Dwójka dzieci skacze na trampolinie.
©illustrissima/fotolia
Styl życia

Bezpieczne ćwiczenia na trampolinie dla dzieci

Ćwiczenia na trampolinie wzmacniają mięśnie, dotleniają, poprawiają koordynację ruchową i pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Są one idealne dla dzieci, ponieważ zapewniają doskonałą zabawę. Na trampolinie można ćwiczyć zarówno w ogrodzie, jak i na specjalnych salach, np. w „parkach trampolin”.

Ćwiczenia na trampolinie wzmacniają mięśnie, dotleniają, poprawiają koordynację ruchową i pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Są one idealne dla dzieci, ponieważ zapewniają doskonałą zabawę. Na trampolinie można ćwiczyć zarówno w ogrodzie, jak i na specjalnych salach, np. w „parkach trampolin”.

 

Ćwiczenia na trampolinie są bezpieczne nawet dla dzieci z dużą otyłością, ponieważ nie obciążają stawów.

Przykłady ćwiczeń dla dzieci na trampolinie

Przed wejściem na trampolinę dziecko powinno wykonać krótką rozgrzewkę, np. przez minutę robić pajacyki (skakanie w miejscu do rozkroku z jednoczesnym rozkładaniem ramion), przez minutę skrętoskłony (dotykanie rozłożonymi rękami podłogi raz po prawej, raz po lewej stronie, w rozkroku) i przez kolejną minutę biegać w miejscu. Następnie może wejść na trampolinę i każde z poniżej opisanych ćwiczeń wykonywać przez 2 minuty.

 

  • Skakanie w miejscu na nogach w niewielkim rozkroku z rękami uniesionymi przed siebie.
  • Bieg w miejscu z uderzaniem piętami w pośladki.
  • Pajacyki na trampolinie.
  • Skakanie na czworaka: dziecko pochyla się tak, żeby dotykać rękami maty trampoliny i skacze w tej pozycji.
  • Wstawanie i siadanie: dziecko podskakuje na nogach tak, żeby opaść na matę pupą, po czym odbija się i staje na nogi.

Tę sekwencję ćwiczeń można powtórzyć dowolną liczbę razy.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka ćwiczącego na trampolinie?

Dziecku ćwiczącemu na trampolinie należy zapewnić bezpieczeństwo, ponieważ w czasie ćwiczeń może łatwo się zapomnieć i stracić panowanie nad własnym ciałem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy trampolina ma wystarczająco wysoką siatkę zewnętrzną. Jej wysokość od maty do górnej krawędzi powinna wynosić przynajmniej 1,5 wzrostu dziecka. Spód trampoliny powinien być zabezpieczony osłoną tak, żeby nie mogło wejść pod niego inne dziecko. Liczba dzieci, które mogą jednocześnie ćwiczyć na trampolinie zależy od jej wielkości. Najlepiej jest jednak, aby na trampolinie w tym samym czasie znajdowało się tylko jedno dziecko.

 

Dziecko nie może wnosić na trampolinę żadnych przedmiotów, nie może też mieć niczego w ustach, ani jedzenia, ani gumy do żucia. Przed wejściem musi zdjąć buty. Najbezpieczniej, aby ćwiczyło w skarpetkach antypoślizgowych z gumowymi elementami stabilizującymi na podeszwie. Należy poinstruować dziecko, aby w trakcie ćwiczeń starało się przebywać jak najbliżej centrum maty. Częstą przyczyną urazów doznawanych podczas ćwiczeń na trampolinie jest bowiem uderzenie w sztywną ramę maty. Przez cały czas obserwujmy ćwiczące dziecko. Jeśli nie przestrzega zasad, powinniśmy je niezwłocznie upomnieć.


 

Aerobik
© Igor Mojzes/Fotolia.com
Styl życia
Plan treningowy i ćwiczenia cardio dla początkujących
Trening cardio, nazywany inaczej treningiem wytrzymałościowym lub treningiem tlenowym, ma na celu poprawę wydolności serca. Polega na podniesieniu tętna i utrzymaniu go na wysokim poziomie do końca serii ćwiczeń. Polecany jest wszystkim osobom, bez względu na poziom zaawansowania. Przede wszystkim pomaga schudnąć, dotlenić organizm i podnieść wydolność.

Trening cardio, nazywany inaczej treningiem wytrzymałościowym lub treningiem tlenowym, ma na celu poprawę wydolności serca. Polega na podniesieniu tętna i utrzymaniu go na wysokim poziomie do końca serii ćwiczeń. Polecany jest wszystkim osobom, bez względu na poziom zaawansowania. Przede wszystkim pomaga schudnąć, dotlenić organizm i podnieść wydolność.   Cardio to każda aktywność fizyczna, która podnosi puls. Przykłady takich ćwiczeń to bieganie, skakanie na skakance, pływanie, jeżdżenie na rowerze czy nordic walking . Aby przynosiły efekt, trenuj 3 lub 4 razy w tygodniu. Cechy treningu cardio Trening tlenowy to nie tylko świetny sposób na poprawienie kondycji i spalenie tłuszczu . Wprowadzając elementy cardio do swojego treningu obniżysz ciśnienie, a także poziom cholesterolu i cukru we krwi. Zmniejszysz ryzyko chorób układu krążenia i polepszysz metabolizm. Dodatkowo zniwelujesz stres i wyeliminujesz problemy z zasypianiem. Ćwiczenia cardio dla początkujących Osoby początkujące powinny stopniowo przygotowywać swój organizm do wysiłku wytrzymałościowego. W pierwszym tygodniu ćwiczenia powinny trwać około 10-15 minut, a w każdym kolejnym o 5 minut dłużej, aż do osiągnięcia 30-40 minut. Zacznij od prostych ćwiczeń, na przykład wchodzenia po schodach. Wspinaj się w swoim tempie, stawiając całą stopę na każdym stopniu. Co dwa piętra rób przerwy, uspokój oddech i kontynuuj. Kiedy poczujesz się już pewnie, możesz przejść do właściwego treningu. Plan treningu cardio dla początkujących Pamiętaj, że w treningu cardio ważna jest systematyczność. Ćwiczenia przyniosą efekt, jeśli będą wykonywane 3 lub 4 razy w tygodniu. Możesz je wykonywać samodzielnie lub łączyć z treningami na poszczególne partie ciała . Pamiętaj też o czasie na regenerację.   Dzień 1...

Przedszkolaki trzymają się za ręce
©svetaorlova/Fotolia
Styl życia
Jaka trampolina na Dzień Dziecka jest najlepsza: wybierz bezpieczną trampolinę
Kupując trampolinę ogrodową, wybierzmy tę o stabilnej konstrukcji. Trampolina dla dzieci powinna posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Bardzo przydatna jest też siatka zabezpieczająca.

Kupując trampolinę ogrodową, wybierzmy tę o stabilnej konstrukcji. Trampolina dla dzieci powinna posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Bardzo przydatna jest też siatka zabezpieczająca.   Oprócz świetnej zabawy, trampolina powinna zapewniać również bezpieczeństwo. Dlatego przed jej kupnem należy dowiedzieć się, na jakie aspekty zwrócić uwagę. Certyfikaty, które powinna mieć trampolina dla dzieci Dokonując zakupu trampoliny koniecznie trzeba sprawdzić czy ma jeden z następujących certyfikatów: certyfikat CE - gwarantuje, że zabawka spełnia standardy w kwestii bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska. Oznacza, że przedmiot oznaczony tym certyfikatem jest zgodny z wymogami Unii Europejskiej. Światowy certyfikat bezpieczeństwa TUV. Certyfikat GS - trampolina z tym certyfikatem spełnia podwyższone wymagania dotyczące bezpieczeństwa przyjęte w Niemczech. Konstrukcja trampoliny dla dziecka W trampolinie bardzo istotna jest stabilność konstrukcji. Jej podstawą są słupki konstrukcyjne, inaczej nogi. Większa liczba słupków oznacza wyższy poziom bezpieczeństwa. Nogi powinny mieć średnicę nie mniejszą niż 38 mm i grubości ścianek powyżej 1,4 mm. Ustawienie podwójnych słupków na kształt litery "U" zwiększa stabilizację trampoliny.   Profile, z których złożony jest stelaż trampoliny dla dzieci muszą być grube. Na profilach musi być położona gruba pianka, amortyzująca uderzenia.   Mata, po której się skacze na trampolinie powinna być zrobiona z tworzywa odpornego na niekorzystne warunki pogodowe oraz wytrzymałego na rozciąganie i uderzenia. Dobrym materiałem jest np. PP mesh.   Sprężyny w trampolinie powinny być grube i gęsto rozmieszczone. Osłona znajdująca się na sprężynach musi być zrobiona z mocnego...

dziewczyna ćwiczy na karimacie
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Jakie ćwiczenia na trening ogólnorozwojowy?
Trening ogólnorozwojowy zwiększy kondycję fizyczną, wzmocni mięśnie różnych partii ciała i poprawi samopoczucie. Zalecany jest osobom początkującym lub tym, którzy powracają do ćwiczeń po dłuższej przerwie.

Trening ogólnorozwojowy zwiększy kondycję fizyczną, wzmocni mięśnie różnych partii ciała i poprawi samopoczucie. Zalecany jest osobom początkującym lub tym, którzy powracają do ćwiczeń po dłuższej przerwie. Trening ogólnorozwojowy – czym jest? Trening ogólnorozwojowy nie tylko poprawi sprawność fizyczną, ale wymodeluje sylwetkę, wzmocni mięśnie i stawy. Jeśli nie masz zbyt dużo wolnego czasu, możesz ten rodzaj ćwiczeń wykonywać w domu. Wystarczy, że trzy razy w tygodniu będziesz ćwiczyć po 30 minut dziennie . Trening ogólnorozwojowy – przykładowe ćwiczenia Trening ogólnorozwojowy możesz wykonywać w domu. Do tego rodzaju ćwiczeń potrzebujesz skakanki, hantli i hula hop. Pamiętaj, by rozgrzać ciało przed treningiem. Możesz wykonać pięciominutową rozgrzewkę robiąc przysiady, pompki, wypady czy pajacyki. Po każdym ćwiczeniu zrób przerwę nie dłuższą niż 60 sekund. Ćwiczenie I - skakanie na skakance Trening możesz zacząć od skoków na skakance. Podczas ćwiczenia do pracy zostają zaangażowane mięśnie brzucha, pośladków, łydek i ud. Pamiętaj, by podczas skoków utrzymywać proste plecy, a mięśnie mieć napięte . Możesz skakać obunóż lub na jednej nodze. Ćwiczenie powinno trwać nie dłużej niż 10 minut. Ćwiczenie II – skręty tułowia na siedząco Usiądź na podłodze z rozstawionymi i lekko zgiętymi w kolanach nogami. Ręce wyciągnij przed siebie, po czym zacznij wykonywać skręty tułowia. Raz w jedną, a raz w drugą stronę. Nie zapomnij, by dolny odcinek kręgosłupa był wyprostowany. Ćwiczenie powtarzaj przez około 5-7 minut. Ćwiczenie III – przysiady z hantlami Przysiady angażują do pracy mięśnie pośladków, ud i przede wszystkim nóg. Stań w lekkim rozkroku, tak by stopy rozstawione były na szerokość bioder. W ręku trzymaj hantle, jedną nogę wysuń do przodu, a na drugiej utrzymuj ciężar...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner