w relacjach z innymi ludźmi,
  • ucieczkę w samotność,
  • w relacjach z ludźmi jest bardziej emocjonalne niż inne dzieci,
  • częste choroby (organizm dziecka doświadcza zaburzeń psychosomatycznych).

Dziecko po rozwodzie: nie ma dla niego przyszłości?

Dziecko po rozwodzie często odczuwa skutki sytuacji rozwodowej w późniejszym życiu: nastoletnim i dorosłym. Są to m.in.:

  • częściej rozpoczyna przedwczesne współżycie seksualne,
  • ma problemy z wejściem w stały, poważny związek,
  • częściej wpada w stany depresyjne (miewa również myśli samobójcze),
  • popada w konflikt z prawem, ponieważ ma buntownicze nastawienie do życia.

 

Zawsze rozstanie rodziców jest trudne i bolesne, jednak wbrew pozorom „najlepszym” momentem rozwodowym dla dziecka jest, gdy nie ukończyło jeszcze 3. roku życia. Nie jest to dla niego szok i łatwiej przyzwyczaja się do nowej sytuacji, ponieważ jeszcze jej nie rozumie.  

Ojcem z synem
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Dziecko płacze w przedszkolu - przyczyny
Dziecko może płakać w przedszkolu z wielu powodów: być może nie czuje się wystarczająco samodzielne, boi się braku kontaktu z rodzicem, nie jest nauczone dzielenia się zabawkami z innymi. Płacz przedszkolaka nie powinien budzić przerażenia u rodziców, ponieważ zazwyczaj jest wynikiem zmiany środowiska i konieczności przystosowania się do nowych warunków.

Dziecko może płakać w przedszkolu z wielu powodów: być może nie czuje się wystarczająco samodzielne, boi się braku kontaktu z rodzicem, nie jest nauczone dzielenia się zabawkami z innymi. Płacz przedszkolaka nie powinien budzić przerażenia u rodziców, ponieważ zazwyczaj jest wynikiem zmiany środowiska i konieczności przystosowania się do nowych warunków. Przyczyny płaczu dziecka w przedszkolu Płacz najczęściej kojarzy nam się z bólem. Zdecydowanie rzadziej utożsamiamy go z pozytywnymi emocjami (płacz ze szczęścia). W przypadku dzieci sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana – dziecko może płakać, ponieważ nauczyło się, że to dobry sposób na osiągnięcie tego, czego chce. Z tego powodu nie warto obiecywać dziecku nagrody w zamian za to, że nie będzie płakało lub wymagać, by dziecko obiecało, że nie będzie płakało (w drugiej sytuacji dziecko może zacząć utożsamiać płacz wyłącznie z czymś złym). Płacz dziecka w przedszkolu – normalna rzecz Dziecko może płakać w przedszkolu po prostu dlatego, że zmieniło środowisko – nowe jest dla niego miejsce, ludzie, nie ma przy sobie najbliższych. Płacz dziecka jest w dużej mierze zrozumiały - zmienił się jego dotychczasowy tryb życia – ma obowiązek wcześnie wstawać, często widzi pośpiech rodziców, co budzi u niego niepokój. Nowością dla niektórych dzieci może być konieczność dzielenia się zabawkami. Płacz przedszkolaka spowodowany jest często niesamodzielnością – do tej pory to rodzic ubierał dziecko, wiązał mu sznurówki, pomagał się umyć. Zdarza się również, że dziecko nie polubiło kolegi lub koleżanki z przedszkola, albo odczuwa – uzasadnioną lub nie – niechęć do nauczycielki. Z wszystkimi wymienionymi powodami do płaczu dziecka w przedszkolu można sobie skutecznie poradzić. Dziecko należy przygotować do pójścia do przedszkola, a następnie reagować na każdy...

Dziecko z downem
©Joni Hofmann/fotolia
Styl życia
Uczuciowa twarz choroby, czyli jak postrzegać dziecko z zespołem Downa
Dziecko z zespołem Downa wymaga więcej uwagi i poświęcenia od rodziców niż dzieci zdrowe. Choroba spowodowana jest głównie przez czynnik genetyczny, a dokładnie trisomię 21. chromosomu (jego potrojeniem) i charakteryzuje się odmiennością zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Dziecko z zespołem Downa wymaga więcej uwagi i poświęcenia od rodziców niż dzieci zdrowe. Choroba spowodowana jest głównie przez czynnik genetyczny, a dokładnie trisomię 21. chromosomu (jego potrojeniem) i charakteryzuje się odmiennością zarówno fizyczną, jak i psychiczną.   Dziecko z zespołem Downa jest przede wszystkim bardzo uczuciowe i ciepłe. Zespół Downa nie jest rzadką chorobą, a tendencja urodzenia dziecka z tą choroba zwiększa się wraz z wiekiem matki . Jeżeli w ciążę zachodzi kobieta 25-letnia , wtedy prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z trisomią wynosi ok. 1:1500 urodzeń, a dla matki powyżej 40. roku życia współczynnik wynosi już 1:100. Jakie jest dziecko z zespołem Downa? Jeżeli dziecko z zespołem Downa otrzymuje poczucie akceptacji, wyróżnia się zachowaniem łagodnym, uczuciowym i pełnym przywiązania się do rodzica. Okazuje złość rzadko, jednak złość ta przejawia się w postaci chwilowego buntu. Odznacza się wdzięcznością i chętnie służy pomocą . Osobowość dzieci z zespołem Downa może być różnorodna, tak jak u zdrowych ludzi, jednak wymienione cechy są typowe dla tego rodzaju zaburzenia. Zdarza się, że dziecko jest nieufne wobec innych ludzi, niedostępne i zalęknione. Takie zachowanie może wynikać z braku akceptacji przez otoczenie przedszkolne lub szkolne. Zachowanie dziecka z zespołem Downa Dziecko z zespołem Downa jest powolne, czasami uparte i przeważnie znajduje się na wyższym stopniu rozwoju społecznego niż intelektualnego (czasami zespół Downa połączony jest z upośledzeniem intelektualnym). Dlatego wymaga więcej zaangażowania ze strony rodziców i opiekunów . Gdy przebywa w środowisku, które go nie akceptuje, może stać się agresywne, złośliwe i dokuczać. Bywa, że jest zbyt łatwowierne i rówieśnicy w szkole namówią...

Smutny chłopczyk
©Phils Photography/Fotolia
Styl życia
Jak postępować z dzieckiem chorym na autyzm?
Dziecko z autyzmem jest wyzwaniem wychowawczym nie tylko dla nauczycieli i pedagogów, ale przede wszystkim dla samego rodzica. Jak wychowywać dziecko, mimo że nie rozumie się jego postrzegania świata? Odpowiedzią na to pytanie może być cierpliwość.

Dziecko z autyzmem jest wyzwaniem wychowawczym nie tylko dla nauczycieli i pedagogów, ale przede wszystkim dla samego rodzica. Jak wychowywać dziecko, mimo że nie rozumie się jego postrzegania świata? Odpowiedzią na to pytanie może być cierpliwość.   Aby wychowywać dziecko z autyzmem najpierw trzeba poznać objawy tej choroby i dostosować do nich system działań wychowawczych. Są to: zamknięcie we własnym, wewnętrznym świecie przeżyć – dziecko autystyczne potrzebuje przestrzeni i swobody, w innym przypadku wybuchnie płaczem bądź krzykiem. Egzekwowanie od niego często ma małe szanse na powodzenie. zaburzona komunikacja – należy zacząć od tego, że nauka języka u dziecka autystycznego jest trudna i wymaga dużego nakładu pracy rodzica i niejednokrotnie logopedy . Dziecko z autyzmem będzie powtarzało wciąż ten sam wyraz lub według woli wymawiało wyrazy lub nie. brak głębszych relacji z innymi ludźmi – to jest najbardziej dotkliwa dla otoczenia sfera funkcjonowania dziecka z autyzmem. Nieokazywanie jakichkolwiek uczuć może być powodem frustracji rodziców, którzy chcieliby czuć od dziecka miłość, wdzięczność czy zaufanie. Należy się przygotować, że matka nigdy nie usłyszy od dziecka „dobrego słowa”, ponieważ nie czuje ono powiązania z otoczeniem. bardzo powoli adaptuje się otoczenia – wychowanie dziecka z autyzmem powinno polegać na powtarzaniu czynności, na cykliczności i na rytuałach. Zmienność otoczenia spowoduje, że dziecko zamknie się w sobie jeszcze bardziej, będzie zdezorientowane i zareaguje krzykiem, płaczem lub ucieczką. cechy charakteru jak nieufność i nieprzewidywalność – należy zaakceptować, że dziecko z autyzmem ma nieskoordynowany schemat zachowań i jego zachowanie może być zaskakujące, a nawet dziwaczne. Nie postrzega ono świata zewnętrznego jak inni ludzie , dlatego należy pozwolić mu zachowywać...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner